Journal Of Environments Vol

عکس از وبسایت ارسبارانرودخانه زهره که با نام هندیجان نیز شناخته میشود، از بههمپیوستن دو رود «فهلیان» و «تنگشیو» در استان فارس و رود «خیرآباد» در استان کهگیلویه و بویراحمد تشکیل میشود. کارون پس از گذر از اهواز به دو شاخه تقسیم می شود: رودخانه بهمن شیر که به خلیج فارس می ریزد و رود کارون که در نزدیکی خرمشهر به رودخانه اروند می ریزد. این رود قسمت زیادی از مزارع گیلان را آبیاری می کند. یک دست را بالا آورد و پوزه خود را روی آب نهاد و چون کوسه معمولا پس از شکار چند بار جولان و حمله می کند با احساس نزدیک شدن پوزه شیر به آب به طرف وی آمد.

«تایلور» معتقد است دین و فرهنگ را باید به روش علمی مطالعه کرد و ادعاهایی مانند معجزه یا الهامات فوقطبیعی علمی نیست، او علم انسانشناسی را بهترین روش علمی برای رسیدن به یک نظریه عام و جهانی در مورد فهم ریشه و خاستگاه دین میداند.(pals,1996:p.44) کسانی مانند «مارت»(R.R.Marett-1866-1943)، مردمشناس انگلیسی که نظریه پیش از جانمند انگارییا دینامیسم را مطرح کرد و «رابرتسون اسمیت»(Robertson smith-1846-1894) اسکاتلندی که پژوهشگر عهد عتیق و زبانهای سامی بود وکتاب مشهور او «دین سامیها» است، متأثر از تفکر تایلور بودهاند.(الیاده، 1375: 1، 110) «تایلور» برای اثبات نظریه خود درباره خاستگاه و ریشه دین، سه اصل و مبنا را مطرح کرده و بر اساس آن مبانی، تئوری خود را تبیین کردهاست.

از جمله اقدامات عمرانی که در این مناطق به منظور بالا بردن تناسب برای درخت کاری و کاشت گیاهان علفی میتوان توصیه نمود شامل: پی تینگ، بذر پاشی،کود پاشی، احداث شبکه آبیاری قطره ای و احداث شبکه زه کشی می باشند. آب در حالت مایع به روش های مختلفی از جمله نوشیدن، شستشو، تمیز کردن، پخت و پز، آبیاری مزارع و فرآوری و تهیه محصولات مختلف در صنایع استفاده میشود.

ارواح که بهطور مداوم در بطن­ها جریان دارند، ممکن است با فشار این دریچهها را بازکرده، درنتیجه برخی از ارواح حیوانی که در بطن­های تحتفشار قرار دارند، از طریق این دریچه­ها رهاشده، با استفاده از ابزار توخالی، یعنی اعصاب پرشده از روح، در عضلات جریان یابند. در برخی مناطق این پدیده را فصلی می دانند که به جریانات اقیانوسی مرتبط است. رودخانه بار ها از روی هزاران هزار سنگریزه ی کوچک و بزرگ می گذرد و آنهایی را که می خواهند به پایین کوه بروند، بی هیچ منتی با خود حمل می کند و به مقصد می رساند . نتايج حاصل از اين مطالعه نشان داد که ماده هاي مار چليپر پس از خواب زمستاني و در اواسط فروردين فعاليت زيستي خود را از سر گرفته و فصل توليدمثل خود را آغاز مي کنند.

در این راستا لازم است لایروبی رودخانه های ارس و بالهارود و ترمیم دیواره های این دو رودخانه به منظور بهره برداری از آب بیشتر و عدم تجاوز رودخانه به حریم مرزی ایران در دستور کار مسئولان ذیربط قرار گیرد. رودخانه مرزی بالها رود به طول ۱۱۰ کیلومتر، یک رودخانه سیلابی است و بر اساس پروتکل مصوب سال ۱۳۳۶ به عنوان مرز مشترک ایران و جمهوری آذربایجان تعیین شده است.در رابطه با این رودخانه نیز باید گفت به دلیل عدم لایروبی مناسب و پر شدن قسمتهای زیادی از مسیر رودخانه توسط گل و لای و رسوبات فراوان، میزان بهره وری از آب، در منطقه بیله سوار و جعفر آباد به حد بسیار پایینی رسیده و مشکلات این منطقه را دو چندان نموده است.

حاکي از آن است که در هر سه رودخانه شاخص کيفيت کل در سه ماهه اول که مصادف با فصول کم آبي مي باشد، در حدفاصل کمتر از 50 و بيانگر کيفيت بد مي باشد و در سه ماهه دوم که مصادف با فصول پر باران مي باشد در حدفاصل 50 و بالاتر و بيانگر کيفيت متوسط مي باشد. عمده دليل کاهش ميزان شاخص NSF تخليه فاضلاب تصفيه نشده و بالا بودن پارامترهاي مثل BOD و کلي فرم و کاهش DO مي باشد. فاضلاب شهری نیز با 26 درصد رتبه دوم آلاینده های رود کارون را به خود اختصاص می دهد.

رود خروشان کارون از سرچشمه خود که جاری میشود، به هنگام ورود به استان خوزستان به شهر شوشتر وارد میشود. امروزه نیز همین رودخانه امکان ادامه زیست را برای منطقه خوزستان فراهم آورده است. میزان تولید طلا در این معدن ۳۰۰ الی ۵۰۰ کیلوگرم در سال گزارش شده است و از ذخایر ارزشمند طلای ایران به شمار میرود. در میان همه این اسم ها که نام بردیم جای رود کارون بیشتر از هر رود دیگری خالی به نظر می رسد.

آب انداختن در رودخانه زاینده رود که خیلی باورکردنی تره که. طول این رودخانه ها کوتاه می باشد که در اینجا مهمترین آنها را برای شما بازگو کرده ایم. این رودخانه که سرچشمه آن کوه بابا در ارتفاعات کوه های هندوکش بوده و در استان سیستان و بلوچستان جاری می باشد، به دریاچه هامون می ریزد. در مقابل ، در بسترهای ناهموار و غیر مستقیم و در سرعتهای زیاد که ذرات آب در همه جهات با سرعتهای مختلف حرکت نموده و در هم تداخل میکنند، حرکت آب بصورت «جریان آشفته» است.

همچنين، ميزان درجه سميت فلزات سنگين با کاهش اندازه ذرات افزايش يافت. اين رودخانه داراي موقعيت جغرافيايي طول شرقی 51 دقيقه و 55 درجه تا 51 دقيقه و 30 درجه و عرض شمالی آن 30 دقيقه و 41 درجه تا 28 دقيقه 31 درجه است. در طول دهههای گذشته، انواع دستکاریهای انسانی در این منطقه باعث نابودی جانوران و ماهیها شده است. پس جا دارد در مورد رودخانه های کشور تحقیقات مفصلی صورت گیرد و قوانینی برای حفاظت از آنها به تصویب دولت برسد.

اکنون، تیم کوچکی از دانشمندان و متخصصان حفاظت از طبیعت روی این رودخانه کار میکنند و سعی دارند ماهی Asprete را از انقراض کامل نجات دهند. برای دانلود شیپ فایل رودخانه های ایران روی river کلیک کنید. اگر چه حجم کلی آب های موجود بر روی زمین نسبتا زیاد مینماید اما متجاوز از ۹۷٪ این آب ها در دریا ها و اقیانوس ها متمرکز هستند و حدود ۲٪ نیز به صورت یخ و یخچال ها در مناطق قطبی تجمع یافتهاست. مهران زینلیان گفت: برای بازگشایی آب زایندهرود، علاوه بر حجم سد، میزان بارندگی و مسائل مختلف درون استانی و برون استانی در نظر گرفته میشود.او گفت: سد زایندهرود برای نوبت دوم کشت کشاورزان شرق اصفهان، از پنجم فروردین باز میشود.

دیدگاهتان را بنویسید