Daphne Mezereum L. (Kreher Et Al

نکته جالب توجه در رابطه با بلیران آن است که در سال ۱۳۸۷ به عنوان منطقه نمونه گردشگری انتخاب شده است؛ اما این روستا و جنگل بلیران با وجود پتانسیلهای فراوانی که برای تبدیلشدن به یک مقصد گردشگری پردرآمد دارد، هنوز نتواسته به جایگاه قابل توجهی در این زمینه دست پیدا کند. در ۱۵کیلومتری جاده قدیم آمل به بابل، در ورودی جاده فیروزکلا، جادهای مشاهده میشود که مقصد آن به سمت جنگل و کوه است. روستای بلیران یکی از زیباترین مناطق واقع در آمل است. در کنار رودخانه “کارواندر” واقع در 15 کيلومتري شمال ايرانشهر قرار گرفته است. شهرستان ايرانشهر در 325 کيلومتري جنوب زاهدان واقع شده است.

عرض مسیر آن از 100 تا 200 متر در پروکاس و زورنیک تا 15 متر در محل به نام تیجسنو(باریک)متغیر است. این جاده زیبا، مسیر دسترسی به روستای بلیران است؛ نمای روبهروی این جاده کوه و جنگل است و در دو طرف آن نیز شالیزارها، مزارع و باغهای فراوانی قرار دارد. روستای بلیران نیز یکی از روستاهای گردشگری شهر آمل در استان مازندران است که به دلیل قرارگرفتن در منطقه جنگلی، بسیار دیدنی و محبوب است. درواقع آمل از آن دسته شهرهای شمال ایران است که هم از نظر تاریخی بسیار غنی است و هم از نظر امکانات تفریحی و گردشگری.

در 66 کیلومتری شمال شرقی تهران قلههای سر به فلک کشیدهی دماوند قرار دارد. باید متوجه این موضوع شده باشید که فاصله آمل تا روستای بلیران زیاد نیست و میتواند گزینهای مناسب برای سفرهای آخرهفتهای اهالی تهران و مازندران بهحساب بیابید. آمل که در استان مازندران قرار دارد، از طریق جاده هراز به تهران متصل میشود و فقط ۱۸۵ کیلومتر با آن فاصله دارد. روستای بلیران آمل هم مانند اکثر روستاهای ایران دارای صنایع دستی مخصوص به خود است.

به این ترتیب هم در گلولای گیر نمیکنید و همین اینکه از زیباییهای مسیر لذت میبرید. در این مسیر قایق های بسیار زیادی وجود دارد که مسافرین را جا به جا می کنند و حتی می توان در آنها بهترین غذاها و خوراک را نوش جان کرد. در اذهان مردم وجود دارد می تواند مسیر منحنی درینا را صاف کند، . این رودخانه بین شهر سایگون و کشور کامبوج قرار دارد و از هیمالیا سرچشمه می گیرد.

سد طالقان روی رودخانهی شاهرود که از مازندران سرچشمه میگیرد بسته شده. جعفری و رضایی (1391) در پژوهشی با عنوان «بررسی خرافات و زمینههای شکلگیری آن در ایران تا دورۀ صفویه»، به این نتیجه رسیدهاند که در بررسی جامعهشناختی فرهنگها یکی از مباحث مهم، شناسایی شالودهها و فرایندهای شکلگیری آن در طول تاریخ است. به غیر از صنایع دستی، انواع خوراکیهای محلی مثل ترشیجات و شیرینیهای سنتی نیز به عنوان سوغات بلیران بهفروش میرسد.

جاری شدن سیلاب در دشت كیز دامنه فریدن نیز گزارش شده است. به گزارش سازمان بهداشت جهانی تقریبا از هر سه نفری که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند یکنفر آب آشامیدنی سالم در دسترس ندارند. هدف کلی این تحقیق، ارائه راه کار مناسب جهت احیای مجدد کشتیرانی در اروند رود است که نهایتا می تواند منجر به توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بندر خرمشهر و منطقه گردد.

هرچند از سوی دیگر نمیتوان توسعه و آینده شهر را نیز نادیده انگاشت. این تنوع نه تنها در ماهیان بلکه در سایر مهرهداران نیز می­تواند قابلتوجه باشد. این جزیره ها تنها برای چرای حیوانات ساكنان اطراف رودخانه قابل استفاده است. ساکنان این روستا معتقدند که نام اصلی این روستا در گذشته چیز دیگری بوده است، نقل است که در گذشته دو سید در تاریکی شب وارد این روستا شده اما کسی حاضر نشد آنان را در منزل خود پناه دهد تا اینکه سرانجام در منزل پیرزنی که تنها زندگی میکرد وارد میشوند در این هنگام آن دو به پیرزن از آب گرفتن تمام روستا خبر میدهند.

«کسانی در مراکز تجمع مردم گودالی میکنند و تمام بدن برهنه خود را تا گردن در خاک فرومیکنند. اگر فصل پاییز را برای کاشت برنج انتخاب می کنید، حتما بهار علفهای هرز را در بیاورید. به همین دلیل جریان آب این رودخانه به شکلی است که در جاهای مختلف آن، حوضچههای مناسب برای شنا ایجاد شده است. این حوضچهها در تابستان به محلی برای شنا و آبتنی گردشگران تبدیل میشود. در حال حاضر گردشگران این منطقه کسانی هستند که با شنیدن تعریف روستا و جنگیل بلیران از دیگران، برای سفر به منطقه مشتاق میشوند.

در حال حاضر، درینا به خاطر مناظر جذاب دره، مخازن، منابع ماهی (قزل آلا، ، کپور، …)مشهور است. تقریباً همه روستاهای کوهستانی و ییلاقی شهرستان آمل در نزدیکی جاده هزار قرار دارند که بیشتر این روستاها مانند فیلبند، نیاک، شاهاندشت و… روستای بلیران در بخش دشت سر شهرستان آمل قرار دارد. الیگودرز با خرمآباد ۱۵۳ کیلومتر فاصله دارد و و اگر قصد رفتن به آبشار را داشته باشیم، مسیرمان از روستاهای کاکلستان و قلیان میگذرد. از فاصله 15 کیلومتری جاده قدیم آمل به بابل در ابتدای جاده فیروزکلا مسیری دیده می شود که به طرف کوه و جنگل میرود.

بیشتر روستاهای جنگلی اطراف آمل را کسی نمیشناسد و تقریباً کمبازدید هستند. روستای بلیران درست در دل جنگلی بسیار زیبا و چشمنواز قرار دارد. در ادامه نوشته همراه ما باشید تا با این روستای زیبا بیشتر آشنا شوید. شما میتوانید در روستای بلیران علاوه بر لذتبردن از طبیعت، از بافت سنتی، محیط زیبا و فضای روستایی و بکر این منطقه نیز لذت ببرید. به غیر از شهر آمل، روستاهای آن نیز فرصتهای گردشگری بیشماری دارند. بعد از گشتوگذار در جنگل بلیران، میتوانید چند روزی از سفر را به گردش در جاذبههای اطراف آن مانند چشمه گرو، فیلبند، دریاچه، ساهون، دریاچه ماهان آمل، روستای تلیران، هزار پله آمل، سد لفور، الیمستان و روستای تلیران بپردازید.

چرا که درختان اطراف آن به رنگهای قرمز و نارنجی و زرد درآمده و سطح زمین و روی دریاچه را از برگهای رنگین پر کردهاند. در ادامه گزارش یکم آذر ۱۴۰۰ روزنامه خراسان آمده است: بند «کمال خان» و سد «ایلیسو» کم بود، حالا باید نگران «کاراکورت» و «سویلمز» ترکیه هم باشیم و خودمان را برای خشک شدن احتمالی رود مرزی ارس آماده کنیم! به گزارش ايرنا، دامن از مهمترين رودخانه هاي ايرانشهر به شمار مي رود که از به هم پيوستن شمار زيادي از سرشاخه هاي فرعي سه رودخانه “کارواندر، مرنتاک و ايرندگان” تشکيل شده است. آب رودخانه “دامن” پس از اضافه شدن به رودخانه “کنارو”، رودخانه “بمپور” را تشکيل مي دهد که پس از طي 170 کيلومتر به جلگه “هامون جازموريان” در شهرستان “دلگان” مي ريزد.

کره ی زمین به همه ی چیزهایی که در اطراف آن است نیرو وارد می کند و آن ها را به سمت خود می کشد ولی ما آن را نمی بینیم. در صورتی که فرد محتضر از توانایی مالی برخوردار نباشد، این قربانی یا پیشکشی ها باید از سوی فرد دیگری به نام فرد محتضر انجام شود. در پاسخ باید بگوییم که در اطراف این رودخانه، دو چشمه آب معدنی به نامهای «گرو» و «چشمه لاله زار بلیران» و دهها چشمه آب معدنی دیگر هم وجود دارد که به دلیل داشتن انواع املاح معدنی، دارای خاصیت درمانی برای امراض پوستی و دردهای مفصلی هستند.

معمولاً ویلا و سوئیتهای زیادی در مناطق اطراف بلیران وجود دارد. همچنین گردشگران زیادی برای استفاده از خواص چشمه بلیران به این منطقه سفر میکنند. رونق گردشگری در این منطقه میتواند برای تأثیر بسیار مثبتی روی زندگی اهالی این روستا بگذارد. امیدواریم با همت بیشتر مسئولان مربوطه و اهالی منطقه، گردشگری روستایی و طبیعتگردی در این منطقه رونق بگیرد. همین رودخانه سبب رونق کشاورزی، باغداری و زنبورداری در روستای بلیران شده است. این رودخانه از شهرهای آکسفورد، ریدینگ و ویندزور نیز گذشته و در انتها به دریای شمال میریزد. در «پیامبر» جبران خلیل جبران نیز همچون سایر آثاری که بر مبنای کهنالگوی فردیت شکل گرفتهاند، دیدار با «خود» و به یگانگی و فردیت رسیدن با آن، در آخرین مرحله و پس از انکشاف «سایه» و به میانجیگری «آنیما» صورت گرفته میگیرد.

مقدار زیادی از آب وقتی به صورت برف در کوهستان ها می بارد به یخچال تبدیل می شوند که منبع ذخیره آب شیرین می باشد. جاذبه های طبیعی این کشور هم چون سواحل مدیترانه و کوه های آلپ دلیل جذب گردشگران زیادی شده است. استان مازندران در شمال ایران، از نظر جاذبه های گردشگری طبیعی زبانزد همگان است. آبشارها واقعا یکی از زیباترین دیدنیهای طبیعی هستند که با جلوه خیرهکننده و صدای بینظیر سقوط آب دل هر بیننده و شنوندهای را میبرند.

این جنگل هر فصل از سال زیبایی خاص خودش را دارد؛ بنابراین اگر از علاقهمندان به طبیعت باشید، هر فصلی که به این منطقه سفر کنید، از دیدن جنگل بلیران لذت خواهید برد. در حال حاضر کارول آن دوفی صاحب این منصب است و تا سال 2019 بهعنوان شاعر درباری مسئول سرودن شعرهای موردعلاقه ملکه خواهد بود. همین دلیل سبب گردیده تا در تصاویر اشعه X-از مغز، این غده بهعنوان نقطه مرجع بهراحتی قابل شناسایی باشد. فصل بهار تا اوایل پاییز بهترین زمان برای سفر به بلیران است.

دیدگاهتان را بنویسید