Climate Change Effects On River Discharge-Case Study Sheshpir River

در سال ۱۹۱۷ یک قرارداد جدید بین ایران و افغانستان منعقد شد اما همچنان این مشکلات ادامه داشت تا اینکه به دلیل طولانی شدن مذاکرات و در جهت اجتناب از گسترش اختلاف و به منظور اینکه موضوع تقسیم آب هیرمند سروسامانی یابد در سال ۱۳۱۵ پروتکل موقتی بین طرفین منعقد شد که به موجب آن آب در سد کمال خان به صورت مساوی (۵۰ درصد سهم افغانستان و ۵۰ درصد سهم ایران) تقسیم شود. کوشکک: که بمعنای قصر کوچک است و به صورت تپهای در بلندی قرار گرفته است.

لازم به توضیح است در حال حاضر امامزاده طالجرد که در مسیر 3 کیلومتری جاده اژیه به ورزنه واقع شده است از نظر بذیرائی و استراحت مسافران بهترین مکان بوده و کلیه امکانات لازم بر مهمانان از نظر بیتوته کردن در شب ، سرویسهای بهداشتی ، فضای سبز ، استخر شنا ، تلفن ، قهوه خانه سنتی و سایر موارد را دارد . در قریه دهنه ذوالفقار از مربوطات حاکم نشین گلران هرات که ارتفاع رود از سطح بحر ۵۰۰ متر است .مسیر رود مزبور خط سرحدی و مرز سیاسی بین المللی افغانستان و ایران را تشکیل میدهد .

چشمه ها:چشمه هایی که از آنها استفاده ی کشاورزی و شرب می گردد جمعآ (12) دهنه می باشد تعداد زیادی چشمه در طول رودخانه های منطقه وجود دارد که اب آنها وارد رودخانه پلاسجان و از طریق بند انحرافی کشاورزان در سر رودخانه برای شرب کشاورزی استفاده می کنند چشمه هایی که خارج از محدوده ی رودخانه هستند در دامنه ی ارتفاعات هستند و دارای کیفیت-شیمیایی خوب و آبدهی متنوع می باشد.

در ساحه تقریبا ۱۵۰ الی ۱۷۰ کیلومتر که از منطقه کهسان تا دهنه ذوالفقار را در بر میگیرد مجرای رود از نگاه توپوگرافی و طبقات الارضی در اراضی بسیار مختلف و متنوع به وجود آمده است . این رودخانه با رودخانه گاورود یکی شده و رود سیروان را شکل می­دهند که وارد سد دربندیخان کردستان عراق می­شود. با توجه به تبدیل باتلاق گاوخونی به مرکز توریستی و گردشگری و اعزام گردشگران و توریستها جهت بازدید از باتلاق گاوخونی و به لحاظ بعد مسافت مرکز استان تا باتلاق و ضرورت استراحت در بین مسیر به نظر میرسد شهر اژیه به لحاظ داشتن جاذبه های طبیعی و خصوصا مسیر رودخانه و پارک ساحلی و استحقاق سرمایه گذاری در امر ساخت بلاژ در غالب طرح بردیس و یا توسط نهادها و سازمانها ی دولتی و افراد حقیقی و شناساندن ابنیه های تاریخی خصوصا برجهای کبوترخان به بازدید کنندگان از طول مسیر رودخانه و تالاب گاوخونی زمینه جذب اردوهای تفریحی فرهنگی سیاحتی و زیارتی و همچنین توریستهای داخلی و خارجی به منطقه را بیشتر فراهم نمائیم.

پیله رود به ۱۴ روستا با اسامی ذیل بترتیب : فتح مقصود ــ نظر علی کندی ــ هشنه ــ خوش آباد مسجد محله سی ــ آقایارلو ــ یوزباشی قلعــه سی ــ پیرجوار ــ پیرزاده ــ قلعه ــ قاضی کندی ــ گودلر ــ صالح قشلاقی و ولی آباد اطلاق میگردد .پیله رود با داشتن حدود ۲۰ کیلومتر مرز مشترک ٬ همجواری با جمهوری آذربایجان را دارد کــه روستای ییلاقی فتح مقصود در چند صد متری مرز و جاده پاتران قرار گرفته است. کبکان در موسوم بهار آب فراوان دارد که آب آن در حصه دو آب شافلان به هریرود میریزد درازنای این رود ۲۰ الی ۲۶۰ کیلومتر براورد شده و حوزه آبگیر آن ۷۸۲۰ کیلومتر مربع است از رود کبکان جویهای متعددی جدا شده که زمینهای زراعتی سمت جنوبی شافلان را سیراب میکند .

از آنجا که از قدیم الایام همواره علما و بزرگانی چند در اژیه می زیسته و مردم را ارشاد می نمودند مردم این شهر از فرهنگ غنی اسلامی و قرآنی برخوردار و آشنا و آگاه به مسائل روز بوده و هستند. شهر اژیه دارای آب وهوای بری خشک و از لحاظ اقلیم شناسی قبلی خشک می باشد و به علت مجاورت با کویر دارای شرایط کویری یعنی تابستانهای گرم و زمستانهای سرد است ، رطوبت نسبی در اواخر ساعات شب و صبحها بیشتر از سایر ساعات شبانه روز است وقبل از طلوع آفتاب به حداکثر و بعد از ظهر به حداقل میرسد ، ماههای مرداد و شهریور به عنوان خشکترین ایام سال که تقریباً هیچگونه بارندگی وجود ندارد0 جهت وزش بادهای غالب نیز ازغرب به شرق میباشد.

درجه حرارت روزانه 1/12 سانتیگراد ومعدل حداکثر درجه حرارت در تیرماه 37 درجه سانتیگراد و معدل حداقل درآذرماه 6/5 درجه سانتیگراد است. است. از جمله سبزیهی معطر وخوراکی میتوان والک، لرچک، شورک وقارچ هایی که در فصل بهار با غرش آسمان زیر بوته های الرگ،کما وگرز بوجود میاین نام برد. مرزهای رودخانه ای، یکی از انواع مرز های بین المللی هستند که به خاطر تغییرات موفولوژیکی بستر و انحرافات کانال آنها، همواره مشکلات و تنش هایی را در تعیین حدود مرز کشورهای فیمابین بوجود می آورند. شهر اژیه دارای محله های ، محله نو، محله پاسنگ ، محله اسد، محله میان ده ، محله چگلان ، محله روریگ می باشد که محله های پاسنگ و اسد اهمیت طبیعت در فرهنگ ساکنین و قدرت و اقتدار مردم این شهر را در ارتباط با ادامه حیات در منطقه حاشیه کویری و سخت نشان می دهد.

اژیه یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران با تسمیه ی تاریخی است. در وادی هرات و دشتهای غوریان سرعت آن بسیار کم شده و خم و پیچها و جزیره های کوچکی در مسیر آن تشکیل میشود و زمانی که از شمال غوریان میگذرد خط سیر این رود به سوی شمال غرب امتداد یافته و در میان دشتهای ریگی و سنگچلزار غوریان جریان میابد .هریرود در منطقه کهسان از سطح بحر در حدود ۷۴۰ متر ارتفاع دارد . بیش از ۶۰ حلقه چاه خشک شده و ۱۷۱ حلقه از چاههای منطقه نیز در آستانه خشکیدن قرار دارند، اما تاکنون حقابه یی برای این روستاها در نظر گرفته نشده است.

در این منطقه معدن آهک هم هست؛ به همین دلیل به آهکپزی هم اشتغال دارند. حوزه آبریز اژیه درواقع حوزه دشت رودشت است 0 حوزه آبریز رودشت از ناحیه غربی و از ارتفاعات کوه زرد و کوه باریکه در غرب شهرضا و مهیار ، کوه محمد نوجوان ، کوه خورشید ، کوه سنگ زیره در جنوب و کوه شاهکوه در کلاه قاضی و میان کوه در شمال شروع و به ناحیه اژیه می رسد0 و دارای دو مسیل اصلی در محدوده اژیه به هم نزدیک و در صورت بارندگی شدید امکان وقوع سیل در منطقه وجود دارد.

اژیه یکی از شهرهای منطقه شرق اصفهان است که مناسبترین کانون طبیعی فرهنگی اقتصادی و اجتماعی این محدوده شناخته میشود. برخی از اهالی نیز که از اجداد خود شنیده اند بر این باورند که گذشتگانشان در کنار این رود خانــه بخاطر وجود آب مسکن گزیده و بدلیل اینکه منطقه ای جنگلی و پر از درختان توت بوده است به پرورش کرم ابریشم اشتغال داشته و از این طریق امرار معاش مینموده اند وبهمان خاطـــــر به این منـــطقه پیله رود گفته میشود . از لحاظ رطوبت رویشگاههای راش در خاکهای نسبتاً مرطوب تا نسبتاً خشک گسترش یافته­اند. زیبایی های روستای افجه به قدری زیاد است که علاقه مندان بسیار زیادی از نقاط مختلف ایران به آن سفر می کنند در این راستا تهران سوئیت هم سعی داشته تا با اجاره آپارتمان مبله در تهران در جهت اقامت گردشگران عزیز در تهران و اطراف تهران برای رزرو اقامت یک شب آرام و ایمن بهترین گزینه برای شما و عزیزانتان باشد.

اما واقعیت امروز نشان میدهد که مدیریت آب در کشور چین یک مساله خیلی مهم و حیاتی است. استاندار مازندران عصر دوشنبه در جلسه مدیریت بحران که درمحل فرمانداری شهرستان سیمرغ در حال برگزاری است بر لزوم ارائه خدمات امداد رسانی به مردم و پیش بینی تامین نان، کنسرو و آب معدنی،بیل مکانیکی، لودر، قایق و جت اسکی تاکید کرد. در لغت نامه ها اشاراتی شده به “پیله”بمعنی (صحرا و زمینی خشک و وسیع که در میان دو آب واقع شده باشد یعنی دو طرف آن دو رودخانه رفته باشد یا یک رودخانه دو شاخ شود و آن زمین را در میان در آیـــــــد.) (بحالت جزیره در آید)با توجه به کوهستانی بودن منطقه و وجود دره های زیاد دراطراف٬رودخانه هایی شکل گرفته ولی همه آنها بدون آب بوده ویا اینکه فقط آبهای فصلی در آنها جاری هستند و تنها رود خانـــــه بزرگ و قابل قبول رودخانه ای است که از وسط روستاها میگذرد و از کوههای اوچ دره و هفت چشمه سـرچشمه و تا رودخانه قره سو در نزدیکی اردبیل پیش میرود که آنهم در سالهای گذشته کمترین آب در فصول سال را داشته .در مواردی “پیله” بمعنی گیل دیک (نام محلی وعام گلی است) آمده است .

اژیه حدود 4000نفر جمعیت دارد 0 نرخ رشد اژیه 4/0 پیش بینی میگردد. این شهر با جمعیت 4500 نفر در بخش جلگه شهرستان اصفهان قرار دارد. وجود برجهای کبوترخان در حاشیه زاینده رود پل قدیمی شهر صحرای سرسبز و مردمی فعال و سخت کوش و خوش فکر از ویژگیهای دیگر این شهر است. اژیه بر سر چهار راه ارتباطی مراکز بخش و نقاط شهری، روستائی شرق اصفهان واقع شده است و از همین لحاظ رفت و آمد از سایر نقاط به این شهر بسیار سهل و آسان صورت میگیرد.

این منطقه با وجود طبیعتی که در هر چهار فصل میتواند بسیار جذاب باشد محبوبیت زیادی در بین مسافران دارد. معترض میتواند به دادگاه صالحه شکایت نماید. درافسانه ی مردم محلی نقل می شود که درزمان قدیم در این منطقه پهلوان و سرداری که بر این قلمرو حاکم بوده و در جایی بنام ” قلعه زنگی” که مشرف بر رودخانه است سکونت داشته است که فردی باهیکلی تنومند وصورتـــی چاق٬ پلک و ابروانی ضخیم و با چشمانی درشت بوده بطوریکه پیله چشمان و ابروانش (افتادگی و ورم پوست بالای چشم و پلک بالایی که مژه آن زیاد بوده )سنگینی کرده وبصورتش می ریخته که آنها را به وسیله گیره هایی بالا نگه میداشته وچون بر همه روستاهای اطراف پیله رود صدارت داشته با اشاره به ظاهر وی منطقه سکونتش را بدین نام خوانده اند که در لغت نامه هم پیله بمعنی چشم و پلک چشم آمده است .

این راه آبی عجیب و غریب به طول ۵ کیلومتر، تماما سرخ است، تا قبل از این که با برخی جریانهای منطقه دیگر و رودخانههای کوچک ترکیب شود و رنگ آن رقیق و سرخی منحصر به فرد خود را از دست دهد. شیب اراضی اژیه تابع شیب کلی منطقه واز ناحیه غرب به شرق 5/0 درصد و ازناحیه جنوب به شمال 1درصد است. منطقه اژیه از لحاظ خطر نسبی زلزله در محدوده متوسط قرار گرفته و در محاسبه ساختمان هابه خصوص ساخت و سازهای عمومی می بابیست ضوابط و مقررات مربوطه رعایت گردد.

دیدگاهتان را بنویسید