A Modernist Approach To The Novel Of Under The Devil’s Umbrella

مضافاً لازم نمی آید که هربار طعمه خودرا مانند روش ماهیگیری با کرم اصلاح ویا تجدید کنید ولازم شود هربار دست خود را پاک کنید. بنظرم پس از چندسال ماهیگیری و تمرین خواهید توانست لانسه (پولک) خودرا درآنسوی رودخانهای مثل هراز در مکانی به اندازه یک بشقاب فرود آورید . این مهارت شمارا قادر میسازد که ماهیان بزرگ منزل و ماوی کرده در پناهگاه خودرا به چالش بکشید . اینک باوجود تجربیات زیادی که در طراحی و ساخت پولک های مختلف پیدا کرده ام میتوانم بگویم این لانسه ها در زمان تولید از دانش وفن آوری پیشرفته ای برخوردار بوده اند .

در استان اصفهان غارهای طبیعی زیادی نیز وجود دارند که بعضی از آنها از جمله زیباترین و مهمترین غارهای ایران به حساب می­آیند. ماهیان صید شده با این روش بیش از روش های دیگر جنب وجوش وتحرک وپرش دارند و بنابراین ماهیگیری شما هیجان انگیز تر است. به دلائل فوق هیجان بیشتری را تجربه واحساسات ماهیگیری تان بیشتربه چالش کشیده میشود لذااز ماهیگیری بیشتر لذت میبرید تا اینکه مثلاً با طعمه و شناوریا حتی با پشه بخواهید ماهیگیری کنید .در طول حرکت پولک درآب میتوانید بفهمید که در چه شرایطی است؟

از آن زمان بنظرم نزدیک 45 سال میگذرد اماهنوزدقیقا میدانم که اولین ماهی خال قرمزعمرم را با کرم در کدام نقطه از این رودخانه صید کردم و همینطور مکان و جزئیات اولین صید هایم با پولک و با پشه را به خوبی به خاطر دارم. هنوز قدم به لار نگذاشته بودم که در رودخانه کرج ، پائین دست سد ماهیگیری با پشه را تجربه کردم. در رودخانه استثنائی کرج بخش زیرین سد که به کررات وصف آن شد ماهیگیران در آن زمان یعنی قبل از آنکه روش ناهنجار ، زشت و مخرب استفاده از سگ ماهی باب شود فقط با دو روش به صید می پرداختند: اکثرا با کرم ماهیگیری میکردند وتعدادی هم با پولک .پروانه ماهیگیری از اول فروردین صادر میشد وبه نظرم تا پایان شهریور هرسال ادامه می یافت.

مهندس وحید واسطه با بیان اینکه شرکتهای آب منطقهای، حفاظت محیطزیست استان (حفاظت کیفی)، شهرداریها و دهیاریها در محدوده شهرها و روستاها متولی حفاظت از حریم رودخانهها هستند، درباره سهم هر استان برای حفاظت از رودخانه اترک میگوید: «براساس قوانین و مقررات، هر استان به میزان طول رودخانه در جغرافیای خود، باید نسبت به حفاظت و رعایت سهم از منابع اقدام کند. جالب است که میبینید خیل مشتاقان ماهیگیری سالهاست در حسرت یک روز ماهیگیری در رودخانه کرج به سر میبرند وحاضر اند برای دریافت پروانه ماهیگیری هر رقمی را که مقامات دولتی به عنوان بهای پروانه تعیین کنند بپردازند ، اما عده ای از مردم و از آن درد آور ترتعدادی ازمهاجرین که به عنوان سرایدار و باغبان در ویلا های اطراف رودخانه سکونت دارند اینگونه راحت و بدون پرداخت هرگونه هزینه ای به ماهیگیری حرفه ای مشغول اند.

اما چطور شد که با پشه مصنوعی شروع به ماهیگیری در رودخانه کرج نمودم ؟ آیا میتوان با تجهیزات ماهیگیری با پولک به صید با پشه مصنوعی پرداخت ؟ در امتداد مطالبی که در باره ماهیگیری به روش پولک گردانی تقدیم شد در این فرصت میخواهم پلی بسازم بین ماهیگیری با پشه مصنوعی وماهیگیری با پولک و شما ماهیگیر با فرهنگ حامی محیط طبیعی را از این طریق هم با امکانات بیشتر روش ماهیگیری با پولک آشنا کنم وهم پای شما را کم کم به دنیای وسیع ماهیگیری با پشه باز کنم .

این پارک در شمال غربی تهران واقع در محدوده منطقه 2 با هدف خدمات آموزشی، پژوهشی و تخصصی محیط زیست احداث شده است. القصه از اواخر تیر ماه آب رودخانه به حد ثابتی میرسید وتحت کنترل کامل مدیریت سد برای تامین آب شرب تهران و مصارف کشاورزی در می آمد و از همین زمان هم فعالیت حشرات در اطراف رودخانه فزونی میگرفت و ما در حین ماهیگیری با پولک به کررات شاهد جهش وپرش قزل آلا ها برای شکارپشه ها میشدیم. بنظرم سالهای زیادی است که دیگر آب از سد کرج سرریز نکرده وماهیگیری در رودخانه کرج هم ممنوع است ،البته برای من و شما ، حتی شنیده ام که به علت کاهش بیش از اندازه آب سد کرج این روزها میتوان از سمت غرب سد یعنی از کنار جاده کرج چالوس ، پیاده به روستای واریان که در آنسوی سد قرار دارد رفت ، اگر این قول نزدیک به صحت باشد میتوان علاوه برابراز نگرانی بر آثار این خشکسالی، با کمال تاسف و تاثر نتیجه گیری کرد که ماهیان سد کرج که ذخیره ای برای رودخانه کرج در بخش بالادست سد بودند نابود شده اند .

اتفاقا هر جائی که ماهی پرش میکرد ، من آنجا را پولک می گرداندم وشاید همان ماهی را که جنب و جوش زیادی داشت میگرفتم . اگرچه من بر این عقیده ام هر قدر هرزه گرد خوب و مناسبی بکار بریم بازهم نخ تاب برمیدارد ولی نقش هرزه گرد در کاهش این پیچش ستودنی است و بالطبع کیفیت هرزه گرد در این میان خیلی مهم است . نخ ماهیگیری چند وظیفه مهم برعهده دارد که حتماً شما دوستان آنهارا بهتر از من میدانید ولی شاید قبلاً این وظایف را روی کاغذ نیاورده وتدوین نکرده باشید. در سال های اخیر هرزه گرد های بلبرینگی به بازار آمده که بهتر عمل میکنند هرچند که هنوز هم کمی گران هستند .

هرقدر چوب وچرختان خوب باشد و بهترین و جذاب ترین طعمه ها را با بهترین قلاب ها بکار برید و حتی تمامی مهارت های ماهیگیری را آموخته و به حد کافی ازشرایط اقلیمی و زیستی محلی که ماهیگیری میکنید و رفتار وزیست ماهی اطلاع داشته باشید ،اما با همه این ها بدون داشتن نخ خوب و قابل اتکا و اعتماد هرگز نخواهید توانست ماهی بگیرید و آنرا به ساحل آورید. نخ ماهیگیری شما اولاً وظیفه حمل طعمه و قلاب را به نقطه مورد نظر دارد وسپس وظیفه نگهداری و بعد حرکت دادن طعمه را در آب برعهده دارد وآنگاه باید به سلامت و به شایستگی در طول جدال شما با ماهی دوام آورده و در نهایت بتواند برایتان ماهی را به ساحل آورد.

رودخانه کوپال : آب این رودخانه از اعلا کمتر است و گاه خشک میشود سرچشمه آن چشمه های شمال شرق رامهرمز معروف به چشمه های کوپال از مقابل سور خانمی است که روستاهای مسیر خود را مشروب کرده و در نهایت به دشتی وسیع در جنوب نیروگاه رامین میریزد و بعضا روستاهی غیزانیه اهواز را نیز سیراب میکند . عطر خاک نم خورده و درختان سر به فلک کشیده در کنار قطرات آبی که از قایقسواری در رودخانه، صورتتان را لمس میکند، همه چیز را برای لذت بردن فراهم کرده است.

غیر از آنچه گفتم نخ شما مانند یک کابل مخابراتی وظیفه دارد اتفاقات و جریاناتی را که بر روی طعمه و حتی اطراف آن رخ میدهد به شما منتقل کند و شما با هوش وتجربه خود این اتفاقات را تحلیل کرده و از آن نتیجه گیری کنید . آیا روابط قوی هند با کابل و نقش آن در شاهتوت و دیگر پروژهای بند در دریای کابل، هند را قادر خواهد ساخت که جریان آبهای رودخانه را نیز ببندد؟

دیدگاهتان را بنویسید