کشور آمریکا و همه چیز در رابطه با آن! – GO2TR

به طور کلی، نکته مهم درباره شیعیان مهاجر، آن است که این گروه، غالباً فعالیت سیاسی ندارند و بیشتر مایل هستند خود را با فرهنگ و آداب آمریکا تطبیق دهند. سازمان بسیار مهم و مشهور دیگری در آمریکا وجود دارد به نام فدراسیون جهانی جوامع مسلمان شیعه خوجه که مدیریت آن را حاج «حسین ولجی» عهدهدار است. هزینه هتلها در شهرها از ۷۰ دلار شروع میشود (در شهرهای بزرگ و مهم مثل نیویورک شروع قیمت هتلها از ۱۰۰ دلار است).

متوسط قیمت خانه در شهر سانفرانسیسکو ۱,۰۴۷,۷۱۴ دلار است. متوسط قیمت خانه در شهر سیاتل ۶۷۵.۲۳۷ دلار است و متوسط حقوق سالانه ساکنین این شهر ۶۸.۴۶۰ دلار است. همچنین میتوانید در سراسر کشور پارکهایی مخصوص ماشینهای کاروان پیدا کنید که هزینه آنها بین ۲۰ تا ۳۰ دلار برای هر شب اقامت است. وودرو ویلسون، پسر یک وزیر پروتستان، طعم و عطر اخلاق و تعلیم را وارد عرصه ریاست جمهوری کرد ویلسون بعد از کمک به متفقین برای پیروزی در مقابل آلمان یک برنامه پیچیده برای تاسیس سازمان ملل در مذاکرات صلح ورسای ارائه کرد. در دوران ریاست جمهوری اندرو جکسون، مرز آمریکا به سمت غرب گسترش یافته بود.

نیز سخن از دریانوردی به نام خشخاش ابن سعید ابن اسود آمده که در زمان خلیفه اندلس عبدالله ابن محمد، در سال ۸۹۹ میلادی اقیانوس اطلس را بسمت غرب پیمود و از «سرزمین ناشناخته» (به عربی: ارض مجهوله) گنجهایی با خود به اسپانیا باز آورد. از سفر مسلمانان غرب آفریقا به سمت آمریکا نیز روایات مستقل دیگری در دست است. این روند کاهشی تا ابتدای سال ۲۰۲۱ نیز ادامه پیدا کرد و اکنون نرخ بیکاری در آمریکا به ۴.۲٪ رسیده است. با وجود همه این مشکلات، کشور آمریکا در طی این همهگیری توانست در عرض چندماه خود را بازیابی نماید و نرخ بیکاری خود را که در دوران شیوع ویروس به ۱۴.۷٪ رسیده بود، به عدد ۱۱.۱٪ در ماه ژوئن ۲۰۲۰ کاهش دهد.

به گفته دولت آمریکا، هیچ زبان رسمی در ایالات متحده وجود ندارد درحالیکه تقریباً همه زبانهای جهان در این کشور استفاده میشوند. دموکراسی آمریکایی ریشه در عهد میان این «زائران» دارد، پیمان می فلاور، که قوانین آن مورد پذیرش اکثریت بوده و همه از آنها تبعیت می کردند. در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت همراه GO2TR باشید! هویی-لین لی، محقق دیگر چینی، در سال ۱۹۶۱ دو اثر جغرافیایی چینی به محققین غربی معرفی نمود به نامهای Ling-wai tai-ta نوشتهٔ Chou Ch’u fei به سال ۱۱۷۸ میلادی، و Chu-fan-chih نوشتهٔ Chao Ju-kua به سال ۱۲۲۵ میلادی. نخستین انسانهایی که به قاره آمریکا رسیدند، بخشی از مردمانی بودند که به آرامی از آفریقا گذر کرده به قارههای دیگر رفته بودند.

بنابر قانون اساسی آمریکا، این ناحیه تحت نظارت انحصاری کنگره ایالات متحده بوده و بخشی از هیچ ایالتی نیست. هیچ نوع ممنوعیتی در زمینه پوشش در ایالات متحده وجود ندارد و هر نوع ممنوعیت جرم محسوب میشود و مردم آزاد در انتخاب لباس خود هستند. اولین افراد غیر قبیله­ای، نورس­های گرینلند بودند، که بین ۱۰۰۱ و۱۰۱۵ به نیوفاندلند رسیدند، و بعد بدون برجای گذاشتن هیچ ردپایی ناپدید شدند. آنها به سیستم اسب داری، زین زدن، و شکار مکزیکی علاقمند بودند، اما علیه دولت اقتدارگرا قیام کردند.

در گذر تاریخ، گروهها و فرهنگهای متعددی در این سرزمین زندگی کردهاند که بسیاری از آنها در سده شانزدهم میلادی رو به افول رفته و ناپدید گشتند. غذاهای آمریکایی در طول تاریخ، تحت تأثیر اروپاییها و بومیان آمریکا بودهاند. ایوان وان سرتیما، استاد تاریخ و مردمشناسی دانشگاه راتگرز، معتقد است که با اینکه روابط بین مهاجرین عرب و سرخپوستان آمریکا به حدی رسید که هنوز میتوان نام ۷۷ قبیلهٔ سرخپوستان آمریکا را از ریشه زبان عربی دانست، اما اعراب مذکور نهایتا به سوی بلاد خود بازگشتند و از این رو تاثیرات عمیقی بر شالودهٔ تاریخ و فرهنگ بومیان آمریکا از خود باقی نگذاشتند.

سایرس گوردن، دیگر محقق باستانشناس (دانشگاه برندایس) معتقد است که سکههای عربی که در قاره آمریکا دیده شدهاست احتمالا متعلق به کشتی اندلسی بودهاست که اقیانوس اطلس را در حوالی سال ۸۰۰ میلادی بسوی آمریکا پیمود. هوای گرم، سبک موسیقی هانکی تانک و اجرای زنده موسیقی، خیابانهای بارانی، پیادهرویهای شگفتانگیز و محلهای مخصوص دوچرخهسواری فوقالعاده و انواع فعالیتهای مختلف و سرگرمکننده دیگر این شهر را به شهری جالب و جذاب تبدیل کرده است.

جالب اینجاست که مارتین والدسیمولر آلمانی فقط همین یکبار از «آمریکا» برای نامیدن قاره جدید استفاده کرد. نقش او بهخصوص در کسب استقلال برای مستعمرات آمریکایی و سپس متحد کردن آنها زیر پرچم حکومت فدرال ایالات متحده قابل توجه است. در میان آنها راههای انحرافی زیادی برای رسیدن به ساحل وجود دارد. جنگ طبقه جدیدی از میلیونرها را ساخته بود راکفلر در نفت و زمینگتون در اسلحه (بعدها ماشین تحریر)، بیش از ۸۰۰٫۰۰۰ مهاجر در طول جنگ روانه شمال شده بودند و طی ۱۰ سال بعد بیش از ۳ میلیون نفر دیگر به آنها اضافه شدند.

در آن سال، ایرانیان کمتر از ۱ درصد از بیش از ۴۴.۹ میلیون مهاجر در ایالات متحده را تشکیل می دادند. پرزیدنت کندی در راستای ژست آمریکایی ، قول داد که می تواند تا پایان دهه یک انسان را به فضا بفرستد. با آغاز دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی، موج مهاجران عرب و آسیای جنوب شرقی به چهره اسلام در آمریکا متعاقبا نیز توسعه روزافزونی بخشیدند که تا به امروز ادامه داشتهاست.

پس از شدت گرفتن بحران مهاجران سوری و سرازیر شدن آنان به غرب، یکی از مقاصد آنان، کشور آمریکا بود که البته تا کنون با ممانعت دولت ایالات متحده آمریکا روبرو شدهاند و از ورود مهاجران به این کشور جلوگیری شده است. امروزه میتوان لس آنجلس را مهمترین کانون و مرکز مهاجران ایرانی و همچنین کانون موسیقی پاپ ایرانی در بیرون از کشور دانست. از کجا می دانید که در یک کشور جدید چه چیزی مودبانه است ؟

پل گلدن گیت را می توان نه تنها سمبل سان فرانسیسکو؛ بلکه پس از مجسمه آزادی، سمبل آمریکا دانست. آنان میخواهند مانند آمریکاییها زندگی کنند و آمریکا را نه برای تبلیغات دینی، بلکه صرفاً برای کسب معاش و به عنوان محلی مناسب برای زندگی انتخاب کردهاند، هر چند نیازهای مربوط به دینشان، از جمله مراسم ازدواج، طلاق و تدفین مردگان، آنان را به سوی مراکز اسلامی میکشاند. گفتنی است که شیعیان مهاجر، تنها عرب تبار نیستند، بلکه ایرانی ها، پاکستانیها و دیگر ملیتهای غیر عرب نیز در میان آنان وجود دارند. نکته درخور توجه درباره شیعیان آمریکا این است که گروه شیعیان مهاجر، بیشتر در جهت همگون شدن با فرهنگ آمریکا و آمریکایی حرکت میکنند، در حالی که گروه دوم، یعنی آمریکاییهای شیعه شده همواره در مخالفت با آمریکا در عرصههای سیاست و فرهنگ هستند.

گروههای شیعی دیگری نیز در آمریکه فعال هستند؛ از جمله گروه خوجه ها در کینز نیویورک که به علت فعالیتهای انتشاراتیشان مشهور هستند. پس از جنگ جهانی دوم، این قانون تعدیل شد و آسیاییها از جمله مسلمانان و شیعیان توانستند به آمریکا مهاجرت کنند. مانند: حزب لیبرترین، حزب سبز و حزب قانون اساسی. ساختار قوه قضائیه تفسیری از قانون اساسی ایالات متحده، قوانین فدرال و مقررات است. ساختار دولت فدرال در قانون اساسی تدوین شده است.

قوه قضائیه ترکیبی از دیوان عالی و دادگاههای فدرال است که قدرت قضایی را به کار میگیرد. در میان شهرهای بزرگ جهان، تولید ناخالص داخلی نیویورک در زمره بیشترینها قرار دارد که از نظر ارزش اسمی، میتوان به تنهایی آن را با کشور بزرگی مثل روسیه مقایسه کرد. از این تعداد، ۲۲۷ مسجد (بیشترین تعداد) در کالیفرنیا و سپس نیویورک (۱۴۰ مسجد) قرار دارند. شهر نیویورک با داشتن ۲۷۴ آسمانخراش با ارتفاع بیش از ۱۵۰ متر، بیشترین تعداد آسمانخراش را در میان شهرهای دنیا دارا است.

بیشترین زبانهای غیر انگلیسی؛ اسپانیایی، چینی، فرانسوی و آلمانی هستند. ۱۰/۷ درصد با اسپانیایی، زبان های اروپایی ۳/۸، زبان های آسیایی ۲/۷ درصد در این کشور رایج است. در عین حال بسیاری از دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا پس از فارغالتحصیلی در این کشور ماندند. بر اساس آمار مجمع جهانی اهلبیت(ع) در سال ۲۰۰۸م، جمعیت شیعیان این کشور ۲.۳۰۰.۰۰۰ نفر یعنی در حدود ۰.۸ درصد از کل جمعیت آمریکاست. شهر واشینگتن، که به افتخار جرج واشینگتن نامگذاری شده، در سال ۱۷۹۱ تأسیس شد تا پایتخت جدید کشور باشد. گروه های معروف به «پسران آزادی» در نیویورک و بوستون تشکیل شده، به خانه­ های خراج گذاران سلطنتی حمله کرده و وسایلشان را به آتش کشیدند، ساموئل آدامز، مبلغ و شورشی در بوستون، رقص های دور درخت آزادی را رهبری می کرد.

که می توان گفت نقش مهمی در تعیین رئیس جمهور آمریکا را دارند. که کار خود را باساخت یک کامپیوتر شخصی شروع کرد.داشتن یک سیتم عامل منحصر به خود شرکت، کیفیت بالای محصولات ارائه شده و نوآوری در محصولات جدید باعث شد رتبه اول در فروش لب تاب و گوشی بدست آورد. عدهای بهدلیل اهمیت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی منحصربهفرد نیویورک، این شهر را «پایتخت جهان» نامیدهاند. «قرارداد جدید» روزولت مصیبت رکود را عقب راند، اما رکود اقتصادی تا پایان جنگ جهانی دوم پایان نیافت. در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی، جنگ داخلی آمریکا منجر به منسوخ شدن بردهداری در این کشور شد.

دیدگاهتان را بنویسید