کاربست روش تاریخ شفاهی در تحلیل و بررسی شیوع بیماری اماس در منطقه پیربکران (1345تا1395ش/1966تا2022م)

در ادامه با مهمترین منابع آلوده کننده رودخانه ها و تاثیر آنها بر سلامت آب آشنا میشوید. یکی از عجیبترین منابع آلوده کننده رودخانهها، درختان جنگل و سایر عوامل مرتبط با آنها هستند. استفاده از کودهای شیمیایی و آفت کشهایی که به منظور رشد سریع درختان به کار میروند باعث میشود فسفات و نیترات اضافی برجای مانده توسط باران شسته شده و همچنین به علت قطع بیرویه درختان، خاک نیز شسته میشود. هرگاه خسته شدید میتوانید از این سکوها استفاده کنید.

این سد که تقریباً ۱۲۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد، در دره طالقان در قسمت جنوبی دامنه های رشته کوه های البرز قرار گرفته است. سد ساوه یا سد الغدیر که روی رود قره چای احداث گشته است، یکی از بهترین مکان های ماهیگیری استان مرکزی می باشد، که در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر ساوه قرار دارد. آبشار هشترخان طارم در درهای سرسبز میان کوههای ناحیه طارم، در شرق شهر زنجان در نزدیکی روستای لار واقع است.

از دامنه های جنوبی کوه 3097 متری ورسه سر واقع در 18 کیلومتری شمال خاوری فیروزکوه سرچشمه می گیرد.به خاور روانه می گردد.روستاهای چپ دره و دوکل را مشروب نموده و وارد ورسک می گردد. پل زمانخان که در فاصلهی ۲۹ کیلومتری شمال شهرکرد و هفت کیلومتری سامان قراردارد، دارای دو دهانه قوسی شکل است که پایه های آن بر روی صخرههای کوه قرار گرفته است. رود ارس یکی از بهترین مکان های ماهیگیری سه استان شمال غرب کشور یعنی استان های اردبیل و آذربایجان غربی و شرقی به حساب می آید.

رود کرخه که در میان رودهای طولانی کشور، جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است، یکی از بهترین مکان های ماهیگیری در پنج استان همدان، کرمانشاه، کردستان، ایلام، لرستان و خوزستان به حساب می آید. سد طالقان یکی از بهترین مکان های ماهیگیری استان البرز و تهران می باشد، که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران قرار دارد. شهر کنونی فراه از نظر وسعت با توجه به ساحه وسیعی که این ولایت در نقشه کشور اشغال نموده خیلی کوچک و محدود است و بیشتر مردم آن زندگی روستایی دارند.

آب این رودخانه از کوهستانهای ازنا، الیگودرز، بروجرد و دنا سرچشمه میگیرد. جامعه موجودات کفزی به عنوان مهم ترین منبع غذایی آبزیان به منظور ارزیابی شرایط آب رودخانه و محیط زیست مورد توجه قراردارد. مراکز مسئول شهری، زبالههای بیمارستانی و عفونی را بی توجه به درون رودخانهها میریزند. فعالیت صنعتی، پسماند گستردهای از مواد مختلف را تولید میکند که معمولاً آنها را به داخل رودخانهها ریخته میریزند. آنها تمنی شهادت بهخاطر او را دارند و سینهچاک و هراسان به پیش میتازند.

پیرسون و کیمار نیز معتقدند: «داستان «حاکم» اغلب با عدهای که هستی و رابطة آنها به علت نابسامانی اوضاع، حکومت بد و کمبود منابع و استعدادهای لازم به خطر افتاده است، آغاز میشود و در نهایت به موفقیت یا شکست «حاکم» در بهبود این وضعیت ختم میشود. کود حیوانی اغلب مشکلات جدی همچون بوی بد و آلودگی آب را ایجاد میکند، این کودها دارای یکسری مواد بیماری زا و واگیردار هستند. اگر در خوابتان ببیند که در یک رودخانهی گلآلود شنا میکنید، چنین رویایی ممکن است هشداری باشد مبنی بر اینکه باید از خودتان برای جلوگیری از بروز یک بیماری در آیندهای نزدیک محافظت کنید.

10. مشکلات خانواده: در مطالعهای که میرحسینی در سال 1391ش/2012م انجام داد، مشکلات خانوادگی مهمترین عامل اماس پیش از ابتلا به بیماری شناسایی شدند و فوت نزدیکان و استرسهای تحصیلی در ردههای بعدی قرار گرفتند (میرحسینی، 1391: 14). فرهنگ، یکی از مبتلایان به اماس، گفت: «چون فرزند اول خانواده بودم همه مشکلات روی دوش من بود. دریاچه سد لار که بر روی رودخانه لار احداث گشته و در فاصله ۸۰ کیلومتری شرق تهران قرار گرفته، یکی از بهترین مکان های ماهیگیری اطراف شهر تهران به شمار می رود.

سد اکباتان یکی از بهترین مکان های ماهیگیری استان همدان می باشد، که در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر همدان و نزدیکی روستای سنگستان و کوه الوند قرار گرفته است. رودهای نکا و تجن از بهترین مکان های ماهیگیری استان مازندران می باشند، که از دامنه رشته کوه های البرز جاری گشته و وارد دریاچه خزر می گردند. در نتیجه به علت این مشهور بودن رودخانه ها به منظور ماهیگیری، تعدادی از بهترین رودخانه هایی که مکان های ماهیگیری مناسبی محسوب می گردند، را در ادامه به همراه ماهی های عمده ای که در آن ها یافت می شوند را، خدمت شما معرفی می نماییم.

آلودگی گرمایی آب چندین اثر نامطلوب دارد، آب گرم در مقایسه با آب سرد ظرفیت گرفتن اکسیژن کمتری دارد بنابراین ماهیانی همچون ماهی سیاه خاردار، ماهی قزل آلا، اردک ماهی و … Acipenser sturio نادر است یا ممکن است در رودخانه ها ناپدید شده باشد، و به نظر می رسد ماهی قزل آلا اقیانوس اطلس (Salmo salar) که در اوایل قرن بیستم از آب ها ناپدید شد، در حال بازگشت است. برخی کارخانهها برجهای سرد کنندهای را راه اندازی کرده اند که آب گرم را خنک میکند، اما در مجموع آلودگی گرمایی، یک معضل جدی برای گیاهان و موجودات زنده اطراف آن شده است.

در برخی قسمتها مقدار کمی رسوبات ماسهای مشاهده میشود که احتمالاً ناشی از کاهش شدت جریان و افت سطح آب در دورههای کم باران است (برای مثال، Miall 2006). عناصر ساختاری اصلی در این مدل، شامل عنصر ساختاری CH و GB است که معمولاً همراه با عناصر ساختاری SB و FF مشاهده میشود. استفاده از مقادیر زیاد آب رودخانهها توسط کارخانههایی مانند ذوبآهن و بازگشت این آب به همراه زبالههای شیمیایی بیش از حد، برای گندزدایی و تفکیک که خود باعث آلودگی رودخانه میشود. این رود که سر منشأ آن در ترکیه قرار گرفته است، بعداز طی مسیری نزدیک به ۱۰۰۰ کیلومتر به دریاچه ی خزر می رسد.

حالا قرار است به سراغی غاری با همان نام برویم. از سمیرم که به طرف یاسوج حرکت میکنی حدود 45 کیلومتر که دور شدی به جاده ای خاکی بی نام و نشان میرسی که از سمت چپ جاده اصلی جدا شده و با فراز و نشیب و پیچ و خم زیادی به روستای کم جمعیت آب ملخ منتهی میشود . که به حداقل اکسیژن (غلظت ۴ پیپیام) نیاز دارند، مجبورند از مناطق آلوده مهاجرت کنند و یا در شمار زیادی کشته شوند. آبی که در کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد توسط کودهای شیمیایی، حشره کشها، علف کشها، کود حیوانی و رسوبات آلوده میشوند.

اگر شما هم در این روزهای سخت، به سفری متفاوت نیاز دارید و میخواهید تمام انرژی خود را خالی کنید، با کایت همراه شوید تا به شما بگوییم که چرا همین حالا باید تجربه رفتینگ ارمند را در برنامه خود قرار دهید. با توجه به ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب، کلیه بسترها و حریم رودخانه در اختیار حکومت جمهوری اسلامی ایران است و تعیین حریم برای انتفاع و حفاظت کمی و کیفی طبق آیین نامه این قانون تعیین میشود. بهمن هوشمند اظهار داشت: در دهه های اخیر به دلیل بی توجهی مردم و مسوولان بخش زیادی از زیستگاه ها از جمله رودخانه ها و چشمه ها مورد تخریب قرار گرفت در صورت ادامه تخریب این زیستگاه ها، با توجه به ریزدانه بودن خاک سطحی و وجود املاح فراوان در این نوع خاک ها، این مناطق به منشا ریز گردها تبدیل خواهند شد و نتیجه آن افزایش ذرات معلق و آلودگی هوا در روستاها و شهرهای هم جوار خواهد بود و از طرفی تخریب این نیزارها، موجب به هم خوردن تعادل اکولوژیک در منطقه می شود.

وجود این مواد در آب هم برای حیوانات و هم برای انسانها بسیار سمی و خطرناک است، زیرا این مواد ماندگاری طولانی دارند و حتی ته نشین شدن این مواد زمان زیادی میبرد. به گزارش خبرگزاری برنا؛ مهدی اله پور روز چهارشنبه گفت: تاکنون، آنگونه که باید، برای بهبود وضعیت رودخانه اترک، اقدامی نشده است، تخصیص حقابه زیست محیطی، حل مشکل رها شدن فاضلاب، آزادسازی حریم رودخانه از جمله مواردی است که در این کارگروه باید مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد.

حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از این آب، بازیافت و خالص شده و یا از طریق رودخانه و دریاچه و تانکرهای آب تامین میشود. اکثر نیروگاهها آلایندهها را (بیش از ۶۶ درصد آلایندهها، سیال آب گرم هستند) در کنار جویبارها و در امتداد رودخانهها میریزند؛ این نوع آلودگی، آلودگی گرمایی نام دارد. ساحل منطقه نکا مانند بسیاری دیگر از مناطق دریای خزر ماسهای بوده و دارای شیب اندک در حدود ٢٥/٠ درصد میباشد. محيط زيست درياي خزر دریای خزر به لحاظ تأثیر آب و هوای مناطق هم جوار و با برخورداری از جزایر، تالاب ها، خلیج ها و مصب رودخانههای مختلف و زیست گاهی منحصر به فرد، اهمیت بوم شناختی (اکولوژیک) به سزایی دارد.

آلودگی گرمایی یکی از جدیدترین منابع آلوده کننده رودخانههاست، چراکه وجود صنایع مختلف باعث به وجود آمدن این نوع آلودگی شده است. این رودخانه در قسمت مرزی خود ۴۷۵ کیلومتر طول دارد. حوضه آبریز این سد حدود ۲۴۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. این روستا از توابع زیبا و سبز «رودبار قصران» در شمیرانات است و با روستای فشم ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. این اتفاق اسفبار تنها در مناطق شهرنشین اتفاق میافتد.

دیدگاهتان را بنویسید