پایان نامه طراحی مجموعه تفریحی توریستی رودخانه تجن با رویکرد اکوتوریسم پایدار

در این پست بر آن شدم مناطق ماهیگیری اطراف شهر تهران که با خودرو میتوان رفت و فاصله تقریبی تا ۳ ساعت را دارند معرفی نمایم. شما برای حمل و نقل در کشور ارمنستان میتوانید از بلیط های یک طرفه استفاده نمایید که در لیست حمل و نقلهای محلی قرار دارند و هزینهای که برای این بلیط ها در نظر گرفته میشود در حدود ۰.۲۱ دلار است این در حالی است که هزینه برای تاکسیها با تعرفههای عادی در کشور ارمنستان ۱.۲۶ دلار تعیین میشود. به عنوان مثال می توان از سعی این کشور، در استفاده ابزاری از پروژه خط لوله گاز ایران- پاکستان- هند نام برد.در این راه است که همکاری بین دو کشور ایران و پاکستان به دلیل وجود بسیاری از مشکلات ساختاری فقط می تواند یک گام به جلو باشد، حال آنکه جهت ثبات این همکاری ها ی منطقه ای نیاز به برداشتن گام های بلندی است.

دیپلماسی آب به معنی توان بالقوه درگیری و خشونت یا برعکس، همکاری و مدیریت بر سر منابع آب مشترک و بینالمللی است که با ادامه روند کمبود یا گاه بحران آب در سالهای اخیر، بسیار به آن توجه شده است. فالکن مارک و همکاران بر اساس سرانه منابع آب تجدیدپذیر سالانه، کشورهای در معرض بحران آب را طبقهبندی کردهاند. در بین همسایگان ایران، ترکیه با 593 میلیمتر بارش سالانه، بیشترین و ترکمنستان با 161 میلیمتر بارش سالانه، کمترین مقدار بارندگی را به خود اختصاص داده است. عراق و پیش از آن، عثمانی به دلیل مرزهای طولانی با ایران، بیشترین اختلافات را بر سر مرزها و منابع مشترک با ایران داشتهاند.

پاکستان به عنوان دومین کشور پرجمعیت اسلامی (پس از اندونزی)، همواره بر نقش مهم ایران در جهان اسلام تأکید داشته و به دلیل روابط سردش با هند و افغانستان، بیشتر به سمت ایران متمایل بوده است. سطح مبادلات اقتصادی بین ایران و ترکیه زیاد است و این کشور، روابط سیاسی قابل قبولی هم با ایران دارد. شواهد زیادی وجود دارد که نشان دهنده آن است که سیمرهنشینان برای اولین بار به کشت دو نوع محصول یعنی گندم و جو در حوالی رودخانه سیمره پرداختند و به مرور زمان با اهلی کردن سه نوع حیوان یعنی بز، میش و اسب دامپروری و گلهداری را در این ناحیه آغاز کردند و این امر یعنی گلهداری، خود شاخه اصلی و ضروری زندگی آنها قرار گرفت.

چاله های شنی به خوبی زندگی می کند و در آنها می تواند به سایزهای بزرگ برسد. 8 – اگر آب رودخانه ها کثیف شود، جاندارانی که در ان زندگی می کنند ، .. می میرند … بیشتر از آب باران که در پشت سد ها نگه داری می شود تامین می شود این آب از آب باران به دست می آید که در چاه و رودخانه جمع شده است . بیشتر بخشهای پرجمعیت ترکمنستان، از جمله عشقآباد، در نزدیکی مرز ایران واقع شدهاند و امنیت این کشور به امنیت ایران وابسته است. بخشهای دیگری از حریم رودخانه نیز برای ایجاد طرحهای عمرانی و صنعتی واگذار شد که بارندگیهای فرودین ماه باعث شد رودخانه بشار تمامی ساخت و سازهای با مجوز و بدون مجوز را با خود به قعر خلیج فارس ببرد.

پنج حس دیگری هم مستتر.مولوی. همچنین می توانید با دانلود صدای امواج دریا حس زیبای طبیعت را به خانه های خودتان بیاورید. واضح است که جهت گیری موضوع اکوتوریسم ضمن بهره گیری معقول طبیعت در حد ظرفیت های مجاز در مناطق تحت مدیریت محیط زیست در قالب طرحها و طبقه بندی مناطق دهگانه سرزمین امکان پذیر خواهد بود.مازندران از جمله استانهای مستعد در زمینه گردشگری است که متأسفانه با وجود پتانسیل های فراوان و پیگیری های انجام شده، هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده و فقدان زیرساخت ها در این بخش به خوبی مشهود است.

وی میافزاید: در بالادست و سرشاخهها یعنی در اتفاعات یک هزار متر به بالا، آب رودخانهها زلال است و قابلیت شرب دارد و با نزدیک شدن رودها به دشتها و جلگه شاهد آلوده شدن این رگهای حیات در طبیعت هستیم لذا این روند نشان میدهد که هرچه دسترسی انسان در گیلان به رودخانهها راحتتر بوده آلودگیها بیشتر شده است. جمهوری آذربایجان به دلیل اشتراکات مذهبی و فرهنگی با ایران، سعی در گسترش روابط با ایران و بهرهمندی از پتانسیلهای زیاد آن دارد.

افغانستان به دلیل حضور گسترده مهاجران افغان در ایران، گسترش روابط با این کشور را در دستورکار خود قرار داده است. ارمنستان به دلیل نداشتن روابط با ترکیه و جمهوری آذربایجان، به دیگر همسایهاش، یعنی ایران، اهمیت بسیار زیادی میدهد. انتخابات ریاست جمهوری اروگوئه در ۲۰۰۹ با پیروزی خوزه موخیکا نامزد حزب چپگرای فرنته آمپلیو پایان یافت. به طوری که به نظر می رسد هدف عمده ژئوپولیتیکی پاکستان، پروژه ارتباط با کشورهای فرا منطقه ای وجهانی از جمله ایالات متحده آمریکا برای تثبیت منافع وامنیت ملی خود باشد.

هدف اين پژوهش بررسي تأثير توسعه سدها در ميزان آب ورودي به ايران و تامين نيازها تحت دو سناريو وضع موجود و توسعه کامل در دو دوره بلند مدت 45 ساله و خشک سالي مي باشد. دلیل انجام پژوهش دربارۀ این موضوع و انتخاب دورۀ صفویه، کشف علت تلفیق خرافات با اعتقادات دینی و مذهبی است. در نظر گيري احداث سد جديد کمال خان در افغانستان از نوآوري هاي اين پژوهش محسوب شده و از مدل شبيه سازي MODSIM استفاده شده است.

یکی از مدل­های هیدرولوژیکی مهم مدل ارزیابی آب و خاک (SWAT) می­باشد. نقشههای حاصل از الگوریتمهای فوق با ضریب کاپا و دقت کلی ارزیابی شدند و دقت مناسبی داشتند. بهخاطر اهمیت نوع الگوریتم انتخابشده در تهیه تصاویر طبقهبندیشده، سه الگوریتم بیشترین شباهت (MLC)، درخت تصمیمگیری (DT) و ماشینهای بردار پشتیبان (SVM) ارزیابی شدهاند. با وجود نتایج نزدیک روشها، طبقهبندی درخت تصمیمگیری کارآمدی بیشتری از لحاظ اتکای کمتر به نمونههای آموزشی از خود نشان داد.

به رغم اینکه پاکستان خود را کشور مسلمان و هم پیمان ایران در منطقه می داند، اما با نگاهی عمیق و موشکافانه به سیاست های اعمالی این کشور در قبال ایران، در می یابیم که وعده های این کشور مبنی برهمکاری با ایران، مبهم است. ایران با هفت کشور مرز زمینی دارد و مجموع طول مرزهای زمینی ایران، 6010 کیلومتر است. رودخانه ها به طور دائم مواد رسوبی را در امتداد مسیر حرکت خود حمل می کنند، بیشتر این مواد در مناطقی از رودخانه جمع می شوند که آب با سرعت و قدرت بیشتری در آن جریان دارد. در مورد رودخانه هاي اروپا ، اين تعريف درعهدنامه هاي صلح پايان بخش جنگ اول جهاني ( ماده 30 عهدنامه ورساي 1919 و عهدنامه هاي سن ژرمن نوييي و سور ) و نيز درعهدنامه اوزان ( مورخ 25 / ژوئيه 1923 ) ميان قواي متحد از يك سو و تركيه از سوي ديگر ( ماده 6 ) عنوان شده است ، بيان مشترك اين عهدنامه ها چنين است كلمات مسير يا معبر كه به منظور تعيين مرز در اين عهدنامه به كار رفته است در رودخانه هاي غير قابل كشتيراني به معني خط منصف مسير آب يا شاخه اصلي آن و در رودخانه هاي قابل كشتيراني ، خط منصف معبر اصلي كشتيراني است .

در صورتی که ادامه روند اجرای پروژه های عمرانی موردنیاز این بخش طبق برنامه سوم که جهت توسعه چابهار اعتبار خاصی پیش بینی نشده ادامه یابد، با بهره برداری از بندر گوادر پاکستان طبیعی است که تجار ایرانی نیز برای وارد کردن کالاهای موردنیاز باید از طریق این بندر اقدام نمایند(امیری ،80:1390).متاسفانه نارسائی های تفکر ژئوپلیتیک چیره بر دولت های وقت مانع از بهره برداری از این امکان بزرگ ژئوپولیتیک در جهت منافع ملی ایران شد(همان:79).درنتیجه جمهوری اسلامی ایران بایداین موقعیت ژئوپولیتیکی را درک کند واز آن در جهت منافع ملی بهره جوید. متوسط درجهٔ حرارت، در مرکز آمازون، در حدود ۳۰ درجهٔ سانتیگراد (۸۶ درجه فارنهایت) غربیترین بخش این منطقه، در حدود ۲۵ درجهٔ سانتیگراد (۷۶ درجه فارنهایت) است.

این دو کشور تنها کشورهای جهان اند که هر یک بیش از یک میلیارد نفر جمعیت دارند. طبق این نظریه، کشورهای پاییندست حق بهرهبرداری از جریان طبیعی آب با سرعت و کیفیت مناسب را دارند. بر اساس شاخص فالکن مارک کشورهای با سرانه منابع آب تجدیدپذیر کمتر از 1700 متر مکعب در سال در وضعیت تنش آبی و کشورهای با سرانه منابع آب تجدیدپذیر کمتر از هزار متر مکعب در سال در وضعیت کمبود (بحران) آب قرار دارند.

با این که کشور پاکستان دارای چالش های زیادی است، اما کاهش تنش های ژئوپولیتکی عملیاتی ساختن زمینه های همکاری و از بین بردن تقابل میان دو کشور، رقابت آنها را در سطح منطقه محتمل می کند.درهر صورت، در همکاری و رقابت میان کشورهای ایران و پاکستان در سطح منطقه عواملی مانند: مسائل مذهبی-ایدئولوژیکی، انرژی، ترانزیت و حمل ونقل، آب، دسترسی وارتباطات، ومسائل قومیتی نقش بارزی را بازی می کنند. افغانستان نیز به دلیل کشت گسترده خشخاش و نیاز روزافزون به آب کشاورزی و درنتیجه، تخصیصندادن حقآبه به ایران از هیرمند که خشکیدن دریاچه هامون و ازبینرفتن کشاورزی سیستان را سبب شده است، دومین کشوری است که بر سر منابع آب مشترک با ایران اختلافات شدیدی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید