همه چیز در مورد درکه – مجله گردشگری و توریسم تاریخ ما

این پل که ساخت آن به دوره ایلخانی مربوط میشود دارای سه دهانه است که طاق میانی از دو طاق دیگر بزرگتر است. همه این معابد از خشت خام ساخته شده اند و قسمتهایی از آنها آجركاری شده است و این آجرها نیز نوشته دارند. دور تا دور تالار این معبد طاقها و ستون های بسیار بزرگ وجود دارد که نشان میدهد این معبد از بزرگترین معابد در زمان خود بوده است.

این کاروانسرا همچنین دارای یک حمام بسیار سنتی است که با بازدید از آن میتوانید شیوه استحامام را در 100 سال پیش به راحتی تماشا کنید. ساخت و ساز در این منطقه طی سه دهه اخیر صورت گرفته است و منطقه ای جوان با ساختمان و آپارتمان و خیابان هایی نوساز و نسبتا منظم میباشد. ورودی این بنا نسبتا وسع و داری شیب است و ارتفاع آن به 7 متر میرسد. بر بالای ورودی نیز کتیبه ای با خط ریحان وجود دارد که بر روی آن نوشته شده: امر بانشاء هذه القبه المبارکه فی ایام مولانا السلطان الاعظم ظل الله فی الارض سلطان سلاطین العرب و العجم ابوسعید بهادر خان خلد الله ملکه› .این گنبد در دو طبقه ساخته شده است و دارای یک زیر زمین نیز هست که درواقع یک سرداب بوده و روی آن به مشرق است.

طبقه دوم 8 متر ارتفاع ودر حدود 16 متر عرض دارد. در موضوع تحدید حدود دریایی ، مستنبط از رویه قضایی بین المللی آنستكه بایستی به اصول منصفانه تمسك جست و كلنه اوضاع و احوال شایسته این امر را به حساب آورد . این تپه بعد از این دوران تخریب شد و هیچگاه برای مرمت آن هزینه ای نشده است. شرایط توپوگرافی و مورفولوژیکی رودخانه به گونه ای است که در سرآب، رودخانه به عنوان زهکش و در پایاب (بعد از سد چم آسمان) به عنوان یک منبع تغذیه کننده دشت بزرگ اصفهان عمل می نماید.

این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۵۷۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خراسان ییکی از ایتانهای کهن ایران به شمار میرود و قدمت آن حدود 5 تا 80 هزار سال قبل است. برای همین امکان استفاده از ماشینهای سواری سبک نیز وجود دارد. در پایه های این پل از سنگ های موجود در منطقه استفاده شده است و در طاقها که سبک طاق جناغی دارند از آجرهای قرمزی که در همین منطقه ساخته میشوند.

همچنین ماهیت زبان نویسنده به جهت زبانی و ادبی به سبک هندی و به جهت اندیشگی به سبک آیرونیک نزدیک میشود که هیچیک از پژوهشهای ذکرشده، به این کتاب از این منظر ننگریستهاند. در داستان گودرز و جنگ با تورانیان در جنگ دوازدهرخ وجهی دیگر از ماهیت رازآلود کیخسرو برجسته میشود و آن استفاده از ظرفیتهای کهنالگوی «جادوگر» است. روی اين خاک بقايای ديوارها و برجهای قديمی به چشم میخورد، اما از آنها نمیشد به شکل و چگونگی آرايش اين شهر و استحکامات آن پی برد، زيرا بلافاصله در پايين دست آنها و در دل خاک باقيماندههای ديگری از اين ديوارها و برجها قرار گرفته بود.

اما با حفاری های غیر مجازی که در این تپه صورت گرفته ظروف عتیقه ی بسیاری در این تپه گیدا شده که از ارزش تاریخی بالایی برخوردار بوده اند. امروزه این کاروانسرا در اختیار کسبه ی این منطقع قرار دارد و با هماهنگی با آنها میتوانید از این کاروانسرا که در میدان شهدا قرار گرفته است دیدن کنید. کاروانسرای سبزه میدان یکی از جاهای دیدنی استان خراسان شمالی است که قدمت آن به عهد ناصری باز میگردد. اگر به ماهیگیری علاقه داشته باشید میتوانید چند ماهی کپور صید کنید و از منظره زیبای گلهای نیلوفر لذت ببرید.

بیست قدم پائین تر در پرتابی که خیلی امیدی به آن نداشتم یک ماهی بزرگ پولک را نوک زد و گرفت ، وقتی پس از لحظاتی در فاصله چند متری آنرا دیدم هیجان زده شدم چون یک ماهی زیبای استیل هد خیلی بزرگ بود. در واقع اين يک رديف ديوار نبود، بلکه ديواری بود در دو رديف که يکی در بالای ديگری واقع میشد. در قسمت غربی، اين ديوارها از خاک بيرون آمده و در معرض ديد بود. بسیاری از افراد معتقدند این مقبره امیر تیمور بوده است چرا که لوحی در این مقبره پیدا شده که سال 758 را نشان میداده و این سال دقیقا سالهای حکومت تیمور است.

پل سرچشمه نیز یکی از جاهای دیدنی مراغه است که بسیار با صفاست. این منطقه از گونههای جانوری مختلفی برخوردار است. از ویژگی های این بنا که آنرا بسیار دیدنی کرده است تزئینات و معماری این بناست، در نمای این بنا از کاشی های مشکی و فیروزه ای استفاده شده است که با تکنیک معرق تزئینات مختلفی بر روی نمای بیرونی ایجاد کرده است، علاوه بر این کتیبه ها نیز به وسیله ی همین کاشی ها نوشته شده اند و علت باقی ماندنشان تا امروز نیز همین موضوع است. درآمد عربستان علاوه بر صادرات نفت از طریق مراسم حج می باشد .

شاید در نگاه اول پیش خودتان فکر کنید که با شهری متروکه روبرو هستید، اما باید بگویم که کاملا در اشتباه بسر می برید. اما آیا این گفته ها صحیح است ! دیدنی استان خراسان شمالی است که به نوعی یکی پناهگاه برای مردم جاجرم در زمانهای بسیار دور بوده است. در شهر جاجرم و در ابتدای خیابان خواجه مهزیار قلعه ای وجود دارد که بسیار کهن و قدیمی است و تقریبا در نوشتار تمام سیاحان از این قلعه سخن برده شده. خراسان شمالی یکی از وسیع ترین شهر های ایران به شمار میرود که دارای مساحتی برابر با 143428 در شمال شرقی ایران واقع شده است.

استان کشاورزی یکی از ایتانهای ایران است که عمده اقتصادش بر پایه کشاورزی میگردد. اشاره کرد. به طور کلی خراسان شمالی دارای 22 شهر و 8 شهرستان است که هر کردام جاهای ددنی بسیاری دارند اما عمده آنها در بجنورد قرار گرفته اند. اما در کمال ناباوری عاشقانش، در سال 1379، برای اولین بار رودی شد که آب نداشت. در فصل تابستان که درختان توت این منطقه به بار مینشینند، دره فرحزاد رنگ و بوی دیگری میگیرد. در غار کبوتر مراغه نیز مانند هر غار دیگری رسوبات آهکی وجود دارد که جلوه ای خاص به آن بخشیده اند.

دیدگاهتان را بنویسید