نگاهي به تاريخچه پاكستان +تصاوير

اما کساني که دچار ناراحتي هاي قلبي هستند به علت گوگرد زياد در منطقه بايد ازچشمه استفاده نکنند هم اکنون شهرداري تاسيساتي در آنجا احداث نموده است که به خصوص در ايام بهار و زمستان مورد استفاده قرارمي گيرد اين چشمه هاي آبگرم به صورت رودخانه در پايين دشت سرد شده و به نام سرگرو يا سرگراب براي مصارف کشاورزي و گوسفندان استفاده مي شود و حتي اين تغيير رنگ روزانه آب گرم به صورت يک ضرب المثل محلي در آمده که مي گويند افرادي که داراي ماهيت نيستند مانند آب گرم دهلران هستي که روزانه به چند رنگ تغييرمي کند هنوز بررسي علمي و فراگيري درباره آن انجام نشده وهم اکنون حمامي ازسوي شهرداري دهلران احداث گرديده ولي با توجه به اين که با روش هاي علمي انجام نگرديده درحال فرسوده شدن به علت گوگرد زياد است.بيشتراوقات به ويژه در هواي معتدل بوي گوگردي اين چشمه ها فضاي شهر را در برمي گيرد و جريان اين آب درجنوب غربي دهلران منطقه شوره زاري را به وجود آورده که پوشيده ازگياهان گزاست.اين منطقه درسايت گردشگري شهرستان دهلران قراردارد، حتي گل ها و گياهان منطقه در سايت مربوطه ازشهرستان دهلران تااطراف چشمه هاي آبگرم از اهميت خاصي با توجه به وجود آبگرم برخوردار است.

اگر درون چنين آبي غوطه ور مي خورديد با زور مندي دست و پنجه نرم مي کنيد که احتمالا زياني به شما نمي رساند ولي تمام نيرويتان را صرف مي کند و مي گيرد. غار دروازه در کیلومتر 50 جاده ایلام- دره شهر قرار دارد.غار در پشته ارشت منطقه حفاظت شده کبیرکوه واقع است که جهت دسترسی به آن نیاز به راهنما وتجهیزات کوهنوردی وصخره نوردی میباشد. قلعه میرغلام هاشمی در روستای مهدی آباد(هاشم آباد سابق) در 5 کیلومتری غرب شهر دره شهر واقع شده است.بنای قلعه توسط میرغلام هاشمی یکی از والیان میر دره شهر به سال 1303 شمسی در زمان پهلوی در دره زیبا ودیدنی سیکان در حاشیه رودخانه ای به همین نام ساخته شده است.

دره شهر(سیمره)نامی آشنا در تاریخ تمدن ایران است که مورخانفدانشمندان ومحققان زیادی را در طول دوران پذیرا بوده است.جایی که امروزه دره شهر نام گرفته است در دوران ساسانی شهری بسیار آباد بوده وباغات مرکبات فراوانی داشته است.بخاطر اهمیت این شهر تاکنون 9 فصل کاوش باستانی در این محوطه تاریخی انجام گرفته است.گچبری های بدست آمده در کاوش ها دراین شهر تاریخی منحصربفرد میباشد.خانه ارباب،بنای مسجد،اماکن حاشیه سیل بند واماکن مسکونی حاشیه نشین شهر مکانهای کاوش شده در 9 فصل کاوش در این محوطه تاریخی می باشد.

بهترین زمان برای رفتن به این جاده همین فصل بهار است؛ پس این فرصت را از دست ندهید و در نخستین فرصت راهی این مسیر هیجانانگیز شوید. در فصل بهار دامنهی کوههای این منطقه از قارچهای خوراکی و گیاهانی مانند والک و سیرک و تره کوهی پر می شود و عطری خوش این محیط زیبا را فرا می گیرد. که در آن، U سطح مطلوبیت،EM کالاها و خدمات نهایی خریداریشده از بازار، EH مصرف کالاها و خدمات خانگی، Tour سطح تفریح، Q سطح کیفیت محیط مکان تفریحی است.

قلعه پور اشرف در روستای ماخو(شیخ مکان)مکانی در 7 کیلومتری شرق دره شهرقرار دارد که توسط سید محمد خان پور اشرف ملقب به اشرف العشایر به سال 1330 هجری قمری درزمان سلطنت احمد شاه قاجار احداث گردیده اند.مهمترین بنای آن قلع داخل روستا است. در داخل مقبره،دو قبر است که روی انها سنگ تا سنوات قبل نبشته ای وجود نداشته است.درختان چند ساله از نوع زبان گنجشک در حریم بنای امامزاده وجود دارد که همواره مورد احترام مردم می باشد.در اطراف ای نآرامگاه تپه باستانی و قبور تاریخی وجود دارد. مجموعه مذکور به روایات مربوط به بهرام چوبینه از سرداران دوران ساسانی بوده است که این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است.

این اثر در فاصله ی 5 کیلومتری جنوب شهرک ولیعصر در کوهپایه های شرقی کبیرکوه وبرکنار چشمه دائمی پشته ارشت قرار دارد. در روانشناسی یونگ که گرایش به سوی تمامیت و کمال دارد و یکی از اساسیترین ویژگیهای ساختاری روان به شمار میرود، رهایی از سویههای کودکانه به عنوان پیششرط تشکل خود و استقلال از دیگران اهمیتی ویژه دارد (ر.ک؛ یونگ، 1389: 87). اژدهایی که رستم در این خان ناگزیر به رویارویی و نبرد با آن میشود، در اصل نمادی از این پیششرط است «و درگیر شدن با وجهة درونیشدة ارزشهای پدر و مادر و رهیدن از بندهایی کودکی است که بر بزرگ شدن و استقلال از دیگران میبندد» (یاوری، 1374: 132)؛ چراکه زال او را راهی سفر میکند و قهرمان در این سفر دشوار است که از خانواده باز شناخته میشود و به فردیت قهرمانی خود دست مییابد.

ذخایر نفت وگاز به عنوان دو عنصر استراتژی در منطقه داراری جایگاه اصلی و ویژه ای در بخش نفت وگاز و معادن می باشد که مهمترین چاه های حفاری شده آن در منطقه چنگوله،نواحی سرنی وارتفاعات بین شهرستان ملکشاهی به مهران می باشند که این چاه ها آماده بهره برداری هستند.شن وماسه در مناطق صالح آباد ومعدن گچ در منطقه بانروشان موجود می باشند. این بنا در دو طبقه و دارای پلان مربع و با 5 برجک نگهبانی است.قلعه دارای سیاه چال،خرپشته،برج نگهبانی وانبار غلات میباشد.مصالح بکار رفته در بنا قلوه سنگ و در مواردی از آجر تزیینی استفاده شده است.نمای بیرونی قلعه با ملاتی از گچ وخاک و نمای درونی اتاقها با گچ اندود شده است.بنای پور اشرف در فهرست آثار ملی کشور ایران به ثبت رسیده است.

دهلران سرشاز از معادن نفت وگاز وگچ میباشد.این منطقه دارای میدان های گازی عظیمی است به نحوی که در این شهرستان حاصل نفت آنها ازطریق لوله به خوزستان جریان دارد و چاه های متعددی از نفت وگاز در این شهرستان حفاری و آمده بهره برداری هستند. شهر تاریخی سیمره در حاشیه جنوب شرقی شهر کنونی دره شهر واقع شده است.این اثر تاریخی یکی از بزرگترین محوطه تاریخی در سطح استان ایلام میباشد.بالغ بر 200 هکتار وسعت دارد که جز اولین آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور ایران میباشد.شهر باستانی دره شهر طبق مطالعات و کاوش های انجام گرفته مربوط به دوران ساسانی و قرون اولیه اسلامی است.

پل تاریخی گاومیشان بعد از تلاقی رودخانه های کشکان وسیمره بر روی رودخانه سیمره در شهرستان دره شهر و درمنطقه ای موسوم به گاومیشان مرز ایلام با لرستان بنا شده است.بنای اولیه آن به دوران ساسانی مربوط بوده ،ولی قوس های جناقی آجری وتعمیرات سنگی آن که نمای کنوی پل را تشکیل میدهند،نشانگر مرمت ان در دوره های متاخر است. با این تفاوت که رستم دارای فرۀ پهلوانی است نه ایزدی. این غار عظیم سنگی که هر کدام از دهلیزهای آن در حدود 500متر میباشد دارای تالارهای بزرگ وستونهای استالاکتیت واستالاکمیت ومجسمه های طبیعی سنگی میباشد.این غار در ارتفاعات سیوان کوه بدره واقع است.درداخل این غار حوضچه آب زلال وجود دارد.سفره سنگی نازکی درکف غار موجود است که درخلل وفرج آن حوضچه های ابی دیگر درزیر سفره مشهود بوده که یقیقا حکایت از منابع وانبارهای بزرگی از آب در لایه های زیر کف غار دارد.

این تنگه که ان را شکار گاه بهرام هم میگویند،دارای آثار ارزنده ی فراوان در قسمت ورودی،پیشانی و ارتفاعات است.این مجموعه آثار ارزنده ی یک قلعه به جای مانده از دوران ساسانی است که از سنگ وگچ ساخته شده وبه ارتفاعات جنگلی کبیرکوه درعمق تنگه ومناطق صعب العبور آن ختم میشود.علاوه بر زیبایی های وصف ناپذیر طبیعی وآثار پلکانهای سنگی بر دیواره های سنگی و نقاط صعب العبور تنگه،وجود چهار آب انبار که در صخره ای سخت تراشیده شده است،وجود آب آشامیدنی در داخل آنها،حاکی از توجه و اهمیت به این منطقه استراتژیک و طبیعی در طول دوران تاریخی است که در نوع خود بینظیر وجالب توجه است.

قسمت های خروشان (Rapid ها) رودخانه تقریبا” 500 متر بعد از سد سفیدرود شروع می شوند، که قایقرانان محلی روی هریک نامی خاص گذاشته اند. قسمت ديگر كه موسوم به آق آتاباي يا چوني است به قدر هفت هزار خانواده است كه پهلو بلكه قدري بيشتر در طرف مشرق زندگي ميكنند. این اثر طبیعی که از وقوع زمین لرزه وگسیختگی زیاد در لایه های قشر زمین به وجود امده است وشکافی طبیعی وعظیم را تشکیل داده است.این اثر طبیعی در 57 کیلومتری شرق ایلام و در دامنه ارتفاعات کبیر کوه قرار گرفته ودقیقا از کنار جاده ایلام-دره شهر ودر طول آن امتداد یافته است.عمق این تنگه از 10 الی 20متر متغیر است و طول آن در حالت مارپیچ وغیر مستقیم 1200 متر بوده وعرض آن در بخش سطحی 2تا 10 ودر بخش تحتانی 1 الی 5 متر متغیر است.درفصل تابستان آب داخل تنگه خشک می شود ولی در بقیه فصول دائما جریان دارد.

حدود 12 کیلومتری شرق دره شهر درمسیر دره شهر به پل دختر و در میان تنگه ای عظیم و صخره ای منشعب از پا دامنه ارتفاعات کبیرکوه قرار گرفته است.تنگ بهرام چوبین یکی از مهمترین دره های کم عرض و بسیار مرتفع و استراتژیک در ضلع غربی جاده دره شهر – پلدختر است. حدود 12 کیلومتری شرق درهشهر در مسیر درهشهر به پلدختر و در میان تنگهای عظیم و صخرهای منشعب از پادامنه ارتفاعات کبیرکوه قرار گرفته است، در داخل این تنگه مجموعهای از اماکن مسکونی، بنای شاه نشین، حوضچههای سنگی آب و برج باروی جنوبی و شمالی تنگه وجود دارد که زیبایی این محیط طبیعی را دوچندان کرده است.

حتی عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در اظهارنظری جنجالی گفت که در صورت عدم کنترل وضعیت کم آبی، شرایط در ایران بهقدری دشوار میشود که ۵۰ میلیون ایرانی مجبور به ترک کشور میشوند. در داخل این تنگه مجموع های از اماکن مسکونی،بنای شاه نشین،حوضچه های سنگی آب وبرج باروی جنوبی و شمالی تنگه وجود داردکه زیبایی این محیط طبیعی را دوچندان نموده است. غار شگفت انگیز زینه گان در 5 کیلومتری جنوب شرقی شهر صالح آباد ودر فاصله ی 52 کیلومتری شهر ایلام قرار دارد.این غار رو باز که بیش از یک کیلومتر طول دارد،دارای آب فراوان،دهلیزهای آبگیر،قندیل های متعدد وآبچکان های طبیعی وبسیار جالب است.دسترسی به غار از طریق جاده ایلام-صالح آباد وجاده شوسه ریکا به درگبان ونیز از داخل رودخانه چم سرخ امکان پذیر است،هوای داخل غار بسیار سرد ومطبوع است.درحالی که منطقه ی صالح آباد در تابستان حدود 40 درجه گرما دارد،اختلاف دمای هوای بیرون غار با درون آن 25 درجه نیز میرسد وبه همین دلیل آن را غار بهشت نیز مینامند.سرخس های،جلبک ها،گلها وگیاهان خودروی داخل غار،رنگ سنگها،پیچ وخم داخل غار،لبهای به هم دوخته قسمتهایی از سقف غار باعث زیبایی دوچندان غار شده است.

بر روی هریک از اضلاع، یکی در میان، پنجره ای به داخل گنبد و صحن کلیسا باز می شود که نور طبیعی را به درون صحن می رسانند. پشته لارت در کیلومتر37 جاده اصلی ایلام – دره شهر قرار گرفته است.در منطقه حفاظت شده ی کبیرکوه با توجه به شکل زمین که عموما صخره ه ای ودارای شیب تند است.مرغزارهای وسعت کم(حدود 10-15هکتار)وجود دارد که مهمترین آنها پشته لارت است.این پشته به دلیل وجود زیارتگاه،داشتن منابع آب فراوان،چشم اندازهای زیبا مانند صخره ها،غارها وزندگی عشایری بسیار حائز اهمیت است.

منبع عکس: irna.ir«برغان» روستایی خوش آب و هوا در منطقه ساوجبلاغ است و با کرج ۱۳ کیلومتر فاصله دارد. این شهر تاریخی در روستای سراب کلان ،در 55 کیلومتری جنوب شهر سرابله قرار دارد. اين چشمه ها داراي آبي است که با خواص گوگردي از دل زمين مي جوشد ودر مسير رودخانه نيز آب معدني جريان دارد. اندازه قطعات گراول موجود در این رخساره در رودخانه مورد مطالعه در اندازه گرانول (2 میلیمتر) است که به تدریج به سمت بالای لایه کاهش مییابد.

دیدگاهتان را بنویسید