نگاهي به تاريخچه پاكستان +تصاوير

در این پژوهش روش شماره­ی منحنی در سیل­خیزی زیر­حوضه­ها­ی سراب دره­شهر به اجرا درآمد و و پارامترهای تأثیرگذار در سیل­خیزی آن مشخص گردیدند. در پژوهش پیش رو، نگارندگان قصد دارند به این پرسش پاسخ دهند که راهبردهای دیپلماسی تأمین حقابه رودخانه هیرمند میان ایران و افغانستان چه می باشد؟ میامی یکی از دیدنی های مشهد اطراف مشهد مقدس می باشد که به مکان های زیارتی اش معروف شده است. این مکان علاوه بر اینکه مکانی مذهبی و تاریخی است به علت داشتن امکانات رفاهی ای چون زائرسرا، محل اسکان موقت برای مسافران و گردشگران، مکان مناسبی است برای اقامت افرادی که قصد سفر به مشهد برای زیارت حرم امام رضا و بازدید از جاهای دیدنی مشهد، کسب اطلاعات درباره مشهد، تحقیق در استان خراسان در حوزه ی نوع معماری ایرانی اسلامی بناها و جاذبه های گردشگری مشهد یا طبیعت گردی در اطراف مشهد مقدس دارند .

قدمت این غار باستانی به عصر میان سنگی (عصر که انسانها در غارها زندگی می کردند) مربوط میباشد، باستان شناسان اعتقاد دارند، انسانهای اولیه ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ سال پیش در این غار و سایر غارهای اطراف میزیستند. رودخانه از همه جا می گذرد، از کنار شهرها، از دل روستاها، مزارع، دشت ها و جنگل ها. نقد و بررسی سبکشناختی شعرهای او بایسته و شایستۀ مجال و مقالی دیگر است و اگر چنانچه همه آثار او اعم از شعر و نثر مورد بررسی سبکی قرار گیرد، قطعاً داوریها دقیقتر خواهد بود؛ زیرا سرودههای وی دارای زبان لطیفتر و اثرگذارتر در ذهن مخاطب هستند؛ هرچند که بخشهایی از این کتاب او نیز نثری جذّاب و شاعرانه دارد.

کل ساختمان از دو تالارِ موزه هایی برای اسلحه (دو شمشیر متعلق به نادر شاه که روی یکی از آنها السلطان نادر و روی دیگری شعر “هست سلطان بر سلاطین جهان، شاه شاهان نادر صاحب قران”) و آثار دوره ی نادری (آثاری از دوره ی افشاریه شامل لباس ها و تابلو نقاشی هایی که بخش هایی از زندگی نادر شاه به خصوص جنگ هایش را نشان میدهند، نسخه ی خطی کتاب های ارزشمندی چون تاریخ جهانگشای نادری، ابزار و وسایل سوارکاری متعلق به آن دوره) تشکیل شده است. حمام مهدی قلی بیک پس از اینکه وقف آستان قدس رضوی شد در سال 85 به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داد.

او مردی ثروتمند بود که دستور داد حمامی به سبک گرمابه های ایرانی در مشهد مقدس ساخته شود، حمام مهدی قلی بیک امروزه از نظر تاریخی یکی از دیدنی های مشهد محسوب میشود. طول اعظم آن که از شمال غربی بجنوب شرقی کشیده میشود 900 و عرض اعظم آن 835 هزار گز است و واقع است در میان 27 درجه و 39 دقیقه و 35 درجه و 2 دقیقه عرض شمالی و 67 درجه و 15 دقیقه و 76 درجه و 44 دقیقه طول شرقی. این بنا که تماما با چوب ساخته شده است که اوج هنر و خلاقیت و معماری ایرانی را در یک سازه نشان میدهد.

تجربه نشان می¬دهد که افزودن مقداری خاک رس به کربن سبب بیشتر شدن سختی آن می¬شود. در هنگام فوت فردوسی از دفن او داخل قبرستان عمومی جلوگیری به عمل آمد به همین علت او در باغ خانوادگی اش به خاک سپرده شد. مثلا سنگ های گرانیت کوهسنگی مشهد که در مقبره استفاده شده است و به علت بافت خشنی که دارد یادآور سرسختی نادرشاه است. اینجا باز هم به این نکته میرسیم که اصول شهرسازی متناسب با طبیعت در طراحی شهرها رعایت نشده است. پس از طی ۲۸ کیلومتر جاده خاکی در این جنگل زیبا به امامزاده برادران گزو میرسیم.

اگر مسیرتان به سمت یکی از این دو شهر بود و کمی هم فرصت داشتید، پیشنهاد میشود این جاده را هم به تجربه سفرتان اضافه کنید و از آن عبور کنید تا خاطرات ماندگاری را ثبت کنید. اما با این حال، جاده های ساحلی رود کارون محل شب گردی اهالی شهر و گردشگران هستند و نورپردازی ها و تسهیلات رفاهی که در حاشیه رود ساخته شده اند، حال و هوایی دیدنی به رود کارون داده اند. البته با بررسی حوضه کارون بزرگ و با فرض اینکه اگر هیچ سد و انتقال آبی اجرایی نمیشد، کارون باید در همین شرایط خشکسالی و کمبارشی، آبی حدود ۸۰۰ مترمکعب بر ثانیه را در مقطع اهواز از خود عبور میداد.

پسابهای کشاورزی مهمترین منبع آلودگی رودخانه کارون است که ۴۸ درصد پسابهای ورودی به کارون را شامل میشوند. در ساخت این بنا هوشمندانه به پیشینه ی تاریخی و فرهنگی و اقلیمی و جغرافیایی منطقه توجه شده است. موزه بزرگ خراسان با 18000 متر مربع زیربنا و ساختمانی 12 طبقه ای شامل گنجینه های تاریخی، بخش مردم شناسی، بخش ویژه ی کیهان شناسی، کتابخانه، آزمایشگاه، کارگاه های مرمت اشیا تاریخی یکی از دیدنی های مشهد است که در مجموعه ی کوه سنگی قرار دارد.

دهکده چوبین از دیدنی های مشهد در روستای محمد آباد آقازاده نیشابور مجموعه ای از مسجد، موزه و کتابخانه، رستوران، فروشگاه، نانوایی، آلاچیق و سوئیت های اقامتی است. در این موزه لوازمی که در حمام های قدیمی مورد نیاز بوده اند، سماور های ذغالی، ظروف مختلفی مثل آبخوری، بخشی که نمایشگاهی است از عکس های قدیمی و برای مردم شناسی مشهد بسیار مفید است. وجود قطعات بزرگ در این بنا و مجسمه ی آن یادآور مقبره خورشیده است که خود نادرشاه آن را ساخته بود. امیر علی شیر نوایی وزیر دانشمند عهد تیموری مقبره ای در قرن نهم برای شیخ ساخت.

مزار شیخ در میان این بنا قرار گرفته است. شیخ فرید الدین عطار در سال 524 خورشیدی دیده به جهان گشود و در سال 599 خورشیدی در نیشابور دیده از جهان فرو بست و به روایتی به دست مغولان به شهادت رسید. ایوانی بیرونی که کف آن از خشت ساخته شده است در این بنا دیده می شود. این آبشار در روستایی به همین نام واقع شده است که یکی از بهترین روستاهای گردشگری استان خراسان شمالی محسوب میشود و برای گردشگری به خصوص در ایام نوروز بسیار مناسب است.

این ساختمان تنها بازمانده از شهر قدیمی توس است و در شرایطی که تمام بناها و نماد های این شهر طی سالیان از بین رفته اند این بنا تبدیل به نمادی تاریخی-فرهنگی شده است و امروزه فارغ از نوع کاربری آن یکی از جاهای دیدنی مشهد محسوب میشود. این بنا جزو محدود دیدنی های مشهد و بناهای معماری ایرانی است که در آن ترکیبی از رنگ های مختلف را نمیبینیم و تمام بخش های آن، حتی تزئینات سر در آن یک رنگ و با آجر ساخته شده است.

این بناتمام فضاها و اماکنی است که در یک دهکده نیاز است را در خود قرار داده است، حتی امکان دامپروری و کشاورزی نیز در این منطقه وجود دارد. برای ساخت این مقبره از نمادهایی استفاده شده است که حتی در رنگ و مصالح این بنا و این مجسمه آنها را میبینیم. عطار از عارفان و شاعران نامی ایران است که مثنوی منطق الطیر او جایگاه ارزنده ای در ادبیات عرفانی ایران و جهان دارد.

او سرداری لایق و جهانگیر بود که افغان ها، ترک ها، ازبک ها، و روس ها را از ایران بیرون کرد و کشور را یکپارچه نمود نادر درصدد بود آرامگاهی چون تاج محل برای خود بسازد که بدین منظور باغی را در مشهد در نظر گرفته بود. دهکده چوبین اولین دهکده اکولوژیکی ایران و طبیعی ترین یکی از حیرت انگیز ترین جاذبه های مشهد در بین دیدنی های مشهد می باشد که بهترین فصل برای سفر به آن و دیدن جاذبه هایش بهار و تابستان می باشد. یکی از مهم ترین بناهای مذهبی موجود در روستای میامی مرقد امامزاده یحیی میباشد که از نوادگان امام زین العابدین است.

ماجرای گریز کیخسرو از توران به ایران، نمایش مرحلة پایانی «سفر قهرمان» است که پیشتر در سفر سیاوش ناتمام مانده بود و فردوسی ماجرای بازگشت را در داستان کیخسرو -که در حقیقت نماد بازگشت حیات و باروری به عالم است- ترسیم میکند. تزئینات این حمام، به ویژه نقاشی های آن که راوی داستان های ایرانی است، بسیار زیبا و جذاب اند. این موضوع در گرو کاربری این بنا و سندی بر اثبات برخی داستان های نسبت داده شده به این بنا میباشد.

برای ساختن این جاذبه از دیدنی های مشهد هزینه ای بالغ بر 553 میلیون ریال اختصاص داده شد که بخشی از این هزینه از طریق مردم با تهیه ی بلیط های گرانتر برای قطار تهران-مشهد تامین شد. ساخت این بخش از دیدنی های مشهد ضد زلزله 2 سال زمان برده است و در ساخت آن 40 تن چوب به کار رفته است. در این روستا جاذبه ی آب گرم میامی نیز از دیدنی های مشهد است. اگرچه دیدن این روستا در پاییز هم خالی از لطف نیست. دیدن روستا تنها به وجود یک بافت قدیمی و دالانهای آن محدود نمیشود بلکه شما با طبیعتی بکر در کنار رودخانه زاینده رود روبهرو خواهید شد.

این روستا بین جاهای دیدنی خراسان رضوی، به عنوان یکی از مذهبی ترین دیدنی های مشهد شناخته میشود. از دیگر دیدنی های این روستا میتوان به کاروانسرای عباس آباد و کاروانسرای میای اشاره کرد. یکی از گزینه های شما برای اقامت در تهران اپارتمان در پونک است. مسجد موجود در این دهکده اولین مسجد چوبی جهان است که ظاهر آن شبیه به یک کشتی وارونه روی زمین است. این دهکده چوبی به همت مهندس حمید مجتهدی از نوادگان محمد کاظم خراسانی است با هدف حفظ و پایداری محیط زیست بنا و به گونه ای طراحی شده که در برابر زلزله و موریانه مقاوم است.

دیدگاهتان را بنویسید