نئوکوو سویه جدید کروناست؟

ما تا ۲ هفته دیگر اطلاعات بیشتری در مورد این سویه کسب خواهیم کرد. گرچه ممکن است چنین سویه هایی از کرونا هرگز بروز نکنند (و دستکم بسیاری از ما امیدواریم که این پاندمی تا این حد طولانی نشود) اما شاید خواندن این گزارش تا حدودی به کنجکاوی ما درباره این موضوع پاسخ دهد! پروفسور فیلیپ کولسون، رئیس بخش کشف این سویه جدید نوشت: ما چندین مورد از این سویه جدید در منطقه جغرافیایی مارسی داریم. به نوشته وبگاه «ریانووستی»، بایدن در اینباره توضیح داد: «اومیکرون به راحتی منتقل میشود، به همین دلیل است که ما شاهد ابتلای افراد کاملاً واکسینه شده (با دو دُز) به ویروس کرونا هستیم».

دانشمندان تنها هشدار دادند؛ این ویروس از طریق همان مکانیسمی که منجر به انتشار SARS-CoV-۲ و بیماری کووید۱۹ میشود، در خفاشها عمل میکند لذا شاید با تغییراتی بتواند آلودگی انسانی بدهد. در کنار علائمی که برای ابتلا به کووید ۱۹ مطرح میشود، به تازگی دانشمندان کشف کردند که سویه امیکرون باعث بروز علائم منحصربهفرد دیگری در افراد شده است. در ۱۹ دسامبر FDA مجوّز این واکسن را صادر کرد. پوشیدن ماسک مناسب در مواجهه با دیگران تا 10 روز و عدم مسافرت طی این 10 روز توصیه می شود.

اوّلین سویه که در شهر ووهان چین شناسایی شد. نوع برزیلی P.1 نام دارد و اوّلین بار در افرادی یافت شد که به برزیل مسافرت کرده بودند و تستهای معمول که در ژاپن روی این افراد انجام شد سویهی جدید را در اوایل ژانویه شناسایی کرد. این نوع B.1.526 نام دارد. ولی در بزهای کشتار شده دو نوع شاخص قلاب شناسایی گردید که از لحاظ شاخصهای مورفولوژی و مورفومتریک تفاوت معنیداری با یکدیگر داشتند (جدول1). شواهد حال حاضر نشان میدهد موارد گفته شده بر این نوع از ویروس مؤثّر هستند؛ ولی این اثرگذاری به اندازهی دیگر انواع ویروس نیست.

توجه شود که این اطلاعات مربوط به کشور آمریکا است و در مورد تست های موجود در ایران مطالعه ای صورت نگرفته است ولی با توجه به استعلام از مراجع غیر رسمی حرفه ای رپید تست برند دیابیس(Diabase) دارای ضریب اطمینان بالای 90 درصد تشخیص سویه اومیکرون می باشد. به گفته موسسه سرم Statens، در دانمارک، این سویه 45 درصد از کل موارد کووید-19 در اواسط ژانویه را تشکیل می دهد، در حالی که دو هفته قبل 20 درصد بود. دانشمندان چینی گفته اند «این جهش قابل انتقالتر از امیکرون و کشندهتر از دلتاست و از هر ۳ نفری که به آن مبتلا میشوند، یک نفر میمیرد، یعنی اگر همه انسانهای جهان آلوده شوند جمعیت جهان به سال ۱۹۸۹ باز خواهد گشت».

NeoCov که این روزها توسط خبرگزاریهایی که دوستدار اخبار زرد هستند به یک شایعه نگران کننده تبدیل شده، نه یک سویه جدید از کووید۱۹ است و نه فعلا جای نگرانی دارد؛ البته این قابل درک است که جامعه نسبت به بیماری ویروس به اصطلاح هزار چهره کووید۱۹ نگران باشد، اما تزریق ترس و اضطراب بی جا به مردم امری ناپسند و گاهی با آسیبهای جدی همراه است. از منابع مختلف و از قول دانشمندان چینی در خصوص پیدایش یک سویه جدید از ویروس کرونا اخباری انتشار یافته که حاوی مقداری مطالب علمی است، اما مجموعه ایی از اخطارها و اخبار بی اساس و نامتناسب را هم منتقل میکند.

چون این فرآیند مشابه استفاده ویروس بیماری کووید۱۹ در انسان از گیرنده ACE2 است، عده ایی از آن برداشت نادرست کردند و شایعات هولناکی در مورد شیوع یک سویه تخیلی ساختند که این ویروس به خطرناکی بیماری MERS و به گستردگی کووید۱۹ است، که البته اساس علمی و واقعی ندارد. چون این فرآیند مشابه استفاده ویروس بیماری کووید۱۹ در انسان از گیرنده ACE ۲ است، عده ایی از آن برداشت نادرست کردند و شایعات هولناکی در مورد شیوع یک سویه تخیلی ساختند که این ویروس به خطرناکی بیماری MERS و به گستردگی کووید۱۹ است، که البته اساس علمی و واقعی ندارد.

عفونت با این سویه در حال حاضر سویه غالب کشور است. طبق یافتههای مطالعه محققان دانشگاه کپنهاگ دانمارک، سویه فرعی اومیکرون موسوم به BA.۲ ذاتاً از سویه اصلی BA.۱ در بین افراد واکسینه شده و واکسینه نشده مُسری تر است. در حال حاضر سویه اصلی که با نام های BA.1 و BA.2 شناخته می شود، زیر مجموعه های omicron در نظر گرفته می شوند. همچنین در دمای ۴- درجهی فارنهایت میتوان بیش از ۶ ماه این واکسن را نگهداری کرد. آب و هوای این شهرستان بیابانی و نیمه بیابانی است و در این شهرستان رودخانه عمدهای وجود ندارد و متوسط بارندگی سالیانه به 150 میلیمتر میرسد.

سویه اومیکرون حداقل در اسناد پزشکی و تئوری، وحشتناک به نظر میرسد و نسبت به سویههای دیگر ویروس، جهشهای بیشتری در آن مشاهده شده است. در آمریکا این سویه اواخر ژانویه ۲۰۲۱ برای نخستین بار مشاهده شد. بر اساس CDC در این نوع از ویروس به واسطهی برخی جهشهای اضافه تغییراتی ایجاد شده که در فرایند شناسایی ویروس توسّط آنتیبادیها اثرگذار بوده است. این سویه راحتتر و سریعتر از انواع دیگر انتشار مییابد (بر اساس اعلام CDC) و به صورت بالقوّه ۳۰ درصد کشنده تر از نوع چینی است، البته این موضوع هنوز در دست بررسی است. در تاریخ ۱۶ نوامبر، مدرنا از اطّلاعات اوّلیهی واکسن کوویدش رونمایی کرد که بیانگر اثربخشی ۹۴.۵ درصد بود.

واکسن فایزر-بیونتک در تاریخ ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰ برای دریافت مجوّز استفادهی اضطراری (EUA) به FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) فرستاده شد و در ۱۱ دسامبر تاییدیه گرفت. گفتنی است، از اواسط نوامبر سال گذشته، تعدادی از کشورها کشور نزدیک به 15000 توالی ژنتیکی BA.2 را در GISAID، یک پلتفرم جهانی برای به اشتراک گذاری داده های ویروس کرونا، را آپلود کرده اند. اما تغییرات ژنتیکی اضافی نیز دارد که در سویه اصلی دیده نمی شود. این سویه B.1.427/B.1.429 نام دارد و به نظر میرسد با سویهی بریتانیایی تفاوت دارد. با این حال به نظر میرسد این سویه با شدّت بیماری و نیاز بیشتر به درمان با اکسیژن ارتباط داشته باشد.

اطلاعات دربارهی این ویروس هنوز به صورت کامل جمعآوری نشده و مورد پژوهش قرار نگرفته است. مشابه نوع نیویورک هنوز مطالعهی کاملی دربارهی این سویه نیز صورت نگرفته است. در آمریکا نخستین موارد ابتلا به این نوع در اواخر ژانویهی ۲۰۲۱ گزارش شد. با این حال، سویه اصلی omicron همچنان در بریتانیا غالب است. خود ویروس اصلی عامل بیماری MERS از گیرنده دی-پپتیدیل-پپتیداز-۴ یا DPP ۴ برای ورود به سلول انسانی استفاده میکند و کاری به ACE ۲ ندارد. یکی از جهشهای آن مشابه نوع آفریقای جنوبی است که به نظر میرسد به ویروس کمک میکند تا از سیستم ایمنی بگریزد.

دیدگاهتان را بنویسید