مناقشه آب در رودهای مرزی – همشهری آنلاین

سد کُنترا که یک سد قوسی بتنی بلند و باریک است از معروف ترین سدهای جهان است که ارتفاع آن ۲۲۰ متر و طول تاج آن برابر با ۳۸۰ متر می باشد. ارتفاعات شاخص اطراف از شرق با یال سنگ لاخی به قله خرسنگ و از غرب قله بلند خلنو میرسد. این درحالی است با توجه به تحقیق حاضر با کاهش 34 تا 43 درصدی منابع آب، حتی اگر خشکسالی و یا سایر رخدادهای حدی نیز رخ ندهد، تامین میزان نرمال با چالش مواجه خواهد بود.

به سانسکریت ودایی: Sárasvatī-/سَرَسوَتی (برگرفته از سَرَس-، بهمعنای ‘دریاچه’ است)، یکی از هفت رودی (سَپتهسندو) که در ریگودا اشاره شده و همان رود ارغنداب، شاخهای از رود بزرگ هِلمَند است؛ -به اوستایی: Haraxᵛaitī-/هَرَخوَیتی، آنطور که در فرگرد یکم وندیداد از اوستا آمده؛ -به پارسی باستان: Harauvatiš/هَرَووَتیش، آنطور که در سنگنوشتههای هخامنشی آمده؛ -به یونانی باستان: Ἀραχωσία/اَراخوزیا یا Ἀραχῶται/اَراخوتای؛ -پس از یورش اسکندر مقدونی: Alexandria in Arachosia/اسکندریه اَراخوزیا یا Alexandropolis/اسکندرشهر؛ -به لاتین: Arachosia/اَرَکُسیا؛ -در منابع اسلامی: رُخَج یا رُخُد.

همچنین نایب رئیس اول کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیامدهای جبران ناپذیر اجرای طرحهای انتقال آب از رودخانه های خوزستان گفت: اجرای پروژه انتقال آب دز از سرشاخههای این رودخانه کیفیت آب کارون را کاهش خواهد داد. از جمله جاذبه های طبیعی مشهور فرانسه می توان به باغ تویلری، لوکزامبورگ پارک، تالاب کامارگ، قلعه چنانسی، منطقه گردشگری لی پویان والای، پیست اسکی وال دی ایزور و تپه شنی پیلا اشاره کرد. در سفر به فرانسه با تور اروپا دلتابان از این رود زیبا دیدن نمایید. عرض این سد در پایه برابر با ۲۰۰ متر و در قسمت تاج برابر با ۱۴ متر است.

پایه این سد با عرض ۲۸ متر شروع می شود و به تدریج وقتی به تاج می رسد از عرض آن کاسته می شود تا جایی که به ۷ متر می رسد. طول این رودخانه به 775 کیلومتر می رسد و علاوه بر این که پرآب ترین رودخانه فرانسه است، یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری این کشور نیز بشمار می آید و شما می توانید توریست ها و گردشگران بسیاری را در اطراف رود سن مشاهده کنید. خصوصا این که چندین پل و از جمله قدیمی ترین پل پاریس نیز بر روی این رودخانه ساخته شده است و زیبایی آن را دوچندان می کند.

یکی از ویژگی های شگفت انگیز این سد این است که در هر دو راستای عمودی و افقی دارای انحنا می باشد و از این طریق می تواند در برابر فشار هیدرولیکی بسیار زیاد که ناشی از ۱۲۳۵۹۰۴۰ مگا لیتر آب دریاچه گوردون (بزرگترین دریاچه استرالیا) است، مقاومت کند. ابراهیم نوشادی شهردار اهواز در گفتوگو با صلح خبر، در این خصوص اظهار کرد: شهرهایی که رودخانه از میانشان عبور میکند، همه زیباییشان به همان رودخانه است و رودخانه میتواند شرایط بسیار خاص و ویژهای برای شهر رقم بزند.

شما بر روی یک قایق خاص قرار میگیرید و سپس بر روی یک سرسره به بالا کشیده میشوید. غروب آفتاب زمانی بسیار عالی و تماشایی برای تحسین و تمجید از تغییر رنگ ماهرانه آسمان و همچنین درخشندگی قایق های در حال حركت بر سطح آب می باشد. شما نیز می توانید از این آرامش رود سن استفاده کنید و با کمترین هزینه از قایق های پرنده استفاده کنید. اما علاوه بر تاکسی های پرنده، کشتی کروز نیز در رودخانه سن قرار دارد و شما از آن می توانید استفاده کنید و تجربه یک گردش دسته جمعی را بر فراز رودخانه سن داشته باشید.

این سد قوسی بتنی ۹۳ متری در ایالت کالیفرنیا قرار دارد و یکی از معروف ترین سدهای جهان است چرا که سرریز آن به صورت حفره بزرگی است که اگر ارتفاع آب از مقدار معینی بیشتر شود داخل این حفره می ریزد. مثلا ممکن است عاشق شخصی شوید و به هر دلیلی ازدواج صورت نگیرد. برای آشنایی با جاهای دیدنی اطراف تهران در زمستان در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

همچنین امکان دسترسی ماهیان و حلزون­ها به هم برای مبادله­ی سرکر در این شرایط کاهش می­یابد. در آمریکای جنوبی یافت می شود. در بین این معابر ، خیابان مخبری معروفترین خیابان پونک جنوبی است. در این بین شما از کناره های سن و جاذبه های گردشگری چون برج ایفل، موزه لوور، کلیسا نوتردام و بسیاری مکان های دیگر عبور کنید. این رود كه شهر پاریس را به شكل بسیار منظمی به دو بخش مجزا در سمت چپ و راست خود تقسیم نموده است (لاغیو گووش و غیو دوغوات)، از زمانی كه یك نژاد سلتیكی از ماهیگیران معروف به پاریزی ها در قرن سوم پیش از میلاد مسیح، تصمیم به اقامت در حد فاصل بین دو ساحل و بر روی باریكه ای نمودند كه امروزه از آن با عنوان ای دولا سیته یاد می شود، به عنوان منبعی برای امرار معاش، تجارت و تماشای چشم اندازهای هیجان انگیز مورد استفاده قرار می گرفته است.

بیشترین نمود آب در شاهنامه به عنوان عنصر زایندگی و حیات در داستان اسکندر و آب حیات و در داستان یزدگرد بزهگر و چشمۀ سو دیده میشود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید که در اطراف رود سن جاذبه های گردشگری بسیار بی نظیری وجود دارد که هر کدام از آنها ثبت جهانی شده است و تقریبا هر کسی در دنیا آن را می شناسد و این خود باعث شده است که رود سن ناخواسته به محور اصلی این جاذبه های گردشگری تبدیل شود. قطر این سرریز ۲۲ متر است و در دریاچه بریسا که پشت سد می باشد، قرار دارد.

ما نیز در این مقاله می خواهیم کمی بیشتر درباره رود سن و جاذبه های گردشگری آن صحبت کنیم. همین موضوع باعث شده است افراد زیادی از این سرگرمی جالب و گشت و گذار در رود سن استقبال کنند. حتی بسیاری از افراد برای بستن قفل عشق به رود سن و پل های آن می روند. برای انجام این مطالعه 40 نمونه ماهی P. cyrius(20 نمونه نر و 20 نمونه ماده) از رودخانه تجن (شکل 1) بهوسیله دستگاه الکتروشوکر با ولتاژ ٢٠٠-٣٠٠ ولت صید و بلافاصله در محلول فرمالین ١٠ درصد تثبیت و برای بررسی به آزمایشگاه منتقل شد. اما داستان به همینجا ختم نمیشود و قرار است سال آینده نیز سد «سویلمز» برای آبگیری آماده شود و پس از آن، سد «توزلوجا»، در آخرین نقاط خاک ترکیه بر سر راه این رود قد علم خواهد کرد.

ایام کودکی کیخسرو به سبب هراس افراسیاب، جدّ مادری، از آینده و احتمال کینخواهی فرزند سیاوش از او، با مشقّت و رنج همراه است و باعث دوری از حریم امن خانواده و محرومیت از عواطف مادرانه در کنار فقدان پناهگاه و حامیای به نام پدر(سیاوش) میشود. مهم ترین ویژگی بارندگی که در قدرت فرسایندگی آن مؤثر می باشد، شدت و مدت بارش است. این پارک از پارک های آبی مجهز و مدرن مشهد به شمار میرود که به عنوان یکی از بزرگترین پارک های آبی طبقاتی شناخته می شود.

تکه فیلم هایی که در طول بررسی بازی Death Stranding مجبور به تماشایشان شدم، با وجود طولانی و خسته کننده بودنشان، شامل صحناتی تخیلی و تکان دهنده هستند، و خیلی کم پیش میاید که شاهد خلق چیزی چنین نامیزان و عجیب باشیم که در بازی ای با بودجه ی یک عنوان اکشنِ مطرح قرار داده شده باشد. استفاده ی مکرر از آهنگ های گروه Low Roar که گروهی آمریکائی – آیسلندی با سبک Post-rock بوده و تحت رهبری موزیسینی به نام Ryan Karazija قرار دارد، حس خیلی خوبی به بازی داده.

در پاریس سواحل رودخانه سِن توسط 37 پل به یكدیگر متصل گشته اند، شامل پل پون دِ آلما در حوالی برج ایفل، پل پون دی آرتز و پل پون نووف.- ریشه نام این رودخانه مربوط به لغت لاتینی سكوانا است كه برخی اعتقاد دارند با نام گائلیكی مرتبط بوده و به اولین ساكنان سلتیكی این منطقه نسبت داده می شده است. آب رودخانه زايندهرود پس از عبور از تونل مذكور هزاران هكتار زمين را مشروب كرده، پس از پيمودن 360 كيلومتر از راههاي پرپيچ و خم و سرسبز و حاصلخيز، در 140 كيلومتري جنوب شرقي اصفهان به باتلاق گاوخوني ميريزد.

رود سِن كه احتمالاً معروف ترین رودخانه جهان به شمار می رود، فقط و فقط تصورات ما را در روزگار كنونی به تسخیر در نمی آورد: این رودخانه كسانی را كه از زمان پیش از قرون وسطی با آن روبه رو شده اند، به نوعی مسخ كرده و فریفته است. رونق گردشگری در این منطقه میتواند برای تأثیر بسیار مثبتی روی زندگی اهالی این روستا بگذارد. اجاره ویلا و سوئیت در گرگان می تواند راهی سریع و آسان برای ماندن در دو قدمی یکی از زیباترین جنگل های کشورمان باشد.

اما اگر حداقلهایی در تابآوری رعایت شود، مثلاً مقدار بهرهبرداری بخشهای گوناگون مثل صنعت و کشاورزی مشخص شود، چاه زیاد هم نزنند و همه یاد بگیرند مهربانانه با رودخانه برخورد کنند، آب در مجرای طبیعیاش میرود و منطقه را سیراب میکند.«تابآوری»، از مفاهیم جدیدی است که در دنیا در همهی علوم استفاده میشود. و حتی وقتی داستان بازی کمی گیج کننده است، این دنیا آنقدر زیباست که دوست دارید فقط یکجا نشسته و آن را تماشا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید