مقاله رودخانه های ایران

این کارشناس رسمی دادگستری در رشته مهندسی آب در خراسان شمالی با بیان اینکه بخش زیادی از این زیستگاه ها در دهه های اخیر تخریب شده اند اظهار داشت: در صورت تخریب این زیستگاه ها و پدیده های طبیعی و با توجه به ریزدانه بودن خاک سطحی و وجود املاح فراوان در این نوع خاک ها، این مناطق به منشا ریز گردها تبدیل خواهند شد و نتیجه نهایی آن افزایش ذرات معلق و آلودگی هوا در روستاها و شهرهای هم جوار خواهد بود و از طرفی تخریب این نیزارها، موجب به هم خوردن تعادل اکولوژیک در منطقه می شود. این کارشناس ارشد هیدروژئومرفولوژی در خراسان شمالی گفت: تالاب های حواشی رودخانه اترک از نوع تالاب های رودخانه ای است که در چاله ها و مناطق کم شیب تر حاشیه رودخانه و در اثر کاهش شدت جریان سیلاب ها و رسوبگذاری ذرات رسی و ریز دانه و در نتیجه کاهش نفوذپذیری زمین و تجمع آب شکل گرفته اند و گسترش سازندهای زمین شناسی ریزدانه مانند سازندهای شیلی و مارنی سرچشمه و سنگانه در ارتفاعات بالادست و نواحی مشرف به رود اترک عامل اصلی تامین این رسوبات ریز دانه بوده اند.

دره این رودخانه ها به شکل و فرسایش در این رودخانه ها تا هنگامی که بستر به حالت تعادل نسبی برسد ادامه دارد.رودخانه های کامل : این نوع رودخانه ها در دره های پهن تری جریان داشته و از شیب نسبتاً ملایمی برخوردارند. در برخی از کرانه های رودخانه اترک با گذر زمان تالاب ها، نیزارها و اولنگ زار ( چمنزار و بیشه زار) هایی شکل گرفته اند که به عنوان بخشی از اکوسیستم این رودخانه نقش مهمی در تعادل بوم شناختی منطقه ایفا می کنند. وی خاطرنشان کرد: محیط های تالابی یک اکوسیستم مرکب از آب، هوا، خاک، پوشش گیاهی و حیات وحش است که در گذر زمان و در طی صدها هزار سال به تعادل اکولوژیک با یکدیگر و با محیط اطراف خود رسیده اند، تالاب ها، نیزارها و اولنگ زارها نقش مهمی را در تعادل اکوسیستم، تولید اکسیژن و پاکیزگی هوا، مامن مناسبی برای حضور پرندگان، کنترل فرسایش و جذب گرد و غبار و ممانعت از تولید و گسترش ریزگردها به عهده دارند.

هوشمند اظهار داشت: این پدیده در گذر زمان موجب رشد و نمو و استقرار گیاهان سازگار با این شرایط مانند انواع نی، گز، خانواده گندمیان و برخی درختچه ها شده و در نهایت محیط و مکان مناسبی برای زاد و ولد انواع پرندگان بومی و مهاجر فراهم آمده است. براساس خصوصيات معماري راست گوشه و سفال خاکستري صيقلي با نقوش کنده، استقرار فرهنگ ماوراء قفقاز قديم در قلعه تپه را مي توان در نيمه ي اول هزاره ي سوم ق.

ناگفته نماند که سدهای متعددی هم روی کارون ساخته شده اند که از جمله آن ها می توان به سدهای کارون ۱، کارون ۳، کارون ۴، مسجد سلیمان، گتوند علیا و سد تنظیمی گتوند اشاره داشت. از بین گونههای غالب مورد مطالعه در منطقه، کلیه گونهها از نظر نیاز آبی و حرارتی با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری دارند و در این بین از میان سوزنی برگان، سرو نقرهای با وجود این که بومی منطقه نبوده است، با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری بیشتری نسبت به سایر سوزنی برگان از جمله کاج تهران نشان داده است و در بین پهن برگان اقاقیا و خرزهره با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری بیش تری دارند و اقاقیا نیز مانند سرو نقرهای با وجود بومی نبودن نسبت به سایر پهن برگان سازگارتر است.

این نقشه ، موقعیت حوضه رودخانه اترک را در استانها و کشور ایران نشان می دهد. نقشه موقعیت جغرافیایی حوضه آبریز رودخانه اترک یک خروجی جی آی اس است که برای بخش “معرفی منطقه” در مقاله، پایان نامه و سایر کارهای پژوهشی مناسب است. این تصویر که در سایت قابل نمایش است، کوچک شده ی فایل اصلی نقشه موقعیت جغرافیایی حوضه آبریز رودخانه اترک می باشد. بیش از ۷۵٪ جرم یک انسان از آب تشکیل شدهاست و نیز بیش از ۷۰٪ سطح کره زمین را آب پوشاندهاست (نزدیک به ۳۶۰ میلیون از ۵۱۰ میلیون کیلومتر مربع) با وجود این حجم عظیم آب تنها دو درصد از آبهای کره زمین شیرین و قابل شرب است و باقی آن به علت محلول بودن انواع نمکها خصوصا نمک طعام غیر قابل استفادهاست.

البته ما انسانها ، خود ، قادریم که آشامیدنی بودن آبی را ارزیابی کنیم؛ مثلاً از آب شور دریا و یا آبهای بدبوی باتلاق ها استفاده نمیکنیم. وی با بیان اینکه یکی از مشکلات رود اترک، عدم تخصیص حق آبه این رود از سدها است گفت: در سال های خشکسالی و کم باران، حق آبه زیست محیطی روداترک داده نمی شود، البته امسال آب سد شیرین دره به واسطه بارندگی های مناسب از سد رها شده است اما در سال های کم باران معمولا حق آبه اختصاص داده نمی شود.

وی با بیان اینکه در سال ۸۶، برای مطالعه عوامل آلوده کننده منابع آبی استان اقداماتی انجام شد اما ناتمام ماند اظهار داشت: اگر منابع آلوده کننده منابع آب شناسایی شود راهکارها برای جلوگیری از آن و برخورد با متخلفان در این زمینه، پیش بینی می شود. هراتی با بیان اینکه تاکنون اقدامی تاثیرگذار برای شناسایی عوامل آلاینده منابع آب استان انجام نشده است گفت: طرح برای شناسایی عوامل آلوده کننده منابع آب استان به استانداری پیشنهاد داده شده است که امید می رود اجرایی شود.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی از رهاسازی فاضلاب در رود اترک انتقاد کرد و گفت: باید عوامل آلوده کننده این رود شناسایی و جلوی آن گرفته شود. رئیس اداره محیط طبیعی اداره کل محیطزیست خراسان شمالی نیز با ابراز تأسف از به خطر افتادن آبزیان و رشد گیاهان نادر در حاشیه و در طول مسیر اترک بهدلیل خشکسالی و ورود فاضلابهای شهری و صنعتی و سموم کشاورزی به این رودخانه میگوید: «اترک با وجود اینکه جزء پنج رودخانه مهم کشور محسوب میشود، اما از سرچشمه تا پایاب به غیر از تالابهای پاییندست حتی یک متر از آن حفاظت شده نیست.

اترک، پنجمین رودخانه مرزی و سیلابی کشور که در طول ۶۶۹ کیلومتر مسافت خود در سه استان خراسان رضوی، شمالی و گلستان، مناظر و رود پیچهای بینظیر و گونههای نایاب گیاهی و جانوری را در خود جای داده و سالیان سال نقش بسیار مهمی در حوضه آبریز خود داشته است، این روزها بهدلیل بیتوجهیها و ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه آن، خشکسالیهای اخیر، ورود فاضلابهای شهری و صنعتی و سموم کشاورزی همانند سایر منابع آبی و طبیعی کشور حال چندان خوشی ندارد. در مجموع ، محصول نقشه موقعیت جغرافیایی حوضه آبریز رودخانه اترک ، با کیفیت عالی ، قیمت مناسب و پشتیبانی عالی ارائه می شود.

نقشه موقعیت جغرافیایی حوضه آبریز رودخانه اترک ، در قالب فایل فشرده (RAR) ارائه شده و قبل از استفاده باید از حالت فشرده خارج شود. نقشه موقعیت جغرافیایی حوضه آبریز رودخانه اترک ، یک فایل عکس با فرمت jpeg می باشد. عکس از وبسایت شبکه خبری نقت و انرژی خلیجحوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان با مساحت ۴۲۴,۰۲۹٫۶ کیلومتر مربع، پهناورترین آبخیز ایران است که از جنوبغرب به جنوبشرق کشور گسترده شده است و استانهای کرمانشاه، ایلام، لرستان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و هرمزگان را در برمیگیرد. متن و ارقام روی نقشه موقعیت جغرافیایی حوضه آبریز رودخانه اترک با فونت فارسی (بی نازنین) و سایز مناسب می باشند.

دانلود نقشه موقعیت جغرافیایی حوضه آبریز رودخانه اترک . طول اترک در خراسان شمالی حدود ۲۴۰ کیلومتر است که ۵۳ درصد مساحت استان و ۷۵ درصد جمعیت استان در حوضه آبریز این رودخانه قرار دارند. بررسي هاي ميداني و آزمايش هاي فيزيکوشيميايي ( کيفي) بر روي بازه ي باختري اين حوضه (از اولين سرشاخه رودخانه در استان زنجان تا آبگرم) انجام شده است. در صورت نیاز به دیگر فرمت های تصویر، می توانید از طریق واتساپ سفارش دهید تا در اسرع وقت سفارش شما را آماده کنیم. در صورتی که نقشه ی فوق را با فونت انگلیسی می خواهید از طریق واتساپ اطلاع دهید تا در اسرع وقت سفارش شما را آماده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید