معرفی بهترین مکانها + عکس و آدرس – کجارو

در اثر تر و خشک شدن و ذوب و انجماد متوالی دیواره ­ها ترک برداشته و توسط جریان آب منتقل میشوند. پس از پیاده شدن از این ایستگاه، با تاکسی، اتوبوس یا مینی بوس میتوانید خود را به درکه برسانید. همین دلیلی شده است بر ییلاقی شدن این روستا برای ساکنان مشهد یا مسافرانی که به جست و جوی آرامش روستایی پا به سفر و کشف دیدنی های مشهد گذاشته اند. این بند که 500 سال از عمرش میگذرد و مربوط به دوره ی تیموریان است، امروزه کاملا سالم و پا بر جاست و یکی از مناطق توریستی اطراف مشهد محسوب میشود.

بند گلستان در 8 کیلومتری غرب مشهد و 4 کیلومتری طرقبه بر روی رودخانه گلستان احداث شده است. از دل این روستا رودخانه ای پر آب میگذرد که در اطراف آن طبیعتی سرسبز و درختان میوه مشاهده میشود. علت آن هم این موضوع است که رودخانه ی جاری از دل این روستا در امتداد خودش خشک میشود اما در چند صد متر پایین تر از خشکی اش آب فراوانی از زمین میجوشد. رودخانه ای فصلی ازاین روستا میگذرد که در کنارش تعدادی قنات، آبشار و یک چشمه وجود دارد که امروزه در حاشیه ی آنها رستوران ها و اقامتگاه هایی برای رفاه حال مسافران تاسیس شده است.

این بنا در دره ای بین دو صخره ی عظیم جایی که عرض دره تنگ تر میشود بنا شده است. از این رودخانه عبور کنید و از آن سوی رودخانه تکه ای کوچک از سنگ های سیاه کنار صخره برایم باورید. دره ی اخلومد صخره هایی با دیواره های بلند به ارتفاع 75 تا 85 متر دارد که این موضوع آن را یکی از قطب های ورزش سنگنوردی ایران تبدیل کرده است. یکی دیگر از رودخانههای دائمی ایران، رودخانه شهرچای ارومیه است. در رودخانه چالوس می توانید قایق سواری کنید و همچنین ماهی گیری هم انجام دهید. در واقع این روستا در شهر شاندیز و از توابع آن می باشد.

روستای زشک مشهد در ادامه ی جنوب شرقی رشته کوه بینالود و 20 کیلومتری مشهد و سرچشمه دره ی شاندیز مشهد قرار گرفته است. فردوسی زاده ی روستای پاژ میباشد که در 28 کیلومتری شرق آرامگاه فردوسی می باشد. آرامگاه در سال 1313 همزمان با جشن هزاره فردوسی افتتاح شد. ساخت این بنا در سال 1347 به پایان رسید. از طرفی سالم رسیدن لوازم منزل به مقصد در اولویت است و باربری وانت پونک این تضمین را به شما می دهد که تمامی لوازم و کالاها در سلامت کامل به مقصد خواهند رسید. لوازم و اسباب مخصوص پیك نیك به همراه داشته باشید و بر روی سواحل این رودخانه اوقات مفرحی را بگذرانید.

روستای باباپیر علی و سرازیر برسیم به رودخانه کرزان رود ومجدداً به تپه چوغا برسیم . روستای سنگان، رودخانه و آبشار معروف آن نیز در نزدیکی روستاهای کن و سولقان قرار دارند. رود خانه ارس یا به گویش محلی آراز چایی، مهمترین و پر آب ترین رودخانه شمالی ایران در منطقه آذربایجان است كه از غرب جلفا در استان آذربایجان شرقی تا اصلاندوز مغان در استان اردبیل در طول نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان با طول 910 كیلو متر جریان دارد .حوضه آبریز ارس جلگه پستی در نیمه شمالی استانهای آ.

خانه های روستایی در جهتی از تابش خورشید ساخته شده که انرژی در فصل گرم و سرد بهینه مصرف می شود. ستون ها و سرستون های این بنا یادآور معماری تخت جمشید می باشد و اشعاری که روی اضلاع چهارگونه بنا حکاکی شده است یادآور اندیشه و شخصیت اوست. در معماری داخلی بنا کاشی کاری ها و نقوش سنگ برجسته ای از شاهنامه و کتیبه هایی سنگی از اشعار فردوسی بزرگ نیز مشاهده می شود.مجموعه ی فرهنگی گردشگری باغ آرامگاه فردوسی، امروزه در طوس و در 25 کیلومتری شمال غربی مشهد جایی در بین دو روستای طوس سفلی و اسلامیه نزدیک به شهر تاریخی تابران و بقعه ی تاریخی هارونیه قرار دارد.

مساحت این آرامگاه امروزه 6 هکتار است که شامل باغ، آرامگاه، استخر و تندیسی از فردوسی که اثر ابوالحسن صدیقی می باشد، کتابخانه و موزه را دربرگرفته است. آبشار اخلمد یکی از آبشارهای استان خراسان رضوی واقع در روستای ییلاقی اخلومد یا بهشت خراسان می باشد. وی تصریح کرد: یکی از مهمترین شعارهای دولت نهم حل مشکل آب مردم خوزستان بوده است که متاسفانه با وجود گذشت زمان زیاد از آغاز به کار این دولت همچنان مشکل آب از مهمترین مشکلات مردم خوزستان است.

آرامگاه سال ها بعد به دلیل مشکلات و نقص هایی که داشت تخریب شد و بنای فعلی زیر نظر هوشنگ سیحون با تغییراتی ساخته شد و بخشی از دیگر دیدنی های مشهد شد. در اسنادی چون گوهرشاد خاتون و کنیرگوهرشاد ساخت این بنا را به دوره ی صفوی نسبت داده اند اما در سندی دیگر به نام “اسناد و مکاتبات تاریخی ایران از تیمورشاه تا شاه اسماعیل” که اعتبار بالایی نیز دارد ساخت بنای بند گلستان را به زمان ابوسعید بن سلطان محمد بن میران شاه بن تیمور در سال 861 ه.ق نسبت داده اند.

شاه گیاهان است و هرکه از آن بخورد، بیمرگ و جاوید میشود.(الیاده 1385: 278- 279) دربندهای اول یسنای نهم تا بند دوازدهمیسناییازدهم که مجموعا یشت نامیده شده است، مفصلاً از گیاه هوم سخن رفته است. بند گلستان بنایی آجری است که با وجود بازسازی های انجام شده باز هم شکل اولیه و طبیعی خودش را حفظ کرده است. از جاذبه های روستای کنگ می شود به بافت طبیعی این منطقه اشاره کرد که شامل چشم انداز زیبای کوهستانی، چشمه های زیبا و درختانی که بر دامنه ها ی کوهپایه های این قسمت قرار دارند می باشد. این روستا به دلیل اینکه در ارتفاعات کوهستانی قرار دارد و عدم وزش بادهای خشک، آب و هوای معتدلی دارد و این مسئله باعث شده است که تبدیل به ییلاقی برای مشهدی ها و جاذبه ای طبیعی بین دیدنی های مشهد شود چون روزانه 3 تا 4 درجه سانتی گراد دمای هوا از هوای مشهد خنک تر است.

اخلومد از گردشگاه های طبیعی اطراف مشهد و از جاذبه های طبیعی مشهد بین دیدنی های مشهد محسوب میشود و منطقه ای ییلاقی با قدمتی چند هزارساله است. این روستا در در دره ای که میانه ی کوه بینالود واقع شده است. روستای کنگ مشهد روستایی است پلکانی در دامنه کوه های بینالود. این مجموعه از طرف شمال غرب با پرتگاه تندی به جلگه ذهاب میرسد و از طرف شمال و شمالشرقی به صخرههای پلکانی دالاهو منتهی میشود. اگر از طرقبه به طرف غرب 19 کیلومتر و از مشهد 29 کیلومتر حرکت کنید به این روستا میرسید.

، احتمالاً (تعداد) رأس دامها بیشتر از آن دوره نیستند و کمیسیون تنها در نزدیکی روستای ادیمی، در شمال غرب زابل تعداد محدودی گله دیده است. علاوه بر این ها در این روستا مسیر های مناسبی برای صعود به کوه های اطراف آن وجود دارد. جنس کوه های اطراف این دره آهکی بوده و همین موضوع حفره هایی را در زیر آبشار های این منطقه رو دیواره ی آنها پدید آورده است.

اول اینکه در زمان حمله ی اعراب به خراسان هرگاه سپاهیان به مردم هجوم میبردند، مردم به دره ی اخلومد پناه میبردند. هنگام ورود به روستای اخلومد ابتدا باغ های درختان میوه ی انبوه نظرمان را جلب و سپس در 85 کیلومتری این روستا، آبشار اول این منطقه را با 23 متر ارتفاع میبینیم در یک کیلومتری این آبشار، آبشار دوم و در واقع آبشار اصلی اخلومد با ارتفاع 85 متر و پس از آن آبشار های سوم و چهارم دیده میشود.

این روستا به علت داشتن چشمه سار های زیبا و متعدد و خاص آن، باغ های فراوان، پوشش گیاهی طبیعی فوق العاده چشم نواز و آب و هوای بی نظیر آن، به خصوص در تابستان، بین دیدنی های مشهد مشهور است و گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب میکند. متاسفانه این اقدامات فقط از راه ایجاد مسیرهای باز و قطع درختان در باغستان ایجاد شده است، چون در گذشته اگر کسی قصد ورود به عرصه باغستان را داشت، توسط باغداران از او سوال و جواب میشد و نام و نشاناش را میپرسیدند و لازم بود تا آن فرد پیاده رفت و آمد کند و وقتی پیاده میرفت دیگر این تهدیدها نبود، اما در شرایط امروزی با ایجاد جادهها، ماشین درست در کنار باغ میآید، محصول را بار میزند و میبرد.

آرامگاه فردوسی بارها خراب و بازسازی شده است، طبق تحقیقات انجام گرفته این آرامگاه در ابتدای ساختش بنایی محقر در وسط گندمزاری بوده است. در سال 1301 انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تصمیم گرفت آرامگاهی برای فردوسی بنا شود. منطقهای که امروزه نکا اطلاق میگردد؛ طی ۷۰ سال اخیر ازتوسعه محله یا روستای«تاریخ محله» جنب پلی بر روی رودخانه نکا، ایجاد شده است. یکی از نخستین تمدنهای بشری در کنار رودخانهی کارون جان گرفت و در گذر سالها همیشه در حاشیهی رودخانه زندگی و آبادانی جریان داشته است. مشاور سازنده پارک آبی ایرانیان شرکت کانادایی White Water Park میباشد که یکی از بزرگترین طراحان پارک های آبی در دنیا است.

دیدگاهتان را بنویسید