مطالعات حقوق انرژی, 2(2 ), 305-322

سرپرست اورژانس ۱۱۵ کهگیلویه و بویراحمد از غرق شدگی یک نوجوان در رودخانه بشار خبر داد و خاطرنشان کرد: ساعت ۱۵ و ۵۰ دقیقه امروز شنبه ۲۲ خرداد ماه ۱۴۰۰ به مرکز ارتباطات اورژانس تماسی مبنیبر غرق شدگی یک نوجوان ۱۱ ساله بعلت آشنا نبودن به فن شنا در محدوده پارک مهرورزی داشتیم. برای همین ما در زردکوه یخچالهای چند هزار ساله داریم که باز متأسفانه درحال از بین رفتن است. برای رفتن به روستای برگ جهان، دو راه پیش رو دارید: یا میتوانید مسیر تهران، لواسان، نارون، هنرک، افجه و سپس برگ جهان را انتخاب کنید یا از این مسیر تهران، جاجرود، سد لتیان، نیکنام ده راهی روستای برگ جهان شوید.

فرسایش این اراضی نه تنها سبب از دست رفتن تنها سرمایه کشاورزان روستاهای مسیر رودخانه گردیده است بلکه رسوبات ایجاد شده نیز معضلاتی را در قسمت های پایین دست رودخانه ایجاد نموده است. منطقه جنگلی، و گاو سرای قدیمی کلنگاه از نقاطی میباشد؛ که مسافران زیادی را به خود جذب نموده است؛ با طی حدود ۱۰ کیلومتر از جنگل های انبوه امامزاده یحیی؛ مرتع کلنگاه با پوشش درختچه ای پدیدار میگردد؛ این مراتع در حد جنوبی روستاهای مرس و تلم واقع شده است و با پیاده روی از مسیر جنگلی این روستاها امکان رسیدن به این منطقه است. وی گفت: روز دوشنبه ۱۷ شهریور در سواحل خزر، بارش باران و در ارتفاعات زاگرس مرکزی و جنوبی افزایش ابر و وزش باد و بارش پراکنده و رعد و برق پیشبینی میشود.

وی گفت: پرسنل اورژانس ، هلال احمر و نیروهای آتش نشانی در محل حادثه هستند و در حال جستجوی مرد غرق شده هستند. این دومین مورد غرق شدن در چند روز گذشته است. با اینهمه، وی بر این اعتقاد است که با وجود به شماره افتادن نفسهای رودخانههای گیلان، میتوان با عزمی جدی، جانی دوباره به حیات آنها بخشید. توانایی طبیعی رودخانه ها را در کاهش میزان آلودگی که به آنها وارد می شود خود پالایی گویند.

با این وجود، در دراز مدت، میزان متوسط بارندگی درون یک حوضه آبریز، بالاتر از حد متوسط مصرف آب سطحی طبیعی، از آن حوضه آبریز است. هاشمی با بیان این که وضعیت “رودخانه بشار” مرگبار شده است، اضافه کرد: از امروز جلوی کوچکترین حرکتی در “رودخانه بشار” را با هماهنگی دستگاه قضا میگیریم. معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان با بیان اینکه در این عملیات 45 هزار مترمربع از حریم رودخانه، راه و منابع طبیعی آزاد سازی میشود، اظهار کرد: 3 هکتار از این مقدار واقع در بستر و حریم رودخانه بشار و 15 هزار مترمربع نیز به صورت غیرمجاز در کنار طرحهای مجوز دار تصرف شده است.

جلیل ادامه داد: متاسفانه در این حادثه که در رودخانه بشار نزدیکی بخش پاتاوه رخ داد جوانی ۲۳ ساله جان خود را از دست داد. جهانبخش وحدت نژاد در گفت وگو با تیتر نیوز اظهار کرد: امروز ساعت 20:20 بعد از ظهر چهارشنبه 21 جولای 00 2100 بدنبال گزارشی مبنی بر غرق شدن کودک یک ساله ، وی به مرکز فوریت های پزشکی اطلاع داد و افزود: “صحنه این حادثه به منطقه “ده کوهنا” در پاتایا ارسال شد ، اما جسد فرد غرق شده هنوز پیدا نشده است.

به گزارش پایگاه خبری امیددنا/جهانبخش وحدت نژاد روز شنبه در این باره اظهار داشت: بعدازظهر روز جمعه گذشته در تماس مردمی با اورژانس ۱۱۵ یاسوج مبنی بر غرق شدن ۲جوان ۱۸ و ۲۰ ساله در رودخانه بشار واقع در روستای ده برافتاب، بلافاصله پایگاه اورژانس ۱۱۵ به محل حادثه اعزام شد. مسئول روابط عمومی اورژانس ۱۱۵ کهگیلویه و بویراحمد گفت: بنا به اطلاعات کسب شده تعداد ۳ نفر در رودخانه غرق شده بودند که با تلاش اهالی محل دونفر نجات یافتند و یک نفر به نام “صمد سعادت” ۲۹ ساله جان خود را از دست داد.

اجباری را می رساند که از طرف گوینده به مخاطب تحمیل می گردد. شیشه مسطح شرح آزمایش مقدار 100 میلی لیتر آب را در یک بشر ریخته سپس 500 گرم گچ را به آرامی داخل بشر می ریزیم تا زمینیکه گچ به صورت انباشته داخل آب را پر کرده و روی سطح آب، گچ خشک برای مدت 2 تا 4 ثانیه باقی بماند سپس وزن گچ مصرفی را با توجه به توزین وزن باقی مانده گچ را بدست می آوریم.

توسعه روزافزون فعالیت های کشاورزی و صنعتی و افزایش قابل توجه حجم فاضلاب های شهری موجب آلودگی منابع آب، خصوصا رودخانه ها شده است. پارک فراز نیز که در منطقه 5 قرار دارد از محوطه سازی و نور پردازی خوبی برخوردار است. منطقهٔ اقلیم سردسیری و هوای معتدل متمایل به سرد در تابستان باعث شده بسیاری از گردشگران مخصوصا گردشگران قسمت جنوب کشور به این استان و در پارک ها بخصوص پارک ساحلی اوقات خوشی را بگذرانند.

کبنا ؛جنگلها، منابع طبیعی و اراضی ملی یکی از مزیتهای منحصراً به فرد استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار میرود که در دورههای مختلف، هر کسی که دستش رسیده بخشی از آن را به نفع خود تصرف کرده، همزمان با آغاز مدیریت حسن نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان و سید علی ملک حسینی داستان یاسوج، فصل جدیدی برای مبارزه با متخلفین در اراضی ملی آغاز شد و در یک اقدام قاطعانه و قانونی 15 هزار متر مربع از اراضی ملی از دست سودجویان پس گرفته شد.

یاسوج- رودخانه بشار یاسوج به دلیل کاهش بارندگی ها و عدم مدیریت منابع آبی با خطرات و آسیب های مختلفی روبه رو شده و مرگ ماهی ها خبری است که از هر نقطه آن مخابره می شود. دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، اظهار کرد: دستگاه قضا با قاطعیت با متخلفین و متجاوزان به منابع ملی برخورد میکند. در این برنامه عبدالحسین تمدن معاون دادستان عمومی و انقلاب یاسوج که حین اجرای عملیات حضور داشت و نظارت میکرد، گفت: شورای حفظ حقوق بیت المال، رفع تصرف از اراضی ملی در حوزههای مختلف را شروع کرده است.

با توجه به این مطالعات و بازدیدهای دقیق و مکرر از نقاط آسیب پذیر و فرسایش یافته رودخانه، مشخص گردید عواملی مانند، وضعیت سازندهای بستر و دیواره های عمودی رودخانه، انجام عملیات زراعی در تراس های کناری رودخانه توسط کشاورزان، برداشت غیراصولی از شن و ماسه بستر و کناره های رودخانه و تخریب جنگلها و مراتع در قسمتهای بالا دست حوزه آبخیز بر روی فرسایش کناری رودخانه تاثیر بیشتری داشته اند که با توجه به این عوامل، گزینه های زیر جهت کنترل فرسایش کناری ارائه گردید: ۱- جلوگیری از برداشت مصالح شن و ماسه در کناره ها ی حساس به فرسایش ( سازند های حساس به فرسایش کناری) ۲- جلوگیری از تخریب جنگل ها و مراتع در حوزه آبخیز بشار و کنترل رواناب در سر شاخه ها از طریق عملیات بیولوژیکی و آبخیز داری۳- استفاده از عملیات مکانیکی در کناره ای حساس و آسیب دیده رودخانه با ارتفاع زیاد و دیواره عمودی( مانند قسمتهایF،‭D ‬و‭C ‬از بخش ۶ نقشه حساسیت به فرسایش کناری رودخانه بشار ) و استفاده از گونه های سریع الرشد بید و صنوبر در کناره های شیب دار رود خانه ( بخشهای ،۵ ،۷ ،۹ ،‮‭۱۴‬ ،‮‭۱۹‬ ،‮‭۳۰ ۲۷‬ و‮‭۳۲‬ ازنقشه حساسیت به فرسایش کناری رودخانه بشار).

امروز عملیات اجرای آزاد سازی با حضور دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، معاون دادستان و نیروهای انتظامی و ادارات منابع طبیعی و آب منطقهای آغاز شد. پارک عشاق در کشور ارمنستان نیز یک پارک عمومی و بسیار زیبا محسوب میشود که در خیابان باغرامیان قرار دارد و این پارک دارای مساحت ۲.۵هکتاری است و بسیار بزرگ و زیبا طراحی شده است. همچنین در مناطق جلگه ای عرض رود خانه زیاد ، عمق آن کم ، ورود خانه معمولاًدر چند شعبه جاری است و امکان کشتیرانی در این مناطق وجود ندارد . این رود یکی از نخستین سکونتگاههای مردم ایران باستان بوده است و به همین دلیل اهمیت بسیاری دارد.

معمولاً استحکام فلزها بیشتر از سایر مواد است. بیشتر درباره زردکوه و زاینده رود: «زردکوه یک موقعیت استثنایی از نظر بارشی دارد و بعد از انزلی دومین نقطه پربارش کشور است. بسیاری از چالش های زیست محیطی را می توان با استفاده از بازی دیکتاتور توصیف کرد. به گزارش ایسنا، سید اسدالله هاشمی سهشنبه، 27 تیر در جلسه شورای حفاظت منابع آب افزود: با توجه به خشکسالیهای اخیر باید وضعیت آب را در این استان جدی بگیریم. تخریب و تصرف حریم رودخانه و جنگل از چشمان تیزبین دستگاه قضایی استان پنهان نماند تا اینکه دکتر نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان چندی پیش در نشستی خبر از رفع تصرف از این بستر و حاشیه رودخانه بشار در این منطقه را داد.

دیدگاهتان را بنویسید