مدیریت رودخانه ها و سدها در تامین و هدایت آب به دریاچه ارومیه

طبیعی به جز چند نبات محدود همه نباتات درین خاک میرویند. در دهه 1700 میلادی، لندن دروازه تجارت دنیا به شمار می رفت و همه کشتی ها روی رودخانه تمز رفت و آمد می کردند. این مکان طبیعی در همه فصل سال یکی از قسمت های پر طرفدار کشور است که افراد زیادی را در خود می بیند. افغانستان کشور کوهستانی است و از لحاظ ثروت آبی خویش غنیست. آب مانند نفت، گاز از جمله منابع انرژی برقی ثروت ملی کشورما به حساب می رود. اثرمثبت این منابع ثروت ملی طبیعی ما بهترین چشم اندازها و میراث طبعیی و تاریخی کشور ما شمرده میشود.

مثل این که با کمک کشور دوست هندوستان بند سلما ایجاد شد. در عرصه تولید برق، ساخت بندهای آبی که هم باعث میشود تا از کشور های دیگر برق خرییداری نهکنیم و در نتیجه جلوگیری سیلاب ها منطق خواهد شد. اترک از ارتفاعات هزارمسجد سرچشمه میگیرد و در خلیج حسنقلی در کشور ترکمنستان به درون دریای خزر میریزد. زیاده کشت للمی درصفحات شمال افغانستان صورت میگیرد. در اصلاحیه سال 1382، حریم به دو صورت کمی و کیفی آمده است. مي تواند منافع سياسي بسيار زيادي هم براي كشورمان داشته باشد از جمله اينكه افغانستان مي تواند با داشتن اهرم مهمي مانند تامين آب رهبري بسياري از معادلات منطقه را دست گيرد و وضعيت سياسي و اقتصادي خود را به صورت برجسته اي در منطقه نمايان سازد.

گذر رودخانه جاجرود از این شهر و سرریز آن به سد لتیان ، علاوه بر آب و هوایی مطبوع، چشم اندازهای زیبایی هم برای این شهر به ارمغان آورده است. علاوه بر این، ۲ لاکپشت ازگونههای لاکپشت دریایی بارها در دریاچه دیده شده و پرندههای مهاجر هم از دیگر مهمانان دریاچه هستند. ایگواسو سالانه جریان آب متوسط ۱۷۴۶ متر مکعب بر ثانیه را تولید می کند و بعد از آبشار نیاگارا رتبه دوم را دارد. اسم زاینده رود آدم را یاد اصفهان می اندازد و وقت هایی که زاینده رود پرآب است و در اصفهان جاری، یکی از سرزنده ترین وقت های شهر را می توان دید؛ زاینده رود یا زنده رود به معنی رود زندگی بخش، قسمت اصلی اش از کوهرنگ در چهارمحال و بختیاری سرچشمه می گیرد.

با این وجود در سال های اخیر از محل آب خام هیچ تخصیص جدیدی به طرح های توسعه صنایع اصفهان نداده ایم. تجدیدنظر در تخصیص آب برای مصارف مختلف و افزایش سهم جریان زیست محیطی از 10% کنونی به 20 تا 40% آورد سالانه رودخانه ها راهکار پایدار می باشد. کاهش سهم آب کشاورزی از 90 به 70% از طریق آیش زمین های زراعی، کم آبیاری باغ ها، خرید تضمینی حقابه آب های سطحی در شبکه آبیاری پیرامون دریاچه، جلوگیری از برداشت غیرمجاز 20 درصدی از رودخانه ها، بازنگری در منحنی فرمان 13 سد بزرگ حوضه برای رهاسازی 30 تا 40% آورد سالانه رودخانه ها و عملیات هدایت فیزیکی جریان رودخانه ها به سمت دریاچه با کمترین آثار نامساعد هیدرواکولوژیکی، از راهکارهای عاجل در نجات دریاچه ارومیه است.

حرکت آب در داخل آبخوان، از کمتر از یک متر تا صدها متر در روزتغییر می کند. رودخانه ای که از طرف شرقی پونک می گذرد همان رودخانه فره زاد است که چون در ازای عمود رودخانه زیاد نیست، سرچشمه های زیادی ندارد. در سالهای اخیر در شهر مشهد و با همت مسئولین گردشگری و سرمایه گذاران خصوصی در بخش پارک های آبی مشهد ،چهار پارک آبی سرپوشیده و مجهز با نام های ” سرزمین موج های آبی ” ، ” پارک ساحلی آفتاب ” ، ” پارک آبی ایرانیان ” و ” موج های خروشان ” ساخته شده است که این چهار پارک آبی جذاب روزانه میزبان تعداد زیادی از مسافرین و مجاورین شهر مشهد میباشند.

به گفته و دیده یکی از اساتید ماهیگیری که به کمک محیط بانها مشغول جمع کردن یک دام غیر مجاز در این سد بوده اند یک رنگین کمان ۷ کیلوی از دام بیرون کشیده شده که نشان دهند وجود ماهی های سایز در این سد در سالهای گذشته میباشد. ازجمله ۴ میلیون هکتار تحت کشت میباشد. در پونک خیابان 12 متری اول، قیمت هر متر مربع آپارتمان 22 میلیون تومان است. در سال های پسین کم و بیش حدود ۳۱ میلون هکتار تحت زرع علوفه جات و از جمله ۲ میلیون هکتار تحت زرع گندم قرار داشت. در قسمتهای غربی وشمال از ولایت کندز الی بادغیس حدود یک میلون هکتار زمین مزروعی در کنار دریای آمو و مرغاب قرار دارد ولی به نسبت عدم ورود تکنالوجی آب این زمینها بشکل دشت باقیماندهاست اهالی این ولایتها از زمینها بشکل للمی استفاده مینمایند.

در ۱٬۴۴ میلون هکتار به نسبت آب کافی دوبار کشت میشود. با توجه به اينکه سرعت تکامل پيچان رودها از نظر زماني و مکاني يکسان نيست، بنابراين مدلهاي مذکور ميانگين ضريب خميدگي قوسها را برابر 1.39 نشان مي دهند و اين رقم بيانگر بالا بودن نسبت پيچ و خم دار بودن رودخانه تالار است. همچنين، شاخص زاويه مرکزي، ميانگين زاويه مرکزي، قوسهاي رودخانه تالار را 129.1 درجه نشان مي دهد که با توجه به اين شاخص (مدل کورنايس)، 60.4 درصد قوسها در زمره پيچان رود توسعه يافته و 25.5 درصد قوسها در زمره پيچان رودهاي خيلي توسعه يافته قرار دارند.

اين زمين ها تحت تاثير ديناميک رودخانه و تغييرات دبي، همواره در معرض خطراتي از جمله سيلاب و ناپايداري بستر، در نتيجه حرکات پيچان رودي است.محدوده مورد بررسي اين مقاله، رودخانه تالار واقع در جلگه ساحلي مازندران مي باشد. از طرفي با توجه به نتيجه به دست آمده از شاخص ضريب خميدگي، 26.45 درصد از قوسهاي اين رودخانه در زمره الگوي پيچان رودي تکامل يافته قرار مي گيرند. میزان شاخص آلودگی فلزات و حداکثر میزان مجاز مصرف روزانه (CRlim) نشان داد آلودگی و خطر بهداشتی مصرف کپور معمولی به مراتب بیشتر از ماهی آمور می¬باشد.

نتایج آنها نشان داد که روش PCA به استخراج و شناسایی عوامل تغییر کیفیت آب در فصول مختلف دریاچه کمک میکند که عمدتا مربوط به فاضلابهای خانگی، رواناب کشاورزی و تنوع فصلی میباشد. نتايج مطالعات انجام شده نشان ميدهد که ضرب المثلها و واگويه ها در گونه اشعار کلهري قرار نميگيرند. نکته : سطح مقطع رود در واقع مساحت آن قسمت از رود است که از حاصل ضرب عرض رود در عمق رود به دست می آید .

حداکثر بده هر یک از این آبگیرها 190 متر مکعب در ثانیه می باشد. بازدید از این مناطق رایگان است اما برای استفاده از دوربینهای مخصوص باید هزینه پرداخت کنید. اما در افغانستان از سال ها بدینسو آب کاملن به خودی و رایگان به کشور های دیگر میریزد و نخستین و برزگترین عامل کشت نشدن هزاران هکتار زمین در کشور شده است. یکی از مشهورترین و زیباترین رودهای اروپا، در کشور فرانسه قرار دارد.

با میزبون همراه باشید تا با یکی از این رودخانهها یعنی رودخانه کردان بیشتر آشنا شوید. تصویب این قانون به سال 1324 میلادی یعنی دوران حکومت شاه ادوارد دوم باز میگردد. معاون وزیر دفاع روز جمعه، دستور داد تا دستکم ۱۰۰ کماندوی تازهنفس به بالامرغاب بروند؛ اما محمدناصر نظری، عضو شورای ولاتی بادغیس، میگوید که تمامی سربازان توسط هلیکوپترها به کندک لوای دوم انتقال داده شدهاند؛ جایی که به گفته آقای نظری هماکنون در محاصره طالبان است. این نیروها به گفته عبدالعزیز بیک، رییس شورای ولایتی بادغیس، سرانجام عصر دیروز با حمایت نیروهای ویژه ارتش از تعمیر فرماندهی پولیس خارج و به یک کندک لوای دوم ارتش در حاشیه رودخانه بالامرغاب انتقال داده شدند.

این عضو شورای ولایتی بادغیس، وزارت دفاع را به نشر اخبار غیرواقعی متهم میکند و میگوید که فرماندهی پولیس، دفتر ولسوال، محکمه و بازار ولسوالی بالامرغاب به دست طالبان افتاده است. اعضای شورای ولایتی بادغیس شمار نفرات طالبان در جنگ بالامرغاب را بیش از ۲۰۰۰ تن عنوان میکنند و میگویند که طالبان در این جنگ از سلاحهای پیشرفته بهره میبرند. تا اکنون هیچ آمار دقیقی از تلفات احتمالی طالبان به دست نیامده است، اما منابع محلی در بادغیس خبر میدهند که حاجی لالا، یکی از تأثیرگذارترین فرماندهان طالبان و معاون قطعه سرخ عملیاتی این گروه در بادغیس، عصر دیروز در بالامرغاب کشته شده است.

قمشی افزود: اگر روند خشکسالیها در خوزستان ادامه داشته باشد، قطعا رودخانه کارون از وضعی که اکنون دچار آن است، خشکتر خواهد شد و این مساله، یک هشدار است. ذهن ما اگر آرام باشد برای یادگیری آماده است. شرکت بازرگانی فیروزه واردکننده انواع مواد اولیه، دستگاههای خطوط تولید و کالاهای آماده مصرف می باشد. این رود از تورنلی واقع در حومه سیدنی سرچشمه می گیرد و به سمت جنوب سرازیر می شود. نیروگاه ایتایپو در واقع ۱۷ درصد از کل انرژی مورد نیاز صنایع برزیل و ۷۵ درصد انرژی پاراگوئه را تأمین میکند.

دیدگاهتان را بنویسید