قویترین جامعه مذهبی در غرب متعلق به امریکاست

معماری آمریکا بی نظیر و شگفت انگیز است، اما هیچگاه محجوب و خجالتی نبوده و همواره به دنبال حل مشکلات فضای کاری و مسکونی شهرها در یک عصر پرجمعیت بوده است. کتاب پنجم هم به حیاط خلوت امریکا در قاره آمریکای جنوبی پرداخته است. در بعضی از کشورها که وابستگی آنها به غرب واضح و آشکار است- مردمشان هم این را میدانند و ناراضی هستند- میخواهند یک تجدیدنظرهائی بکنند، بلکه بتوانند اوضاع را روبهراه بکنند، نمیتوانند؛ برای آنها یک راه بنبست است.

ورود به این پارک نیاز به هزینه دارد و به دلیل حفظ و نگهداری آن لازم است تا این هزینه را پرداخت کنیم. تا چند سال پیش که دستگیر و بازجویی شدم و دیگر اجازه ورود به آمریکا به من داده نشد. نبرد بر سر زمین و ثروت­های نهفته در آن برعلیه بومیانی بود که مدت ها قبل از ورود اروپایی ها به خاک آمریکا در آن ساکن بودند، این نبرد بعد از جنگ داخلی به اوج خود رسید، و دولت با صدور دستور فتح عرب قبایل را از این مناطق بیرون کرد. ایالات متحده یا آمریکا یک جمهوری فدرال متشکل از ۵۰ ایالت، یک منطقه فدرال، پنج سرزمین خودمختار و مجموعهای از جزایر پراکنده است که به صورت مجموع دارای مساحتی معادل ۹/۸ میلیون کیلومتر مربع و جمعیتی برابر ۳۲۵ میلیون نفر است.

و إن شاء اللَّه آن روزی را که قدس شریف، علیرغم این دغدغههائی که در مورد قدس بیان کردند- که یک دغدغههای واقعی است- به دست مسلمانها بیفتد، شاید خیلی از شماها آن را ببینید؛ ما باشیم یا نباشیم؛ به هر حال این را یک روزی مردم فلسطین و مردم دنیا مشاهده خواهند کرد. با استفاده از این ابزار قدرتمند، علاوه بر مشاهده پروازهای ایران آمریکا در تاریخ مورد نظرتان، تمامی بلیط های ارزان قیمت پرواز ایران آمریکا حوالی تاریخ انتخابی شما به نمایش درمیآید. به علاوه، مجموعهای از جزیرهها، ناحیهها و مناطق متعلق به ایالات متحده در سراسر جهان پراکندهاند.

در پایان دهه ۱۹۵۰، ایالات متحده آمریکا همچنان از نظر وسعت در حال گسترش بود. سالهای سلطهی قدرتمندانِ دور از این منطقه – که به خاطر وجود منابع عظیم این منطقه هجوم آوردند و دوران استعمار و استعمار نو و استعمار بالاتر از نو را تجربه کردند – دارد به پایان میرسد؛ این یک واقعیتی است. این، نشانه؛ این به برکت اسلام است؛ این به برکت کمک الهی و کمک ملائکة اللَّه است. امروز هم ملائکة اللَّه دارند به ما کمک میکنند؛ امروز هم به کمک الهی است که ما ایستادیم. شاخص هزینه های زندگی در نیویورک 154.80٪ و اجاره در این شهر آمریکا نیز به طور متوسط 321.38% بالاتر از تهران می باشد.

ایالات متحده از نظر تولید ناخالص داخلی (GDP)، بزرگترین قدرت اقتصادی جهان به حساب می آید. دهشیار،1386: 56-57) تحول در رویکرد خاورمیانه­ای کاخ سفید، تا یک دهه بعد به تأخیر افتاد. دهه ۱۹۵۰ عصر اعتماد بنفس و شکوفایی بود. و إن شاء اللَّه هرروزی که بگذرد، شما قویتر خواهید بود، دشمن شما ضعیفتر خواهد شد و آن روزی که پیروزی نهائی نصیب ملت بشود، إن شاء اللَّه روز دوری نخواهد بود.

با اینکه یوگسلاوی جزو کشورهای مستقل بود، نه جزو غرب بود، نه جزو بلوک شرق بود؛ اما در عین حال حاضر نشدند. ۴۸ ایالت به هم پیوسته که خاک اصلی آمریکا را تشکیل میدهند، از شرق و جنوب شرقی به اقیانوس اطلس و خلیج مکزیک، و از غرب به اقیانوس آرام منتهی میشوند. شهر نیویورک، بزرگترین شهر در شرق کشور، شهر لسآنجلس بزرگترین شهر در غرب کشور، شیکاگو، بزرگترین شهر در قسمت میانی کشور از جمله شهرهای آمریکا هستند. از آنجایی که سفارتهای زیادی در این شهر قرار دارند، واشنگتن شهری از هر جهت بینالمللی محسوب میشود.

ملتی مثل ملت ما که نه بمب اتم دارد، نه از لحاظ علمی به او فرصت داده شده در طول صد سال که همپای پیشروان قافلهی علمی حرکت کند و مواقع زیادی عقب مانده، هم از لحاظ ثروتها به پای آن کشورهای ثروتمند نمیرسد، اما در عین حال این کشور و این ملت توانسته است توطئههای مجموعهی کشورهای قدرتمندِ برخوردار از سلاح و تکنولوژی و ثروت مادی و رسانهای را در مهمترین میدانها به عقبنشینی وادار کند و شکست بدهد.

ما آن وقت برای یک سلاح متعارف به هیچ جا نمیتوانستیم مراجعه کنیم؛ یعنی هیچ کشوری در دنیا نبود که یک سلاح متعارف- مثلًا فرض کنید تانک- را بیست تا، سی تا اگر میخواستیم، به ما بفروشند. امروز آلمانها فرض کنید که یک حرفی در تبلیغاتشان- صدر اعظمشان یا دیگری- میزند؛ آن روز سلاح شیمیائی به صدام میدادند، کارخانهی سلاح شیمیائی برایش درست میکردند؛ یعنی دشمنیها آن روز عملیتر و فعالتر بود. شما میتوانید میزبانان زیادی را در سراسر کشور پیدا کنید که مکانهای دیدنی شهر خود را به شما نشان داده و اتاقی را به رایگان در اختیارتان قرار میدهند.

دومین کلاس پروازی که در رده بلیطهای گران قیمت قرار دارد، پرواز بیزینس کلاس (Business Class) یا تجاری نامیده میشود که با حرف “B” روی بلیط هواپیما آمریکا نشان داده میشود. حالا ایران یا کشور دیگری را متهم بکنند، که مایهای ندارد. وی نقشه بعدی خود را ۹ سال بعد یعنی در سال ۱۵۱۶ منتشر کرد و در آن قاره آمریکا را «سرزمین ناشناخته» یا به لاتین «Terra Incognita» خواند.

اگر ما ضعیف بودیم، اگر ما آسیبپذیر بودیم، اگر میتوانستند با یک ضربت، ما را به زانو در بیاورند، این همه تلاش لازم نبود. بعد در بالا با هم نشستند پشت پرده مذاکره کردند، ملتها، زمامدارانشان، منافعشان، همه زیر پا له میشد. هر بخشی هم نقشی دارد. یک بخشی مربوط به چپ بود، یک بخشی مربوط به راست بود؛ با هم اختلاف و دعوا، بعد هم یک وقتی با هم میساختند – در رأس، قدرتهای پشت سر اینها، آمریکا و شوروی با هم میساختند – یکهو میدیدیم مصر را فروختند!

امریکا شکست خورد. در این حرکتی که از چند سال پیش در این منطقه راه انداختند، که هدفش خاورمیانه بود و به نظر ما هدف نهائی و غائیاش جمهوری اسلامی بود، نه خاورمیانه را توانستند به دست بیاورند، نه جمهوری اسلامی را توانستند تضعیف کنند؛ عراق هم که وضعشان اینطوری است.آمریکائیها دچار مشکلند. شوروی یک قدرتی بود که فقط یک کشور که نبود، یک مجموعهی عظیم از کشورها بود که مرکز، اینجا و در روسیهی امروز بود؛ اروپای شرقی متعلق به اینها بود، غالب کشورهای آفریقائی و آمریکای لاتین با اینها بودند و در آسیا بسیاری از اینها حساب میبردند.

یعنی بحث عظیم مواجههی نیروهای مردمیِ متکی به معنویت با نیروهای مادیِ متکی به زور و تهدید، یک بحث بسیار مهم و جدیدی است که باید در مباحث علوم اجتماعی و روانشناسی ملتها و روانشناسی اجتماعی مورد توجه قرار بگیرد؛ این کاملًا مغفولٌ عنه است. این را باید نگه داشت. این دریانورد سفرهای اکتشافی خود در قاره جدید را از برزیل کنونی شروع کرد و در نقشهبرداری از سواحل قاره آمریکا نقش مهمی ایفا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید