فرصت ها و تهدیدهای اقتصادی جنگ اوکراین برای ایران چیست؟

بدون شک همه اهداف این عملیات تحقق خواهد یافت و از امنیت روسیه و ملت این کشور دفاع خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد اوکراین به جبههای برای جنگ علیه ما تبدیل شود. واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: دروغ پردازی و فریبکاری درباره اوکراین ادامه دارد؛ غرب از طریق حمایت نظامی از اوکراین به درگیری دامن میزند. به گزارش تجارتنیوز به نقل از صداوسیما، در بیست و سومین روز از درگیریهای اوکراین، نماینده روسیه در سازمان ملل با بیان اینکه مسکو از رأیگیری شورای امنیت درباره قطعنامه پیشنهادیاش برای بحران اوکراین صرف نظر کرده است، گفت: غرب از طریق حمایت نظامی از اوکراین به درگیری دامن میزند.

به عنوان مثال هنگامی که نخستین توافق میان ایران و قدرتهای غربی در سال ۲۰۱۵ امضا شد، تحریمها شش ماه بعد پس از اینکه تدابیر هستهای ایران مورد بررسی دیده بان سازمان ملل قرار گرفت، رفع شدند. گفته شده است که پس از شکست ناپلئون، او به سنت هلن تبعید شد و به طور تصادفی این کتاب را خواند. او ضربه محکمی به میز زد و آهی کشید: “اگر این کتاب را زود تر میخواندم به شکست مواجه نمی شدم”. نکته جالب این است که همانطوریکه یک ضرب المثل دری می گوید” بود سوزن به از تیغ برنده”، سرآغاز و اولین ویژگی این کتاب به چگونگی جنگیدن نپرداخته است بلکه اهمیت دفاع و اردو را شرح داده و بر سیاست، جامع بودن و بی رحمی جنگ تأکید کرده و نجنگیدن و بااحتیاط جنگیدن را پیشنهاد می کند.

امانوئل کانت، صلح پایدار و مقالات دیگر در سیاست، ص ۱۱۳، تاریخ و اخلاق، تد همفری، ایندیاناپولیس ۱۹۸۳. ۱۴۵. ↑ توماس واکر آرنولد، موعظه از اسلام: تاریخ انتشار دین اسلام، ج۱، ص۵۱ـ۵۲، لندن ۱۹۸۶. ۵۹. ↑ ابن خلدون، تاریخ ابن خلدون، ج۱: مقدمه، ص۱۵۰ـ۱۵۱. ۱۵۵. ↑ ابن فراء، الاحکام السلطانیه، ج۱، ص۴۳، چاپ محمد حامد فقی، بیروت ۱۴۰۳/۱۹۸۳. ۷۳. ↑ محمدبن اسماعیل بخاری، صحیح البخاری، ج۳، ص۹،( چاپ محمد ذهنی افندی )، استانبول ۱۴۰۱/۱۹۸۱. محمدبن احمد خطیب شربینی، مغنی المحتاج الی معرفه معانی الفاظ المنهاج، مع تعلیقات جوبلی بن ابراهیم شافعی، بیروت: دارالفکر.

و با عایشه، عبدالله بن عامر و یعلی بن امیة دیدار کردند. رنجهای اهالی دنباس غیرقابل تحمل است و برای پایان دادن به این رنجها جمهوریهای دونتسک و لوهانسک را به رسمیت شناختیم و توافقنامه همکاری و کمک از جمله کمک نظامی با آنها امضا کردیم تا جلوی حملات علیه آنها را بگیریم. کارگر مقداری از حقوق خود را کمک میکرد. گاهی هم در اطراف محل میگشت و یک تیپ حزباللهی پیدا میکرد و میگفت تو این خبر را به خانواده شهید بده و خودش این کار را نمیکرد.

گاهی چرخهای کمکهای مردمی را هل دادیم. به نیروهای دشمن که وانمود میکنند شکست خورده اند حمله نکرده و آنها را تعقیب نکنید. بنابراین حاکمان عاقل و جنرالان توانا برای نایل به پیروزی کلان حتماً از افراد فوق العاده هوشمند به عنوان جاسوسان خود استفاده میکنند. به گروه کوچک دشمن که قصد جذب توجه دارد حمله نکنید، نیروهای دشمن که بی صبرانه منتظر برگشت به وطن خود هستند را متوقف نکرده و نیز دشمن مغلوب را تعقیب نکنید. بنابراین، هنوز ضرورت دارد که درباره جنگ هستهاى سخن گفته شود.(8) به علاوه، اصرار آمریکا به افزایش قدرت اتمىاش و تلاش براى ممانعت از دسترسى دیگر کشورها به تسلیحات هستهاى، اهمیت پرداختن به جنگ و ابعاد آن را دو چندان مىکند.

سان تزو اهمیت زیادی برای تصمیم گیری های استراتژیک و عملیاتی بر اساس درک وضعیت دشمنان قائل می شود. در جنگ های متعارف امروزی همچون جنگ های خلیج فارس، بالکان , افغانستان و عراق، همواره حمله های پیشگیرانه و ویران کننده بر علیه مراکز فرماندهی , سایت ها و سامانه های رادار دفاع هوایی , مراکز ارتباطی فرماندهی وکنترل (C4I) انجام و متعاقب آن یورش به کارخانجات برق, دپوهای مهمات، سوخت و مراکز اصلی نیروهای آفندی نظامی کشورهای هدف آغاز می گردید . وی معتقد است که: ” در جنگ خدعه جایز است”، در اغلب موارد، با روش های معمول با دشمنان مقابله می کنیم در حالیکه روش های غیر معمول و شگفت آور باعث پیروزی میشود.

مفکوره امنیت نظامی کشورچین هزاران سال قدامت دارد که جوهر آن در کتابی نظامی باستانی “هنر جنگ سان تزو ” که در چین و حتی در سراسر جهان شهرت دارد پیدا می شود . اما به نظر می رسد که هر دو رهبر وضعیت را اشتباه ارزیابی کرده اند و این امر چشم انداز یک فاجعه جهانی را افزایش می دهد – مگر اینکه از قدرت کنار گذاشته شوند. اگرچه خیلی تلخ است، اما همین بهشت زهرا که خیلی از دوستان من اینجا هستند. شهید سعید غلامی، شهید غلامحسین رزاقی پس از بیش از 30 سال انگار من را صدا زد.

دو جشن بزرگ یادم میآید که واقعا خودجوش بودند، اولی سوم خرداد 1361 بود و دومی رفتن ایران به جام جهانی پس از بازی مقابل استرالیا. این دقیقاً برعکس یک جامعه دموکراتیک است، و این دیدگاهی است که «روح» روسیه را که تا حدی احساساتی است، منحرف میکند. تحلیلگران میگویند اکثر پالایشگاههای نفت جهان سالهاست به دلیل تحریمها نتوانستهاند نفت ایران را خریداری کنند و به دو تا سه ماه زمان برای انجام تغییرات فنی و فراهم کردن امکان ازسرگیری واردات نفت ایران نیاز دارند و هنگامی که پایبندی ایران به توافق تأیید شد، ایران نیازی به صبر کردن برای افزایش تولید میادین نفتی ندارد و میتواند از نفتی که در ذخایرش نگهداری میکند استفاده کند تا اندکی از فشاری که روی قیمتها به دلیل کندی عرضه روسیه به دلیل تحریمهای غربی وجود دارد، کاسته شود.

ولادیمیر کرشلیانین مشاور ارشد وزارت امور خارجه صربستان گفت: غرب با رفتارش به تشکیل نظام جهانی جدید بدون سیطره اش، کمک میکند. از خودشان میدانستند و میگفتند ما هرچه در توان داریم، کمک میکنیم. مردم واقعا کمک میکردند، اگرچه وضع مالی خوبی هم نداشتند، اما دل بزرگی داشتند. برخی هم نقاشی خوبی داشتند و بوم آماده میکردند. خیلی مراسم آئینی خوبی بود و بهویژه عراقیها در برخورد و مهماننوازیشان مدیریت دست پنهان داشتند و از این جهت واقعا عجیب است. مردی از همسایههای ما به سوی آسمان چراغ قوه میانداخت و بهصورت مورس زدن علامت میداد و من یادم میآید که مادرم معترض میشد و او هم میگفت دارم به عراقیها نشانی میدهم که بیایند و اینجا را بمباران کنند.

زمانی که جنگ شروع شد، من حدودا 10 ساله بودم و میدیدم که مردم جدی نگرفتند و آنقدر صدای تیراندازی و بلوا و شلوغی شنیده بودند که خیلی متوجه حمله به مهرآباد و بمباران مهرآباد نشدند و خیلی جدی نگرفتند. دو بار سفر کربلا رفتم که خیلی سفر جالبی بود. در مساجد هر بار یک پارچه نوشتهای از شعارها بود و مداحیهای آقای آهنگران و آقای کویتیپور و دیگر شعرهای حماسی پخش میشد و مردم برای کمک، اگر دو پتو در خانه داشتند، یک پتو را اهدا میکردند.

به بیان دیگر، جنگ از درون انسان سرچشمه مىگیرد، به گونهاى که هرگاه یکى از دو بُعد انسان، بر بُعد دیگر وى غلبه پیدا کند، آن بُعد غالب، علتِ واقعى جنگ را مىسازد.(37) با وجود این که علت اصلى جنگ را یکى از دو بُعد مادى و روانى انسان تشکیل مىدهد؛ ولى به وسیله ابزارها و اهدافى چون سیاست، اقتصاد، تکنولوژى، ایدئولوژى و مانند آن خود را نشان مىدهد. خوان ریکاردو کول، فضای مقدس و جنگ مقدس: سیاست، ص ۱۶۱، فرهنگ و تاریخ شیعه، لندن ۲۰۰۲.

جوادعلی، المُفَصَّل فی تاریخ العرب قبل الاسلام، ج۵، ص۳۹۹ـ۴۰۴، بغداد ۱۴۱۳/۱۹۹۳. ۱۰۸. ↑ وهبه مصطفی زحیلی، آثار الحرب فی الفقه الاسلامی، ج۱، ص۱۰۳ـ ۱۰۵، دمشق ۱۴۱۹/۱۹۹۸. ↑ طبری، تاریخ الاممو الملوک، ۱۹۷۰م، ج۴، ص۴۵۰-۴۵۱. یکی مهمترین وقایع جنگ در استان کرمانشاه بمباران پناهگاه پارک شیرین بود که در تاریخ در شب ۲۶ اسفند ۱۳۶۶ این پناهگاه که مکانی برای پناه گرفتن غیرنظامیان در هنگام حملات هوایی بود، هدف موشک متعلق به ارتش عراق قرار گرفت. طی این حملات هوایی، ۲۷۰ نفر در همان روز کشته شده و ۸۳۰ نفر مجروح شدند. اولین روز من رفتم مدرسه، خواهرم گفت برو چراغ گردسوز بخر چون جنگ شروع شده و میخواهند از امشب خاموشی بزنند.

اولاف شولتس صدراعظم آلمان گفت پناهجویان اوکراینی به چالشی بزرگ برای آلمان تبدیل خواهند شد. تورم در ماههای اخیر به یکی از مسائل اصلی اقتصاد تبدیل شده است. توجه به اینکه تقلای نظامی ستون حیاتی امنیت ملی است، اما ستون منحصربه فرد نیست، لازم است که با سیاست خارجی، پالیسی ، اقتصاد و افکار عمومی ترکیب شده تا به اکثر موثریت برسد. علاوه بر سلاحهای نظامی، از سلاح اقتصاد هم علیه روسیه استفاده میکنند، اما آثار این اقدامات به خودشان باز میگردد و افزایش قیمت نفت و گاز و از دست رفتن فرصتهای شغلی به آنها ضربه خواهد زد. هدف جنگیدن نظامیان کشورگشایی و یا تخریب زندگی نیست، بلکه تلاش برای شکستاندن اراده دشمن برای مقاومت با کمترین قیمت و دستیابی به حداکثر نتایج سیاسی است.

مردم عرب در دوران جاهلیت به اقتضای زندگی قبیله ای و شرایط جغرافیایی محیط زیستشان، گونه ای عصیان گری داشتند و همواره از اطاعت از حکومت یا سیاستی خاص سر باز میزدند. این نقاشی که سر حملهها پرتره شهدا را میکشید، بعدها پزشکی خواند و این صرفا موضوع مورد علاقهاش بود. منظره زیبا و سر کوچه حجله شهید و تصویر شهید بود. اتوبوس سوار شدم و از میدان راهآهن رسیدم به جمهوری و دقت کردم دیدم حتی یک مغازه باز نبود و یک نفر هم تردد نمیکرد و جائی که باید شلوغ بود، به خاطر موشکباران کاملا تعطیل بود.

دیدگاهتان را بنویسید