علوم سوم دبستان درس10،11،12،13و جواب

نزدیک روستای بری در 15 کیلومتری شهر زرین آباد از توابع شهرستان قرار دارد.سبک اولیه بنای آن مربوط به دوران سلجوقیان بوده است. قلعه شیاق بزرگترین و منحصربفرد ترین بنای استان و غرب کشور بوده که در نزدیک روستای بردیبخش زرین آباد از توابع دهلران بر روی تپه ای بلند و با شیب تند واقع شده است.بنای مذکور مربوط به دوران ساسانی بوده که در قرون اولیه اسلامینیز مسکونی بوده است.باروی طویل وعظیم آن به طول 750 متر وکانال انتقال آب به دامن قلعه از ویژگی های منحصر آن محسوب میشود. زمانی که شاه­عباس­دوم به بنای کاخ­ها و احداث باغ­ها – مانند عمارت هفت­دست، تالار آیینه­خانه، قصر نمکدان، باغ گلستان، کاخ و باغ بسیار بزرگ سعادت­آباد – پرداخت، خیابانی نیز از جنوب پل­خواجو به موازات چهارباغ به طرف راه شیراز احداث­شد که در آن زمان فقط شاهراه اصفهان به شیراز محسوب ميشد.

این پل توسط حسنقلی خان ابوقداره،والی پشتکوه در زمان قاجاریه مورد مرمت وبازسازی قرار گرفت. پل تاریخی گاومیشان بعد از تلاقی رودخانه های کشکان وسیمره بر روی رودخانه سیمره در شهرستان دره شهر و درمنطقه ای موسوم به گاومیشان مرز ایلام با لرستان بنا شده است.بنای اولیه آن به دوران ساسانی مربوط بوده ،ولی قوس های جناقی آجری وتعمیرات سنگی آن که نمای کنوی پل را تشکیل میدهند،نشانگر مرمت ان در دوره های متاخر است. این زیارتگاه در مسیر دهلران به دوراهی اندیمشک در دشت عباس دهلران واقع است.بنای زیارتگاه در جنگ آسیب دید تا بالاخره دربازسازی مورد مرمت قرار گرفت.

اين خفاش ها در هنگام غروب از اين غار به صورت دسته هاي بزرگ خارج شده و در اين هنگام فضاي جالبي رابه وجود مي آورند اين خفاش ها مسافتي 3 کيلومتري تا شهر را طي مي کنند و در سال هاي قبل که خانه ها اکثرا گلي و زياد نبوده در بعضي خانه هاي قديمي مي ماندند اما هم اکنون بعد از طي مساحت زيادبه غاربرمي گردند. اما کساني که دچار ناراحتي هاي قلبي هستند به علت گوگرد زياد در منطقه بايد ازچشمه استفاده نکنند هم اکنون شهرداري تاسيساتي در آنجا احداث نموده است که به خصوص در ايام بهار و زمستان مورد استفاده قرارمي گيرد اين چشمه هاي آبگرم به صورت رودخانه در پايين دشت سرد شده و به نام سرگرو يا سرگراب براي مصارف کشاورزي و گوسفندان استفاده مي شود و حتي اين تغيير رنگ روزانه آب گرم به صورت يک ضرب المثل محلي در آمده که مي گويند افرادي که داراي ماهيت نيستند مانند آب گرم دهلران هستي که روزانه به چند رنگ تغييرمي کند هنوز بررسي علمي و فراگيري درباره آن انجام نشده وهم اکنون حمامي ازسوي شهرداري دهلران احداث گرديده ولي با توجه به اين که با روش هاي علمي انجام نگرديده درحال فرسوده شدن به علت گوگرد زياد است.بيشتراوقات به ويژه در هواي معتدل بوي گوگردي اين چشمه ها فضاي شهر را در برمي گيرد و جريان اين آب درجنوب غربي دهلران منطقه شوره زاري را به وجود آورده که پوشيده ازگياهان گزاست.اين منطقه درسايت گردشگري شهرستان دهلران قراردارد، حتي گل ها و گياهان منطقه در سايت مربوطه ازشهرستان دهلران تااطراف چشمه هاي آبگرم از اهميت خاصي با توجه به وجود آبگرم برخوردار است.

غار دروازه در کیلومتر 50 جاده ایلام- دره شهر قرار دارد.غار در پشته ارشت منطقه حفاظت شده کبیرکوه واقع است که جهت دسترسی به آن نیاز به راهنما وتجهیزات کوهنوردی وصخره نوردی میباشد. حدود 12 کیلومتری شرق دره شهر درمسیر دره شهر به پل دختر و در میان تنگه ای عظیم و صخره ای منشعب از پا دامنه ارتفاعات کبیرکوه قرار گرفته است.تنگ بهرام چوبین یکی از مهمترین دره های کم عرض و بسیار مرتفع و استراتژیک در ضلع غربی جاده دره شهر – پلدختر است.

روستای گلرودبار میان محله هم تقریبا هیچ کس نمیشناسد. این روستاها در دامنه تپههای جنگلی قرار دارند و به غیر از جنگل، از جاذبههای دیگری مثل رودخانه و چشمه آب گرم هم برخوردارند. نياز است دولت به کمک سرمايه گذاران خصوصي ومشتاق و در جهت ايجاد تاسيسات و امکانات رفاهي و تفريحي جهت جذب توريسم خارجي وداخلي ونزديکي به کشورعراق ازآن استفاده متناسب شود. اين غار دهليزهاي وسيعي دارد که عمق بعضي از قسمت هاي آن به 400 متر مي رسد.غار خفاش دهلران يکي از غارهاي تاريخي عصر غارنشيني است که بعدها به زيستگاه خفاش تبديل شده است.موضوع مورد توجه اين غار وجود توده عظيم و ضخيم فضله خفاش در کف غار است که طي هزاران سال پديد آمده است و کشاورزان از آن براي تقويت زمين هاي زراعي استفاده مي کنند.

الف: فراواني خفاش دراين غار که تعداد آنها به ده ها هزارمي رسد. در سال 2001 تعداد زیادی از میراث تاریخی و فرهنگی افغانستان در بمبارانهای طالبان نابود شدند. در واقع ابزار مناسب حمل و نقل بسیار مهم است و تعداد کثیری از افراد در ابتدا تصور می کنند. برخلاف ذهنیت برخی از افراد که فکر می کنند ماهی های بزرگ در نقاط پرعمق سد ساکن هستند اما نقاط عمیق و با عمق بیشتر از ۱۵ متر مناسب ماهیگیری نیست. این دره زیبا و سرسبز ییلاقی در روستای نمونه گردشگری کلم از توابع بخش بدره واقع شده است.فاصله ی این دره زیبا از شهر ایلام 60 کیلومتر میباشد.این دره علاوه بر زیبایی های طبیعی.دارای باغات میوه،شالیزارهای برنج و استخرهای فراوان پرورش ماهی قزل آلا میباشد.

هدف مطالعه ي حاضر بررسي ميزان تغييرات دبي دو رودخانه ي شاهرود و قزل اوزن در راستاي توليد پايدار برنج در استان گيلان است. ممكن است جزائر ناپديد شوند و سپس در محلي ديگر پديدار گردند و يا بزرگ يا كوچك شوند . چیزی که واضح است این است که شکسپیر در طول 20 سال نمایشنامههایی را نوشته که طیف وسیعی از احساسات انسانی را درگیر خود میکنند. این سنگ نوشته که در محل میدان اصلی شهر میمه قرار داشت بعلت بی توجهی در سالهای اخیر جابجا گردیده فعلا در محلی مشرف به رودخانه سراب میمه در داخل کوچه ای باریک قرار گرفته که امید است قبل از اینکه آن آثار برجسته از بین رود توسط مسئولین زیربط به محل اصلی خود منتقل نمایند تا مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد.

شعبانی، ع.، پورکاظمی، م.، رضوانی گیل کلایی، س.، 1384. بررسی ملکولی جمعیت ماهی ازون برونAcipenser stellatus Pallas, 1771 بخش شمالی (رودخانه ولکا) و جنوبی (رودخانه تجن) دریای خزر به روش ملکولی PCR-RFLP . این ماهی تقریبا هر چیزی را میخورد، از ماهیان دیگر گرفته تا اردکها و موشهای آبی. این غار عظیم سنگی که هر کدام از دهلیزهای آن در حدود 500متر میباشد دارای تالارهای بزرگ وستونهای استالاکتیت واستالاکمیت ومجسمه های طبیعی سنگی میباشد.این غار در ارتفاعات سیوان کوه بدره واقع است.درداخل این غار حوضچه آب زلال وجود دارد.سفره سنگی نازکی درکف غار موجود است که درخلل وفرج آن حوضچه های ابی دیگر درزیر سفره مشهود بوده که یقیقا حکایت از منابع وانبارهای بزرگی از آب در لایه های زیر کف غار دارد.

سراب دره شهر دارای چشمه های آبشیرین بوده که آب شرب شهرستان دره شهر را تامین میکند.علاوه بر آن دارای آبگیرو امکانات تفریحی وسیعی است. چشمه هاي آبگرم با خواص درماني و گوگردي در فاصله 3 کيلومتري از شهر دهلران در دامنه کوه سياهکوه ونزديک به غارخفاش قراردارد. اين چشمه ها داراي آبي است که با خواص گوگردي از دل زمين مي جوشد ودر مسير رودخانه نيز آب معدني جريان دارد. از خواص درماني اين چشمه براي رماتيسم، حساسيت، دمل، زخمها وهمچنين شکستگي استخوان و کوفتگي بسيارموثراست. غارخفاش يکي ازپديده هاي نادر طبيعي کشور و حتي در بين کشورهاي منطقه استکه حدود 1 کيلومتر از چشمه هاي آبگرم فاصله دارد.اين غار طبيعي که حدود 265 متر طول دارد و داراي استالاکيت ها و استالاکميت هاي فراواني است در اين غار ده ها گونه ازخفاش دمدار، خفاش بال پهن وجود دارد ونکته قابل توجه در اين غار دو چيز است که بسيارحائز اهميت است.

این تنگه که ان را شکار گاه بهرام هم میگویند،دارای آثار ارزنده ی فراوان در قسمت ورودی،پیشانی و ارتفاعات است.این مجموعه آثار ارزنده ی یک قلعه به جای مانده از دوران ساسانی است که از سنگ وگچ ساخته شده وبه ارتفاعات جنگلی کبیرکوه درعمق تنگه ومناطق صعب العبور آن ختم میشود.علاوه بر زیبایی های وصف ناپذیر طبیعی وآثار پلکانهای سنگی بر دیواره های سنگی و نقاط صعب العبور تنگه،وجود چهار آب انبار که در صخره ای سخت تراشیده شده است،وجود آب آشامیدنی در داخل آنها،حاکی از توجه و اهمیت به این منطقه استراتژیک و طبیعی در طول دوران تاریخی است که در نوع خود بینظیر وجالب توجه است.

مجموعه مذکور به روایتی مربوط به بهرام چوبینه در دوره ساسانی بوده است.این اثر درفهرست آثار ملی کشور ایران به ثبت رسیده است. پشته لارت در کیلومتر37 جاده اصلی ایلام – دره شهر قرار گرفته است.در منطقه حفاظت شده ی کبیرکوه با توجه به شکل زمین که عموما صخره ه ای ودارای شیب تند است.مرغزارهای وسعت کم(حدود 10-15هکتار)وجود دارد که مهمترین آنها پشته لارت است.این پشته به دلیل وجود زیارتگاه،داشتن منابع آب فراوان،چشم اندازهای زیبا مانند صخره ها،غارها وزندگی عشایری بسیار حائز اهمیت است. مهمترین ویژگی این محوطه سفال و آثار معماری شامل پی بناها به شکل خشکه چین با سنگهای لاشه وقلوه سنگ با ملات گچ است.بعضی از سفالها دست ساز وتعدادی نیز چرخ ساز است.این سفالها مربوط به دوران تاریخی واحتمالا هخامنشی است.

اين غار در سه کيلومتري شمال شرقي شهر دهلران در دامنه کوهي مشرف به دره و چشمه هاي آب گرم دهلران واقع شده است. اين چشمه آبگرم با دماي حدود 50 درجه سانتيگراد داراي چشمه هاي بهداشتي آبگرم و استخرهاي لجن درماني بوده که از اهميت درماني خاصي برخورداراست.آب اين چشمه ها در طول روز با توجه به انعکاس نورخورشيد به صورت هفت رنگ خودرانشان مي دهد. قلعه میرغلام هاشمی در روستای مهدی آباد(هاشم آباد سابق) در 5 کیلومتری غرب شهر دره شهر واقع شده است.بنای قلعه توسط میرغلام هاشمی یکی از والیان میر دره شهر به سال 1303 شمسی در زمان پهلوی در دره زیبا ودیدنی سیکان در حاشیه رودخانه ای به همین نام ساخته شده است.

نام زاینده رود در کنار سایر دیدنی های اصفهان میدرخشد و نام شهر اصفهان را در ذهن تداعی میکند، از دیرباز این شهر را با زاینده رود و پلهای معروفش میشناسند اما این زاینده رود علاوه بر اصفهان از شهرهای دیگر نیز میگذرد. سد امیرکبیر در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری محور کرج به چالوس واقع شده و دریاچه این سد که به وسیله رودخانه پرآب کرو تغذیه می گردد یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلا است طبیعت زیبای پیرامون این سد یکی از مهمترین گردشگاه های تهران و کرج محسوب می گردد که هم در فصل سرما و هم در فصلهای دیگر پذیرای گردشگران می باشد.

دریاچه دوگانه سیاه گاو شامل دو دریاچه زیبا است که به وسیله ی کانالی طبیعی به عرض 8 متر و عمق 4 متر و به طول 70 متر بهم مرتبط هستند.این دو دریاچه بدلیل مواد جیوه موجود در آب دارای آبی زلال بوده بطوری که میتوان تا عمق 30 متری آن را که شبیه آکواریومی پر از ماهی میباشد مشاهده رد. 14) آبشش در کدام قسمت بدن ماهی قرار دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید