عریضترین رودخانه دنیا که نامش را نشنیده اید (+عکس) – پایگاه خبری تحلیلی بويرنيوز

در حقیقت امر، این حمله به احتمال زیاد پاکستان را پر از ترس نموده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اکسپرس تربیون، پس از بالا گرفتن تنش ها بین هند و پاکستان متعاقب حمله اخیر «پلوامه»، «نیتن گادگاری» وزیر حمل و نقل کشتیرانی هند طی اظهاراتی اعلام کرد که دهلی نو تصمیم گرفته است که با تغییر مسیر جریان رودخانه های مرزی بین هند و پاکستان، مانع از سرازیر شدن آب به سمت پاکستان شود. این حمله درست 11 روز بعد از کشته شدن 18 نظامی ارتش هند در یکی از پایگاه های نظامی در شهر یوری منطقه کشمیر تحت اداره هند توسط مهاجمان که هندوستان آن ها را از اعضای گروپ تروریستی پاکستانی بنام «جهیش محمد» می داند، صورت گرفته است.

حسن کامران نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان جغرافیای ایران در گفتوگو با «خبر»، مهار آبهای مرزی را یک اقدام استراتژیک و حیاتی دانست و افزود: در بودجه سال 87 ردیف بودجهای برای این امر در نظر گرفته شده است ولی به نظر میرسد که کار اساسی در این حیطه صورت نگرفته است. در صورت شکایت خریدار آیا با من مثل فروشنده مال غیر برخورد می شود یا اختیار آن را دارم که قولنامه را از نو تنظیم کنم و قسمت دیگری از زمین مورد نظر را غیر از مجاورت زهکش به آنها بدم.

لازم به ذکر است که رود جاجرود پس از عبور از سد لتیان و پیمودن مسیر ۲۳ کیلومتری قسمت عظیمی از منطقه حفاظت شده و پارک ملی خجیر را پشت سر می گذارد و در نهایت به رودخانه دماوند تلاقی پیدا می نماید. معاهده آب های اندوس (Indus Waters Treaty) موافقتنامه 56 ساله بوده و تعیین می نماید تا هندوستان و پاکستان به چه شکل رودخانه ها و شاخه های فرعی حوزه آبگیر رودخانه اندوس را تنظیم نمایند.

مدل تصادفی پیش بینی عمق آبشستگی بستر رودخانه شریانی بر اساس تغییرات ریخت شناسی رودخانه ها. این معاهده از زمان عقد تا الحال با ایزاد تغییرات اندک نافذ می باشد. با ذکر موارد فوق، هندوستان ادعا قوی خواهد داشت تا مذاکرات جدیدی را پیرامون معاهده داشته باشد. اول، لغو معاهده – یک موافقتنامه بین المللی که توسط بانک جهانی وساطت شده و بحیث قضیه کامیاب مدیریت آب های فرامرزی شناخته می شود، مخالفت های شدید بین المللی را به همراه خواهد داشت.

بعد از اینکه آقای دوید لیلین تل David Lilienthal رئیس وقت اداره وادی تینیس Tennessee Valley Authority در سال 1951 از منطقه دیدار نمود، یک مقاله را در مجله کولییر Collier به چاب رسانیده و در آن استدلال نمود که عقد یک موافقتنامه فرامرزی میان هندوستان و پاکستان برای کاهش دشمنی میان طرفین بدلیل اینکه رودخانه های حوزه آب گیر اندوس از طریق کشمیر جریان می یابد، مفید واقع خواهد شد. در نزدیکی این روستا غاری به نام غار «بورنیک» وجود دارد که مورد توجه بسیاری از کوهنوردان و گردشگران واقع شده است.

همانطور که گفته شد هرانده در نزدیکی تهران و در فیروزکوه واقع شده است. حمل و نقل اسباب و اثاثیه یکی از نیازهای همشهری در طول سال می باشد. یکی از مشکلات استان چهارمحال و بختیاری مرتفع بودن آن است. با درنظر داشت این خطر، بعض از کارشناسان پیشنهاد می نمایند که هندوستان در عوض می تواند یک عمل نه چندان جدی و مکملاً حقوقی را برای اِعمال فشار بالای پاکستان استفاده کند و آن عبارت از ایجاد بندهای در اطراف غربی روخانه های حوزه آب گیر اندوس می باشد. این یک حرکت است که پیامد های فاجعه باری به ایالت فقیر شمالی «اسام» که در عین حال از نگاه زراعتی حاصل خیز می باشد، بدنبال خواهد داشت.

فقط عمل لغو معاهده ، اگرچه هندوستان امنتاع ورزد تا جریان آب را کاهش دهد، در اسلام آباد بحیث رفتار تحریک آمیزی پنداشته شده و به ترس اینکه چنین عمل احتمالاً قطع جریان آب را بدنبال خواهد داشت، بذر انتقام را می پاشاند. بحیث یک علامت نامیمون که آینده چه خواهد شد، هندوستان نسبت به هر کشور دیگر زیادترین آب های زیرزمینی را در جهان استفاده می کند. در میان تمام این ادبیات تند و قدرت نمایی های نظامی که در این روز های اخیر از هندوستان و پاکستان برون می آید، بشمول برچسپ زدن پاکستان بحیث «دولت تروریستی» توسط وزیر داخله هندوستان و تهدید شدن هندوستان توسط وزیر دفاع پاکستان غرض راه اندازی جنگ هستوی بالای آن، این تهدید حساس که توسط هندوستان انجام شد، ممکن است برای شنونده گان اتفاقی صدای نسبتاً بی ضرر باشد.

براساس اطلاعیه وزارت دفاع هندوستان، اوایل صبح مؤرخ 29 سپتامبر قوای این کشور منطقه کشمیر تحت اداره پاکستان را مورد حمله موضعی «حملات هدفمند» قرار داده که در نتیجه آن هفت کمپ تروریستی مورد آماج قرارگرفته و چندین مهاجم از بین رفته است. پاکستان بطور خشمگین انجام همچون حمله تهورآمیز را تکذیب نموده؛ ولی اظهار داشت که دو نظامی ارتش آن در اثر تبادل آتش با نیرو های هندی در امتداد مرز مورد اختلاف کشته شده است.

وظيفه يكي از اين دو كمسيون تحديد حدود ميان سن لوران و درياچه (( سوپريور )) و كار كمسيون ديگر تعيين حدود از قسمت شرقي درياچه هورون تا درياچه جنگلها بود كمسيون اول يك خط منصف تقريبي را به عنوان مرز تعيين كرد به گونه اي كه از تقسيم جزاير به دو قسمت پرهيز شود ولي در كمسيون دوم كميسر انگلسي و كميسر آمريكاي به هيچوجه به توافق نرسيدند . چین، شاید تقویت قوای دفاعی اخیر هند را در ایالت ارونیچیل پرادیش Arunachal Pradesh – ایالت که با چین هم مرز بوده و بیجینگ ادعا ارضی بالای آن دارد، بهانه قرارداده و تصمیم اتخاذ بدارد تا یک ورق از کتاب هند را برکنده و جریان رودخانه بزرگ براهماپوترا Brahmaputra River را کاهش دهد.

سوم، اگر هندوستان بخواهد که معاهده را ترک نماید تا بتواند از آن طریق همسایه پایین آب خود را جزاء بدهد، در این حالت هندوستان یک رویه خطرناک را بجاء می گذارد و برای چین که حامی پاکستان است، ایده اقدام به انجام چنین عمل را می دهد. برعلاوه احکام مندرج معاهده توانایی های هندوستان را جهت ایجاد پروژه های آبی Hydro-projects در کشمیر محدود ساخته است. بلکه آرام زندگی کردن در میان طوفان است… گاهی نسیمی می وزد و دست نوازشگرش خنکی دلچسبی را روزانه ی گونه هایمان می کند.برای ما که در شهر زندگی می کنیم،رودخانه ی یاد آور شادی،تفریح،هوای پاک و… است راستی این همه اب کجا می روند؟

نخستین کسانی که در این منطقه ساکن شدند از کارمندان دولت و از طبقه متوسط جامعه بودند، اما به مرور ترکیب محله عوض شد و در حال حاضر از هر صنفی در این محله سکونت دارند. سرتاج عزیز مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان اظهار داشت که فسخ نمودن معاهده به معنی “عمل جنگی” می باشد و ضمناً اشاره نمود که پاکستان در زمینه طالب مساعدت ملل متحد ویا محکمه بین المللی عدالت خواهد شد. درحقیقت، با در نظر داشت تأثیرات مخرب کننده که حرکت هندوستان بالای پاکستانی های معمولی در چنین کشور ناامن-آبی دارد، باعث می گردد تا پاکستان مشتقانه راه های را بسنجد تا بر هندوستان ضربه وارد کند.

این همه با تذکر میزان تراکم (سنجش مترمکعب استفاده شده توسط هر واحد GDP) آب پاکستان که بلندترین میزان را در جهان دارد، به تشویش می افزاید. بهاعتقاد پاپلی یزدی، این حق ملت افغانستان است که بخواهد با داشتهها و منابع ملی خود توسعه یابد، اما در کنار حق توسعه، هر کشوری حقوق دیگری از جمله حق «حقآبه» با همسایگان نیز دارد. درست بعد از این سخنان مدیریت حوضه تفکیک شد و رقابتی بین دو استان در بالادست برای توسعه کشاورزی شروع شد.

دیدگاهتان را بنویسید