طی سال­های 2022-1971 را برآورد نمودند

در این دره همچنین میتوانید بوته های بسیار زیادی از زرشک و تمشک های وحسی را ببینید که طعم بی نظیری دارند. یکی دیگر از گیاهان بومی این منطقه گیاه زرک است که از خانواده زرشک بوده و خواص درمانی بی نظیری دارد و در درمان بیماری هایی چون نارحتیهای کبد، درمان سنگ صفرا، ضد التهاب، تنظیم کننده فشار خون، داروی گلو درد بسیار موثر است. همهی این موارد یک نوع تأمین یا سد عظیمی برای پدافند کننده بوجود میآورد. در ارمنستان منابع تأمین کننده اقتصادی نیز دسته بندیهای زیادی دارد.

این رودخانه ضمن تأمین آب آشامیدنی شهر درهشهر و روستاهای اطراف و تأمین آب زمین­های کشاورزی پایین دست، از مرکز شهر عبور نموده و پس از طی مسافتی به رودخانه­ی سیمره می­ریزد. توضیح : علاقه مندان به بازدید از محل گودال و بازدید از آغاز رودخانه « ساری رو » به آدرس جنوب شرقی ساری ، روستای پل گردن کنار تجن ،حسینیه پل گردن و از سامان مشترک زمین های روستای پایین دزا با پلگردن دیدن نمایند . این بنا در فهرست آثار ملی کشور ایران به ثبت رسیده و از سال 1384 عملیات تغییر کاربری بنا آغاز شد و اکنون به عنوان موزه مردم شناسی در حال استفاده است.

در ساخت بنا از سنگ های حجیم وبزرگ حجاری شده به صورت خشکه چین استفاده شده است.نمای خارجی آن همانند یک استراحنگاه کوچک است که به علت فرسایش،قسمت عمده ی آن تخریب گردیده است.پشت بم پلکانی و سبک معماری منحصربفرد و جاذب های طبیعی تنگه از ویژگی هی ان محسوب میشود.این اثر نیز در آثار ملی به ثبت رسیده شده است. رودخانه ها شاخص زیستگاه های آبهای جاری هستند که در مقابل آبهای ساکن همانند دریاچه ها و آبگیرها قرار دارند ، رودخانه ها درطی سالیان متمادی در مقایسه با دریاچه ها کمتر توانستنه اند ارزشهای زیستگاهی خود را به اثبات برسانند و از نظر حفاظت جایگاه مطمئنی برای خود دست و پا نمایند .

آیلتس کیوکارد IELTS Cue Card شماره 68 : توصیف تعطیلاتتانآیلتس کیوکارد IELTS Cue Card شماره 68 : توصیف تعطیلات خود است. غار شگفت انگیز زینه گان در 5 کیلومتری جنوب شرقی شهر صالح آباد ودر فاصله ی 52 کیلومتری شهر ایلام قرار دارد.این غار رو باز که بیش از یک کیلومتر طول دارد،دارای آب فراوان،دهلیزهای آبگیر،قندیل های متعدد وآبچکان های طبیعی وبسیار جالب است.دسترسی به غار از طریق جاده ایلام-صالح آباد وجاده شوسه ریکا به درگبان ونیز از داخل رودخانه چم سرخ امکان پذیر است،هوای داخل غار بسیار سرد ومطبوع است.درحالی که منطقه ی صالح آباد در تابستان حدود 40 درجه گرما دارد،اختلاف دمای هوای بیرون غار با درون آن 25 درجه نیز میرسد وبه همین دلیل آن را غار بهشت نیز مینامند.سرخس های،جلبک ها،گلها وگیاهان خودروی داخل غار،رنگ سنگها،پیچ وخم داخل غار،لبهای به هم دوخته قسمتهایی از سقف غار باعث زیبایی دوچندان غار شده است.

این چشمه در قسمت شرق دشت ایوان و دردامنه ی کوه مانشت قرار دارد.این محل با داشتن دو چشمه آب سرد وگوارا وطبیعت بسیار زیبا،یکی از مراکز تفریحی در فصل تابستان است.پوشیدگی منطقه از جنگا بلوط وکوهستانی بودن ان زیبایی منطقه را افزایش داده است. گونه گیاهی کلنی،لاله واژگون در این منطقه یافت میشود.این گونه از اوایل اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه در دو زیستگاه تنگ دالاب و پادامنه ی کوه مانشت رشد میکند که مناظر بدیع در منطقه ایجاد مینماید.

این دره یکی از دره های بسیار زیبا وبزرگ رشته کوه شرازول میباشد که در قسمت جنوب شرقی دشت ایوان قرار دارد.این دره با داشتن طبیعت پوشیده از جنگل وچشمه آب بزرگی که در آن جاری است مرکز بسیار زیبای تفریحی منطقا است واز طرف جاده روستای کلان میتوان به این دره زیبا دست یافت. تنگه واشی مکانی با جاذبه های گردشگری است که در حدود ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان فیروزکوه قرار گرفته و با داشتن آب و هوای مناسب در تابستان ها، میزبان جمعیت کثیری از مسافران و گردشگران است.

این آبشار در روستایی به همین نام واقع شده است که یکی از بهترین روستاهای گردشگری استان خراسان شمالی محسوب میشود و برای گردشگری به خصوص در ایام نوروز بسیار مناسب است. این حوضه با مساحت 31،000 کیلومتر مربع از حوضه های فرعی دریاچه کافتر، دریاچه بختگان و دریاچه مهارلو تشکیل مییابد و رودخانه کر مهمترین رود این منطقه محسوب میشود. حومه شهر که دو حلقه متحدالمرکز تشکیل داده، اطراف شهر قرار دارد و به چند بخش تقسیم شده است. آتشکده سیاهکل یا سه پا،تنها آتشکده استان ایلام است که تقریبا سالم میباشد.این اثر تاریخی در روستای سیاهکل ودر حاشیه ی رودخانه کنگیر ساخته شده است.بنای آتشکده در مسیر راه باستانی قرار گرفته که آثار ساخت وسازه های چون قلعه،محوطه وبنا در فواصل دور ونزدیک ان وجود دارد.مصالح ساخت بنا قلوه سنگ وگچ نیم کوب بوده که چند فصل کار مرمتی وحفاظتی بر روی آن صورت گرفته است.بنای مذکور در فهرست آثار ملی قرار گرفته و مربوط به دوران ساسانی است.

پس از عبور از روستای برغان، هشت کیلومتر (پنج دقیقه) دیگر رانندگی کنید و پس از عبور از چند روستا (امینآباد، تالیان، علاقبند، سیاهکران و چلنگدار) از سمت راست وارد جاده آغشت شوید. یکی دیگر از مناطق بسیار زیبا و جاهای دیدنی بجنورد و خراسان شمالی ، دریاچه سد شیرین دره است که در در ۶۵ کیلومتری شمال غربی شهر بجنورد و در محدوده شهرستان مانه و سملقان قرار دارد. ابتدا در جهت شمال خاوری جریان می یابد. عمارت کاخ فلاحتی یا کاخ کشاورزی در خیابان آیت الله حیدری شهر ایلام در محلی موسوم به باغ کشاورزی یا فلاحتی ساخته شده است.این بنا مربوط به اوایل دوران پهلوی و اواخر قاجار میباشد که جهت استفاده اداری اداره کشاورزی ساخته شده است.در ساخت بنا از سنگ وآجر وگچ استفاده شده که ستونهای منقوش آن به نقوش گیاهی وحیوانی وانسانی،زیبایی خاصی به آن داده است.

بقعه ی امامزاده علی صالح فرزند عبیدالله الاعرج فرزند حسین الاصغر فرزند امام چهارم حضرت سجاد است.این بقعه در بخش صالح آباد شهرستان مهران در فاصله ی 45 کیلومتری شهر ایلام واقع شده است .امامزاده علی صالح از معاصرین حضرت امام موسی کاظم بوده است که همزمان با طغیان خلفای عباسی به ایران هجرت نموده و در زمان امام رضا در محل صالح آباد به شهادت رسیده است.در زمان هلاکوخان مغول ساختمانی کوچک بر روی مقبره آن احداث گردیده بود ولی این ساختمان در زمان قاجار به دستور والی ابوقداره تجدید بنا شده وپس از انقلاب ایران به سبکی خاص در سطحی وسیع بازسازی و مرمت ونوسازی شد.

قلعه والی دارای تعدادی زیادی اتاق کوچک وبزرگ،تالار شبستان وپستو بوده که در هر ضلع آن 2 زیر زمین وجمعا 6 زیر زمین تعبیه شده است.درساخت این بنا از اشکال هندسی درپیشانی دیوارها با استفاده از آجرهای لعابدار رنگی تزییناتی صورت گرفته است.در داخل حیاط این قلعه نیز سنگ نوشته ای بلند وجود دارد که در متن آن تاریخ ساختن آن در زمان محمد علی شاه قاجار و غلامرضا خان ابوقداره حک شده است.

رودخانه سفید رود، پس از این که از کوه چهل چشمه در استان کردستان سرچشمه می گیرد با پیوستن رود گروس از کوه های پنجه علی در شمال غرب همدان، به سمت شمال جریان می یابد. بلوک های مجاور در هم فقل می شوند. این سنگ نوشته بر روی سنگی بزرگ که ابعاد سنگ نوشته روی آن بطول 2 متر وعرض بیش از یک متر در محلی بنام تخت خان واقع در 34 کیلومتری جاده ایلام به مهران در قسمتی از آن حکاکی شده است.

سنگ نوشته دویراناین سنگ نوشته که در ورودی دره مصفای دویران در ضلع شمالی شهر ایوان قراردارد.تصویری از اسب وچند نمونه باقی مانده از خطوط درسنگ نوشته موجود میباشد. ای دریاچه یو این سد یکی از بزرگترین سدهای استان خراسان شمالی است. شهر تاریخی سیمره در حاشیه جنوب شرقی شهر کنونی دره شهر واقع شده است.این اثر تاریخی یکی از بزرگترین محوطه تاریخی در سطح استان ایلام میباشد.بالغ بر 200 هکتار وسعت دارد که جز اولین آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور ایران میباشد.شهر باستانی دره شهر طبق مطالعات و کاوش های انجام گرفته مربوط به دوران ساسانی و قرون اولیه اسلامی است.

دره شهر(سیمره)نامی آشنا در تاریخ تمدن ایران است که مورخانفدانشمندان ومحققان زیادی را در طول دوران پذیرا بوده است.جایی که امروزه دره شهر نام گرفته است در دوران ساسانی شهری بسیار آباد بوده وباغات مرکبات فراوانی داشته است.بخاطر اهمیت این شهر تاکنون 9 فصل کاوش باستانی در این محوطه تاریخی انجام گرفته است.گچبری های بدست آمده در کاوش ها دراین شهر تاریخی منحصربفرد میباشد.خانه ارباب،بنای مسجد،اماکن حاشیه سیل بند واماکن مسکونی حاشیه نشین شهر مکانهای کاوش شده در 9 فصل کاوش در این محوطه تاریخی می باشد. ایوان منطقه ای خوش آب و هوا می باشد که در دشتی نسبتا وسیع واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید