طی سال­های 2022-1971 را برآورد نمودند

با دنبال کردن مسیر« ساری رود» به سمت بالا دست و تا انتهای آن، در خواهیم یافت ،در وضع موجود ، نهری احداثی که اشاره به آن شد، به طول چند کیلومتر و با ابعادی بسیار کوچکتر ازحد و اندازه ی ساری رود ، سهمیه ای از آب تجن را به ساری رود و به دهانه آغازین آن می رسانَد . بقایای گودال نیز واقع در اراضی «پل گردن» روستایی در مجاورت شهرساری است ، جایی که مبدا حرکت کهن رود«ساری رود» همانجا است . 2- سد خدا آفرين : اين سد بر روي رودخانه ارس در منطقه اصلاندوز و در نزديكي شهر مغان واقع شده است.

نام ساری ، همانطور که متذکر شدیم ،بیانگر شکل وانحنای مسیر رود در گستره دشتی هموار است که شهر قدیم ساری درون همان منحنی بنا گردید . در قسمت هایی که سنگهای ساحلی مقاومت کمتری دارند ، شکل سواحل به صورت هموار و ماسه ای می باشد ، مثل سواحل خوزستان. کروکودیل ها پوزه های بلندتر و نوک تیز تری نسبت به تمساح ها دارند. مسير صعود به قله دارآباد نسبت به جاهاي ديگر خشك تر است و هر چه از غرب به سمت شرق كوه مي رويم ميزان خشكي اش بيشتر و شيب آن تندتر مي شود، اما دارآباد به غير از مسير قله، يك دره زيبا هم دارد كه توسط تنها قهوه خانه موجود از مسير قله جدا مي شود.

او تنها زندگی میکرد و اجازه نمیداد ماهیها، گیاهان و حیوانات از آبش استفاده کنند. بهتر است اطلاع داشته باشید که؛ تنها رود ایران که به آبهای دیگر کشورها راه دارد، رود کارون است. سال 1379 بود که برای نخستین بار زاینده رود در میان اصفهان از جوش و خروش افتاد. یه بار زور زده بودم که پیچ کارتر رو باز کنم و روغن رو عوض کنم، نتونسته بودم. یه سری سبزیجات هم بهمون دادن که بکاریم تو باغچه مون.

می تونم بنویسم و بدونم یه عده آدم می خونن، می تونم حرف بزنم و بدونم که یه عده می شنون و می تونم عکس بگیرم و بدونم که یه عده نگاه می کنن. ولی مثلا ما نزدیک ۶ کیلو گوجه از باغچه مون عمل اومد که حدود ۵۰ – ۶۰ تا شد و چون سبز چیدیم و کم کم می رسن، حالا حالا ها مصرفمون رو تامین می کنن. در فاصله دامغان تا دریای مازندران، مورخین یونانی و تاریخ نگاران رومی از رودخانه ای یاد می کنند که آبدهی آن، در زمان آمدن اسکندر (330ق.م) حتی در میانه تابستان قابل ملاحظه بوده است .

چاره کار آن زمان ، برداشت آب از بالا دست بود جایی قبل از مدخل غار یعنی آنجا که تجن به زیر زمین می رفت . حال بر اساس شنیده ها از یونانیان و دیده ها که خود شاهد آن شده ایم باید با اطمینان بگوییم که ، آبگیری رود باستانی ساری رود، ابتدا مستقیم از تجن نبود ، بلکه از چشمه ای بود در اراضی روستای پل گردن در جنوب شرق ساری و در مجاورت این شهر . زمان عبور اسکندر میانه تابستان 330 قبل از میلاد بوده ، رود که بر اساس روایت یونانیان میزان آب آن ، در آن موقع از سال، حد اقل چند متر مکعب در ثانیه برآورد می شود ، با توجه به شناخت ما از ناحیه ، فقط با تجن و سر شاخه های اصلی آن قابل انطباق است .

نام رود سنسکریت بوده و به معنای نوعی شکل هندسی یعنی ربع دایره (sarI) است ، یک منحنی که در این جا، شعاع انحنای آن به چند کیلومتر می رسد . همان محل که طبق گزارش یونانیان روزگاری آب، خروشان از آن جا خارج و آن گاه در شکل یک رود جریان می یافت . اصلا هم مهم نیست که بعضی مخاطب ها نخوان شکل منو ببینن. پژوهشگران تاریخ که گزارشات مربوط به اسکندر را پی گرفته اند در انطباق این روایت با واقعیت دچار مشکل شده ، بعضی شان رود را چشمه علی دامغان دانسته اند . جای بیرون آمدن آب پس ازعبور از مجرای چندین کیلومتری تجن از زیر زمین و چشمه محلِِ آفتابی شدن مجدد تجن بود .

دوم: بقایای گودالِ بازمانده از یک چشمه بزرگ که رود مورد اشاره ،ازهمین مکان آغاز می شده است . هیچکدام از روایت ها ظاهراً اشارتی به چگونگی پدید آمدن یا تاریخ طبیعی محل مورد نظر نمی کند . اهالی محل گفتند که هر چه در رود (زیویه ریس ) ، قبل از فرورفتن آن در زمین ، بیفکنند ، در جایی که این رود آفتابی می شود بیرون می آید . براي اين منظور در طول رودخانه جراحي اقدام به نمونه-برداري کيفيت آب از 7 ايستگاه منتخب مطالعاتي در طول دو فصل بهار و تابستان 1391 شد. این سراب عظیم در مسیر خود چندین رودخانه را سیراب میکند.

در بدترین شرایط رسوبگذاری ذرات معلق منجر به ته نشینی لای در کف بستر شده و کاملاً لایه زیرین بستر (لایه اولیه) را لای اندود کرده و می پوشانند.کاهش نفوذ نور در آب به ویژه اشعه آبی که بیشترین فایده مندی را برای فتوسنتز دارد. 1).انتخاب يكي از دو ساحل رودخانه به عنوان مرز: اولين موردي كه مي توان در تعيين حدود مرزي مطرح گردد به كارگيري يكي ازدوساحل رودخانه به عنوان مرزبين د وكشور است.در اين روش حاكميت وكنترل بررودخانه به يك طرف منتقل گرديده وطرف ديگرهيچ كنترلي بر حاشيه آن ندارد .به عنوان مثال : مي توانيم ازقرارداد صلح ودوستي بين فرانسه وپرتغال نام ببريم كه در پاريس به سال 1797به امضا رسيده است.به موجب اين قرارداد ،مرز بين فرانسه وگينه پرتغال ، كه رودخانه ((وين سنت- پين زن)) است وبه اقيانوس اطلس شمالي در بالاي دماغه ي نرو ميريزد،تعيين گرديد .به موجب اين قرارداد ،تمام حقوق مربوط به مالكيت وحاكميت بردهانه وكل رودخانه مزبور به كشور فرانسه واگذار شده است .واما وجود مشكلات در به كارگيري اين روش : به كارگيري يكي از دو ساحل به عنوان مرز منجر به بروز مشكلاتي چند ميگردد.

از يك طرف رودخانهايي وجود دارند كه متوالياَ از سرزمين دو يا چند دولت عبور مكند و از سوي ديگر رودخانهايي هستند كه متصل به سرزمينهاي دو دولت اند و به اين ترتيب دو قلمرو را از يك ديگ جدا مينمايند . در تمامی مسیر رود، تصرف حریم و تسطیح آن توسط صاحبان زمین ادامه دارد و آثار طبیعی پیرامون نهر رفته رفته از بین می رود ، با وجود این، نگاه فراگیر، نهر را باقیمانده ی یک رود طبیعی و مهم معرفی می کند . جنگلهای شمال ایران در مقایسه با جنگلهای معتدله پهنبرگ اروپای مرکزی دارای تنوع گونهای بسیار بالاتر میباشد و تعداد گونههای درختی این جنگلهای حدود 80 گونه است.

این منطقه از محلات شمال تهران و منطقه شمیرانات به شمار میرود. هیچ شعر دیگری به زبان انگلیسی نمی تونه مثل شعر شمس لنگرودی روح من رو به پرواز در بیاره وهیچ توصیفی مثل توصیفات نیما، نمی تونه منو پرت کنه به هوای نیمه تاریک شمال ایران و رطوبت و سرما و باران های بی پایانش که جزیی از هویت منه. واسه من ارتباط با آدمهایی که فارسی حرف می زنن مهمه و این کاری که الان می کنم، کمک عظیمی می کنه که بتونم این ارتباط رو حفظ کنم.

منو تشویق می کنه که زبان خودم رو داشته باشم و به من کمک می کنه که به زبان خودم ارتباطات داشته باشم. خدامراد داودی اهل روستای موردل: من 2 هزار درخت گردو دارم که 14 ماه است نتوانستهام آبیاریشان کنم. شایان ذکر است وجود فلوئور کافی در آب چشمههای این منطقه توانسته است در استخوان بندی مردمش تأثیر بسزایی داشته باشد. وجود 175 نوع ماهی ثبت شده است Salminus brasiliensis, Brycon orbignyanus ، Rhinelepis aspera ، Myleus tiete ، Pseudoplatystoma corruscans ، Pseudopimelodus و Zungaro Zungaro. مهم این است که دانسته شود جدا از این نهر ، کدام منبع یا مجرای طبیعی، در گذشته های دور آب ساری رود را با ابعاد و اندازه ی طبیعی وچشمگیری که این رود از آن برخوردار بوده است، تامین می کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید