سمیر بدرود ، آسمایی، آب ، افغانستان

این رسوبات در نقاطی از رودخانه مانند پشت پلها که مانع از عبور آب میشود و یا در بازههایی که ظرفیت عبور آب را در رودخانه کاهش میدهد، لازم است برداشت شده و به بیرون از بستر رودخانه انتقال یابند. البته وجود رسوبات نسبتا درشت دانه که اصطلاحا مصالح رودخانهای نامیده میشود، در مسیر حرکت خود به پاییندست، در مناطقی به صورت مقطعی مانع جریان آب میشود که در صورت لزوم، با مطالعه و نقشهبرداری دقیق و طی عملیاتی حساب شده و موقتی باید ساماندهی شده و در بستر رودخانه جابجا شود و یا به خارج از بستر رودخانه منتقل شود.

بسته به عواملی مانند درشت دانه، ریز دانه یا لجنی بودن رسوبات، عرض رودخانه، محل قرارگیری رودخانه در نقاط جمعیتی یا خارج از آن و مسائل دیگر، شیوه و هزینههای لایروبی تفاوت دارد. بعضی بر این باورند که در گذشته ای نه چندان دور با استفاده از تیغههایی در این حفره ها، اتاقکهای کوچکی ایجاد کرده اند تا نستعلیق نویسان در این نقاط بنشینند و به نوشتن قرآن و آثار ادبی مشغول شوند. همچنین در قسمت های پیرامونی آبشار، حفرههایی طبیعی وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از آن ها به فضای پشتی آبشار بروید و از مناظر خاص آن بهره مند شوید.

پس از عبور از کردان و قبل از رسیدن به روستای چلنگدار از سمت چپ جاده وارد جاده آغشت شوید. بالاخره راین مسیر خود را به سمت کشور آلمان پیش میگیرد تا خط مرزی بین این سرزمین با فرانسه را مشخص کند. برای آشنایی بیشتر با رود راین همراه ما باشید. او به همراه همسرش آنا این پارک را در نزدیکی آبشار ایگواسو ایجاد کردند. ساکالا و همکاران (Sacala, Podgorska-Lesiak and Demczuk, 2008) واکنش دو رقم ذرت به ترکیبی از شوری و کاربرد علف کش گلیفوزینت را در شرایط کشت هیدروپونیک بررسی کردند و گزارش نمودند که تنش شوری و کاربرد علف کش گلیفوزینت هر یک به تنهایی به طور معنی داری وزن خشک هر دو رقم ذرت را کاهش داد.

توصیه من در این مورد، شروع حركت از نزدیكی هتل د ویل، عبور از روی پل، ورود به ای دولا سیته و ادامه دادن مسیر از سمت شرق به غرب در سواحل دو طرف رودخانه است (پیشنهاد می كنم به هر طرفی كه شما را بیشتر جذب می كند، مسیرتان را ادامه دهید). از طرف دیگر، این رودخانه با آبهای بینالمللی و اقیانوسهای جهان در ارتباط است. برای رسیدن به آبشار کرکبود به اتوبان تهران – قزوین رفته و بعد از پنج کیلومتر از آبیک به طرف زیاران مسیر را تغییر دهید. برای مطالعه طول آن به سه بخش پاراگوئه فوقانی یا حوضه پاراگوئه فوقانی ، پاراگوئه میانی و پاراگوئه سفلی تقسیم شده است.

اما در تابستان، آب و هوایی بسیار معتدل و خوش دارد و مناسب برای تفریح و گردش است. آب در زندگی روزانه نقش پر اهمیتی دارد و برای آشامیدن ، تهیه ی غذا ، نظافت ، شستشو و انتقال حرارت و آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد . چرا وزارت نیرو نگفت در هور چه خبر است؟ به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، نقش دیگر رودخانه تغذیه سفرههای زیرزمینی و کنترل سیلاب است، رودخانهها در مسیر حرکت خود چه در زمان طغیانی شدن و چه در زمان عادی، بر مواد کف و دیوارههای خود تاثیر میگذارند. «آبژالان» یکی دیگر از رودخانه های جاری در استان کرمانشاه است.

در جهت شمال باختری جریان یافته و روستاهای سنگده، ورملا، ولیک بن، پاشاکلا، کسیلان، کوچید و چند روستای دیگر را مشروب می کند. متاسرکر اینگونه در بسیاری از ماهیان ایران و سایر نقاط دنیا گزارش شده است. حالا رود کوچک ما در ابتدا راه به یک رودخانه وسیع تبدیل شده است تا به عنوان گذرگاه اصلی در حملونقل دریایی اروپا برای حمل کالاها و مواد خام به سایر نقاط مورد استفاده قرار گیرد. محل زندگی این رود قاره اروپاست و دو انشعاب از رودهای اصلی دارد.

با گذر جریان آب از تنگه راین، مسیر رودخانه باریک شده و در دو سمت خود دره ای شیب دار را پدید می آورد. ولی زمان زیادی نمیگذرد که به حجم و سرعت رود به سمت مسیر دریاچهی کنستانس اضافه میشود. رود راین از کوههای آلپ سوئیس متولد میشود. بله نام آن، رود راین میباشد که منشا اصلی خود را از یخچال طبیعی راین والدهورن میگیرد، آن هم با داشتن ۳۵۳‚۳ متر ارتفاع از سطح دریا. راین در ابتدای رود کوچکی میباشد که از کوه های آلپ متولد میشود.

• میگویند زیباترین قسمت دره راین، در جنوب شهر کوبلنز کنار قلعه ارن برانشتاین در تلاقی راین و موسل قرار دارد. در رودخانههای جوان معمولا نه تنها نیازی به لایروبی نیست، بلکه با توجه به فرسایش شدید کف و دیوارههای رودخانه که نتیجه آن، عمیقتر و عریضتر شدن رودخانه است و تاسیسات درون رودخانه و اراضی کنار رودخانه را تهدید میکند، لازم است سازههای حفاظتکننده کف و دیواره مانند بریدهای عرضی و دیوارهسازی رودخانه در محلهای مورد نیاز ساخته شود. وی به بارشهای استثنایی و ورود حجم بالای آب به سد زایندهرود اشارهای داشت و گفت: این بارشها تلنگری بود برای فعالان زایندهرود و محیطزیست و سوالات و ابهامات زیادی ایجاد کرد که چگونه قرار است زایندهرود با اجرای کوهرنگ۳ و بهشتآباد جریان دائمی داشته باشد وقتی که با آبی بیش از آن، باز هم زایندهرود غیرقانونی خشکانده شده است؟

رودخانههای جوان، رودخانههایی هستند که در مناطق کوهستانی و با شیب تند جریان دارند، معمولا فرآیند فرسایش در آنها شدید است و از این رو، مقطع آنهـا در حـال تغییر همیشگی میباشد، در طول مسیر آنها آبشار، گوداب و حالت پلکانی مکرر وجود دارد و شیب آنها بیش از 10 درصد است. امروز میخواهیم یکی از طولانی ترین و مهم ترین رودخانه های اروپا به طول بیش از ۲۳۲‚۱ کیلومتر را معرفی کنیم. قبل از اینکه بگوییم سفر “رود راین” از کجا شروع میشود، از چه کشورهایی میگذرد و خیلی از مطالب دیگر، میخواهیم یک مشخصات کلی از این رود در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

مردم روستاها و آبادیها و شهرهای کنار رود برای آبیاری مزارع درختان میوه از رود آب برمیدارند. چشمه اعلاء در کنار جاده آبعلی در ۵۱ کیلومتری تهران قرار دارد. در سفر به آبشار آب سفید کجا اقامت کنیم؟ گشت و گذار از این منطقه تنها چند ساعت به طول می انجامد و نیازی به اقامت شبانه نیست. با بررسی جغرافیای عمومی ایران در می یابیم که بعضی از رودهای فصلی ایران نیز یا به یک آبگیر میریزند و یا قبل از رسیدن به حوضه آبریز خشک میشوند. اما اگر میخواهید از جاذبه های طالقان مانند روستای ایستا و دریاچه سد طالقان دیدن کنید پیشنهاد میکنیم از چند روز قبل اجاره ویلا در طالقان را انتخاب کنید.

کرکبود در فاصله 700 متری روستایی با همین نام قرار دارد و به سبب حجم بالا و سرعت آبی که دارد بسیار پرخروش و منحصر به فرد است. فاصله لردكان تا طلايه حدود 50 كيلومتر جاده آسفالته مي باشد. در این شهربازی متفاوت کودکان این امکان را دارند تا با دستگاههای ساختمانی و ماشین آلات راه سازیِ شبیه سازی شده بازی کنند. ماده۴ـ طرفین به منظور اتمام مطالعات و احداث نیروگاههای جریانی ارس و تأسیسات مربوطه، منطقه مشترک ساختمانی و مطالعاتی را تعیین و امنیت این منطقه را در طول مدت اجراء و بهره برداری تأمین می نمایند. برای تأمین آب چنین نیروگاهی، هنگامی که جریان متوسط نهر کمتر از نیاز نیروگاه باشد، یک نظام آب سطحی فقط نیازمند ظرفیت ذخیره سازی کافی برای پر شدن است.

برای رسیدن به آبشار کرکبود، باید از طالقان عبور کرده و به راه خود ادامه دهید. سپس با حرکت به سوی دامنه و پایین کوه، به پایین آبشار کرکبود میرسید. کم آب شدن هیرمند و حذف سیلابهایی که در زبان محلی به آن دشتمال گفته میشود و دارای ارزش حیاتی، انسانی و فرهنگی بوده و به زمینهای کشاورزی مردمان سیستان، رزق و رونق میداد، منجر به خشک شدن هامون و نابودی مناطق کشاورزی و دامداری منطقه سیستان شده است، در سوی مقابل اما افغانها آب جاری در رودخانه هیرمند را پس از ذخیرهسازی در پشت سدها به زمینهای کشت خشخاش هدایت میکنند و از آبی که میتواند زیستگاه شمار بسیار زیادی از حیاتوحش شود وزندگی هزاران نفر را به زیبایی تبدیل کند، صرف تولید مواد مخدر مینمایند.

این روش شامل از بین بردن ضخامت مشخصی از مواد (معمولا تا یک متر) از اطراف مقطع خیس رودخانه است، از این روش زمانی استفاده میشود که افزایش کمی در ظرفیت هیدرولیکی رودخانه مورد نیاز است و این مقدار افزایش با پاکسازی و رفع موانع قابل حصول نیست. اما مقصد راین، دریای شمال است و با ادامه دادن به مسیر خود ناگهان از آبشار مشهور شهر شفهاوزن سرازیر شده تا از شهر صنعتی بازل در سوئیس گذر کند.

اگر بخواهیم مسیر کلی رود راین را بیان کنیم به این صورت است: این رود با گذشتن از کشورهای سوئیس، لیختن اشتاین، اتریش، آلمان، فرانسه و هلند، در نهایت به دریای شمال در شهر روتردام میریزد. • مشهور ترین بخش این رودخانه دره میانی راین در آلمان، واقع شده در بین شهرهای بینگن و بن است تا ایالتهای هسه و نوردراین – وستفالن و راینلاند- فالتس را با یکدیگر قطع کند. • رود راین القاب دیگری را به خود اختصاص داده است مانند راین قهرمان. در منطقه شمالی و شمال غربی دنا و اطراف سمیرم روخانه هایی مانند : ماربر، ونك، شمس آباد و حناكه همگي سرانجام ويكجابه رود خرسان ملحق مي شوند را تشکیل میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید