سرزمین سنگهای افسانه ای روستای خورنج در پیرانشهر + تصاویر

رود جاجرود عموماً از ابتدای بهار تا اوایل تابستان و از ابتدای پاییز تا اوایل زمستان پرآب است. مخصوصاً در ابتدای بهار که رودخانه پرآب است، هر پنجشنبه و جمعه، خانوادهها برای پیکنیک به سراغ جاجرود میآیند. بخشی از رودخانه فاقد پوشش گیاهی است و شاید آفتاب شما را آزار دهد؛ اما اگر از رودخانه عبور کنید، میتوانید زیر سایه درختان پناه بگیرید و از پیکنیک خود لذت ببرید. چشمه های فراوان و رودخانه های شاهرود و سنج زیبای خاصی را به روستای برغان بخشیده است و به همین دلیل یکی از بهترین روستاهای گردشگری اطراف تهران است.

حتما این موضوع برای شما هم مفید خواهد بود تا در با شناخت کافی از روستاهای اطراف تهران برای روزهای تعطیل خود برنامه ریزی مدونی داشته باشید. جذابترین بخش روستای رینه برای علاقمندان این روستا آبگرم طبیعی روستای رینه است که جزو معدود آبگرم های اطراف تهران است. طبیعت زیبای روستا و باغات گیلاس آن در کنار مسیر زیبای دشت هویج و آبشار آن از زیبایی های طبیعی روستای افجه است. امروز اما مسیر کوهنوردی از روستا به سمت دشت هویج و آبشار زیبای آن جزو مسیرهای زیبای کوهنوردی اطراف تهران است. روستای برغان در کنار زیبایی های طبیعی بسیار خود توانسته است مسیر کوهنوردی و طبیعت گردی بسیار دل انگیزی را به دوستداران طبیعت هدیه کند.

در روستای افجه به جز طبیعت گردی می توانید سری به باقیمانده قصر ناصرالدین شاه و قلعه ساکا بزنید و از دیدن آثار تاریخی روستا نیز دیدن کنید. ورودی روستای برغان از شهر کرج است و این روستا نیز به دلیل وسعت زیاد ان و نزدیکی به شهر تهران می تواند جزو مقاصد خوبی برای سفرهای یک روزه در دل طبیعت زیبای البرز باشد. این روستا در فصل زمستان بسیار سرد و معمولاً پوشیده از برف است. روستای سولقان از توابع بخش کن نزدیک ترین روستا به تهران است.

روستای سولقان خود داری چهار روستا به نام های سنگان ، رندان ، کشار ، کیگا ، امامزاده داود و طالون است که هر کدام از این روستاها خود دارای جاذبه های گردشگری خاص خود هستند. همچنین باغات زیبای گیلاس و آلبالو روستای وردیچ و واریش باغات به زیبایی این روستا افزوده است. روستاهای وردیچ و واریش فاصله بسیار کمی با تهران دارند و به دلیل آب و هوای بسیار مطبوع می تواند یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای شهروندان تهرانی باشد.

رندان نیز یکی از زیباترین روستاهای بخش کن است که در مسیر جاده سولقان به امامزاده داود قرار دارد. سولقان مسیرهای کوهنوری خوبی را نیز در خود دارد که مسیر به سمت روستای کشار از جمله مسیرهای کوهنوردی روستای سولقان است. روستای سنگان همراه با آبشار سنگان که بلندترین آبشار تهران است و مسیر کوهنوردی به آبشار سنگان و قله پهنه حصار یکی از مسیرهای زیبای کوهنوردی در تهران را دارد. بسیاری از ورزشکاران، مهارت کوهنوردی خود را در این روستا به چالش میکشند. امامزاده داود مشهورترین روستای سولقان است و این روستا به دلیل وجود مقبره امام زاده داود (ع) از قدیم جزو اماکن متبرکه شهر تهران بوده است.

این امامزاداه در محله سولقان پایین قرار دارد. در دل این روستا، چندین و چند غار مختلف و روستاهای فصلی متعدد حضور دارند. روستای رینه به خصوص در تابستان به دلیل آب و هوای خنک و مطبوع خود یکی از بهترین روستاهای اطراف تهران برای گردشگری و لذت بردن از مواهب طبیعی است. در اطراف این رودخانه فضای بسیار سرسبزی نیز وجود دارد که گردشگران می توانند از آن برای نشستن کنار رودخانه استفاده کنند. به این ترتیب میتوانید تا وسط دریاچه بروید و از مناظر اطراف لذت ببرید.

متأسفانه رودخانه جاجرود از یک رود خروشان بزرگ، به یک رودخانه فصلی تبدیل شده است. تلاش میشد هر مصاحبه در یک جلسه انجام شود اما علتهای مختلفی مانند برهمخوردن تعادل روحی و جسمی بیماران هنگام بیان زندگی گذشته خود یا ناراحتی اطرافیان از برخی سؤالات سبب میشدند ادامه مصاحبه به زمان دیگر موکول یا مصاحبه لغو شود. سنگینی آب جریان یافته، بسیارخطرناک است و از آنجایی که عمیق به نظر نمی رسد میتواند بشر را به اشتباه بیندازد زیرا با اینکه آب در اقیانوسها بسیار مقدار بیشتری دارد اما فشار بیش از حد آب هنگام به راه افتادن سیل است که بیشترین تخریب را به همراه خود دارد و میتواند به راحتی اتومبیلها را حرکت داده و خانهها را تخریب کند.

و این ویژگیِ متأثّر از سبک قرآن، از انس و الفت او با این کتاب آسمانی حکایت میکند. این پل جزء آثار تاریخی دوران سلجوقیان است. آخرین مرمت در دوران ناصرالدین شاه قاجار با هزینه 24هزار تومان انجام شد. لازم به ذکر است برای اقامت در این ویلاها باید هزینه گزافی بپردازید. هزینه بالای این امر سبب شده که انسان به آب های شیرین موجود در خشکیها و اتمسفر زمین قانع باشد. و بنا به شواهد و قراینی که محمود پدرام در کتاب تمدن مهاباد از انها نام می برد آنرا خواستگاه تمدن پارسوا میداند همجواربوده واز طرف دیگر دژ صعب العبوروکوهستانی ( قلات شای ) یا قلعه وشتو که بنا به تحقیقات اقای پدرام واثار و شواهد موجود قلعه ی مرزی بین دو تمدن مانا و پارسوا میباشد همجوار میباشد و همچنین تپه ای باستانی باقدمت هزاره اول ق.م بنام پالاساوا دراین روستا واقع است و نیز رودخانه زاب که بنا به گفته باستانشناسان داخلی و خارجی تمدن باستانی زاموا را زاییده است از جوار این روستا و بانام محلی ( ز ) یا ( زاو ) بمعنای ( زاینده اب ) سرچشمه میگیرد مورخان را نسبت به این قضیه که این منطقه خواستگاه دو تمدن باستانی پارسوا و زاموا بوده و مرز بین دو تمدن مانا و پارسوامیباشد ، به تردید می اندازد.

برای رسیدن به روستای رینه باید از جاده هراز به این روستا رفت. استفاده صنعتی از آب شامل آبی است که به منظور شستشو، رقیق کردن، سرمایش، خنک کردن، حمل و نقل، ساخت و فرآوری محصولات مختلف استفاده میشود. مگر نه اینکه آب این چاه ها از طریق لوله کشی به خانه ها منتقل می شود و مورد استفاده افراد قرارمی گیرد ؟ از جمله این آلودگی ها می توان آلودگی نفتی در تالاب شارگان که باعث از بین رفتن ۱۳ گونه از پرندگان شده است را نام برد و دیگری رودخانه ی شاوور که رود مهمی در شمال استان خوزستان است که به دلیل نشست و نفوذ سموم دفع آفات نباتی و کود شیمیایی که در زمین های زراعی مورد استفاده قرار می گیرند بسیاری از آبزیان نادر این رودخانه از بین رفته و منقرض شده اند .

از سوی دیگر با بررسی شاخص کاستلو مشخص شده که در ماهی خیاطه در همه­ی فصول طعمه­ی تریکوپترا طعمه­ی غالب و عمومی بوده و سایر طعمه­ها نظیر افمروپترا، شیرونومیده و سیمولیده طعمه­هایی عمومی و نادر بودند. برخی از این رستورانها دارای تختهای سنتی کنار آب هستند. در کنار این جاذبه های زیبای طبیعی روستای سنگان دارای سه امام زاده است که مشهورترین آن ها امام زاده قاسم بوده که در سنگان بالا قرار دارد. زمانی که امپراطوری شوروی در اوج قدرت بود ، عدم کفایت شاهان بی شمار و اوضاع داخلی آشفته ایران سبب از دست رفتن سرزمین های پهناور ایران و تصرف سرزمین های شمالی بتوسط آن امپراطوری بود.کوچکترین فرصتی را از دست نداد و از هر پیش آمد جزیی بهانه ای می تراشید تا قسمتی از خاک ایران را متصرف گردد این اوضاع تا به سامان سال 1921 .

دیدگاهتان را بنویسید