سایتِ تحلیلیْ انتقادیِ معماریْ شهرسازی اتووود طرح پیشنهادی پلی بر رودخانه تایمز از رم کولهاوس

اعتماد السلطنه در کتاب خاطرات خود – این باره می نویسد هر سال در یک روز معین ناصرالدين شاه به اتفاق وزرا و رجال و شاهزادگان و دیگر نزدیکان خود به شهرستانک می آمد و مراسم مخصوص آشپزان را به راه می انداخت. البته این دشت علاوهبر جذابیت خاصی که دارد در دوران قاجار یک شاهراه بین تهران و دشت لار نیز بوده است. استعدادهای طبیعی و منابع آبی فراوان سلسله جبال البرز، همچنین خاک حاصلخيز دامنه های البرز و دشت منتهی به آن برای اجتماعات بشری مناسب بوده و دليل آن آثار باستانی ارزشمندی است که در گوشه و کنار این جلگه وسيع و در حاشیه راههای ارتباطی کهن قابل مشاهده است.

برای انواع ورزش های آبی از جمله قایقرانی، ماهیگیری اسکی روی آب، شنا و پرواز با کایت است در ضمن دریاچه امیرکبیر یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان و نمونه نادر خال قرمز است که امکانات مطلوبی را جهت ورزش مفرح و پر طرفدار ماهیگیری فراهم آورده است .سد امیر کبیر(سد کرج) که در مقیاس جهانی یکی از بزرگترین سد هاست اولين سد چند منظوره ایران محسوب می گردد. حادثة بهرام و تازیانهاش نیز در کنار کاسهرود اتفاق میافتد. حال، با توجه به این که همه نیروی انسانی مورد نیاز این صنایع نیز ساکن خود استان یزد نیستند، طبیعتا کارخانجات باید نیروی انسانی مورد نیاز خود را از استان های دیگری وارد کنند.

گراوند با بیان این که ورود نیروی انسانی از استان های دیگر به یک استان، موجب به هم خوردن نسبت جنسی خواهد شد، اظهار داشت: وقتی صنایع موجود در یک استان ناچار به استفاده از نیروی انسانی استان های دیگر می شوند، طبیعتا تعداد مردان آن استان بیشتر از زنان می شود و همین مساله می تواند زمینه بروز فساد جنسی را افزایش دهد؛ به طور مثال در یکی از شهرستان استان یزد، هم اکنون بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ مرد به ازای هر ۱۰۰ زن وجود دارد، این در حالی است که در یک جامعه سالم، اساسا به ازای هر ۱۰۰ زن، نباید بیشتر از ۱۰۳ مرد وجود داشته باشد.

وی در توضیح بیشتر گفت: وقتی آب خوزستان به استانی مانند یزد منتقل می شود، با توجه به این که در این استان کشاورزی رواج ندارد، طبیعتا این آب در صنایع استفاده خواهد شد. این کارشناس علوم اجتماعی با اشاره به آلودگی های ناشی از فعالیت صنایع مختلف در کویر مرکزی ایران عنوان کرد: متاسفانه با توجه به این که تکنولوژی های ایران بهروز نیست، در برخی صنایع استان یزد که فعالیت آنها موجب ایجاد گرد و غبار می شود، به جای استفاده از فیلترهای مخصوص مکانیکی، از آب برای کاهش میزان گرد و غبار این صنایع استفاده می شود.

این کارشناس علوم اجتماعی با تاکید بر این که هدف از انتقال آب خوزستان به یزد، تامین آب شرب مردم یزد نبوده است، تصریح کرد: مهمترین هدف این انتقال آب، آبرسانی به صنایعی بوده که بخش زیادی از کارکنان آن هم یزدی نیستند و از مناطق دیگر به این استان آمده اند؛ مساله ای که منجر به افزایش زمینه های بروز فساد اجتماعی و گرفتاری های فرهنگی در این استان شده است.

این نکته ای است که دکتر اردشیر گراوند، کارشناس علوم اجتماعی نیز در گفت و گو با رکنا روی آن دست گذاشت و عنوان کرد: ما از ۲۰ سال پیش به موضوع انتقال آب خوزستان اعتراض داشتیم و در سال ۸۱ گزارشی را به شورای اجتماعی کشور ارائه دادیم مبنی بر این که انتقال این حجم آب از خوزستان به یزد و کرمان بخصوص وقتی برای مصارفی غیر از شرب استفاده شود، می تواند معضلات اجتماعی عدیده ای را به همراه داشته باشد. رودخانه دماوند از به هم پیوستن چند رودخانه شکل گرفته است و در ادامه راجع به این موضوع صحبت میکنیم.

این دو کشور که در سال 1947 استقلال خود را به دست آوردند، پس از ترسیم مرزهای سیاسی جدید با مناقشه آبی مواجه شدند. دکتر اردشیر گراوند، جامعه شناس درباره آثار اجتماعی ناشی از انتقال آب خوزستان به استان های مرکزی کشور عنوان کرد: انتقال آب خوزستان به فلات مرکزی ایران منجر به ایجاد صنایعی در این استان ها شده است که نیروی انسانی مورد نیاز خود را از استان های دیگر جذب می کنند؛ همین مساله بالا رفتن تعداد مردان نسبت به زنان را در برخی شهرستان ها به همراه داشته و زمینه بروز فساد اجتماعی را فراهم کرده است.

واقع را بخوانيم تنها در مورد اخير ميتوان از مرزهاي حقيقي رودخانه اي يا رودخانه هاي مرزي سخن گفت . یزد و اصفهان منتقل شده است، هم زاینده رود خشک شده و هم بسیاری از مزارع استان خوزستان که در طول تاریخ در آن کشاورزی انجام می شد، بدون آب مانده است. این کارشناس علوم اجتماعی با اشاره به این که این انتقال آب، معضلات اجتماعی مشابهی را نیز برای استان اصفهان ایجاد کرده است، تاکید کرد: بدون شک مردم استان اصفهان نیز خیر زیادی از این انتقال آب ندیده اند و هم اکنون شاهد آن هستیم که در شهری مثل شاهین شهر، فقط حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد مردم، متولد خود این شهر هستند و اساسا انتقال آب منجر به ایجاد اختلال در ساختار اجتماعی اصفهان شده است.

وی با غیرکارشناسی دانستن انتقال آب خوزستان به فلات مرکزی ایران تاکید کرد: اساسا کشیدن شدن خطوط لوله آب در دولت اصلاحات از خوزستان به استان یزد، بدون مطالعه کافی صورت گرفت و دولتمردان وقت، اصلا به پیامد اجتماعی و فرهنگی این انتقال آب توجه نداشتند. گراوند با تاکید بر این که انتقال آب کارون به فلات مرکزی ایران، این رودخانه بزرگ را از حیز انتفاع ساقط کرده است، عنوان کرد: جانمایی بسیاری از سدهای ساخته شده روی کارون به جهت انجام پروژه های انتقال آب نیز کاری غیرکارشناسی بوده است؛ به طور مثال، هیچ کس در هنگام ساخت سد گُتوند به این نکته توجه نکرد که این سد بزرگ به گنبدی نمکی برمیخورد که منجر به نابود شدن حجم عظیمی از آب کشور می شود.

از زمان ساخت مجسمههای بودا در بامیان، این مجسمهها بزرگترین مجسمههای بودایی بودند که با شکوه در میان دشتهای بامیان افغانستان قد علم کردند. اگر اخر هفته های پاییزی خود را می خواهید خیلی رویایی، نوستالژیک و رمانتیک کنید، پاییز گردی را با گردش در میان روستای آهار به شکرآب در اطراف تهران از دست ندهید. به گزارش خبر24 – جاوید منتظران، کارشناس حقوق بین الملل؛ مساله حق آبه ایران از هیرمند ، اولین و شاید اصلی ترین موضوع چالشی میان ایران با حکومت جدید افغانستان است.

این جامعه شناس با تاکید بر این که انتقال آب خوزستان به یزد به هیچ وجه به نفع مردم یزد نشده است، تصریح کرد: مدیرانی که آب خوزستان را به یزد بردند، چون هیچ گونه مطالعات اجتماعی لازم درباره این مساله انجام ندادند، اصلا نفهمیدند که این کار به نفع مردم یزد نیست و می تواند عوارض اجتماعی متعددی را برای اهالی این استان به همراه داشته باشد. میگویم باید به چشمه مروارید سر بزنیم و وقت نیست. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان تاکید دارند که ما باید این صنایع را در خلیج فارس توسعه دهیم تا کارخانجات از آب دست دومی که مصرف شده و به پایین دست رسیده است، برای تولید محصولات مختلف استفاده کنند.

بخشی از مردم خوزستان که در روزهای اخیر به دلیل کمبود آب دست به اعتراض زده اند، تاکید دارند که انتقال آب از سرچشمه های دِز و کارون به فلات مرکزی ایران که با وجود خشکسالی در سال آبی جاری نیز تداوم پیدا کرد، منجر به تشدید بحران آب این استان شده است. بروز بحران آب در خوزستان دلایل متعددی دارد، اما برخی کارشناسان تاکید دارند که انتقال آب خوزستان از جمله مهمترین عوامل بروز این بحران است. این موضوع را البته بسیاری از کارشناسان مدیریت منابع آبی نیز تایید می کنند و اساسا موضوع انتقال آب خوزستان به استان های مرکزی کشور به یکی از پرچالشترین موضوعات مورد بحث در روزهای اخیر تبدیل شده است.

قلب تمام ایرانیان این روزها برای مردم خوزستان می تپد، مردمی که در شرایط طبیعی باید بیشترین سهم از منابع آبی کشور را داشته باشند، اما سوء مدیریت، خشکسالی و البته انتقال آب مورد نیاز آنها به استان های مرکزی کشور، موجب تشدید بحران آب در خوزستان، تشنه ماندن برخی مردم، دام ها و حیات وحش این استان شده است. شهر بامیان در سال ۱۸۳۶ میلادی مورد حمله مُرادبیگ، امیر کندوز قرار گرفت. در شمال غربی آهار نیز روستایی به نام ده تنگه قرار دارد که مناظر زیبا و طبیعتی دلنشین را به گردشگران هدیه میدهد. با توجه به جذابیت هایی که برای آهار ذکر کردیم اما این روستا نقاط ضعفی هم دارد و برای گردشگران همچنان کمبود امکانات به چشم میخورد و ممکن است در بعضی مواقع به علت ازدحام جمعیت و یا تعمیرات جاده مانع از ورود گردشگران به این روستا شوند.

اگر قصد سفر به این روستای زیبا را دارید توصیه میکنیم با توجه به کوهستانی بودن روستای آهار، برای رفتن به این منطقه حتما کفش مناسب بپوشید، و لباس متناسب با فصل را بپوشید زیرا اگر قصد سفر در پاییز را دارید ممکن است یک رگبار پاییزی شما را غافلگیر کند. اگر میخواهید با خودروی شخصی به این پارک بروید، بهتر است اتوبان رسالت شرق را تا انتها ادامه دهید و سپس وارد مسیر بزرگراه شهید یاسینی شرق شوید.

دیدگاهتان را بنویسید