زیباترین جنگل های ایران که دیدنشان را نباید از دست داد – مجله اتاقک

قدما معتقد بودند که آب، گناهکار را نجات نمیدهد و بیگناه را از بین نمیبرد. راهکار این است که سیستم آموزشی کشور، متخصصان بین رشتهای پرورش دهد تا یاد بگیرند در قالب تیمهای چند رشتهای کار کنند. زمستان که واقعا گزینه خوبی برای بازدید از طبیعت جنگلی نیست اما اوایل پاییز که هوا هنوز یاد تابستان را با چاشنی بادی خنک به همراه دارد هم زمان تقریبا خوبی برای سفر به دریاچه عباسآباد خواهد بود.

مسیرهای عبوری روستا هم با سنگفرش پوشانده شدهند و قدم زدن در آنها و کشیدن هوای تازه به ریههای خسته شهری ما از بهترین جاذبههای آن است. بوی گیاهان جنگلی، قدم زدن در میان درختان و گذاشتن پاها در آب رودخانه کرکرود به معنای یک سفر عالی در طبیعت است که روح و روانتان را از دود و آلودگیهای شهری جدا میکند و برای مدتی هم که شده، احساس شادابی و تازگی را در وجودتان جاری میسازد. نیروهایی مثل کشیدن یا هل دادن را می توانیم کاملا احساس کنیم مثل باز و بسته کردن در اتاق . بهترین زمان بازدید: مانند نقاط جنگلی دیگر شمال، دیدن جنگلهای دوهزار و سه هزار در فصل بهار و تابستان بیشتر توصیه میشود.

بهترین زمان بازدید: بهار و تابستان معمولا بهترین زمانها برای مسافرت کردن به نقاط شمالی هستند. اگر اهل طبیعتگردی باشید حتما میدانید که تعداد زیادی از آبشارهای جالب و دیدنی کشور در استانهای شمالی مثل مازندران، گرگان و گیلان قرار دارند؛ اما ما امروز به یکی از استانهای مرکز کشور سفر میکنیم تا آبشار فوقالعاده دیدنی آب ملخ را به شما معرفی کنیم. مسیر رفتن به کندلوس: برای رفتن به کندلوس به عنوان یکی از مناطق بکر مازندران باید راهی چالوس شوید و از مرکز این شهر به سمت حسنآباد پیش بروید.

بنابراین گزارش، در حکمی که از سوی هئیت مدیره این منطقه دراین مورد صادر شده، از تمامی ساکنان خواسته است تا تلاش های خود رابر صرفه جویی در مصرف و حفاظت از منابع آبی بیافزایند. به دلیل قرار گرفتن در شیب، قسمت های مختلف پارک به شکل طبقاتی در بالای هم و در امتداد مسیر رودخانه قرار گرفته اند. علیرغم مشکلات موجود اما در امتداد و مسیر این رودخانه دیدنیهای زیادی وجود دارند که بعضی از آنها تاریخی و بسیار ارزشمند هستند و ما قصد داریم که یک چشمه از آنها را به شما معرفی کنیم.

اگر قصد داشتید از آب دریاچه بنوشید، حتما آن را بجوشانید. مساحت این حوضه که کم باران ترین و خشک ترین حوضه های ایران است به199،000 کیلومتر مربع بالغ میگردد و از مهمترین رودخانه های آن که کلاً سیلابی و فصلی هستند میتوان به رودخانه تهرود واقع در استان کرمان اشاره کرد. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان با حضور در ‘اردوی حمیدیه گردی’ با بیان اینکه گردشگری می تواند محور توسعه بسیاری از شهرهای خوزستان از جمله شهرستان حمیدیه قرار گیرد، گفت: بهترین کاربری برای قصر تاریخی حمیدیه راه اندازی موزه مردم شناسی است.خسرو نشان در گفت وگو با ایرنا، همراهی با دوستداران میراث فرهنگی در این اردو را یک اتفاق خوب توصیف کرد و افزود: این تور گردشگری یک روزه به خوبی ظرفیت های حمیدیه را در زمینه میراث فرهنگی و جاذبه های گردشگری معرفی کرده است.وی با اشاره به بازدید از کوشک حمیدیه اظهار کرد: یک طرح جامع میراث فرهنگی و گردشگری با محوریت کوشک حمیدیه باید تهیه شود تا هم میراث منطقه و هم صنایع دستی را به درستی معرفی کند البته این مساله نیاز به مطالعات همه جانبه دارد.

در ادامه به تعدادی از مناطق بکر گیلان مثل مناطق بکر جنگلی اشاره میکنیم. در حکایت «مردی که از موسی دانستن زبان حیوانات را تقاضا میکرد» (همان،3/3395-3266 ) بلاهایی تدریجی بر اموال مرد وارد میشود و چون از قضا میگریزد، بلا بر جان خودش وارد میآید. دریاچه عباسآباد علاوه بر زیباییهای طبیعی که دارد، یک نکته جالب توجه هم در آن به چشم میخورد و آن چیزی نیست جز وجود یک بنای تاریخی کوچک که ظاهرا از دوران صفویها در میانه دریاچه به یادگار مانده است. اتلاف ماهیان رودخانه بالیخلو چای در طول بازه ۷ کیلومتری شهر اردبیل متاثر از بحران کم آبی و کاهش بارندگی و عدم تخصیص حقابه زیست محیطی از سوی دستگاههای متولی است.

بر پایه آن چه گفته آمد آیین های مربوط به کفن و دفن یا به تعبیر دیگر آداب وشعائر مربوط به مرگ در دین هندویی مورد مطالعه قرار می گیرد. وجود مواد ریز بر روی عملکرد شن تاثیر منفی میگذارد. 3اثرات متقابل تغییر در شرایط و شکل بستر رودخانه روی جریان آب ، فرسایش و رسوبگذاری . در درون قصة «امیر ترکِ مخمور و مطرب» (!همان،6/722-643) حکایتی از پیامبر و همسر او عایشه، نقل میشود: نابینایی به منزل ایشان وارد میشود و عایشه روی خود را از او میپوشاند.

عباسآباد هم از شهرهای شمالی زیبای استان مازندران است که دیدنیهای زیادی در آنجا انتظارتان را میکشند از جاده فوقالعاده جذاب کلاردشت به عباسآباد و مسیر جنگلی آن که بگذریم، دریاچه عباسآباد هم بسیار تماشایی است. روستای مازیچال در نزدیکی کلاردشت هم از آن مکانهای دیدنی است که بیشک از مناطق بکر شمال به حساب میآید. امامزاده «سه بزرگوار» نیز در نزدیکی این آبشار قرار دارد. پس اگر به آن سری زدید، برنامههای مفرح دیگر را هم در برنامهتان بگنجانید و از سد و دریاچه عباسآباد هم دیدن کنید.

رد شدن از جاده سد البرز، شما را به جنگل و دریاچه میرساند. البته از حق که نگذریم، رامسر واقعا دیدنی است. باغ کنار دریاچه عباسآباد هم از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسیده و این یعنی واقعا حیف است که در ایران زندگی کنید و در میان مناطق بکر شمال به دنبال دیدن این دریاچه ارزشمند نباشید. اوایل پاییز هم برای برنامهریزی برای دیدن این جنگلها خوب است. اگر قصد سفر به رامسر و دیدن جنگلهای دالخانی را دارید باید بدانید که هوای این جنگلها تقریبا در تمام فصول سال مطبوع و خنک است و اگر تابستان هم به دل جنگل بزنید با هوای گرم و شرجی چندان آزاردهندهای رو به رو نخواهید شد.

این روستا در پاییز به یک منطقه ی جذاب و دیدنی تبدیل میشود که در کنار درختان ارسی با قدمت بسیار بالا به یکی از دیدنی ترین نقاط اطراف تهران در پاییز بدل میشود. بسیاری از ساکنین تهران کن سولقان را برای تعطیلات کوتاه آخر هفته انتخاب میکنند. این مسیر سورتمه سواری در شمال شهر تهران واقع شده است. مسیر رفتن به جنگلهای دوهزار و سه هزار: بخش خرم آباد در پنجکیلومتری تنکابن، مکانی است که شما را به ورودی جنگلها میرساند. به همین دلیل برخی میگویند که علت نامگذاری جنگلها هم همین موضوع بوده است.

و یا اینکه یک رودخانه ممکن است دارای چند ین کانال باشد که در برخی از موارد ویژگی های آنها مشابه نیستند ، و یا اینکه رودخانه یک کانال اصلی دارد اما بر دو یا چند شعبه تقسیم می گردد . برخی از عهدنامه های مربوط به تحدید حدود رودخانه های صاحب جزیره پیش از آنكه درباره حاكمیت بر جزائر بحث كنند به تعریف آنها میپردازند . علاوه بر مواردی که گفته شد، دریاچههای متعدد دیگری هم در استان مازندران وجود دارند که سر زدن به آنها لذتبخش و مفرح است. به دریاچه چورت، دریاچه میانشه هم گفته میشود.

برای قایق سواری در این دریاچه میتوانید سراغ یکی از قایقهای پدالی که در محوطه این دریاچه اجاره داده میشود بروید. اگر قصد اجاره ویلا در کلاردشت و اقامت در این شهر هستید، حتما روستای مازیچال را در لیست مناطف دیدنی سفر خود قرار دهید. جنگلهایی که در ناحیه کوهستانی واقع شدهاند و در جنوب شرقی رامسر قرار دارند. اکولوژیکی و زیستگاهی زیادی دارند . جاده رسیدن به روستا کمی پرپیچ و خم است و رانندگی در آن دقت زیادی میطلبد. این اردوگاه دانش آموزی کشوری بدلیل فاصله نسبتا نزدیک آن با شهر زیارتی مشهد برای اردوهایی که زیارت مرقد امام هشتم شیعیان را سعادتی بزرگ میدانند جاذبه فراوانی دارد لیکن صرف نظر از امتیاز همجواری با مشهد مقدس خود اردوگاه نیز از جاذبه های طبیعی بسیار زیادی برخوردار است بعنوان مثال آب و هوای اردوگاه بسیار مطلوب و دلچسب است و فضای سبز آن با درختان قدیمی و کهن و با گلهایی که معمولا در چنین شرایطی خوب به عمل میآید محیطی را فراهم نموده که هر کسی دوست دارد بر لب جوی های آب روانی که در جای جای اردوگاه جاری است و بر روی نیمکتهای نصب شده بنشیند و فقط اکسیژن تنفس نماید.

حس خوبی که با رفتن به این مکان پیدا میکنید در هیچ کجای دیگر پیدا نمیشود. مسیر رفتن به مازیچال: برای رفتن به این روستا باید به منطقه مازیچال در ۱۳ کیلومتری کلاردشت بروید. مسیر دیگری که میتوان از آن تردد نمود و بخاطر مناظر جاده ای اغلب پذیرای گردشگران است تبریز – کلیبر – جلفا میباشد. مسیر رفتن به دریاچه عباسآباد: برای رفتن به عباسآباد باید از آمل و بابل بگذرید و بعد از آن، نرسیده به بهشهر، وارد جادهای شوید که منتهی به عباسآباد میشود. فیلم تلویزیونی متولد سی ام اسفند به کارگردانی حمید نعمتالله، چهارشنبه ۲۵ اسفند ماه ساعت ۲۴ از شبکه شما پخش خواهد شد.

بینندگان علاوه بر فیلم “حمام بزرگ (Le Grand Bain)”، کمدی فرانسوی در مورد گروهی از مردان که تیم شنای موزون را شروع میکنند، یک داستان کورونا نیز خواهند دید. این روستای دیدنی بر فراز شهر ماسال قرار دارد و در تابستانها و بهار، جایی برای گذراندن زندگی در دل طبیعت است. این روستا بر فراز تپهها و کوههاست و از فراز آن میتوانید شاهد اقیانوس ابری باشید که زیر پایتان قرار میگیرد. مناطق بکر جنگلی در شمال کم نیست و برای بازدید از بهترینها، لازم است که از قبل با موارد چشمگیر آن، آشنا باشید. با پیش رفتن در جادهای که شما را به جواهرده میرساند با مه غلیظ و رطوبتی دوستداشتنی رو به رو خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید