روزنامه شرق: چه اتفاقی برای زایندهرود افتاد؟

لایه دوم بهصورت تیرکهای عمودی است که با مقطع حدود ۳۵سانتیمتر در ۲۰سانتیمتر و به فاصله حدود ۳۵سانتیمتر از یکدیگر و بهصورت موازی اسکلت اصلی کشتی را تشکیل دادهاند. حتی می توانید کمی در مورد سفر و اقامت خود، موارد مختلفی که آنجا مشاهده کردید، از چه چیزهایی آنجا لذت بردید و با چه کسی یا کسانی بودید هم صحبت کنید. در تمام موارد به غير از قلياييت، حداکثر مقادير در ايستگاه 1 و حداقل آن در ايستگاه 5 مشاهده مي گردد که نشان دهنده روند کاهش غلظت مواد مغذي از داخل آب شيرين رودخانه به آب دريا مي باشد.

ساخت این بخش از دیدنی های مشهد ضد زلزله 2 سال زمان برده است و در ساخت آن 40 تن چوب به کار رفته است. اگر از طرقبه به طرف غرب 19 کیلومتر و از مشهد 29 کیلومتر حرکت کنید به این روستا میرسید. جلگه اي است ناهموار كه حدود ۳۰ کیلومتر طول و عرض آن است و وسعت آن با افزايش و کاهش آب رودخانه تغيير مي كند. کل ساختمان از دو تالارِ موزه هایی برای اسلحه (دو شمشیر متعلق به نادر شاه که روی یکی از آنها السلطان نادر و روی دیگری شعر “هست سلطان بر سلاطین جهان، شاه شاهان نادر صاحب قران”) و آثار دوره ی نادری (آثاری از دوره ی افشاریه شامل لباس ها و تابلو نقاشی هایی که بخش هایی از زندگی نادر شاه به خصوص جنگ هایش را نشان میدهند، نسخه ی خطی کتاب های ارزشمندی چون تاریخ جهانگشای نادری، ابزار و وسایل سوارکاری متعلق به آن دوره) تشکیل شده است.

در تمامی مسیر رود، تصرف حریم و تسطیح آن توسط صاحبان زمین ادامه دارد و آثار طبیعی پیرامون نهر رفته رفته از بین می رود ، با وجود این، نگاه فراگیر، نهر را باقیمانده ی یک رود طبیعی و مهم معرفی می کند . اثر ارزشمند او شاهنامه فردوسی است که برای سرایش آن سی سال تلاش بی وقفه داشته است. در مجموع طی 9 ماه نمونهبرداری، 621 قطعه ماهی که 508 قطعه آن مربوط به ایستگاه بالادست و 113 قطعه آن مربوط به ایستگاه پاییندست سد بود، توسط دستگاه الکتروشوکر صید گردیدند.

از زیبا ترین فضاهای این حمام میتوان به سربینه و هشت ستون سنگی آن اشاره کرد. شایع ترین اشتباهات در مورد تشخیص ماهی سفید رودخانه ای نابالغ از ماهی قنات پیش می آید. رودخانه سرباز نقش بسیارى را در آبادانى زمینهاى اطراف خود دارد و از آنجا كه آبرفتهاى زیادى را در این اراضى ته نشین مى كند، بسیار پربركت و آباد هستند. این مادی از کنار بندـپل مارنان جدا میشود.

ابعاد و ظرفیت فوق العاده زیاد این سدها سبب القای حس کوچک بودن در هر فردی می شود که کنار این سازه های عظیم قرار می گیرد. این حمام یکی از دیدنی های مشهد است که در وسط بازار مشهد و کنار حرم امام رضا قرار گرفته است. بخش بالای این بنا تو خالی است و معماری داخل آن با 20 ستون مرمری در پایین بنا و 8 ستون در بخش بالایی نشان دهنده الهام معماری بخش داخلی بنا از دوره ی اشکانی است. قره برون یا تاسماهی ایران، در حال حاضر گونهای مستقل محسوب میشود، اما پیشتر آن را زیرگونهای از ماهی روس میدانستند.

این شاهکار ادبی که تاریخ ایران را در غالب افسانه از ابتدا تا حمله ی اعراب به ایران را روایت می کند. در این روستا جاذبه ی آب گرم میامی نیز از دیدنی های مشهد است. از دیگر دیدنی های این روستا میتوان به کاروانسرای عباس آباد و کاروانسرای میای اشاره کرد. تزئینات این حمام، به ویژه نقاشی های آن که راوی داستان های ایرانی است، بسیار زیبا و جذاب اند.

در سربینه نقاشی و کاشی رنگی هایی میبینید که ساروج بری و گچ بری هایی با 28 لایه دارد که 13 لایه ی آن را نقاشی های زیبا تشکیل داده است. برای ساختن این جاذبه از دیدنی های مشهد هزینه ای بالغ بر 553 میلیون ریال اختصاص داده شد که بخشی از این هزینه از طریق مردم با تهیه ی بلیط های گرانتر برای قطار تهران-مشهد تامین شد. پیشنهاد انتقال آب دریا به کویر ایران و ساختن دریاچه گسترده میدادند و یا پیشنهاد ایجاد یک کانال برای اتصال دریای خزر به خلیج پارس یا دریای عمان برای عبور کشتی. یک روش غیر مستقیم برای قضاوت در باره دقت یک معادله انتقال رسوب، محاسبه نتایج شبیه سازی با استفاده از آن معادله و مقایسه آن با میزان آبشستگی و رسوبگذاری اندازه گیری شده می باشد.

پنج قوتهای دریافت و آن سمع است و بصر و شم و ذوق و لمس . به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، خراسان شمالی یکی از استان هایی است که برخی از مردم روستایی و زمین های کشاورزی برای تامین آ ب شرب و آب کشاورزی با مشکل تامین آب مواجه هستند و همین امر در سال گذشته تبدیل به یک بحران برای مردم روستایی شده بود. دریاچه نمک در بیشتر مواقع سال خشک و پوشیده از نمک بوده و در ماههای بارندگی ارتفاع آب این دریاچه در برخی مناطق به 2 سانتیمتر میرسد اما پس از تابش خورشید، به سرعت تبخیر میشود.

فردوسی بزرگترین شاعر ملی ایران است که در طول زندگی اش و به خصوص پس از آن به القاب دیگری چون حکیم سخن، حکیم توس و استاد سخن معروف بوده است. پس از عبور از سربینه به سمت گرمخانه باید از هشتی بگذرید که در آن حوض کوچکی دیده میشود که هر کس پس از بیرون آمدن از گرمخانه و قبل از ورود به سربینه پای خود را در آن میشسته است. حمام مهدی قلی بیک پس از اینکه وقف آستان قدس رضوی شد در سال 85 به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داد.

پس از کشته شدنش باغ در نظر گرفته شده برای آرامگاه میان بازماندگان تقسیم شد و موقوفاتش به تصاحب آنان در آمد. طرحی با نظر آندره گلدار نیکلای مارکف و کریم طاهر زاده بهزاد پذیرفته شد. نادرشاه افشار در تیر ماه 1077 خورشیدی در ابیورد خراسان زاده شد و در 2 بهمن 1125 در فتح آباد قوچان به دست جمعی از سردارانش به قتل رسید. ایوانی بیرونی که کف آن از خشت ساخته شده است در این بنا دیده می شود.

برای طرح توسعه نیروگاهی این سد نیز احداث 6 واحد 700 مگاواتی دیگر به صورت زیرزمینی در ساحل راست پیشبینی شده که فعلاً فقط سازه آبگیر آن ساخته میشود. ستون ها و سرستون های این بنا یادآور معماری تخت جمشید می باشد و اشعاری که روی اضلاع چهارگونه بنا حکاکی شده است یادآور اندیشه و شخصیت اوست. عکسهای خانوادگی و شخصی با زایندهرود و خاطره بازیها و تفریحهای دستهجمعی خانوادهها در ساحل رودخانه بیشترین محتوایی بود که شهروندان اصفهانی در هفته آشتی آب با اصفهان در فضای مجازی دست به دست کردند که همه اینها حکایت از شور و نشاطی داشت که جریان هر چند کوتاه رودخانه در اصفهان برانگیخت، اما از صبح بیستوچهارم بهمنماه، دریچههای سد زایندهرود که برای کشت کشاورزان شرق اصفهان باز شده بود، بسته شد.

وی در هر فرصتی به بزم مینشیند و در مَی خوردن کسی نمیتواند با او برابری کند. هر یک از دو طرف متعاهد متعهد می شوند ، از استفاده از رودخانه های محاذی و متوالی به مقاصدی که مغایر با مقررات موافقتنامه حاضر بوده و یا به منافع طرف متعاهد دیگر لطمه وارد می آورد احتراز نماید. موزه بزرگ خراسان با 18000 متر مربع زیربنا و ساختمانی 12 طبقه ای شامل گنجینه های تاریخی، بخش مردم شناسی، بخش ویژه ی کیهان شناسی، کتابخانه، آزمایشگاه، کارگاه های مرمت اشیا تاریخی یکی از دیدنی های مشهد است که در مجموعه ی کوه سنگی قرار دارد.

کوه بانکول در ناحیه مهراب،در 10 کیلومتری شمال ایلام واقع شده است.ارتفاع این کوه 2304 متر است.رودخانه های مورت،کنگیر وآبزنگان از کوه بانکول سرچشمه میگیرند.این کوه نیمه جنگلی از شمال غرب به سوی جنوب شرقی با طول 30 کیلومتر وبا عرض متوسط 6 کیلومتر کشیده شده است.واز سوی جنوب شرقی به کوه مانشت متصل است.مسیر جاده ایلام- کرمانشان از غرب کوه میگذرد. این آرامگاه با 12000 متر مربع مساحت در مجموعه ی باغ نادری با مساحت 14400 متر مربع قرار دارد. قدمت این بنای مذهبی-تاریخی ساخته شده با معماری ایرانی اسلامی به قرن دهم هجری میرسد. در معماری داخلی بنا کاشی کاری ها و نقوش سنگ برجسته ای از شاهنامه و کتیبه هایی سنگی از اشعار فردوسی بزرگ نیز مشاهده می شود.مجموعه ی فرهنگی گردشگری باغ آرامگاه فردوسی، امروزه در طوس و در 25 کیلومتری شمال غربی مشهد جایی در بین دو روستای طوس سفلی و اسلامیه نزدیک به شهر تاریخی تابران و بقعه ی تاریخی هارونیه قرار دارد.

وي ادامه داد: حدود 30 سال زباله شهر انزلي و روستاهاي اطراف آن در بخشي از تالاب انزلي دپو ميشد که با پيگيريها و اقدامات قضايي محيط زيست استان، شهرداري ان مکان را تعطيل کرد و در حال حاضر تمام زبالههاي شهر انزلي به کارخانه کمپوست انزلي منتقل ميشود. امکان ندارد از دیدنی های مشهد صحبتی شود و در محفلی درباره مشهد چیزی گفته شود یا متنی برای معرفی شهر مشهد نوشته شود و نام فردوسی و آرامگاهش آورده نشود. 6 و 7 کتیبه با قاب چوب و درختان توت و گردو در دیواره های بیرونی و درونی مسجد قرار دارند که آیات قرآنی بر روی آنها نوشته شده است.

در دهه 1930 دسترسی عمومی مجاز بود، اما باغها از بین رفتند و درختان زیادی برای چوب هیزم در طول جنگ داخلی قطع شدند. کابینت ها و سینی های آبدارخانه و دیواره ها همگی از چوب ساخته شده اند. زندگانی جاویدی که با کسب مقام بلند شهادت، به آن نائلمیشود و زیر بار یوغ استبداد ماندن و نیز تسلیم آنان بودن برایش مرگ است، از اینرو دلاورانه در راه اهداف پاک خود میجنگد اگرچه در تندباد حوادث از درخت جدا شود.

دیدگاهتان را بنویسید