رود زاینده رود – رودهای ایران – سفر در ایران

روستای پلکانی اشتبین که مربوط به دوره صفوی میباشد در حاشیه سواحل زیبای ارس در دل کوههای بلند آذربایجان شرقی قرار دارد و از توابع بخش سیه رود و دهستان نوجه مهر شهرستان جلفا میباشد. دهستان گابریک نام دهستانی است در بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر جاسک استان هرمزگان در جنوب ایران است.در مسیر جاسک کهنه به جاسک (نزدیک ایست بازرسی ) از منطقه حفاظت شده حرای جاسک میگذرد. به گزارش سلام نو به نقل از تریپ یار، یکی از قدیمیترین و زیبا ترین روستاهای حاشیه رود خانه ارس روستای اشتبین است.خانه های مزین به سر درها و کتیبه های مرمرین دوره صفویه و طبیعت جذاب با جنگلی از میوه های متنوع ،این روستا را دهکده سلامت نام نهاده و در زمره آثار ملی ثبت شده قرار داده است.

روستاهای این منطقه غالباً کم جمعیت هستند و علی رغم کمبود امکانات در تمام سطح منطقه پراکنده میباشند . 2013) که منعکس کننده نرخ تأمین رسوب بالا (بدلیل سقوط سطح اساس) و کاهش فضای رسوبگذاری است. در این پارک سوار ماشین زمان میشوید و به ابتدای خلقت سفر میکنید، از داخل دهان انسانی در حجم بزرگ وارد بدن او میشوید و اندام های بدن او را کشف میکنید، سوار زیر دریایی ای میشوید تا دنیای جانوران زیر دریا را ببینید، در سیمیلاتور چون یک خلبان بر فراز مشهد پرواز خواهید کرد، با ژیروسکوپ فضایی وضعیتی شبیه به بی وزنی و تست های مقدماتی فضا نوردی را تجربه خواهید کرد، با مریخ نورد در سطح مریخ کاوشگری میکنید، در آسمان نمای خورشیدی در بی انتهایی آسمان ها غرق خواهید شد، در آکادمی زیست شناسی در غالب یک پزشک بدن انسان یا قورباغه ای را تشریح میکنید و تزریق و احیای قلبی را میتوانید به صورت عملی انجام دهید.

و کارخانه ذوب آهن در سال 1344 وارد منطقه شد. این سریال چهار فصل دارد و از سال 1993 تا 1996 از شبکه نه تلویزیون استرلیا پخش شده است. در دائرة المعارف اسلام آمده: «رسالهء مخروطات اپولونیوس هشت کتاب (مقالت) بوده است، آخرین آنها (به استثنای چهار شکل) مفقود شده است. از آثار و اشیای بازمانده می توان دریافت که زندگی و تمدن تا قرن هابعد از اسلام نیزدراین قلعه ادامه داشته است. بنای اصلی قلعه از سه بخش به هم پیوسته ارگ جنوبی، ارگ شمالی و ارگ میدانی تشکیل شده.

جنگل های مانگرو موجود در منطقه بعنوان یکی از مهمترین زیستگاه های پرندگان آبزی بومی و همچنین مهاجری می باشد که در فصل مناسب از نقاط سردسیری عرض شمالی کره زمین به منطقه کوچ می کنند . یکی دیگر از فعالیت های گردشگری منطقه فعالیت پرنده نگری برای علاقمندان به طبیعت است وجود این جنگل ها و طبیعت زیبای آن عامل مهمی در جهت جذب علاقمندان به طبیعت بوده است.

کار اصلی ساخت این سد در سال 1982 به پایان رسید و میزان آهن و فولادی که برای آن استفاده کردند به قدری بود که میشد 380 کپی از برج ایفل بسازند! جذابیت منطقه مورد مطالعه نیز اثر معنی داری بر تمایل افراد جهت پرداخت مبلغی جهت بازدید از منطقه داشته به طوری که افرادی که میزان جذابیت منطقه را بهتر ارزیابی نموده اند، احتمال پاسخ بله در تمایل به پرداخت در آنها افزایش یافته است. در این راستا، بر مبنای بند چهارم قانون معاهده راجع به آب رودخانه هیرمند، در سالهایی که در اثر حوادث اقلیمی مقدار جریان آب از سال نرمال آب کمتر باشد، ارقام تحویل آب به ایران با تعدیل صورت میپذیرد اما بر اساس اطلاعات ماهوارهای PERSIANN-CDR و CHIRPS در بازه 33 ساله 1983 تا 2016، میزان بارندگی فصلی و سالانه در حوضه آبریز هیرمند افزایش داشته است.

با وجود آنکه دریاچه ارواح فاصله زیادی از پایتخت دارد، اما به دلیل محبوبیت، از آن در بین جاهای دیدنی اطراف تهران یاد میکنیم. اولین کسی که توانست در کاتگوری و طبقه بندی این جنگلها، و خیلی از گیاهان و حیوانات دیگر نقش ایفا نماید ابو علی سینا بود ،که گونه ای از دو گونه مشهور در دنیا بنام (اوءسینا)بنام اوست،از جنگلهای تمر هم، سواحل حساس اکولوژیکی یاد میشودوآنطوریکه متخصصین و مهندسان آبزیان بدان اشارت مینمایند، که قاطبه موجودات آبی و بخشی از حشرات آبی و پرندگان دریایی ،بخش غالبی از زندگی خود را، تا رسیدن به مرحله جوانی و نوجوانی در این مناطق سپری مینمایند و از سوئی برگهای این درختان ،پس از تجزیه شدن در آب ، مواد آلی شده، و باعث تولیدات اولیه زی شناوران گیاهی و متعاقب آن زی شناوران حیوانی (زئوپلانکتون)میگردد، بطوریکه چرخه حیات برای تمامی موجودات آبزی فراهم میشود.

13. مصرف مواد مخدر: احمدی به سابقه استعمال مواد مخدر بین بیماران اماس پرداخته و نتیجه گرفته است که مصرف مواد مخدر از عوامل بیماری اماس است (احمدی، 1392: 15). ابراهیمی نیز در پژوهشی دیگر، سیگار را یکی از عوامل خطرساز ابتلا به اسکلروز متعدد (اماس) میداند (ابراهیمی، 1388: 11). در منطقه پیربکران، میزان استعمال دخانیات در بین مبتلایان به اماس صفر درصد بود و بنابراین، مصرف سیگار یا هر ماده مخدر دیگری از عوامل اماس در این منطقه محسوب نمیشود.

واقعه ای که از رهگذر آن فرد می تواند تعالی یابد و حقایقی بر او کشف شود که در زندگی این جهان بر او نامکشوف بوده است. روستای اشتبین در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۶۹۲ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و یکی از جاذبههای مهم گردشگری منطقه بشمار میرود بطوریکه دورنمای طبیعی آن چشم هر بیننده ای را خیره میکند. سرزمین موج های آبی با وسعتی به بزرگی یک شهرک (23 هزار متر مربع) اولین و بزرگترین پارک آبی ایران و یکی از بزرگترین پارک های آبی سرپوشیده ی خاورمیانه و جذاب ترین و معروف ترین پارک آبی بین دیدنی های مشهد است.

این مکان که در اصل یک پارک آبی میباشد یکی از بزرگترین پارکهای آبی دنیا محسوب میشود. پارک علمی پروفسور بازیما یکی از دیدنی های مشهد برای کودکان است که واقع در طبقه چهارم مجموعه گردشگری سپاد با 2400 مترمربع مساحت اولین پارک با موضوع علمی در ایران است، پس از کورپوس هلند و سنگاپور، سومین پارک با محوریت سفر به درون بدن انسان میباشد. خور های موجود در مناطق سه گانه حرای جاسک شرقی غربی و گابریک عبارتند از خور یک بنی واقع در جاسک مرکزی(غربی)، خور شهرنو و خلاصی واقع درحرای جاسک شرقی وخورهای کنتاکی – بو خور( نهرو)- سورگلم- کرگی( نوک تراش)- نیزه ایی- پهنو- حد گابریک – کاشانی- کهنه – چل و چلیکی واقع در منطقه گابریک می باشند.

مناطق حفاظت شده حرای جاسک با استفاده از معیار آبزیان (ماهیان) در سه منطقه حفاظت شده شامل جاسک غربی(خور مرکزی)، جاسک شرقی(خور خلاصی) و گابریک و جگین(خور گابریک) تقسیم شده است. همچنینبهر ه برداری بی رویه از منابع تالابی (آبزیان – پوشش گیاهی )موجب کاهش بازدهی و نابودی منطقه می گردد . بستر مناسب برای لارو آبزیان و تاثیرگذاری درامر صید ماهیان از ارزش های اقتصادی آن می باشد که اشتغال و امنیت اجتماعی از آن حاصل می گردد .

کنار رودخانه سن پاریس ارزش کاوش و بازدید کردن را دارند. و اگر با تورهای ۱روزه کن سولقان سفر کنید معمولا بازدید از این غار بیوک آقا را از دست نخواهید داد. به همین خاطر می توانید در سفرهای کوتاه تان در مناطق اطراف تهران، لحظاتی را در امامزاده ها سپری کنید. سدهای برق آبی، نیروگاههای ترموالکتریک که آب را برای خنک سازی استفاده می کنند، پالایشگاههای نفت و سنگ معدن که آب را در فرآیندهای شیمیایی استفاده می کنند و کارخانه های تولیدی که آب را به عنوان حلال استفاده می کنند، کاربران عمده صنعتی می باشند.

بستر رودخانه ارس دارای شیب زیادی بوده كه آب با سرعت درآن جریان دارد و مثل رودهای دیگر نمی توان بر روی آن قایقرانی كرد ولی اگر قایق موتور دار باشد می توان از آن استفاده نمود. نتایج نشان داد که خانوار­های روستایی بر اساس تجربه­های شخصی، نسبت به خطرات سیل و احتمال وقوع آن در آینده آگاهی دارند و بر این اساس مایلند بخشی از هزینه کاهش خطر سیلاب را به عنوان عمل مشارکت­گرایانه برای بهره­گیری از شیوه­های نوین مدیریت سیلاب بپذیرند.

22- پل جويي: اين پل محاذي عمارت هفت دست و در حد غربي باغ سعادتآباد قرار داشته است كه چون جوي آبي بر روي آن ساخته بودند به اين نام معروف شده است. جنگلهای حرا بنام تمر با نام محلی، و مانگرو به زبان انگلیسی نام می برند ! جنگلهای حرا دارای ارزشهای مهمی جهت تفرج و گردشگری هستند از مهمترین فعالیتهای گردشگری جنگلهای مانگرو جاسک تفرج از طریق فعالیت های قایقرانی می باشد. از رودخانه های مهم این مناطق نیز می توان به: رودخانه فصلی سی دهی – رودخانه فصلی تاری گز در حرای جاسک شرقی، رود خانه جاسک کهنه و مزاری در حرای مرکزی و رودخانه فصلی گابریک- رودخانه جگین – رودخانه فصلی کهنه کور درحرای گابریگ اشاره نمود.

شهرک اندیشه در بخش مرکزی شهرستان شهریار با 6 فاز مجتمع جمعیتی بیش از 140 هزار نفر را در خود جای داده و هنوز مرکز بهترین ویلاهای اطراف تهران است. برای دختر خانم هایی که از این پارک دیدن میکنند نیز اتاقی در نظر گرفته شده تا از طریق بازی با سوالات خود در مورد بلوغ و جنسیتشان رو به رو شوند و جواب هایی برای آنها بیابند. در حال حاضر چند کتیبه به خط ثلث مربوط به زمان شاه طهماسب و شاه عباس صفوی در این آبادی وجود دارد، و نیز گورستان قدیمی آن، کتیبه هایی باقی مانده است.همچنین در بین دیگر آثار تاریخی موجود در این روستا میتوان به تعدادی از سنگ درب خانههای روستایی اشاره کرد که یکی از آنها را مربوط به دوران سلطنت سلطان محمد خدابنده دانسته اند.این روستا یکی از معدود روستاهای استان آذربایجان شرقی است که دهها کتاب و آثار تاریخی از جمله کتاب تاریخ نادری در بین مردم روستا نگه داری میشود.

روستای فیلبند یکی از زیباترین روستاهای مناطق جنوبی بابل و آمل است که مسیر دسترسی به آن از جاده هراز، ۲۵ کیلومتری جنوب آمل به سمت شرق و به سمت سنگچال جدا میشود. یکی دیگر از دیدنی های مشهد که برای کودکان ساخته شده است. رودهای رامسر پس از گذشتن مسافت کمی به دریای خزر وارد میشوند.آب بسیار خنگ و تمیزی دارد و لی در مواقع طغیان سرعت بسیار بالایی دارد و برای کودکان نزدیگ شدن به آن خطرناک است .در بعضی از جاهای رودخانه که آرامتر است امکان ماهیگیری وجود دارد . مسافران پس از گذر از جلفا، روستای سیه رود، نوردوز (مرز ایران و ارمنستان) روستای دوزال، کردشت از سه راهی هراس به روستای زیبای اشتبین وارد میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید