رودخانه ماربر- رودهای ایران – سفر در ایران

رئیس کل دادگستری استان تهران تصریح کرد: تاکید بر این است که دستگاههای متولی و مردم همکاری لازم را برای اجرای طرح حدنگار در مورد اراضی زراعی داشته باشند تا با تثبیت مالکیتها زمینه سواستفادهها و رفع تصرفات از بین برود. رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه تصریح کرد: اگر چنانچه تغییر کاربریها مشمول مرور زمان شده باشد، جهاد کشاورزی موظف است، دادخواست خلع ید و رفع تصرف را تقدیم دادگاه حقوقی کند تا دادگاه حکم به قلع و قمع و رفع تصرفات دهد. القاصی با تاکید بر لزوم تسریع در رسیدگی به ۸۲ پرونده جریانی در حوزه اراضی در لواسانات اظهار کرد: ضرورت دارد این پروندهها به قید فوریت تعیین تکلیف شوند تا اگر مشمول مرور زمان نشده، حکم مقتضی صادر شود و اگر مشمول مرور زمان شده، از دستگاه متولی خواسته شود تا سریعاً دادخواست خلع ید و قلع و قمع را به دادگستری ارائه دهند.

رئیس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: وضعیت نابسامانی که در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز در اقصی نقاط کشور مشاهده میشود، به این دلیل است که دستگاههای متولی در این حوزه بهموقع به وظیفه خود عمل نکردند. القاصی در ادامه با بیان اینکه در مواردی مشاهده میشود که در راستای انجام وظایف در چارچوب حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات بهموقع عمل نشدهاست، گفت: سوال این است که زمانی که شخص در حال تغییر کاربری اراضی زراعی و باغات است، دستگاه متولی کجاست؟

القاصی تاکید کرد: تخریب بسیاری از بناها و ویلاهای مجلل، حاصل عدم اقدام بهموقع دستگاههای متولی و نهادهای مسئول در قبال صیانت از حقوق بیتالمال و حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات است و امروز باید با صرف هزینه نسبت به تخریب این بناها اقدام و رفع تصرف شود. القاصی گفت: آنچه که امروز انتظار مردم از مسئولان، دستگاهها و نهادهای متولی صیانت از بیتالمال بهخصوص در بخش اراضی ملی، منابع طبیعی، انهار و حفظ کاربریها است، این است که به وظیفه خود در قبال این میراث گرانبها که برای نسلهای فعلی و آینده است، بهموقع، در زمان مقرر، با جدیت و حساسیت عمل شود.

انتظار و توقع مردم از دستگاه قضائی رسیدگی «بهموقع» و «عادلانه» است و طولانی شدن فرایند رسیدگی خسارت و ضرر بههمراه دارد و این وظیفه قضات و کارکنان اداری است که از این خسارت و ضرر جلوگیری کنند. القاصی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن توصیه به کارکنان قضائی و اداری برای اعمال نظارتهای لازم در جهت جلوگیری از ایجاد اطاله در رسیدگیهای قضائی اظهار کرد: عوارضی که در نتیجه اطاله دادرسی بهوجود میآید، سنگین است و به اعتماد عمومی آسیب میزند.

وی با بیان اینکه خلاءهای نظارتی گذشته در زمان نشاء و کشت محصولات آب بر حاشیه رودخانه بشار یاسوج سبب واردآمدن خسارتهایی به این رودخانه شده است ادامه داد: نبود مدیریت مناسب در حوزه کشاورزی و ارائه مجوزهایی برای کشتهای پر آب و غیر اصولی در حاشیه رودخانه بشار موجب وارد آمدن آسیب جدی به این رودخانه شده است. رودخانه بشار از رودخانههای جنوبی شرقی بویراحمد علیا سرچشمه میگیرد سرچشمه اصلی این رود نهرهای گنجگون تیز آب و تنگ سرخ است. ذخیره سد زاینده رود رود تا ۱۸ اسفندماه به ۱۸۴ میلیون مترمکعب رسیده است و بارشها در کوهرنگ سرشاخه اصلی حوضه زاینده رود تا روز پنجشنبه ۱۹ اسفندماه ۹۶۳ میلیمتر بوده که افزایشی ۵۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان میدهد و با میانگین بلندمدت بارشها در این منطقه که ۹۷۰ میلیمتر بوده، برابر است.

رودخانه بشار شاید در تعریف مانند یکی از بیشمار رودخانه های این کشور باشد اما این رودخانه ویژگی هایی دارد که آن را منحصر بفرد می کند.بشار شاهرگ حیاتی است که یاسوج و صدها روستا و آبادی بزرگ و کوچک در کنار آن شکل گرفته است.این رودخانه از تنگ سرخ و تنگ تیزاب در مرز استان فارس شروع شده و پس از گذر از یاسوج و دروهان با پیوستن به رود خرسان به کارون می ریزد.از آنجایی که هسته اصلی و شاکله شهر یاسوج در دو سوی این رودخانه ایجاد شده پس بستر و حریم آن کاملا مشخص و معین است .

بنای مستطیل شکل امامزاده ابوطالب نیز در انتهای شمالی فرحزاد واقع شده است. ایران در ردیف کشورهای پهناور و پرهمسایه قرار دارد و بازخوانی تاریخچه آبی این کشور حاکی است که ایران با بیشتر کشورهای همسایه خود، در زمینه استفاده از آب رودخانههای مرزی قراردادهایی را امضا کرده است؛ قراردادهایی که عمر برخی از آنها به یک قرن هم میرسد و از تعهد دو کشور طرف قرارداد و روابط آبی پایدار آنها حکایت دارد.

وی تصریح کرد: در تبصره دو ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات، قانونگذار، جهاد کشاورزی را موظف کرده که اگر تغییر کاربری در اراضی زراعی و باغات بهطور غیرمجاز رخ دهد، باید بلافاصله ورود کرده و از تغییر کاربری در اراضی زراعی و باغات جلوگیری کند. مدیرعامل شرکت آب منطقهای آذربایجان شرقی عنوان میکند: متاسفانه در اثر طغیانهای فصلی رودخانه بخشی از خاک کشورمان به زیر آب میرود و مسیر رودخانه جابجا میشود که در این مورد با کمک مهندسان ایرانی و اعتبار ۶۰۰ میلیارد تومانی تلاش داریم ضمن ایمنسازی از جابجایی مرز آبی هم جلوگیری کنیم.

از لحاظ عرفی بستر را می توان به صورت محل عبور آبی که از رودخانه می گذرد تعریف نمود. به گزارش ایرنا، تا پیش از سال ۹۸ ، در آن سالهایی که نه ذهنمان درگیر کرونا بود و نه خشکسالی اینچنین جان و تنمان را می لرزاند یکی از بزرگترین دغدغه هایمان رودخانه بشار و آزاد سازی آن از دست آدمهایی بود که مانند اختاپوس بر حریم این رودخانه چنگ انداخته بودند و به بهانه های مختلف از کارخانه های تولیدی صوری، تا کشت برنج به نام محرومان و به کام عده ای گمنام و ایجاد کارخانه شن و ماسه رمقش را می گرفتند.

آنچنان که مدیرعامل آب منطقه ای می گوید:« رودخانه بشار در خوشبینانه ترین حالت تا شهریورماه آب دارد » این بدان معناست که بشاری که یخبندانهای طولانی، سیل های طغیانگر و روزهای پر خروش را تجربه کرده است حالا کامش خشک شده و حیات دوباره اش نیازمند عزمی جدی و همگانی است. اما چرا حیات بشار تا این اندازه اهمیت دارد که گاهی گفته می شود بشار بمیرد یاسوج می میرد؟

گاهی هم نمونه ای برای از خودگذشتگی است؛ او وقتی صدای ناله ی جوانه ها را می شنود، به جوی های کوچکی تبدیل می شود تا به یاری آنان بشتابد . در پاورقی ذیل «وج» 3 نوشته اند: «در نسخه ها بمرج، تصحیح متن قیاسی است». گروه شوک: کشتی نوح همراه حیوانات رنگین، رودخانه سن در پاریس را مزین کرد تا هشداری برای تغییرات آب و هوایی باشد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، رودخانه سن حدود 470 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. ساختن گل در حدود 20 درصد وزن خاک به آن آب اضافه می نمایند. مدیرعامل سازمان آتش نشانی یاسوج بیان کرد: غواصان آتش نشانی پی از حدود ۵ دقیقه پس از رسیدن در محل جسد را از آب بیرون کشیدند و تحویل عوامل اورژانس دادند اما بعلت زیاد مانده در آب علائم حیاتی نداشت و جان خود را از دست داده بود.

القاصی اذعان کرد: در مواردی نیز مشاهده میشود که کاربری اراضی زراعی و باغات که باید به عنوان سرمایه در خدمت جامعه قرار گیرد، از سوی اشخاص سودجو برای کسب ثروت بیشتر و منافع خود و با نقض قوانین و مقررات آمره تغییر پیدا میکند و مبالغ کلانی را از این راه به جیب میزنند؛ در حالی که تمامی افرادی که امروز دور این میز جمع شدهاند در قبال این اقدامات و نقض قوانین و مقررات مسئولیت قانونی، شرعی و وجدانی دارند. این رود در مسیر خود از شهر یاسوج عبور میکند. در آن زمان همه این تصور را داشتند که سیل درس بزرگی به تصرف کنندگان ، مال باختگان و مسئولانی که مجوز این تصرفها را صادر کرده ، داده است.

دیدگاهتان را بنویسید