دیدنیها، مسیرهای دسترسی، عکسها

این رود پس از دریافت چندین شاخه فرعی در ناحیه کوهستانی و پس از مشروب کردن اراضی پشت بسطام و زیراستاق، به سوی کویر نمک میرود. این دره یکی از مجذوب کننده ترین درههای ایران و جهان به شمار میرود و مناظر بی نظیری را در خود جای داده است. بلیط این برج آهنی شبکه­ای، با وجود شهرتش در سراسر جهان آنقدر که انتظار می­رود گران نیست، با تورهای صعود و رزرو بلیط برای فرار از صف­های طولانی، برای توریست­ها حدود 30 پوند یا کمتر تمام می­شود. با خیال راحت برج و بارویشان را میسازند. رئیس مجمع نمایندگان خوزستان: ما نمایندگان بدون حمایت نمیتوانیم از این طرح ممانعت کنیم، مطبوعات ما را تنها نگذارند.

نتایج حاصله نشان می هد ، به کارگیری شیوه های مختلف معماری ، خصوصاً بهره گیری از اصول جدید معماری پایدار و چگونگی طراحی چنین مجموعه هایی به طور مستقیم در کاهش تعرضات در محیط های طبیعی بکر و مناطق اکوتوریستی موثر است و ارائه ی طرح های سازگار با طبیعت می تواند به طور عملکردی باعث ترغیب الگوهای صحیح رفتاری در برخورد با طبیعت و منابع طبیعی محدود موردنیاز نسل های آینده شود. اولین درسی که بشر در دوران مدرنیته گرفت این بود که نمیتواند در برابر طبیعت بایستد. این رودخانه با ۱۴۰ کیلومتر طول و ۷۱۰ کیلومترمربع مساحت حوضه آبریز، دارای شیبی برابر با ۴٪ است و یک رودخانهٔ گراولی (سنگریزهای) و ماسهای بریدهبریده است.

تجن از رودخانه های٬ مهم حوزه آبریز دریای مازندران می باشد که از ارتفاع ۳۲۵۱ متری کوههای هزار جریب در دامنه شمالی سلسله جبال البرز در جنوب شهرستان ساری از چشمه های متعددی در دهستان پشتکوه سرچشمه میگیرد٬ که از شمال به دریای خزر ٬ از شرق به حوزه رودخانه دارابکلا و نکاء رود ٬ از جنوب به استان سمنان و از غرب به حوزه سیاهرود و رود خانه تالار محدود می شود . رودخانه تجن، رودی است که در شرق شهرستان سرخس جاری است. رودخانه تجن بزرگترین منبع آب سطحی دشت سرخس میباشد.

رودخانه سفيدرود: رودخانه سفيدرود يکی از سرشاخههای رود تجن است که از چند رودخانه فرعی تشکيل شده و به طرف شمال شرق جريان میيابد. اختلاف ارتفاع سطح تا کف پارک، ۵۵ متر و دارای شیبی بین ۱۰ تا ۳۵ درجه است. در کف بستر رودخانه گياهان آبزی به چشم میخورند. در تعبیر خواب رودخانه ، به آب و هوا، محیط اطراف رودخانه، فعالیتهایی که انجام میدهید، و احساسات کلیتان در خواب توجه داشته باشید، چرا که همهی اینها در تعبیر رویایتان نقش خواهند داشت.

جهت تعيين شرايط اوليه کيفيت آب رود، در ارديبهشت ماه و قبل از شروع کشت و کار نمونه برداري انجام شد و غلظت پارامترهاي نيترات، نيتريت، آمونياک، فسفات، اکسيژن محلول، سختي، قلياييت،pH و BOD5 با روش هاي استاندارد اندازه گيري شد. به خصوص در کوه دالان کوه و در سمت شمالی روستای دامنه (دم بین) بز وآهو و کور و کبک فراوان بوده و به همین جهت این کوه به عنوان شکارگاه مورد استفاده قرار می گرفته است .

در حوزه آبی هریرود و هیرمند رودخانه هاى متعددى درجريان ميباشند که اين رودخانه ها عمدتاً از دامنه هاى کوه بابا درمناطق مرکزى کشور سرچشمه میگيرند. رودخانه حبلهرود: حبلهرود پرآبترین رودخانه جنوب البرز در استان سمنان و از رودخانههای دائمی استان به طول 240 کیلومتر میباشد که از دامنه کوههای سایو و شاه محمد قله و هما در 30 کیلومتری شمال شرقی شهرستان فیروزکوه در استان تهران سرچشمه میگیرد و به نام رودخانه گورسفید به سوی دامنه شمالی کوه ماراب جاری میگردد بنابراین حوضه آبریز اصلی آن در خارج از استان سمنان واقع شده است.

قسمت سفلای تجن که از حدود 8 کیلومتری جنوب شهر ساری (نزدیک آبادی تنگه لته) آغاز میشود، در بخش مرکزی شهرستان ساری با جهت عمومی جنوبی ـ شمالی جریان دارد و بستر آن ماسهای است. این رود منبع اصلی آب کشاورزی شهرستان گرمسار بوده و تأثیر مهمی در اقتصاد و آبادانی منطقه دارد. پس از این عملیات، جیانگ، دیزی را از گروه اخراج می کند تا این که عملیات بسیار مهمی پیش می آید. با توجه به این که بهره برداري از توان هاي توریستی در هر منطقه می تواند زمینه اي پویا و فعال براي توسعه آن در پی داشته باشد ساحل رود خانه تجن با داشتن توان ها و جاذبه هاي اکوتوریستی بسیار غنی بویژه شرایط آب و هوایی و طبیعی پاك، نقش مهمی در توسعه اقتصادي- اجتماعی و فرهنگی ناحیه ایفا می نماید.

هنری که امروزه با تلفیق علوم مهندسی به یک رشته بسیار جذاب دانشگاهی در کشورمان تبدیل شده و بدلیل همین ریشه فرهنگی از رشته های بسیار پرطرفدار دانشگاهی میباشد. در واقع این نوع گردشگري جهت پیشرفت اقتصادي هر کشور، مردم بومی منطقه و حفظ ارزش هاي طبیعی، زیست محیطی و فرهنگی مناطق گردشگري مناسب تشخیص داده شده است. رودخانه ها از جمله با ارزش ترين اکوسيستم هاي آبي هستند که سلامت و بقاي آنها سبب حفظ بقاي تمام موجودات زنده استفاده کننده از آنها مي شود.

جزایری هم با آبگیری سد در دریاچه به وجود آمدهاند که با قایقهای تفریحی در دسترس هستند و انبوهی از درختان کنار و بادام کوهی آنها را مانند دیگر نقاط کنار دریاچه میپوشانند. حیطه های طیفی که تصاویر در آنها اخذ می شوند ، حیطه های مرئی و مادون قرمز نزذیک (VNIR)، مادون قرمز کوتاه موج (SWIR) و مادون قرمز گرمایی(TIR) هستند. تصاویر دریافتی در سه حیطه طیفی دارای توان تفکیک مکانی متفاوت هستند.

ASTER یک سنجنده چند طیفی با توان طیفی بالا است، که داده ها را در سه حیطه طیغی با استفاده از یک رادیو متر جداگانه برای هر ناحیه ، اخذ میکند. این رود، از کوه نیرآباد سرچشمه میگیرد و پس از طی مسیری کوهستانی وارد دره تجن میشود و سپس در امتداد مسیر کیاسر – ساری به طرف شرق ساری جریان پیدا میکند و به دریای خزر سرازیر میشود. خشکرود دریان: این رود از ارتفاعات شمالی قوشه سرچشمه میگیرد و از کنار روستای آمروان عبور کرده و به دشت کویر وارد میشود. رود تجن از کوههای چهاردانگه، دودانگه و هزارجریب سرچشمه میگیرد و پس عبور از شهر ساری وارد دریای خزر میشود.

این رودها در سرچشمه معمولاً آب شیرین و گوارا دارند ولی با عبور از نمکزارها و زمینهای گچی، شور شده و دارای املاح زیادی میشوند. محلیهای این مناطق درباره این ماهیها افسانههای زیادی از پدران خود شنیدند ولی باور کرده بودند که دیگر این ماهیها به طور کامل منقرض شدند. این رودخانه مانند دیگر رودهای منطقه دائمی نیستند و در فصول سال با تغییرات میزان ریزش باران، دارای نوسانات زیادی میباشد. رودخانه احمدآباد: این رودخانه در 90 کيلومتری بيارجمند در پشت روستای احمدآباد جريان دارد. روستای درکش، به عنوان یک روستای باستانی دارای آثار تاریخی فراوانی می باشد.برج تاریخی سبز علی خان قراچورلو و تپه های فراوان، تاریخی بودن این روستای باستانی را به رخ می کشد.جاذبه های طبیعی دیگر روستای درکش از جمله ، مراتع پهناور و سر سبز اطراف روستا ،کناره های رودخانه زومار و دره کندآب نیز بیانگر زیباییهای توصیف ناپذیر این روستا می باشند.

رودخانه ایوانکی: این رود در فصول بارندگی سیلابهای جمع شده را به دشت کویر میرساند. در ادامه به سری جدیدی از پایان نامه های کارشناسی ارشد رشته معماری میپردازیم . پایان نامه حاضر با عنوان ” طراحی مجموعه تفریحی توریستی رودخانه تجن با رویکرد اکوتوریسم پایدار با فرمت قابل ویرایش WORD به شما دانشجویان و کاربران گرامی معرفی می گردد. شرکت های خصوصی با ارائه پیاده روی ، فعالیت های ورزشی و تفریحی در قایق های کم عمق و متوسط ، رودخانه را منبع اصلی فعالیت تجاری خود قرار داده اند. از این رو توسعه این بخش جزء اهداف اصلی صنعت گردشگري در نظر گرفته می شود توسعه فعالیت هاي گردشگري می تواند مشاغل متعددي را در بازار کار عرضه کند و با اشتغال مستقیم و غیر مستقیم موجب تولید زنجیره اي از فعالیت ها شود.

جالب است بدانید که پارک جنگلی چیتگر که بسیار نیز زیبا است، شامل 1450 هکتار زمین پر از درخت بوده و یک پیست ویژه دوچرخه سواری در بخش شمالی آن قرار دارد. به این سرعت در بال زدن، باید سرعت در پرواز را هم اضافه نمود؛ مگسمرغ قادر است با سرعتی معادل 15 متر بر ثانیه (54 کیلومتر بر ساعت) پرواز کند، که با توجه به جثة کوچکش (7.5 تا 13 سانتیمتر) سرعتی باور نکردنی است. بنابراین در تمام سال تا سد چمآسمان آب داریم ولی بقیه آب در بالادست برداشت میشود.

دیدگاهتان را بنویسید