در دیلمون زایمان بدون درد بود

امّا باز هم شوخ چشمی و گستاخی میکند و پابرجاست، و زندگی مردم سالهاست که بیتغییر مثبت باقیماندهاست، سبزة خزه که در آب رهاست امّا ریشهاش در خاک محکم است و ظاهراً نشان میدهد که در حال رفتن و کنده شدن از خاک است امّا همچنان سر جای خود ایستاده و باقی است و فقط ظاهراً در حال حرکت است همچون حکومت ظالم طاغوت که هر روز جایش را محکمتر میکرد، تا این که به همت جوانان غیور وطن و سخنان کوبندة بزرگ مرد تاریخ، سرانجام از ریشه بر کنده شد و در آبِ رودخانه به راهش رفت.

بازسازی این منطقه با سرعت بسیار کمی در حال انجام است ولی امکان بازدید از آن به عنوان یکی از جاهای دیدنی افغانستان وجود دارد. دو زیارتگاه در جاده اصلی هرات در جنوب مجتمع مصلا قرار دارند که از جاهای دیدنی افغانستان هستند. تصور بر این است که تپه مرنجان قدیمیترین بخش مسکونی در کابل باشد. همچنین تپه مرنجان محلی برای برگزاری جشنواره بادبادک در نوروز است. برای مدتی خاطره این مقبره از حافظهها پاک شد تا اینکه در قرن 15 توسط تیموریان احیا شد.

هزینه ساخت این مسجد بزرگ و محوطه اطراف آن که هزاران نمازگزار را در خود جای میدهد، توسط ملا عمر تامین شد. سلطان سنجر سلجوقی بلافاصله دستور داد تا در آن مکان زیارتگاهی بزرگ بنا کنند ولی یک قرن بعد این زیارتگاه توسط چنگیز خان تخریب شد. بابور در دیوارهای محوطه آن داستان فتوحات خود در امپراتوری مغول به زبان فارسی حکاکی کرده است نا همه بتوانند آنها را ببینند و سپس مجسمه دو شیر زنجیر شده را در بالای پلههای آن برای حفاظت از این بنا قرار داد. اما افغانها داستان دیگری میگویند که پیروان حضرت علی (ع) پیکر وی را مخفیانه در نزدیکی بلخ دفن کردهاند.

اما داستان به همینجا ختم نمیشود و قرار است سال آینده نیز سد «سویلمز» برای آبگیری آماده شود و پس از آن، سد «توزلوجا»، در آخرین نقاط خاک ترکیه بر سر راه این رود قد علم خواهد کرد. البته این رود همانقدر که زیبا و دوست داشتنی است، به دلیل ازدیاد جریان و خروش بالایش خطرناک نیز می باشد و شنا در آن به خصوص برای کودکان و افراد غیر حرفه ای بسیار خطرناک و مرگبار خواهد بود. ورود غیرمسلمانان به داخل حرم ممنوع است، اما منظره محوطه حرم هم جذابیت زیادی دارد.

ممكن است يك رودخانه هم رود خانه مجاور باشدو هم يك رود خانه پياپي،به عنوان مثال مي توانيم از ارس نام ببريم .اين رودخانه كه از خاك تركيه سرچشمه ميگيرد وپس از آنكه –قسمتي از مرزتركيه وارمنستان را تشكيل مي دهد. اگر اروند را با تلفظ اوروند بخوانیم معنی آب رونده یا رودخانه معنی میدهد. باستان شناسی نشان میدهد که بامیان یکی از جاهای دیدنی افغانستان با فرهنگ غنی و متاثر از فرهنگ ترکی، یونانی، فارسی، هندی و چینی است. در ورودی دره بامیان و بالای صخرهها و در کنار رودخانه بامیان و کالو یکی از جاهای دیدنی افغانستان به نام شهر ضحاک قرار دارد.

يکي از عوامل شوري منابع آب با منشأ طبيعي، وجود لايه هاي تبخيري در حوضه هاي آبريز رودخانه ها است. مخروط افکنه ها زمین های حاصلخیزی برای کشاورزی اند و می توان در این مناطق معادن شن و ماسه و منابع آب های زیر زمینی را یافت. محدوديت شديد منابع آب و هزينه هنگفت احداث تاسيسات آبي جديد لزوم بهره برداري بهينه از سيستمهاي مخازن فعلي در کشور را تشديد مي کند.

آبشار در جنوب غربی شهر الیگودرز و بعد از روستاهای «قلعه پاچه» و «سرکول» قرار دارد.مسیر دسترسی به این آبشار برای شهرهای شمالی کشور نیز از تهران میگذرد. حسینی نماینده اهواز: معتقدیم اولویت باید شهرهای کناری رودخانه باشند. در خراسان حاشيه رودخانه تجن در منتهي اليه شمال شرق كشور، توده هاي طبيعي پده ديده مي شوند كه از لحاظ زيست محيطي براي منطقه اهميت ويژه اي دارند. در این سالهایی که از ساخته شدن سد دز میگذر نه تنها برای تولید انرژی (برق) از آن استفاده شده بلکه تاثیراتی هم در کشاورزی منطقه داشته است. مادرم مشغول جمع کردن وسایل گردش بود، من هم دفتر نقاشی و مدادهای رنگی ام را برداشتم و آماده شدم.

همراه با این اسناد روزنامهها، عکسها و اسکناسهای قدیمی هم در این آرشیو موزه نگهداری میشود. این ساختمان خانه قوام السلطنه بوده و قدمت آن به دوران قاجار باز میگردد. این بخش توسط غوریان ساخته شده و قدمت آن به قرن ششم بر میگردد. چهل قدم قندهام برجی کوچک و بنایی تاریخی است که در قله کوه بخش قدیمی قندهار قرار دارد. کارشناسان معتقدند که این جمجمه به مردی 18 ساله تعلق دارد که حدودا 3600 سال پیش از میلاد مسیح میزیسته است.

در زمان طالبان ملاعمر این خرقه را به تن کرد و ادعایی خدایی داشت. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاحدید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.در صورت مشاهدهی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آنها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید. 3- آنها را در سمت شرقی باغ عدن ساکن کرد. چون فورا هر چیزی را می خورد و در گرم ترین هوا یا دمای زیر صفر تغذیه می کند.

4. کود. تغذیه همیشه به کیفیت خاک شما بستگی دارد. حیدرپور، م.، جمشیدی، ش.، 1397. تعیین آلودگی کل مجاز رودخانه و تخصیص بار آلودگی براساس تغییرات فصلی, الگویی برای استانداردسازی و پایش چندپارامتره و محلی کیفیت آب. این محله از از شمال به بزرگراه هاشمی رفسنجانی، از جنوب به بزرگراه شهید همت، از شرق به رودخانه پونک و از غرب به بزرگراه ستاری منتهی می شود. در گذشته دسترسی به این بنا برای هر دشمنی غیر ممکن بود به جز چنگیزخان. Paraná به دلیل وقفه تولید شده توسط سد دو ملیتی Itaipú ، واقع در مرز بین برزیل و پاراگوئه ، به ویژه بین شهرداری Foz do Iguaçul برزیل و Hernandarias پاراگوئه ، به دو بخش ناوبری تقسیم شده است.

متأسفانه، بیشتر کاشیکاریها در بخش از دیوار شمال غربی به نام «برج تیموری» از بین رفته است. به نظر میرسد که بخش اعظمی از موزه به بحث خشونتهای غیرقانونی شورویها اختصاص داده شده است. جاذبه تاریخی روستای افجه حمام تاریخی این روستا است که در مرکز بافت قدیمی روستا قرار دارد و دارای دو قسمت زنانه و مردانه میباشد. از زمان ساخت مجسمههای بودا در بامیان، این مجسمهها بزرگترین مجسمههای بودایی بودند که با شکوه در میان دشتهای بامیان افغانستان قد علم کردند. برای کشف مقبره حضرت علی (ع) تپهای که در خواب بیان شده بود خاکبرداری شد و پیکر ایشان با زخمهایی که هنوز تازه بودند؛ پیدا شد.

مجسمههای غول پیکر بامیان از خشم طالبان در امان نماندند. نوه چنگیز خان در اینجا کشته شد و در نتیجه خشم او، این دره کلا ویران شد. این باغ مجدد توسط دولت افغانستان بازسازی شد و 11 هکتار از این باغ به فضای سبز عمومی اختصاص داده شده است. قسمت بیرونی ساختمان از مرمر سبز پوشیده شده و سطوح کاشیکاری شده و طاقهای زیبا با نقره زیباسازی شدهاند. بنابر گفتهها این خرقه توسط حضرت محمد (ص) پوشیده شده است. بامیان زمانی شهر زیارتی برای بوداییان بود اما این روزها به دلیل جنگهای افغانستان به خرابه تبدیل شده است. ییلاقات تهران محل بسیار خوبی برای فرار از گرمای تابستانهای تهرانند، به همین دلیل اغلب اوقات در تابستان در این ییلاقها تعداد زیادی مسافر دیده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید