جواب سوالات کتاب علوم دوم دبستان – ❤️ پست روزانه

آب رود مارون در بالادست از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و در قسمتهای پاییندست به خصوص از عیدنک (در نزدیکی روستای لنده) به بعد و تا قبل از ورود به دشت بهبهان، به واسطه عبور از لایههای گچی و نمکی، دریافت شاخههای شور و پس از آن به علت گرما و تبخیر زیاد، کیفیت نامطلوبی پیدا میکند. همچنان رود دیگری بنام «سنگ فسان» در موازات فراه رود سراغ داده میشود که از کوه های «ناراهوک» سرچشمه گرفته و پس از مشروب نمودن علاقه ناراهوک و انشعاب نهرهای کوچک از آن بعضا آبهایش را تا هامون «پوزک» نیز می رساند دریای دیگری که از میان ولسوالی قلعه کاه گذشته و بعد از مشروب نمودن قسمتی از اراضی آن محل آبش را تا هامون سابوری میرساند همانا «هاروت رود» است.

دیگری بنام « ذات العقدین » بدو منسوب است. و بالمقابل شخصیت دیگری از رجال فراه متخلص به «پشتون» منسوب به طایفه پشتونها برای خود و اقوام خویش قلعه بنا کرده که بعدها بنام او مشهور گشته که امروز از آن بنام بشتو یاد میشود. این اردوگاه چون قرار بوده میزبان جامبوری جهانی پیشاهنگی از کشورهای مختلف باشد از اصل و اساس به سبک اردوگاههای پیشاهنگی ساخته شده و تجهیزات رفاهی آن در حد اردوگاه شهید بهشتی اصفهان نیست و باز بدلیل فاصله یک و نیم ساعته با شهر مشهد یک اردوگاه صرفا زیارتی هم محسوب نمیشود چونکه اردوهایی که بقصد زیارت عازم حرم حضرت ثامن الحجج میشوند دوست دارند آنقدر در نزدیک حرم مستقر باشند که بتوانند هر زمانیکه اراده کردند برای نماز و زیارت عازم حرم شوند فلذا اردوگاه شهید رجایی نیشابور نیز مثل اردوگاه رامسر بیشتر در ایام تابستان شلوغ و پر رونق است و در فصول دیگر سال مخصوصا پائیز و زمستان بحال نیمه تعطیل در میآید.

این اردوگاه دانش آموزی کشوری بدلیل فاصله نسبتا نزدیک آن با شهر زیارتی مشهد برای اردوهایی که زیارت مرقد امام هشتم شیعیان را سعادتی بزرگ میدانند جاذبه فراوانی دارد لیکن صرف نظر از امتیاز همجواری با مشهد مقدس خود اردوگاه نیز از جاذبه های طبیعی بسیار زیادی برخوردار است بعنوان مثال آب و هوای اردوگاه بسیار مطلوب و دلچسب است و فضای سبز آن با درختان قدیمی و کهن و با گلهایی که معمولا در چنین شرایطی خوب به عمل میآید محیطی را فراهم نموده که هر کسی دوست دارد بر لب جوی های آب روانی که در جای جای اردوگاه جاری است و بر روی نیمکتهای نصب شده بنشیند و فقط اکسیژن تنفس نماید.

تقاضا برای آب در سطح جهان، در سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۵۰، به میزان ۷۷ درصد افزایش مییابد. منطقه موردمطالعه: این بررسی در رودخانه تجن (در محدوده سد شهید رجایی تا دوراهی تاکام) از مهم­ترین رودخانه­های حوضه جنوبی دریای خزر انجام شد. عده ای کلمه فراه را با کلمات فرّ و فرّخ همریشه دانسته اند که شکوه و جلال را معنی میدهد، ولی احمد علی کهزاد مورخ فقید افغانستان در صفحه 128 مجله آریانا مینویسد که فراداتا نام اوستایی فراه رود مرکب از دو حصه (فرا- و – داتا) است که اولی فرّ و شکوه و دومی داد وعدل را معنی دارد و بصورت ترکیب معنی مجازی یا اصطلاحی آن اشاره به آبادی وسرسبزی است که در اثر این رودخانه نصیب این منطقه گردیده است.

اردوگاه کشوری شهید رجایی نیشابور که به مجتمع فرهنگی اردویی شهید رجایی نیشابور نیز معروف است میتواند بصورت همزمان تعداد زیادتری از اردوها را در خود جای دهد لیکن بیشتر محل اسکان اردوگاه سکوهای چادر است که فقط در تابستانها میتوان از آن استفاده کرد. یکی از جاهای پرشکوه و جالب توجه کوه « بی بی چه باران» است که بر فراز یکی از ساغری های وسیع و مرتفع آن چک آبی وجود دارد که آب بارانهای زمستان و بهار در آن جمع شده و در تمام مدت تابستان و خزان بصورت ترشحات بسیار لطیف باران از آن ساغری فرو میچکد.

پارک نهج البلاغه به دلیل وجود رودخانه ای در میان آن، فضای متفاوت، طراحی جالب و امکانات مناسب، در مدت زمان کوتاهی پس از ساخت توانست افراد زیادی را به سوی خود بکشاند و به محبوبیتی چشمگیر دست یابد. فریه سیاح قرن 19 که در سال 1848 میلادی از فراه دیدن نموده خرابه های جنوب رودخانه را در دره ای که از سه قسمت میان کوه واقع شده قدیمیترین شهر فراه میداند اما بنظر او این شهر مدتها قبل از اسکندر بنا شده است.

از بین گونههای غالب مورد مطالعه در منطقه، کلیه گونهها از نظر نیاز آبی و حرارتی با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری دارند و در این بین از میان سوزنی برگان، سرو نقرهای با وجود این که بومی منطقه نبوده است، با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری بیشتری نسبت به سایر سوزنی برگان از جمله کاج تهران نشان داده است و در بین پهن برگان اقاقیا و خرزهره با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری بیش تری دارند و اقاقیا نیز مانند سرو نقرهای با وجود بومی نبودن نسبت به سایر پهن برگان سازگارتر است.

سد تنظیمی کوچکتری بهنام مارون۲ نیز در پاییندست این رودخانه طراحی شده است. براساس نتایج بدست­آمده از اولویت­بندی کارکردهای اکوسیستمی رودخانه تجن با مدل­های TOPSIS و SAW­­، کارکردهای زیستگاهی، تولیدی، تنظیمی و اطلاعاتی در اولویت اول تا چهارم قرار گرفتند. دیفیوژن قسمتی از گاز محلول در آب به فاز بخار آب در سطوح مجاور این دو فاز دارد، همچنین فاز مایع و بخار باید دارای سطح تماس کافی باشند و در عمل باید در حد ممکن قطرات مایع را متلاشی تا شرایط خروج گاز محلول را فراهم سازند.

با توجه به این که مقادیر این شاخص در حال حاضر به­طور متوسط از 1000 میلی گرم در لیتر بیشتر شده و با توجه به مقادیر R ، و پیش­بینی­های صورت گرفته روند و تداوم این شاخص در آینده مشکلاتی را ایجاد می­کند و با توجه به بازه TDS جدول شولر، آب این رودخانه در حال حاضر نیازمند تصفیه است. منابع آب تجدیدپذیر بین سالهای ۱۳۵۶ تا ۱۳۸۰، بهطور متوسط حدود ۱۲۸٫۵ میلیارد متر مکعب در سال بوده است.

آن ها گزارش دادند که مقدار مصرف توصیه شده برای این علف کش ها که برای خاکهای معمولی استفاده می شود کارایی لازم برای کنترل علف های هرز مذکور را در خاک های با شوری تا 7 دسی زیمنس بر متر دارد. سونای خشک و سونای بخار برای دفع سموم از بدن، چربی سوزی و لاغری مورد استفاده قرار می گیرند. این نتیجه بر رد شدن فرض H0 تحقیق مبنی بر برابری میزان سرمایههای طبیعی در دو زمان قبل و بعد از اجرای سد داریان دلالت دارد.

پاریسی ها در انتخابات شهرداری ۲۰۰۱ به برتراند دلانو، اولین شهردار سوسیالیست بعد از ۱۳۰ سال، رای دادند. سد مارون با ابعاد ۳۴۰ متر طول و ۱۷۵ متر ارتفاع، بر روی رودخانه مارون و در فاصله ۱۵ کیلومتری از شمال بهبهان، در استان خوزستانمستقر میباشد، که بطور میانگین ظرفیت نصبشدهای معادل ۱۵۰ مگاوات برقآبی و آب مورد نیاز کشاورزی را تأمین میکند. در این جا لازم است از آبدات و مزارات مشهور فراه چون مزار سید محمد در قریه مزار، مزارشاه مبارک در قریه شاه مبارک مزار ابونصر فراهی در قریه رج، مزار شهدای کنسک در قریه کنسک و مزار سلطان امیر قریه نوده در ده کیلومتری غرب شهر فراه یاد آوری کرد.

جزیره Île de la Cité ، یکی از دو جزیره کوچک در وسط این رودخانه ، قلب تاریخی پاریس با شاهکارهای قرون وسطایی مشهور جهان را در بر گرفته است. چون نور نتوانسته است از جسم عبور کند در نتیجه پشت جسم سایه تشکیل شده است . از آثار بس حیرت آور و شگفت انگیز فراه ساختمان عظیمی است از کک و کهزاد معروف به کافر قلعه در دوازده کیلومتری جنوب و شرق شهر فراه موجوده بر فراز کوه بچه ایکه در سطح تقریباً هموار زمین از سنگ سیاه سخت تشکیل گردیده آباد شده است. رودخانه ارس که از کشور ترکیه سرچشمه مى گیرد، حدود۴۵۰ کیلومتر از مرز آبى جمهورى اسلامى ایران با کشورهاى آذربایجان و ارمنستان را تشکیل مى دهد.

رودخانه ای که از ریاب میگذرد ، حوزه آبریز منطقه بزرگی از کوهستان بالادست خود را شامل میشود که در فصل بهار گاها با طغیان های بسیار بسیار شدیدی همراه میشود که بنده خود شاهد و ناظر این صحنه های وحشتناک بوده ام و توانسته ام عکس و فیلم هایی تهیه کنم . در فراه، اکثر قریه هایی که باغ دارند، درختان عُناب را در کناره های دیوار باغ غرس می کنند، به خاطریکه درختان عناب خاردار بوده و علاوه به اینکه حاصل می دهد، محافظ باغ هم شمرده میشود.

دیگر از درختان سرسبز جنگل نیز خبری نبود. سلف سرویس مرکزی اردوگاه در فضایی کاملا بهداشتی با امکانات لازم جهت طبخ و توزیع غذا آماده پذیرایی از اردوهای دانش آموزی و مهمانان گرامی با ظرفیت ۷۰۰ نفر بصورت همزمان و ۲۰۰۰ نفر در بازه زمانی مشخص می باشد.سالن غذاخوری ویژه با ظرفیت اسمی ۱۰۰ نفر بصورت همزمان جنب سلف سرویس مرکزی جهت پذیرایی از میهمانان و مسئولین آماده ارائه خدمات می باشد .این سالن واقع در ساختمان مهمانسرای اردوگاه با ظرفیت ۵۰ نفر دارای سیستم صوتی منحصر به فرد ، دیتا پرژکتور ، امکانات سرمایشی و گرمایشی و مجهز به اینترنت wireless می باشد .

بر روی این رودخانه پل های زیادی همچون پل چوبی و پل راه آهن جلفا، پل مواصلاتی پلدشت، پل موردوز، پل اصلاندوز، پل بیله سوار مغان زدهاند تا مبادی ورودی و خروجی ارس به راحتی با کشورهای همسایه صورت بگیرد. اکنون، یک کیلو عناب در فراه؛ به علت آفت زراعتى، یکصد افغانى به فروش میرسد که با این محاسبه، امسال به طور اوسط اضافه از 367 تن عناب به ارزش بیش از 36 میلیون افغانى به دست آمده است؛ حال آنکه سال گذشته، یک کیلو عناب 150 تا 200 افغانى فروخته میشد. مادی تیران یا طهران: این مادی از غرب شهر گذشته، به محله بیدآباد و چهارسوق شیرازیها میرسید.

دیدگاهتان را بنویسید