جنگ – ویکی فقه

کارگردان فیلم استیون اسپیبلرگ عکسهای گرفته شده توسط عکاس مشهور جنگ رابرت کاپا را مورد مطالعه قرار داد و برای صحنه نبرد نرماندی و در کل برای تولید فیلم از آن استفاده کرد. داستان فیلم درباره برادر و خواهری است که از جنگ جهانی دوم ژاپن جان سالم به در بردهاند اما بدون غذا، لباس و سرپناه تنها رها شدهاند. سلطانسلیم که گریز وی را حیلهای جنگی برای به دام انداختن قوای عثمانی پنداشته بود، سپاه خود را از تعقیب وی و غارت باز داشت و عثمانیها تنها پس از فرا رسیدن شب، به غارت و ضبط اموال و اسباب برجا مانده اردوی صفوی پرداختند.

قرار داد. و البته، جنگ ایران و عراق براى ایرانیان، تنها درگیرى دو کشور نبود؛ بلکه جنگ در نگاه مردم ایران، جنگ حق و باطل بود. فروید سهولت بسیج مشتاقانهی انسانها را برای شرکت در جنگ در وجود غریزهی تخریب در انسان میداند و نهتنها امیدی به محو کامل تمایلات پرخاشگرانهی انسانها ندارد، بلکه وجود این تمایلات را لازمهی ادامهی حیات انسان میداد. آینشتاین نامهی خود به فروید را با این پرسش آغاز میکند: «آیا در مقابل فاجعهی شوم جنگ، راه نجاتی برای بشر وجود دارد؟ فروید برخلاف آینشتاین بهکارگیری خِرد و استدلال منطقی را راه مناسبی برای هدایت رشد روان انسانها در جهت مقابله با جنگ نمیداند.

طلحه و زبیر، برای توجیه پیمانشکنی خویش، مدعی شدند که از ترس و با اکراه بیعت کردهاند و لذا تعهدی در فرمانبرداری از امیرمؤمنان (ع) ندارند. این اثر سینمایی عناصر سرگرمکننده را با لحظاتی خشن، پرکشش و تاثربرانگیز در هم آمیخته است. دوربین در این اثر نگاهی تحلیلی دارد و همچون بسیاری از آثار مالیک سوالاتی در ارتباط با مرگ و معنای زندگی را مورد بررسی قرار میدهد. خط باریک سرخ در همان سالی که فیلم سینمایی نجات سرباز رایان اکران شد به نمایش درآمد و به دلیل متمرکز شدن توجهات به سمت اثر سینمایی استیون اسپیلبرگ شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد گرچه اثر مالیک نیز تعدادی از همان عناصر قابل توجه را با خود به همراه داشت.

فیلم سینمایی «خط باریک سرخ» اقتباسی از کتابی خودزندگینامهای به همین نام نوشته جیمز جونز و به کارگردانی ترنس مالیک بر درگیری ارتش نظامی آمریکا در جزیره گوادالکانال واقع در اقیانوس آرام متمرکز است. با همه ناراحتی، مادران و خواهران نوجوانی که به جبههها اعزام میشدند، اصلا مخالفت نمیکردند و همه اهل محل هم سعی میکردند آن مادر و خواهر را آرام کنند. اما زمانی که نظام مستقر با انجام راهبردهای مناسب در مناطق محروم و دور از مرکز و اختصاص بودجههای لازم در قالب طرحهای توسعه همه جانبه خصوصا طرحهای اشتغال زا و به کارگیری مدیریتهای توانمند در این مناطق و با روحیه جهادی و بسیجی مشغول خدمت به مردم شدند، میتوانند آن احساس را کم کنند یا از میان بردارند.

همه مسلمانان باید در چنین جنگى که بر آنها تحمیل شده است (جهاد دفاعى) شرکت نمایند، حتى اگر امام معصوم علیهالسلام در آن حضور نداشته باشد. فیلم سینمایی «مفیستو» بر اساس رمانی به همین نام اثر کلاوس مان ساخته شده است. این اثر سینمایی داستان واقعی زندگی یک پیانیست یهودی به نام ولادیسلاو اشپیلمان (با بازی آدرین برودی) و بر اساس کتابی به قلم خود او است. آخرین منشی شخصی پیشوای آلمان نازی شخصی به نام تراودل یونگه روایتگر داستان فیلم سقوط است.

از نظر فلسفی فیلم درباره زیبایی طبیعت، نگرش مسامحهکار انسان و روحیه بقاخواهانه بشریت است. اما از طرفی می دانیم که این پنج کشور، پنج کشور موثر و تاثیرگذار بر آینده جهان هستند و چون دامنه ی اثرگذاریشان بالاست، به راحتی می توانند با صرف نظر کردن و مذاکره در مورد محل های مناقشه و درگیری خود، حق کشوری را تحت شعاع وتو کردن هرگونه دخالت بشردوستانه و یا نظر مساعد خود برای حمله قرار دهند.

امام علی(ع) یاران خود را از آغاز کردن جنگ پرهیز داده بود. پسری که با پیدا کردن یک تفنگ قدیمی به یک گروه مقاومت شوروی علیه نیروهای آلمانی میپیوندد و لحظات خوفناکی را در جنگ جهانی دوم تجربه میکند. شخصیتها به سرعت به سمت ناامیدی سوق پیدا کرده و تسلیم میشوند. یک درام رمانتیک که با بازی هامفری بوگارت و اینگرید برگمان براساس نمایشنامه «همه به کافه ریک میآیند» ساخته شد و با گذر زمان جایگاهی دست نیافتنی میان آثار عاشقانه پیدا کرد اما در عین حال فیلمی است درباره جنگ جهانی دوم. اجرای آهنگ « Ballade in G Minor» شوپن یکی از تاثیرگذارترین، زیباترین و روحنوازترین صحنههایی است که برودی در این اثر سینمایی به بهترین شکل از پس اجرای آن برآمده است.

آدرین برودی که پیش از بازی در این اثر سینمایی کمتر شناخته شده بود توانست در هفتاد و پنجمین دوره جوایز اسکار برای ایفای نقش درخشان خود در پیانیست جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را دریافت کند. الکسی کراوچنکو پسر ۱۶ سالهای است که به عنوان بازیگر اصلی فیلم به شکل شگفتانگیزی از پس نقش خود برآمده و شخصیتی کاملا ملموس را خلق کرده است. فیلم سینمایی «کشتی» اثری است واقعگرایانه درباره جنگ جهانی دوم. فیلم سینمایی کشتی یادآور آثار نویسنده آمریکایی هرمان ملویل است.

پوتین قبلاً یک اپراتور ماهر KGB بود، اما به نظر می رسد اخیراً تغییر کرده است. سقوط با نشان دادن بخش احساساتی شخصیت هیتلر و روابط خانوادگی این شخصیت هیولایی به کیفیتی خاص و پیچیده میرسد؛ در واقع اینطور به نظر میرسد که حتی شیطان هم میتواند لحظاتی انسانی داشته باشد. فیلمهای جنگی گونهای از آثار سینمایی هستند که از نظر هنری وزن بالایی دارند و ظرف دهههای گذشته مخاطبان بسیاری را به خود جذب کردهاند.

این استودیو فیلمهای تحسینشده زیادی ساخته که در آنها با ترکیب خیال و واقعیت بیشتر به موضوعاتی پیرامون ماهیت انسان میپردازند. در این میان احتمالا فیلمهای مرتبط با جنگ جهانی دوم برای مخاطبان آشناترین و برای کارگردانها و فیلمنامهنویسان پرسوژهترین فیلمهای سینمایی جنگی بودهاند. امیرالمؤمنین(ع) در خطبه ۱۷۱ نهج البلاغه به این نکته اینگونه اشاره کرده است: «به سوی جنگ بیرون شدند در حالی که حرم رسول خدا صلّی الله علیه و آله را همچون کنیزی که برای فروش میبرند به دنبال خود کشاندند». خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به مناسبت چهلویکمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی و هفته دفاع مقدس، برنامه «جنگی که بود؛ راهی که هست» از سوی فرهنگسرای امام (ره) در گلزار شهدای گمنام بهشت زهرا (س) برگزار شد که در این برنامه گفتوگویی با داوود امیریان از نویسندگان شناختهشده دفاع مقدس صورت گرفت.

مرگ او در ابتدا باعث شد تا روابط دیپلماتیک میان این کشورها به شدت دچار آسیب شود و در نهایت نیز نبرد اصلی میان این کشورها آغاز شد. صحنهای که ۱۱ میلیون دلار هزینه در برداشت، از ۴۰ بشکه خون جعلی برای آن استفاده شد و ۱۰۰۰ نفر را درگیر خود کرد. او به عنوان انسان سادهای که خانواده، شغل و آزادیاش را در حملات ظالمانه نازیها از دست داده و نزدیک است جانش را هم از دست بدهد برای حفظ زندگی میجنگد. روز اول مهر ستاد مشترک ارتش اعلام کرد که در حملات متقابل ایران به مواضع دشمن، ۱۱ فروند هواپیمای میگ عراقی سرنگون شده و چهار فروند ناوچه موشکانداز نیز غرق شده است.

جنگ جهانی دوم بین دو گروه متحد نظامی بود: اتحاد اول متنفقین، شامل اتحاد جماهیر شوروی، ایالات متحده آمریکا، انگلستان و سایر ملل، و دیگری یعنی متحدین بر محور آلمان، ژاپن، ایتالیا و غیره. اول، زمانی که اقدام کننده محق به جنگ باشد یعنی در حال دفع تجاوز یا در پی بازپسگیری اموال مسروقه و یا در پی مجازات یک تخلف از قرارداد بین دو دولت باشد؛ و دوم، جنگ به امر خدا صورت گرفته باشد. سقوط فیلمی با رویکردی منحصر به فرد است.

فیلم در یک زیردریایی که مملو از احساس تنگاترسی (claustrophobic) است روایت میشود. فیلم سینمایی «بیا و بنگر» روایتگر زندگی یک پسر جوان روسی در طول اشغال بلاروس به دست نیروهای نازی در جنگ جهانی دوم است. او که به استدلال قیاسی دقیق عادت کرده، نهتنها امیدوار است که با نظریهپردازی و طرح استدلالهای استوارِ علمی بتوان شوق انسانها به شرکت در جنگ را تضعیف کرد، بلکه همچنین امید دارد که روزی بتوان شوق به تخریب را در درون انسانها به کل از بین بُرد. فیلم که در جریان روزهای پر تنش جنگ جهانی دوم میگذرد یک رابطه عاشقانه قدیمی را با مانعی اساسی روبرو کرده که به یک دو راهی پیچیده ختم شده است؛ مردی که باید بین عشق و انساندوستی دست به انتخاب بزند.

کارگردان از زاویه دید لنز کاپا برای بیان واقعیتهای عریان جنگ در فیلم خود بهره برده است. آثار سینمایی از زوایای مختلف به این جنگ بزرگ پرداختهاند و در کشورهای گوناگون روایتهای متنوعی از جنگ، آثار مستقیم و غیرمستقیم آن به زبان سینما بیان شده است. بسیاری از مردم روستا با بیماریهای مختلف از جمله سرطانها دست به گریبان بوده و کودکان نیز دچار مشکلات نقص مادرزادی در این روستا به دنیا آمد. به همین دلیل در مقابل این جنگ ها، باید استراتژی های غیرکلاسیک و کاملا متغیر و مختلف را به کار برد.

در نهایت باید اشاره کنیم که این فیلم سینمایی از درون یک مینی سریال ۶ ساعته تلویزیونی بیرون کشیده شده. در این مطلب به معرفی ۲۵ فیلم جنگی برتر درباره جنگ جهانی دوم میپردازیم. فراوانی واژگان مربوط به جنگ و وسایل جنگی در ادبیات عرب، خصوصاً اشعار و نوشته های بر جای مانده در پاره ای منابع بابلی و آشوری، نیز این موضوع را تأیید میکند. این بدان دلیل بود که ایسلند در آن دوران در واقع یک ملت دارای قدرت کافی دولتی نبوده و منطقه ای آزاد به شمار می رفت که توسط پادشاهی دانمارک اداره می شد. صحیح است که ارتش ما یک قشون نیرومند میباشد و تا امروز هیچ پادشاه و ملت نتوانسته یکچنین ارتش را بسیج کند لیکن یکی از اصول جنگ این است که هرگز نباید دشمن را ناتوان پنداشت و انسان در جنگ باید طوری پیشبینی و اقدام کند که گویی خصم از او قویتر میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید