جملات زیبا در مورد گذر رودخانه – ویکی پدیا ، دانشنامه آزاد

این یخچال متصل به یخچال علم چال از ارتفاع 4230 تا نزدیکی قله 4400 متری شانه کوه امتداد دارد. 4- ( یخچال خرسان ) : این یخچال بزرگ در حدفاصل قلل علم کوه و مرجیکش در جناح جنوبی این قلل واقع شده واز ارتفاع تقریبی 4150 تا 4500 متر با عرض نسبتا زیاد تا زیر قله علم کوه به پیش می رود و قلل سوزنی ودیئاره ای خرسان شمالی و میانی و جنوبی در جناح غربی آن قرار گرفته اند.

یخچال های علم کوه از نوع یخچال های کوهستانی و دره ای هستند که روزانه با سرعتی به طور متوسط بین 30 سانتی متر تا یک متر در حرکتند و هر روز تغییر مکان می دهند.این یخچال ها متعلق به دوران سوم زمین شناسی (سنوزوئیک) هستند و 60 میلیون سال قدمت دارند.یکی از مهمترین این یخچال ها “علم چال” نام دارد که دارای 3000 متر طول و 750 متر عرض و 80 متر عمق می باشد.علاوه بر آن می توان از یخچال “اسپیلت” که متشکل از توده های بزرگ یخ است نام برد.این توده های عظیم یخ که با سنگ و خاک آمیخته شده اند، منبع اصلی آبگیری رودخانه “سردآبرود” در کلاردشت هستند.

شیب زمین کم باشد رودخانه مسیر مارپیچی به خود می گیرد . مقدار اراضی، که گالی ها در ایطالیا بدست آوردند، بیش از زمین هائی بود، که در آسیا تصرف کردند و حال آنکه میگفتند، آسیا مدافعی نداشت. همانطور که از جداول بر میآید، نتایج حاکی از فعالبودن این شاخص تکتونیکی در همۀ زیر حوضههاست. مجموعه یخچال های علم کوه در واقع بر فلاتی مرتفع در ارتفاع 4000 متری در میان قلل گرانیتی تخت سلیمان واقع گردیده اند.مجموع قلل تخت سلیمان در استان مازندران بخش کلاردشت حد فاصل دره طالقان و جنگل های عباس آباد و شهسوار منطقه ای بسیار سردسیر و برف گیر با قلل بسیار مرتفع است.یکی از پدیده های مورفولوژیکی این منطقه کوهستانی وجود یخچال های بزرگ طبیعی است.

آتش جنگ بار دیگر از سال 1204 تا 1206 خورشیدی عباس میرزا را به منطقه قفقاز و حاشیه ارس کشاند اما نتیجه این جنگ ها هم این بار جز عهدنامه ترکمانچای بود. • يكم تا هفتم خرداد ماه هفته تنوع زيستي نام دارد وامسال به همين مناسبت در استان فارس برنامههايي از سوي مسوولان حفاظت محيط زيست و تشكلهاي غير دولتي حامي محيط زيست برگزار شده است. برآيند همه برنامههايي كه در اينباره برگزار ميشود اين است كه فارس در برخورداري از تنوع زيستي توانمند و منحصر به فرد است و جاذبههاي زيست محيطي كه در اين استان وجود دارد در نوع خود كم نظير است.

وي افزود: اين منطقه از سال ‪ ۷۹با عنوان منطقه شكار ممنوع تحت حفاظت زيست محيطي قرار گرفته اما استفاده چنداني به صورت گردشگري در طبيعت از آن نميشود. بین جنگل های هیرکانی، بیشههای ارس وکوهستان و استپهای درمنه قرار گرفته و از طرف دیگر دارای منابع آبی متفاوت میباشد. امکانات رفاهی پارک آبی ایرانیان مشهد شامل رستوران، کافی شاپ، اتاق spa برای تسکین اعصاب، سینما 5 بعدی، پارکینگ رایگان می باشد. معاون ادارهكل حفاظت محيط زيستاستان فارس دربارهاين درياچه گفت: پارسال حدود ‪ ۱۰۰هزار قطعه پرنده شامل فلامينگو، مرغابي ، حواصيل و كفچه نوك به حاشيه اين درياچه آمد اما امسال تعداد پرندگان حدود‪ ۳۰درصد كاهش يافته است.

هر سال دهها هزار پرنده مهاجر شامل فلامينگوها، اردكها، حواصيلها و خانواده مرغابيها در درياچه مهارلوي شيراز فرود ميآيند و حدود هفت ماه از سال را در اين منطقه ميگذرانند. مرداب انزلي از جالبترين زيستگاههاي طبيعي جانوران ايران محسوب ميشود و هر ساله پذيراي تعداد زيادي از پرندگاني است که از سوي همسايههاي شمالي به ايران ميآيند. دیواره یا پرتگاه به مناطقی گفته می شود که دارای سنگ های یک پارچه با شیب زیاد بوده و برای صعود به آن به بیش از یک طول طنآب نیاز باشد. به ارتفاعات کمتر از 600 متر نسبت به زمین های مجاور تپه گفته می شود.

به خط اصلی و بلند ترین یال بین دو قله که محل تقسیم آب باران باشد،خط الراس گفته می شود.خط الراس محل تقسیم دو حوزه ی آب ریز جداگانه است. برای جلوگیری از این عیب باید شن و ماسه طبیعی را با دو یا سه آب شسته شود.(بر حسب مقدار خاک آن ممکن است تا 4 یا 5 بار هم احتیاج به شستن داشته باشد) و این خود موجب هزینه زیاد تری خواهد شد . در ضمن به یاد داشته باشید که وجود پارکهای جنگلی تلو و لتیان باعث شده که اطراف این سد مکانی مناسب برای سفر یک روزه اطراف تهران باشد و برای دسترسی به آن باید در بزرگراه تهران دماوند بروید.

2- ( یخچال علم چال ) : این یخچال بزرگ که در ارتفاع تقریبی 4000 متری واقع است به علت آن که در گودی قرار گرفته و قلل اطراف عمدتا از 4200 تا 4800 متر ارتفاع دارند از نظر پنهان است.آبتدای یخچال اصلی در 4200 متری و دیواره شمالی علم کوه بر فراز آن بر افراشته شده است. کوه هایی که در راس آن دو یاچند قله ی ناهم ارتفاع وجود دارد،قله بلند تر را قله اصلی و قله کوتاه تر را قله های فرعی می نامند.

در طول جبهه ای از قله های سر به فلک کشیده تا حدود 35 کیلومتری دریای کاسپین (خزر)، ارتفاع همواره از 4000 متر تجاوز می کند.می توان گفت که در مساحتی بیش از 30 کیلومتر مربع ارتفاع ماسیف (Massif) بیش از 4000 متر است.در واقع ماسیفی با این عظمت فقط در کوههای آلپ مشاهده می گردد.به همین دلیل منطقه “علم کوه” و “تخت سلیمان” در بین کوهنوردان خارجی به “آلپ ایران” مشهور شده است . این یخچال در ارتفاع 4050 متر تا 4230 متر در حد فاصل دو قله میان سه چال و تخت سلیمان قرار دارد وسطح آن توسط سنگلاخ ها و ریزشهای کوه پوشیده شده است.

پایین ترین نقطه ی تماس بین خط الراس های دو کوه را گردنه می نامند . محل برخورد دو دامنه شیب دار در پایین ترین نقطه تماس را دره می نامند.دره معمولا محل عبور رودخانه های دائمی یا فصلی است. رود ارس که درزبان ترکی به نام «آراز» و در ارمنی به نام «آراکس» شناخته می شود، یکی از مهم ترین رودخانه های دنیا از نظر موقعیت سیاسی – جغرافیایی است.

با سلام و روز بخیر آبشار آب ملخ یکی از عجیب ترین آبشارهای ایران و یکی از شاهکار ترین جاذبه های طبیعی که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب میکند این آبشار در شهر سمیرم و روستای آب ملخ قرار دارد مردمان این روستا اصالت بختیاری هستند و این روستا در شمالی ترین قسمت دنا قرار دارد . اما حجم آلودگي آب درياچه به حدي است كه به جز چند قطعه فلامينگو كه به قول مسوولان محيط زيست بومي شدهاند و راه فراري ندارند بقيه پرندگان اين منطقه را ترك ميكنند، فلامينگوها نيز به زندگي با فاضلاب و غوطه خوردن در آبهاي آلوده عادت كرده اند.

حميد ظهرابي افزود: بار آلودگي آب درياچه زياد است و از دو مسير فاضلاب شيراز و مراكز توليدي دراين درياچه تخليه ميشود. اكنون به جاي ديدن امكانات و تاسيسات گردشگري در اين منطقه ، درياچه مهارلو تقريبا به ايستگاه آخر فاضلاب شيراز كه از دو رودخانه خشك شيراز و رودخانه سلطان آباد به آن سرازير ميشود، بدل شده است . جاذبههای رودخانه فرتساسکا چیست؟ 63- اصلی¬ترین جزء فلاسک خلأ چیست؟ مرداب گاوخوني در كتابهاي قديم به نامهاي: گاوخوني، گاوخاني و گاوخانه نيز آمده كه از دو جزء «گاو» به معناي بزرگ و «خاني» به معناي چاه و چشمه، تشكيل شده است.

سطح یخچال توسط میزهای سنگی یخچالی وخرد شده در نواحی کناره آن پوشیده شده است. 1- ( یخچال هفت خوان ) : مجموعه بزرگ و طویل یخچال هفت خوان از ارتفاع 4950 تا 4400 متر بر روی گردنه هفت خوان امتداد یافته و در بستر خود تشکیل زبانه های کوجک یخچالی به داخل دره های هفت خوان را می دهد. 3- ( یخچال تخت سلیمان ) : این یخچال با شیبی تند از پاتخت در جناح شمالی قله تخت سلیمان در ارتفاع 4350 متری تا نزدیکی قله 4659 متری تخت سلیمان به صورت یک مرکز نسبتا عریض یخچالی با دو زبانه شرقی و غربی کشیده شده است و شیب آن در قسمت های شمالی تر بیشتر است.

درياچه مهارلو حدود ‪ ۲۵هزار هكتارمساحت دارد و اكنون به جز قسمت محدودي از آن كه در اختيار اداره كل حفاظت محيط زيست است و سايت گردشگري در آن احداث شده از بقيه قسمتهاي آن استفاده گردشگري نميشود. در حالی که خط الراس فرعی با این که محل تقسیم آب است ،اما آب های سرازیر شده از هر دو قسمت آن به یک حوضه ی آبریز ریخته می شوند. تهرانیها ۳۰ درصد از آب مصرفی خودشان را مدیون این سد زیبا و بزرگ هستند. از جمله جاذبههاي گردشگري و زيست محيطي فارس كه درتنوع زيستي اين استان سهم بسزايي دارد، درياچه مهارلو در فاصله ۳۰ كيلومتري جنوب شرق شيراز است .

دیدگاهتان را بنویسید