جلوگیری از جنگ هدف قوا ست — در باره هنر جنگ سان تزو صحبت کنیم

شاید نتوان این نسخه از اساسین کرید را برترین بازی جنگ جهانی اول نامید؛ اما با این وجود در این بازی سازندگان برای بازیبازها این قابلیت را فراهم کردهاند که یک روایت داستانی ویژه و مختص جنگ جهانی اول را تجربه کنند. فوق العاده که یک کشور از این طریق کسب می کند می تواند دشمن را همچون یک بمب اتم منفعل و در عین حال ارتش سازمان یافته و منظمی هم نداشته باشد . برخی عقیده دارند که روسیه به طور مشخص قصد نداشته از کاندیدای خاصی حمایت کند و هدف اصلی روسیه را آشکار ساختن ناتوانی امریکا در حراست از آرا اعلام میکنند.

ابن ابی الحدید، در شرح نهج البلاغه، پیمانشکنان یا ناکثین را اصحاب جمل دانسته و روایتی را نقل کرده که بر اساس آن، حضرت محمد(ص) به امام علی(ع) خبر داده است که با ناکثین و قاسطین و مارقین خواهد جنگید. واضح است كه با عدم صلاحيت معاويه براى تصدّى مقام موعظه و تبليغ دين، عدم صلاحيت وى بر تصدّى مقام خلافت، كه جانشينى پيامبر به شمار مى آيد، روشن تر مى شود و هرگونه كوشش وى دراين راه، مانند عدم واگذارى شام به امام(صلى الله عليه وآله) و جنگ با حضرت باطل و ظالمانه خواهد بود.

متخصصان جنگ نرم، ضمن تهدید و ترساندن مخاطبان به طرق مختلف به آنان چنین القاء میکنند که خطرات و صدمههای احتمالی و حتی فراوانی بر سر راه آنان ممکن کرده است و از این طریق، آیندهای مبهم و توام با مشکلات و مصائب برای افراد ترسیم میکنند. در فضای مجازی، تصاویر حضور نیروهای مسلح وابسته به ترکیه در راه اعزام به آذربایجان دستبهدست میشود. منطقه قره باغ از لحاظ سرزمینی متعلق به آذربایجان است اما هم در دل ارمنستان قرار دارد و هم اکثریت ساکنان ان ارمنی هستند و هیچ راه حلی غیر از مذاکره و توافق میان آذربایجان و ارمنستان برای رفع این بحران کهنه ندارد و به طور قطع تداوم جنگ نه تنها مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه به وخامت وضعیت کمک میکند.

برخی از مورخان ترک شمار تلفات عثمانی را حدود سیهزار تن و تلفات سپاه ایران را دو برابر پنداشتهاند، که به نظر درست نمیآید، لیکن باتوجه به اینکه عثمانیان در جنگ از سلاحهای آتشین استفاده کردند و از سرهای بریده شده اسرای نظامی در چالدران کله مناره ساختند، گمان میرود شمار تلفات قزلباشان بیشتر از رقم یاد شده باشد. ایران در سالهای دوم و سوم جنگ موفق شد بیشتر مناطق اشغالی از جمله خرمشهر را آزاد نموده و از سال ۱۹۸۴ جنگ را به داخل خاک عراق بکشاند. در طول جنگ ثابت شد که پیروزی هر یک از دو کشور ایران یا عراق موجب برهمخوردن ثبات و توازن قوا در منطقه خواهد شد به همین دلیل ابرقدرتها کوشیدند تا هیچکدام از این دو کشور پیروز نشوند و هر دو را با زخمهایی عمیق و طولانی رها کنند.

دو کشور در طول جنگ آسیبهای فراوان اقتصادی را متحمل شدند و بیش از یک میلیون نفر در این جنگ کشته یا مجروح شدند. جنگ ایران و عراق از لحاظ استراتژیک یکی از مهمترین برخوردهای نظامی دوران معاصر بود، که منافع تقریباً همه کشورهای جهان را بدون استثنا تهدید کرد و تأثیر مستقیم آن بر کشورهایی وارد شد که بیشترین ذخایر نفتی جهان را داشتند. کشورهای غربی میکوشند ملتهای خود را متقاعد کنند که همه آنچه بر سر آنها میآید به سبب اقدامات خصمانه روسیه است، ولی همه مشکلاتی که میلیونها نفر در غرب با آن روبرو میشوند نتیجه اشتباهات حاکمان کشورهای غربی است.

هر دو طرف مناقشه میدانند که طرفین غربی به دنبال آتشافروزی بیشتر در این نزاع نظامی هستند و تمایلی به برقراری صلح در مرزهای شمالی ایران ندارند. ۳ (متشکل از ایران، ترکیه و روسیه بعلاوه آذربایجان، ارمنستان و گرجستان) میتواند بهعنوان سازوکار جدید میانجیگری و حل اختلاف، مناقشه قرهباغ را پایان دهد اما شواهد موجود دلالت بر این دارد که برخی از سرویسهای اطلاعاتی غربی به دنبال ناامنسازی این منطقه هستند. 11- قطرهچكاني: در تاكتيك قطرهچكاني، اطلاعات و اخبار در زمان هاي گوناگون و به تعداد بسيار كم و به صورتي سريالي ولي نا منظم در اختيار مخاطب قرار مي گيرد تا مخاطب نسبت به پيام مربوطه حساس شده و در طول يك بازه زماني آن را پذيرا باشد.

7- دروغ بزرگ: اين تاكتيك قديمي كه هنوز هم مورد استفاده فراوان است، عمدتاً براي مرعوب كردن و فريب ذهن حريف مورد استفاده قرار ميگيرد. در این جنگ ارتش عراق به طور گسترده از جنگافزارهای شیمیایی علیه کردهای عراقی و مردم و نظامیان ایران استفاده کرد. هفتم تیر و شهادت آیتالله بهشتی و 72 نفر از مسؤولان ایران، هشتم شهریور وشهادت رئیس جمهور رجایی و نخستوزیر باهنر، شهادت امامان جمعه، ترور مستمر مردم عادی از قبیل کاسب، دانشآموز، روحانی و غیره از جمله اقدامات تروریستهای داخلی تحت الحمایه دولت عراق در خلال 8 سال جنگ تحمیلی بود. این منطقه تبدیل به محل مناقشه و زورآزمایی بازیگران خارجی شده و منافع مردم آذربایجان و ارمنستان قربانی این رقابتها شده است.

محسن پاکآیین دیپلمات سابق و سفیر اسبق ایران در کشورهای ازبکستان و جمهوری آذربایجان در این باره میگوید: «حقیقت این است که هدف تلآویو فروش تسلیحات به آذربایجان و ارمنستان با محوریت صرفه اقتصادی است. جنگ همیشه با فروش سنگین داراییهای پرریسک از جمله سهام و کریپتوکارنسی همراه بوده است. در حالی که هیچ صحبتی از غارت داراییهای ایران از مناطق تحت اشغال عراق به میان نیامد. «احمد کاظمی» کارشناس مسائل قفقاز معتقد است که طرفین مناقشه قرهباغ با گذشت ۲۸ سال از فعالیت گروه «مینسک» و درک این واقعیت تلخ که گروه مذکور به دنبال حل مناقشه و حتی اجرای چهار قطعنامه ۱۹۹۳ شورای امنیت درباره مناقشه قرهباغ نیست، بهتر است از ظرفیتهای ایران برای حل دائمی و عادلانه مناقشه قرهباغ استفاده نمایند.

در جبهه سیاسی هیأتهای بسیاری را روانه کشورهای اروپایی، آفریقایی و آسیایی کردند و در این مأموریتها تلاش داشتند تا اهداف و مقاصد خود در تحمیل جنگ به جمهوری اسلامی ایران را، نزد جهانیان توجیه نمایند. پس کسی که هنر جنگ را می داند وقتی دشمنان خود را با روحیه قوی می بیند از حمله به آنها اجتناب میکند و زمانی که روحیه آنها کاهش یافته و ناپدید می شوند، به آنها حمله می کنند.

آن دو به عایشه یادآوری کردند که به امر خدا و همچون دیگر همسران رسول (ص)، باید در خانهات بمانی. حملات نیروهای ایران به نفتکشهای شوروی و آمریکا که در خدمت دولت کویت بودند و حمله غافلگیرانه یک جنگنده عراقی به کشتی جنگی آمریکایی که به آسیب شدید ناوچه یواساس استارک و مرگ ۳۷ سرباز آمریکایی انجامید، کشتیرانی بینالمللی را در معرض خطر قرار داده و زمینه مداخله بیشتر هر دو ابرقدرت را فراهم کرد به طوریکه هر دو از قطعنامههای شورای امنیت که از دو طرف درخواست آتشبس داشت، حمایت میکردند.

دیدگاهتان را بنویسید