جغرافیای عمومی هرات

10. غار خونیک: این غار در شمال شرق روستای خونیک، در ارتفاعات مشرف به روستا در ۲۰ کیلومتری جنوب شهر قائن (مرکز شهرستان قائنات) قرار دارد. دهنه ورودی که بر بالای ارتفاع قراردارد کوچک می باشد ودهنه خروج در انتهای دامنه کوه و مشرف بر دره تنگ تیغاب است که البته ظاهر امر مصداق براین است که دهنه خروجی به صورت مصنوعی و با استفاده از سنگ، چوب وگچ محدود گردیده است.

سراب درهشهر یکی از چشمه­های دایمی کبیرکوه است و سرچشمه­ی رودخانه­ی درهشهر را تشکیل می­دهد. 8- مهم ترین کشورهای صنعتی اروپا را نام ببرید. سمنان یکی از استانهای گرموکویری است و اگر کسی با طبیعت آن آشنایی نداشته باشد محال است بتواند تصور کند یکی از زیباترین جنگلهای ایران، به نام ابر، در این منطقه قرار دارد. این مطلب نشان میدهد: 1. ایل ممسنی در بعضی مواقع با مناطق پیرامون خود از در رقابت و تضاد درآمده بود؛ 2. همکاری با اس.آر.پی ممکن است نشانهای بر تمایل سران ممسنی به انگلیس، در راستای تأمین منافعشان باشد؛ اما انگلیسیها به علت تجربه و شناخت پیشین از ممسنیها، سران قشقایی را ترجیح دادند.

بخش مهمی از این مسیر، با راههایی که در این دوره در تسلط ایل ممسنی بود، همپوشانی بسیاری داشت. بسیاری از شرکت ها و ادارات و خانواده ها در طول سال نیاز به جابجایی وسایل خود دارند و حمل اسباب و اثاثیه یکی از چالش ها و پر دردسر ترین مراحل جابه جایی است. دهانه آن به عرض نیم مترک است که به زحمت می توان به اون راه یافت. 3. کسب درآمد مالی راهداری و گرفتن نبض تجارت بوشهرشیراز در دست خود؛ 4. به تحلیل رفتن توان مالی و تفرقه و درنهایت، تضعیف حکام محلی منطقۀ ممسنی و مناطق پیرامونی این مسیر؛ 5. از رونق افتادن راه تجاری بوشهرشیراز و استفادهنکردن از راههای جایگزین منطقۀ ممسنی و همچنین رونق مناطق قشلاقی ایل قشقایی؛ 6. همپوشانی و تشریک منافع انگلیس و سران قشقایی در رویارویی با ممسنیها و به دنبال آن، استفادۀ ابزاری سران قشقایی از حمایت انگلیس.

درنهایت، مجموعۀ این عوامل باعث شد صولتالدوله قشقایی در رقابت با دیگر حکام محلی واقع در مسیر جادۀ شاهی، ازجمله ایل ممسنی و خاندان قوامالملک، با انگیزههای سیاسی و اقتصادی خاص خود، مسیر جادۀ قشلاقی و مناطق قشقایی را به دولت انگلیس پیشنهاد کند و اینگونه از راههای ممسنی استفاده نشد. از این قبیل آسیب ها منحرف کردن مسیر رودخانه برای ساخت هتل در یکی از مناطق هدف گردشگری خراسان جنوبی است که علاوه بر اینکه باعث خشک شدن و یا فشار بسیار کم آب در زمان بارندگی در بستر رودخانه شده است، باعث از بین رفتن گیاهان دیواره رودخانه که محل اصلی تخم ریزی ماهی ها است و بسیاری از میکروارگانیسم ها و موجودات آبزی دیگر در آن محل می زیسته اند نیز شده است.

از دیگر امکانات این مجموعه میتوان به سونا خشک و بخار، جکوزی، حوضچه آب سرد، سالن بدنسازی، سینما ۵ بعدی، حمام ترکی، اسپا، پارکینگ، رستوران و کافیشاپ اشاره کرد. علتهای دیگر انتخاب این مسیر ارتباطی عبارتاند از: 1. توان صولتالدوله در برقراری امنیت پایدار در این مسیر؛ 2. زدودن انتساب اتهام ناامنی مسیرهای شاهی به سران قشقایی در زمان قاجار و انتساب آنها به ایل ممسنی. همان طور که در این پژوهش گفته شد، ناامنی راه تجاری بوشهرشیراز و تسلط و آشوبزایی طوایف ایل ممسنی و همچنین شناخت مأموران انگلیسی که ضمن انجام وظایف سیاسی محولشده، در راستای منافع دولت خود، با دقت تمام جنبههای اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی منطقۀ ممسنی را بررسی میکردند، مسئلۀ اصلی این راه بود.

کنش و واکنش تمام مناطق مستقر در این مسیر تجاری، نوعی بازار مشترکالمنافع سیاسی و اجتماعی و اقتصادی ایجاد کرده بود که بهشدت از یکدیگر متأثر بودند؛ آن گونه که نبود انسجام و ایجاد ناامنی یا عملکرد آزاردهنده در هر منطقه، مناطق دیگر را در بحران شدیدی قرار میداد. اینکه درخوابتان ببینید که رودخانهای پر از آب قرمز است، احساسات خام و شور و شوق شدید یا خشم است که در وجودتان جریان دارد و میل شدیدی برای بیان و نشان دادن آن دارید. این آثار از طبقات زیر و رو شده غار در اثر زلزله به دست آمدهاند که مؤید قدمت زیاد این غار است.

ابزار سنگی به دست آمده از این غار همچون انواع تیغههای سنگی که به وسیله انسانهای عصر پارینه سنگی میانه تراشیده شده بودند، تقریبا ۳۰ هزار سال قدمت داشته اند. آثار زندگی در غار خونیک از دوران پارینه سنگی تا عصر اسلامی باقی ماندهاند. لذا معتقد است رشد دین مانند جادو و اسطوره باید با سنجش علم اندازهگیری شود و لذا با عصر علم افول میکند. « این در حالی است که افغانستان می تواندسالانه 31 میلیارد متر مکعب آب از رود آمو برداشت کند».

گاه ورود مواد غذایی آلی به آب ها موجب رشد بیش از حد جلبک های رشته مانند می گردند، این رشته ها به یکدیگر متصل شده به صورت توده ی متراکمی در سطح آب شناور می مانند و علوفه ی مذکور شبیه نمد ضخیمی سطح آب را می پوشاند و عملا شنا کردن در آب را با اشکال مواجه می کند و همچنین آب را کدر نموده و عواض مختلفی را ایجاد می کنند. اگر نسبت به دفع زباله های آلی در محل های توریستی، دقت به عمل نیاید، مسائل حادی در این مناطق به وجود خواهد آمد. یکی از مهمترین اختلالاتی که در اثر دفع نادرست زباله های آلی در این مناطق رخ می دهد، رشد بیش از حد جلبک ها در آب انبارهای مراکز تفریحی است.

غار ورزق: در فاصله 25 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان قاین در نزدیکی روستای ورزق واقع شده است، بسیار زیبا و صعب العبور است که بین مردم محل به غار دیواشتهار شهرت دارد. 8. غار جهنم: در فاصله 130 کیلومتری شمال شرق طبس در بخش دستگردان قرار دارد. ویرانه های موسوم به قلعه گبر حصار در شمال شرق روستای خضر بیک بخش کوهسرخ در حدود 27 کیلومتری شمال غرب ریوش واقع شده و از جمله مناطقی است که از دیرباز مسکن و ماوای اسلاف اهالی کاشمر بوده است. در این بخش میتوانید به اسبها غذا دهید. او بهجای همراهی با طوایف ایل ممسنی در عبور کاروانهای تجاری از این منطقه و تأمین امنیت جادۀ شاهی و مسیرهای مشترک ایلروی قشقایی و طوایف ممسنی، این مناطق را به انگلیس پیشکش کرد و در راستای گسست ایلات مناطق جنوبی و سیاست انگلیس عمل کرد.

با وجود این درگیریها، مسیرهای راحت و کوتاه و ایلروی قشقاییها در منطقۀ دشمنزیاری نیز ناامن میشد. وجود درختانی مثل زالزالک، گوجه وحشی، زرشک، انجیر، اطراف جاجرود منظرهای فوقالعاده تماشایی را خلق کرده است. وجود ماهی قزل آلای رنگین کمان در دریاچه و طبیعت سرسبز اطراف آن سبب شده است که نئور به عنوان یکی از مناطق بکر اردبیل شناخته شود. وجود سنگ ها و قندیل های بزرگ و چند صد ساله و آب جاری در این غار توجه هر انسانی را به خود جلب میکند و با نگاه اول به این اثر بزرگ غار علیصدر همدان به ذهن تداعی میشود.

دیوارههای غار خونیک از سنگهای توروس تشکیل شدهاند که زیبایی ویژهای به محیط داخلی آن دادهاند. در اکثر نقاط گردشگری خراسان جنوبی به خصوص روستاهای هدف گردشگری این استان فرشی از زباله به چشم می خورد که علاوه بر کاستن زیبایی روستا باعث آزار و ناراحتی مردم بومی و همچنین به خطر افتادن جان جانداران در مناطق شده است. استالاگمیت های آن با جلوه های خاص و طبیعت بکر دست نخورده چشم انداز زیبایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید