جاذبه های شهر فوزدوایگواسو برزیل

بنا برسفارش دين اسلام مبني برعيادت وملاقات بيمار دراين روستاهم براين امر تاكيد زياد دارند. بنا بر گفته ي بزرگان عده ي كمي هم در روستا بودند كه به مذهب بهايي گرايش پيدا كرده بودند. در اياق آشلي (فاميل ها ي عروس ، عروس و داماد را به مهماني دعوت كرده و هدايايي را به آنها تقديم مي كنند . و داماد هم بايد به ديدن عروس برود و حتما بايد هديه اي را خريداري كرده و به عروس تقديم كند . و در موعد مقرر همه فاميل ها و اهالي روستا تا بيرون از روستا آنها را بدرقه مي كنند و چند روز قبل از مراجعت و محل زائر را تزيين نموده و با نوشتن پلاكارد مقدمشان را گرامي مي دارند و در روز برگشت به روستا همه افراد به بيرون از روستا جهت استقبال مي روند و با قرباني كردن چند راس گوسفند مقدمشان را گرامي مي دارند و تا چند روز اهالي روستا به ديدن زائر مي روند و هدايايي نيز تقديم مي كنند .

چند ساعت مانده به تحويل سال اغلب مردم در خانه هاي خود مي مانند و درب حياط را مي بندند و بعد از تحويل سال يكي از افراد خانواده در خانه را باز مي كند و ديد و باز ديدها شروع مي شود . مردم روستاي گشنيزجان علي رغم محروميت هاي فراوان آموزشي داراي هوش سرشار و با استعداد هستند. وی با بیان اینکه از سال 92 تاکنون بار آبی جدیدی به حوضه آبی زایندهرود تحمیل نشده است، ادامه داد: امسال یکی از خشکترین سالهای آبی را سپری میکنیم و خشکسالی موجب شده است اقدامات خوب انجام شده چندان دیده نشود.

در نهايت نقشه رسوب دهي حوضه ها به دست آمد. بابک ابراهیمی با بیان اینکه بیشترین آسیب ناشی از بی آبی و خشکی زاینده رود، متحمل کشاورزان اصفهان شده است، تاکید می کند: با بررسی شرایط هواشناسی حوضه طی هشت سال گذشته، می توان مشخص کرد که در این سال ها چه میزان آب در حوضه زاینده رود تولید شده، میزان حق آبه کشاورزان چه میزان بوده و چه میزان از آن به کشاورزان تحویل داده شده است. به دلیل جلوگیری از هدر رفت آب چشمه مسیر نهر آب از نزدیکی آبشار تا روستای خور به وسیله کانال کوچکی هدایت می شود که در میان مسیر دریچه هایی برای تغییر مسیر آب به سمت باغات تعبیه شده است.

به دلیل اینکه این قسمت از زمین سست بوده و در حین راه رفتن ممکن است تا زانو وارد گل شوید. شهر فوزدوایگواسو به دلیل ویژگی های گردشگری و ملیتی خود، شهرت دارد. وی میافزاید: در بالادست و سرشاخهها یعنی در اتفاعات یک هزار متر به بالا، آب رودخانهها زلال است و قابلیت شرب دارد و با نزدیک شدن رودها به دشتها و جلگه شاهد آلوده شدن این رگهای حیات در طبیعت هستیم لذا این روند نشان میدهد که هرچه دسترسی انسان در گیلان به رودخانهها راحتتر بوده آلودگیها بیشتر شده است.

در حمله ي چنگيز به تركستان ،ايل اينالو به ايران پناهنده و تا حدود شامات مي رود امير تيمور پس از استيلاي به اين مناطق چون آنان را از ايل تاتار و تركستان و منصوب به خود مي دانسته براي دلجويي آنان را از بيروت و شام و اطراف قزوين به آذر بايجان منتقل مي كند بعدها در زمان شاه سليمان صفوي به علت اختلافي كه بين سران آنها بروز مي كند عده اي از طايفه اينالو و بيات را در فريدن -منطقه ي چادگان جاي مي دهد. در هیدروگرافها با سیلابهای چند قله ای مشاهده شده که مدل نقاط حداکثر حداق و زمان رسیدن به حداکثر سیلاب را بخوبی شبیه سازی نموده است که این نشان از توانایی مدل در شبیهسازی سیلابها است.

این وضع در عهد نامه ورسای پیشبینی شده و در خصوص پلهای موجود بر روی رودخانه راین بر آلمان مغلوب تحمیل گردیده است . ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: فاصله بین “پل بشار تا پل مختار” بهترین مکان برای احداث جاده ساحلی است و این منطقه از رودخانه بشار می تواند بهتر از زاینده رود بدرخشد. پارانا و شاخههای آن همچنین منبع درآمد و معاش روزانه بسیاری از ماهیگیران ساحلی میباشد.

ناگفته نماند در این روستا به جز سنگ هاییی با رخ انسان فضای سرسبز بسیاری وجود دارد. اضافه بر اين در اين خانه ها فضاهاي متعدد ديگري وجود دارد كه هر كدام عملكرد مخصوص ديگري را بر عهده دارند كه عبارتنداز :محل انبار مواد غذايي ساكنين ، محل نگه داري وسايل و لوازم كشاورزي ، محل استقرار دستگاه قالي بافي ، محل خواب و نشيمن و محلي براي پذيرايي ميهمانان به اين ترتيب مسكن در اين منطقه از تنوع برخوردار است. در اين روستا با هماهنگي طرفين زمان عروسي اغلب فصل (پاييز و زمستان) و از روز چهارشنبه مراسم عروسي شروع مي شود و در روز چهارشنبه دعوتي هاي خود را با زبان دعوت مي كنند و دعوتي هايي كه از جاهاي دور مي باشند با كارت دعوت مي شوند و در بعد اظهر چهارشنبه مراسم عروسي با ساز و دهل شروع مي شود و تا نزديكي ها ي اذان مغرب ادامه دارد و بهد از اذان و اقامه نماز و صرف شام كه اغلب به صورت سنتي مي باشد مراسم جشن شروع مي شود و با انجام رقص و بازي هاي محلي (چوب بازي ، دستمال بازي ) تا ساعت 12 شب ادامه پيدا مي كند و در روز بعد حدودا 9 صبح مراسم جشن عروسي مجددا شروع و تا ساعت دوازذه ادامه پيدا مي كند .

در ابتدا كوچكتر ها به ديدن بزرگترهاي فاميل مي روند و اين ديد و باز ديدها تا چند روز ادامه مي يابد البته در گذشته در پنج روز اول عيد دختر ها به خرمن مي رفتند و بازي هاي محلي انجام مي دادند و پسر ها نيز اكثرا در پشت بام ها به بازي الخدول مشغول مي شدند . در اصفهان سی و سه پل یا پل الله وردی خان و پل خواجو. اقامتگاه بوم گردی پلاسجان در روستای تاریخی موغان در شهر فریدن در 160 کیلومتری غرب اصفهان قرار گرفته است. و بعد از آن به خانه رفته و مراسم موقتا به پايان مي رسد و بعد از صرف شام به جمع كردن هدايايي كه اغلب به صورت نقدي مي باشد و ثبت آن توسط كاتبي و اعلام آن در حضور اهل مجلس توسط شخص كه با كاتب همراه است .

مردم اين روستا هم مثل شيعيان دنيا در ماه محرم به خصوص دهه اول محرم شب ها در مساجد تجمع كرده و به عزاداري مي پردازند و نوع عزاداري به صورت سينه زني، زنجير زني مي باشد و اين مراسم از زمانها ي قديم رواج داشته . و در وقت اذان ظهر مردم نماز ظهر عاشورا را بر پا كرده و دوباره تعزيه را ادامه مي دهند تا تعزيه پايان بپذيرد . مردم به گلستان شهداء رفته و با خواندن فاتحه اداي احترام مي كنند و در شب عيد بچه ها با برداشتن شالي به بالاي پشت بام مي روند و يك طرف شال را در خانه ي همسايه ها مي اندازند و همسايه ها چيزي كه اغلب ميوه و يا تخم مرغ مي با شد به آن مي بندند كه اين عمل معروف به( شال سالاخ) معروف است .

و مراسم جشن ادامه پيدا مي كند تا طرف داماد چند نفر از ريش سفيدان به همراه چند پيرزن مي فرستند ، تا عروس را از خانه پدري به خانه داماد بياورند البته خانواده داماد سند ازدواج به همراه شيريني مختصري تحويل پد رعروس مي دهند و عروس را به خانه داماد مي برند در ورودي به حياط داماد يك راس گوسفند قرباني مي كند و داماد به همراه ساقدوش به بالاي پشت بام رفته و با نخودچي و كشمش بر سر عروس خود و پخش ميوه (انار،پرتقال،سيب)كه اغلب با شور و هيجان مردم همراه است . بررسی شاخصههای فیزیکی و شیمیایی بیانگر کاهش اکسیژن محلول در ایستگاههای 2 و 5 و افزایش TDS در ایستگاه 2 و نیتریت و آمونیوم در ایستگاه 3 بود.

فاطمی عقدا، محمود، فرج الله، فیاضی و داریوش، علیپور (1380)، بررسی زمین شناسی مهندسی بخشی از رودخانه کرخه(روستای عبدالخان تا روستای الهایی)، نشریه علوم دانشگاه تربیت معلم، جلد 1 شماره 3و 4 صص178-163. اگر می خواهید درباره زاینده رود، اسامی دیگر زایندهرود ، علت نامگذاری، سرچشمه اصلي رودخانه زاينده رود و … 2)مقدار قابل توجهي از آب وبذروكود به هدر مي رود . مراسم سينه زني و زنجير زني را ادامه مي دهند تا نزديكي هاي اذان صبح دسته سينه زني درست كرده و به زيارت اهل قبور مي روند و با خواندن نوحه و زيارت نامه اداي احترام مي كنند و بعد به خانه هاي خود بر مي گردند و بعد از طلوع آفتاب دوباره هر محله اي دسته هاي سينه زني و زنجير زني را به راه مي اندازند و به طرف مركز روستا آمده جمع مي شوند و به طرف گلستان شهداء حركت مي كنند و در آنجا چند دقيقه اي دست از عزاداري برداشته و قرائت فاتحه مي كنند و يك نفر كه اغلب روحاني است چند دقيقه اي را در منقبت شهداي كربلا سخنراني مي كند .

داماد را با نواختن ساز و در آوردن شيريني و اسفند بايستي به حمام عمومي برده و بعد از اين كه داماد از حمام عمومي بيرون آمد . كه به آن (اياق آشلي) مي گويند (و بعد از يك هفته داماد با يكي از اعضاي خانواده اش به خانه پدر زن مي رود و عروس را به خانه خودش مي آورند . با تمام شدن وقت چند نفر از زنان فاميل داماد را با بردن شيريني و نان فطير(نان شير مال) به خانه عروس رفته و عروس به خانه عروس مي آورند و قبل از به دنيا آمدن بچه طرف عروس وسيله مورد نياز بچه (سيسموني)را تحويل عروس مي دهند.

آب مورد نیاز برای تولید غذای بیش از 7 میلیارد نفری که امروزه ساکن سیاره زمین هستند، کانالی را با عمق 10 متر، عرض 100 متر و طول 2100 کیلومتر را پر می کند. فاصله روستای خور تا آبشار تقریباً ۲ کیلومتر است و با زمانی حدود ۳۰ الی ۴۵ دقیقه و با گذر از بین مناطق سرسبز و درختان سیب ترش، گوجه سبز، زردآلو و گیلاس میتوان به این آبشار رسید. زمانیکه قصد گذر از آب های سریع و بستر های ناهموار دارید ، باید تعادل خود را افزایش دهید . شما باید در ورودی روستا سوار قایق شوید.

در شب عاشورا بعضي از مردم تا صبح در مساجد بيدار مي مانند . مردم کشور ارمنستان هنوز هم از لباسهای سنتی استفاده میکنند لباسهای سنتی در این کشور بسیار متنوع بود و رنگارنگ طراحی شده است. چون شناخته شدند و مردم گشنيزجان به آنها روي خوش نشان نمي دادند از روستا به جاهاي نامعلوم مهاجرت كردند.در اين روستا تعداد 7 مسجد وجود دارد كه به نامهاي :مسجد امام حسين (ع)در محله ي قيفرديلي ،اجاقعوي (مسجد جامع) در مركز روستا ،مسجد صاحب الزمان (عج)در محله ي احمد آباد،مسجد امام رضا(ع)در محله ي دلشاد،مسجد امام حسن مجتبي(ع)در محله ي قارشي ،مسجد چهارده معصوم در محله ي دروازه و مسجد حضرت ابوالفضل(ع)در ميدان امام حسين .

يكي ديگر از آداب و رسوم مردم روستاي گشنيزجان د رزمان هاي قديم كه تا به امروز ادامه يافته كاسب هاي عمومي (دشتبان ، حمامي ، دلاك ، چوپان ، نخير چي) بوده و طبق قراردادي كه بيشتر مزد آن ها را به صورت غير نقدي (گندم ،جو ، سيب زميني ، ينجه) پرداخت مي نمودند. و بعد از رفتن مردم به منازل خود عروس را به خانه مي برند و در روي خانه نعبلكي را زير پاي عروس قرار مي دهند تا عروس آن را شكسته و وارد خانه شود .(بر حسب سنتي جهت رفع چشم زخم) و فرداي عروسي مراسمي برگزار مي شود با عنوان بندرتخت كه در آن فاميل هاي نزديك عروس به ديدن عروس مي آيند و با خود هدايايي را كه به صورت نقدي يا غير نقدي است به عروس اهداء مي كنند و بعد از چند سب داماد به همراه ساقدوشها به ديدن خانواده عروس رفته كه به اصطلاح به آن سلام گفته مي شود و خانواده عروس در آخر شب يك سري هدايايي به داماد و ساقدوشها اهداء مي كنند و بعد از چند هفته از طرف خانواده عروس چند نفر به خانه داماد امده و با اجازه داماد ، عروس را به مدت يك هفته به خانه پدرش مي برند .

دیدگاهتان را بنویسید