تکامل هیدروشیمیایی و کاهش کیفیت آب رودخانه گرگانرود

یکی از پارک های دیدنی و زیبای شهر تهران که سال 1382 در محدوده شهرداری منطقه 2 با مساحت 144580 متر مربع تأسیس شد.پارک گفتگو از شمال به مجموعه پلهای تقاطع بزرگراههای شهید چمران و حکیم، از جنوب به خیابان جوادفاضل، از شرق به بزرگراه شهید چمران، از غرب به کوی نصر محدود می شود.هدف از ساخت این پارک آشنایی مردم با سبک معماری و پارک سازی کشور های مختلفی همچون ایران، ایتالیا، انگلیس، ژاپن و فرانسه است.این پارک علاوه بر امکاناتی نظیر زمین بازی و اسکیت از امکانات دیگری مانند کتاب فروشی، سرویس بهداشتی، مسجد، کافی شاپ، بوفه و رستوران برخوردار است.

کار ساخت این پارک از سال 1342 آغاز شد و در نهایت در سال 1352 تکمیل و به پایان رسید. بزگترین رودخانه های این حوضه به ترتیب از شمال تا جنوب خاوری عبارتند از: سیروان، کرخه، کارون، جراحی، زهره، هله، موند، کل، میناب و سرباز. همیشه بارش های برف و باران شهر تهران از پارک جمشیدیه به دلیل نزدیکی به کوه های شمال شهر آغاز می شود. پارک تفریحی جمشیدیه از شمال به کوه های کلک چال، از جنوب به باغ دولو، از شرق به خیابان جمشیدیه و از غرب به جاده کلک چال می رسد.

به طور خلاصه مهمترین رودخانه های ورودی به کشور را می توان رودخانه های هیرمندو هریرود در شرق و ارس ، ساریسوو قره سو در غرب دانست که در ذیل به آنها پرداخته خواهند شد. 7 حلقه چاه برای تأمین آب شرب حفر کرده بودیم که به طور کامل خشکید. این منطقه به طور کلی در زمینه جاذبه های گردشگری مختلفی ارزیابی شده است. متوسط آورد سالانه این رودخانه 1200 میلیون مترمکعب در سال برآورد شده است که بعد از رودخانه هیرمند، دومین سرشاخه مهم و پر آب حوضه آبریز بینالمللی هیرمند است. همچنین مسجد جامع برغان نیز در کنار حسینیه اعظم از اماکن مذهبی مهم روستای برغان است.

در این بوستان اماکن و جاهای بسیار زیبا و دیدنی دارد که می توان به آکواریوم پارک شهر،موزه صلح تهران، دریاچۀ پارک شهر، باغ پرندگان، کتابخانۀ پارک شهر، امکانات ورزشی، تندیس شیر سنگی، ساعت بزرگ مرکزی، آبنما، زمین بازی کودکان و نماد قربانیان سلاح شیمیایی در میدان مرکزی پارک اشاره کرد. بوستان ایران زمین که نام دیگر آن باغ راه فدک می باشد، یکی از پارک های زیبای تهران است که در منطقه 2 شهرداری تهران، محلۀ شهرک غرب واقع شده است.این پارک در سال 1393 با مساحتی در حدود 270 هزار متر مربع در خیابان ایران زمین ساخته شد.از جمله امکانات باغ راه فدک می توان به زمین چمن مصنوعی، زمین والیبال و فوتبال، بوفه و رستوران، ایستگاه دوچرخه، سرویس بهداشتی، ساختمان پلیس، آلاچیق، وسایل ورزشی، آبخوری و باربیکیو اشاره کرد.

بوستان جنگلی چیتگر با وسعت 950 هکتار در غرب تهران قرار گرفته است. آب اين كانال از درياي آمو تامين مي گردد و همچنين درياي مرغاب و سدي كه اين كشور بر روي آن احداث نموده است نقش بسيار مهمي در تامين آب اين كشور دارد. معنی: برخی از دانشمندان بر این باورند که رنگها بر ما تأثیر دارند. وانت بار کرایه پونک با توجه به سابقه چندین ساله ای که در این منطقه دارد.

نتایج این مطالعه نشان داد که در جهت استفاده مجدد از پساب در حوضچه های تصفیه، از گیاهان جاذب فلزات استفاده گردد. اندازه گيري ميانگين فاصله درختان از يكديگر همراه با اندازه گيريهاي قطر برابر سينه،ارتفاع و مساحت تاج نشان مي دهد كه تعداد در هكتار درختان در دو منطقه شوشتر و گتوند به ترتيب 357 و 339 و درصد تاج پوشش نيز به ترتيب 72.6 و 68.4 بوده است. مناطقی از کوهستانهای اشکورات بر اثر کاوشهای انجام گرفته به آثار و شواهد گوناگونی مخصوصا قبور مربوط به دوران نبوع تا دوران ساسانی و بعضا نیز از دوران اسلامی نیز بدست آمده و این خود نشان از قدمت منطقه دارد.

با بالا رفتن از 600 پله سنگی این پارک به فضایی سرسبز و خوش آب و هوا برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت خواهید رسید. این پارک در سال 1342 با هدف بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران توسط سازمان جنگلها و مراتع تأسیس شد و مدیریت آن را شهرداری منطقۀ 22 برعهده گرفت. ت ( پوشش گیاهی : هر چه پوشش گیاهی بیشتر باشد مقدار آب جاری کاهش می یابد . با توجه به قید سال نرمال آبی در قرارداد سال 1351 قانون معاهده راجع به آب رودخانه هیرمند، پیش از هرگونه اظهارنظر پیرامون مسئله کاهش حق آبه ایران از سوی طرف افغانستانی باید بررسی شود که این کاهش حق آبه ناشی از کاهش بارندگی در مناطق بالادست رودخانه بوده است یا خیر.

این پارک قدیمی به وسعت 10 هکتار توسط غلامرضا پاسبان حضرت، روح الله نیک خصال و محمد برقعی طراحی شده است. بوستان نیاوران یا پارک نیاوران پارکی در شمال شرقی تهران و مجاور با میدان باهنر (میدان نیاوران) است.ساخت و افتتاح این پارک در سال 1348 با مساحتی حدود 62000 متر مربع و با طراحی چند طراح انگلیسی و معماری مهندس سردار افخمی صورت گرفت. پارک المهدی در سال 1365 با مساحتی در حدود 65500 متر مربع در ضلع جنوب شرقی میدان آزادی واقع در منطقه 9 شهرداری تهران تأسیس شد.این پارک از پوشش گیاهی متنوعی مانند اقاقیا، زبان گنجشک، سرو نقره ای، نارون، چنار و سدروس تشکیل شده است.زمین کودکان، اسکله قایقرانی، ماهیگیری، فروشگاه شهر کتاب، آلاچیق، کلینیک گل و گیاه، خانه شهروند، خانه اخبار و شهر بازی از جمله امکانات این بوستان می باشد.

از جمله جاهای دیدنی این پارک تهران می توان به حیات وحش حیوانات، پیست اسکیت، زمین بازی، برکۀ زیبا ی آن و فرهنگسرای بانو اشاره کرد. پارک چیتگر از جنوب به آزاد راه تهران-کرج از غرب به شهرک سرو آزاد و پیکان شهر و از شرق به منطقۀ خرگوش دره محدود می شود.از امکانات این بوستان می توان به پیست دوچرخه سواری، باشگاه سوار کاری، پینت بال، رستوران، میشه زار، آلاچیق اشاره کرد. این پارک در منطقۀ 4 قرار گرفته و از شمال به بزرگراه شهید بابایی، از جنوب به شمس آباد، از شرق به بزرگراه شهید باقری و از غرب به ده لویزان محدود می شود.

پارک شهر از شمال به خیابان شهید فیاض بخش، از جنوب به خیابان شهید بهشت، از شرق به خیابان خیام و از غرب به خیابان وحدت اسلامی محدود می شود. این دریاچه در پنج کیلومتری غرب شهر پل سفیدو در ارتفاعات مشرف به این شهر در مجاورت روستای شورمست واقع شدهاست. یکی از بوستان های قدیمی و زیبای شمال شهر تهران است که واقع در منطقۀ 1 شهرداری تهران در محلۀ قیطریه می باشد.این پارک در شمال بزگراه صدر و انتهای خیابان قیطریه قرار گرفته، که از شمال به فرمانیه، از جنوب به میدان پیروز و بزرگراه صدر، از شرق به چیذر و از غرب به قیطریه و شریعتی محدود می شود.پارک قیطریه در سال 1356 با مساحتی در حدود 103000 متر مربع توسط مرحوم دکتر غلام رضا نیک پی نوه دختری ظل السلطان فرزند ناصرالدین شاه ساخته شد.از امکانات این پارک می توان به زمین اسکیت، زمین بدمینتون، میزهای پینگ پنگ و شطرنج، سینما 6 و 7 بعدی، فرهنگسرای ملل، سرویس بهداشتی، نماز خانه و..

بوستان ملت با مساحتی در حدود 34 هکتار یکی از پارک های بزرگ و دیدنی منطقۀ 3 استان تهران می باشد. بر اساس معاهده سال هزار و سیصد و پنجاه و یک، سهم حقابه ایران از رودخانه هیرمند سالانه حدود ۸۲۰ میلیون مترمکعب است که افغانستان باید آن را به ایران بدهد. توافقنامه استفاده بهینه از آب رودخانه هیرمند میان جمهوری اسلامی ایران و افغانستان به امضا رسید. هاشمی، س.، مجدزاده طباطبایی، م.، موسوی ندوشن، ر.، 1395. محدوده جریان های زیستی قزل آلای خال قرمز بر اساس پارامترهای ریخت شناسی و زیستگاهی در سرشاخه های رودخانه لار.

البته در کنار تمام این زیباییها حضور و جریان رودخانۀ خروشان روستا را نیز نباید نادید گرفت. پارک های آبی یکی از جاهای دیدنی مشهد می باشند که در این چند سال اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده اند و توجه ویژه ای به آن ها شده است. اگر به دنبال پیدا کردن جایی هستید که بورس لوازم و تجهیزات پزشکی، لوازم آرایشی و لوازم التحریر و دوربین باشد، ناصر خسرو دقیقا همان خیابان مد نظرتان است. باراجین نام منطقه ای در شمال قزوین هست که از ابتدای اتوبان قزوین زنجان شروع می شه و تا دامنه مرکزی البرزادامه پیدا میکنه، این منطقه ازدیرباز تفرجگاه مردم قزوین بوده و هست.

این پارک در دو فاز که فاز اول آن سال 1388 در محدوده شمال بزرگراه شهید همت تا بلوار همیلا و فاز دوم آن سال 1392 در محدوده شمال بزرگراه حکیم تا بزرگراه همت تأسیس شده است.یکی از مکان های زیبا و جذاب این پارک تهران سرزمین شگفت انگیز نام دارد که از سرگرمی های آن می توان به پیست پرش در آسمان، قایق پرش در آب، راپل هوایی، سافاری پارک وحشت اشاره کرد. آب و آتش یکی از جذاب ترین پارک های پایتخت است، که در سال 1388 توسط محمد باقر قالیباف شهردار وقت تهران با مساحت بالغ بر 24000 متر مربع در اراضی عباس آباد ساخته شد.این پارک در خیابان آفریقا نرسیده به چهار راه جهان کودک و در انتهای کوچۀ ژوبین قرار گرفته است.از امکانات این پارک تهران می توان به پیست اسکیت، مسیر دوچرخه سواری، کافه و رستوران، آلاچیق، نور پردازی های زیبا، کالسکه رانی، فانوس دریایی، سالن آمفی تئاتر و آبنما اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید