تهران چند منطقه دارد

شوری آب میزان شوری آب دریای خزر حدود 64/12 تا 68/12 گرم در لیتر است. گاماروس ها که در اصلاح محلی به آن رش نیز می گویند در منابع آب شور و شیرین دریاچه ی خزر و آب های داخلی، نهر ها و رودخانه ها در بخش آبریز جنوبی دریای خزر یافت می شوند، که با توجه به ارزش غذایی بالا و سهولت تکثیر و پرورش آن در محیط های کنترل شده، جایگزین مناسبی برای تغذیه­ی انواع ماهیان اقتصادی از قبیل ماهی سفید، تاسماهیان و حتی ماهیان زینتی کاربرد دارند(7). این منطقه با دارا بودن پارک جنگلی لویزان و همچنین با ویژگیهایی چون وجود نابرابری اجتماعی – اقتصادی شدید در آن، جوان بودن میانگین سنی جمعیت، وجود اقشار آسیبپذیر در محلههایی همچون خاک سفید، شمیران نو، شیان و …

این نظرسنجی با کمک دانشگاه تهران و به سفارش معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران بوده که در ۱۰ فصل از جمله احساس تعلق، امکانات و خدمات محله، جابهجایی و معابر محله، بهداشت و محیط زیست محله، روابط اجتماعی، مشارکت اجتماعی محلات و … میزان علاقه به محله کمتر از حد متوسط است و این در حالی است که در مقابل بیشترین علاقه به محلات در محله تهرانپارس، سازمان آب، دیلمان، اکباتان و شهرک قدس مشاهده شد. پس از شکلگیری کوهستان آندز و مسدود شدن جریان رودخانه آمازون به سمت اقیانوس آرام، شکل و جهت امروزی رود آمازون شکل گرفته است.

وی درباره حق آبه زیست محیطی رودخانه گفت: بر اساس مصوبات شورای عالی آب، حقابه زیست محیطی رودخانه اترک و در کل حوزه آبریز اترک و به صورت کلی در سه استانی که رودخانه از آن عبور می کند یعنی خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان مشخص شده است با این وجود با توجه به اهمیت تاثیر سدهای ساخته شده بر پایین دست، حقابه زیست محیطی رودخانه های پایاب سدهای استان به میزان حدود ۱۱ میلیون مترمکعب در سال تعیین شده که این شرکت بنا به شرایط بارندگی هر سال نسبت به رها سازی این حجم آب از سدها اقدام می کند.

هر منطقه خصوصیاتی دارد که قبل از اقدام به خرید یا اجاره خانه باید آنها را بشناسید. بنابراین برای خرید یا اجاره خانه بهتر است اولویتهای خود را دقیقا مشخص کنید تا بدانید در کجا و چه منطقهای باید دنبال خانه بگردید. در هر کدام از آنها امکان سواری بر قایقهای کروز گردشگری را خواهید داشت و در برخی از آنها میتوانید یک شام رمانتیک میل کنید. در نهایت هر یک از پارامترهای گـفته شـده در روش SCS,CN بـه صورت وزنی نیز برای هر کدام از زیـرحوضه­ها محاسبه گردیـد.

جابر بن حیان شیمیدان ایرانی از ر وش تقطیر که در اصل نمونه آزمایشگاهی یکی از روش های عمومی تصفیه آب می باشد برای مصارف آزمایشگاهی خود استفاده می کرد. به­منظور مشخص کردن عوامل مهم و حساس مدل، تحلیل حساسیت مدل با استفاده از روش “هر بار یک عامل” (OAT) انجام شد. از سویی زیبایی یک امر مطلق نیست و هر فردی با توجه به معیارهای شخصی خود امری را زیبا یا زشت می­داند. 2. بخش میانی حدود 36 درصد از سطح دریا را شامل میشود و دارای عمق متوسط 190 متر و حداکثر 788 متر میباشد. منطقه یک کوهستانی است و دارای باغات فراوان، رودخانه، درهها و مسیلها و دو گسل مهم شهر تهران و با سابقه رانش است.

این منطقه با بیش از ۸۰ سال سابقه شکل گیری از شمال به خیابان آزادی از شرق به بزرگراه شهید نواب صفوی، از جنوب به خیابان قزوین و از غرب به خیابان شهیدان، هرمزگان و پادگان جی محدود میشود. این منطقه از ۳ جهت غرب، شرق و شمال با ۳ بزرگراه اصلی تهران؛ چمران، مدرس و همت و از سمت جنوب به بزرگترین محور شرقیـ غربی شهر یعنی خیابان انقلاب محدود میگردد. منطقه سه از جنوب تا اتوبان همت و بزرگراه رسالت، از غرب تا اتوبان چمران، از شرق تا خیابان پاسداران و بخشی از خیابان شریعتی، و شمال تا بزرگراههای مدرس، صدر و چمران گسترده شده است.

همچنین دریک تقسیمبندی کلی از چهار سطح، این ویژگیهای مثبت و منفی مربوط به هرسطح را به تفکیک بیان میکند تا معیار سنجشکلی طبق این تقسیمبندی باشد. مناطق تهران را از آخر به اول با هم مرور میکنیم. منطقه ۶ به لحاظ موقعیت جغرافیایی در حوزه مرکزی شهر تهران واقع شده که از سمت شمال به منطقه ۳، از شرق به منطقه ۷، از جنوب به مناطق ۱۰، ۱۱، ۱۲ و از غرب به منطقه ۲ محدود میشود. شهرهای بندری اروندکنار، فاو بصره، خرمشهر، آبادان، خسروآباددر حاشیه این آبراه واقع شدهاند که نقش ویژهای در رونق بازرگانی منطقه داشتهاند.

این منطقه به مساحت ۳۲ کیلومتر مربع میباشد و از مناطق فرهنگی آن میتوان فرهنگسرای ارسباران و کتابخانه علامه امینی و کتابخانه استاد شهریار و باغ موزه آب واقع در خیابان یخچال را نام برد. همچنین منطقه سه مراکز فرهنگی و تفریحی خوبی مثل فرهنگسرای ارسباران، پارک موزه آب، بوستان ملت، بوستان آب و آتش، بوستان طالقانی، مجموعه سینمایی پردیس ملت، مجموعه ورزشی انقلاب تهران، ورزشگاه شهید کشوری و کتابخانه استاد شهریار را در خود جای داده است.

منطقه دو که محلات سعادتآباد، شهرک غرب، پونک، گیشا، ستارخان، آریاشهر و شهرآرا را شامل میشود، مراکز تفریحی و فرهنگی خوبی چون پارک ژوراسیک، پارک پرواز، برج میلاد، پارک شهرآرا، پارک پردیسان و پارک گفتگو را در خود جای داده است. به استناد دادههای این پیمایش با این که منطقه ۵ جز محلات محبوب است، اما در این میان محلات نفت، باغ فیض و کن در ردیف محلات با نمره بسیار پایین از حد میانگین قرار داشتند.

در دورۀ صفویه، ارائۀ تعاریف مغرضانه از مقام و منزلت شاه موجب شد باور قداست و معصومبودن شاه میان مردم عامه و حتی دربار به وجود بیاید. كمیسیون به اتفاق آرا اعلام داشت كه : اولا در خصوص مورد مسئله تغییر بستر رودخانه مطرح نیست و ثانیا باید میان دو دوره متفاوت كه در طی آنها تغییر شكل در مسیر رودخانه پیش آمده است قائل به تفكیك شد . قسمت اعظم منطقه در اثر رشد سریع ساخت و ساز به صورت شتابان و دفعتی شکل گرفته است.

رودخانه وردآورد نیز در امتداد شمالی جنوبی و به موازات رودخانه کن جریان دارد و در قسمت شمالی در غرب منطقه میانی امتداد یافته که در پائین دست، حد غربی محدوده طرح را تشکیل میدهد. استقرار منطقه در دامنه رشته کوههای البرز و موقعیت ممتاز محل در برخورداری از این ارتفاعات، امکان افزایش جذابیتها و تسهیلات و توسعه ورزشهایی مرتبط با کوه چون سنگ نوردی، پرواز با کایت، اسکی روی چمن و برف، ایجاد امکانات رفاهی و ورزشی شامل میادین ورزشی، استخرهای روباز زمستانی و تابستانی، سرگرمیهای علمی و آموزشی همچون سنگ شناسی، گیاه شناسی، حشره شناسی و همچنین سرمایه گذاریهای اساسی در قالب هتلهای کوهستانی و پارکهای کوهستانی را مد نظر قرار میدهد.

منطقه یک تهران از شمال به ارتفاعات دامنه جنوبی کوه البرز، از جنوب به بزرگراه چمران، از شرق به بزرگراه ارتش و از غرب به اراضی رودخانه درکه میرسد. این منطقه از جنوب به جاده مخصوص کرج، از شمال به دامنه کوه های البرز، از غرب به رودخانه کن و منطقه ۲۲ و از شرق به بزرگراه محمد علی جناح و اشرفی اصفهانی محدود میشود. این منطقه از جنوب به خیابان آزادی، از غرب به اتوبان اشرفی اصفهانی و محّمد علی جناح و از شرق به اتوبان چمران محدود می شود.

وسعت این منطقه با احتساب ارتفاعات حدود ۵۴۰۰۰ هکتار میباشد که طول و عرض حداکثر آن به طور تقریبی مساوی ۲۶ و ۱۷ کیلومتر است. هسته اولیه محله کنونی پونک همان روستای پونک بوده است که قدمت آن به بیش از هشتصد سال می رسد.حد شمالی روستا امامزاده و حد جنوبی آن باغ فیض بود. ۵- باغ حیاط امامزاده. بسیاری از کاربریهای موجود در منطقه ۳ عملکرد شهری دارند، مانند: امامزاده اسماعیل (ع)، بوستان ملت، ساختمانهای تشریفاتی، دولتی، سفارتخانهها، دانشگاهها، ساختمانهای تجاری.

این منطقه به لحاظ طراحی شهری دارای بافتی شبه روستایی است و میتوان آن را باغشهر نامید. این منطقه دارای ۲۰ بوستان میباشد و مساحت کل فضای سبزآن ۷۶.۵ هکتار است که شامل فضای سبز بوستانها، جنگلکاری و رفیوژو کچکی می باشد. سرانه فضای سبزدر این منطقه (با احتساب فضای سبز عمومی و خصوصی) ۱۷.۸ متر مربع است. همین مفهوم در مبادله یادداشتهای اول ژوئن 1934 بین بیرمانی و سیام در مورد رودخانه (( پاكشان )) آمده است . خیابانهای پونک، در لیست خیابانهایی با طراحی متفاوت در شهر تهران هستن که بعد از انقلاب طراحی و ساخته شدن. علاوه بر این دادگاههای انقلاب هم در همین ساختمان برپا میشد.

تشخیص و جان­بخشی و نسبت دادن اوصاف خیالی به اشیاء: «گوشه اتاق، پشتم را دادهام به دیوارها، که محزون به هم رسیدهاند. بعضی افراد قصد دارند پول خود را در خانه و مسکن سرمایهگذاری کنند و سود به دست بیاورند. در منطقه ۸ شهرداری تهران ۴ خانه فرهنگ به نامهای خانه فرهنگ و کتابخانه فرزانگان و فدک و معرفت و میدان ۱۶ وجود دارد. البته همیشه هم سودِ بیشتر، عامل انتخاب منطقه برای خرید یا اجاره خانه نیست و عواملی مثل میزان توسعهیافتگی، قیمت منطقه، آب وهوا و شرایط زیستمحیطی هم در انتخاب افراد تاثیردارند. از دیگر عملکرهای مهم اقتصادی منطقه، فعالیت تجاری بوده که وجود مراکز تجاری وسیع پس از احداث مرکز تجاری یادمان که منشا یک مرکز تجاری شهری و فراشهری را برعهده دارد، این مناطق جاذب اشتغال و فعالیتهای وسیعی در زمینه توسعه اقتصادی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید