تنوع زيستي جمعيت دياتومه رودخانه ماسوله گيلان، ايران

فیتوپلانکتونهای این رودخانه به 6 شاخه و 75 جنس تعلق داشته که مهمترین شاخه های آن Chrysophyta وChlorophyta بودند و همچنین از زئوپلانکتونهای منطقه شاخه های Rotatoria, Protozoa و Arthropoda که 28 جنس را شامل می شدند مورد شناسایی قرار گرفتند. یکی از پیست های پر برف ایران که تقریبا در تمام فصول سال امکان اسکی نمودن در آن وجود دارد پیست اسکی آلوارس اردبیل است. در دوران صفوی از قلعه قهقهه برای زندانی نمودن شاهزادگان صفوی استفاده می شده است. این پل در کنار روستای پیر تقی و در دره های شهر هشتجین شهرستان خلخال با هدف وصل نمودن رودخانه ی قزل اوزن و گیوی چای به یک دیگر بنا شده است.

از دیگر مناطق بکر اردبیل پل معلق پیر تقی است. سرچشمه ابتدایی رودخانه کهمان، چشمه «تخت شاه» و چشمه های اطراف آن است که پس از جاری شدن در درون دره کهمان، آب چشمه سراب «خاصان» و دیگر چشمه های اطراف به آن پیوسته و رودخانه کهمان را شکل می دهند. این رودخانه ایستگاه اصلی ماهی قزل آلا و رنگین کمان بوده و در اطراف این منطقه واحدهای پرورش ماهی تاسیس شده است. وجود ماهی قزل آلای رنگین کمان در دریاچه و طبیعت سرسبز اطراف آن سبب شده است که نئور به عنوان یکی از مناطق بکر اردبیل شناخته شود.

وجود رود پرآبی به نام «قره سو» در اطراف قلعه خسرو زیبایی آن را چندین برابر کرده است. سد انحرافی آن به نام نوروز مهر حدود 10 کیلومتری میاندواب واقع شده است و آب مورد نیاز کشاورزی جلگه میاندوآب و قسمتی از دشتهای بناب و ملکان را تامین می کند . محوطه باستانی قلعه خسرو در نزدیکی روستای «قونان قیران» در ۲۸ کیلومتری شمال غربی اردبیل واقع شده است. نئور دریاچه ای طبیعی است که در مسیر اردبیل به خلخال و در نزدیکی روستای بودالالو واقع شده است.

در قسمت شرقی شهرستان خلخال رودخانه ای به نام «رودخانه قزل اوزن خلخال» در جریان است. چکیده جریان رودخانهها از مهمترین پدیدههای دینامیکی در پوسته زمین هستند که نه تنها در تغییر سیمای زمین نقش دارند، بلکه شکل و نحوه زیست انسان در کرهی زمین را نیز تعیین مینمایند. ۲ ـ گندزدایی آب با کلر مادر: در این روش به ازای هر یک لیتر آب ۳ قطره از محلول کلر ۱ درصد اضافـــــه می شود، بعــد از نیم ساعت میزان کلر باقیمانده را اندازه گیری نموده در صورتی که میزان کلر باقیمانده بین ۲/۰ تا ۸/۰ میلی گرم در لیتر باشد آب قابل مصرف است، در غیر این صورت تعداد قطرات کلر ۱ درصد را تا ۷ قطره و مدت زمان را تا یک ساعت تغییر می دهیم تا میزان کلر باقیمانده در حد مطلوب به دست آید.

تقریبا ۳ تا ۴ ماه طول خواهد کشید تا برنج رشد کند در این مدت طول گیاه به حدود ۴۵-۴۳ سانتی متر خواهد رسید. پل معلق مشگین شهر که به عنوان بزرگترین پل معلق خاورمیانه شهرت یافته است با عرض دو متر و طول ۳۶۵ متری با ارتفاع ۸۰ متر بر روی رودخانه خیاوچایی بنا شده است. در این بنا دو امامزاده دیگر به نامهای احمد و محمد نیز وجود دارند. تله کابین حیران تنها تله کابینی است که به کمک آن دو استان گیلان و اردبیل به هم وصل می شود.

در آن به عمل می آید. به سبب وفور درخت فندق در این منطقه این جنگل به فندقلو شهرت یافته است. شهرت این بنای تاریخی علاوه بر قدمت و بنای منحصر به فرد آن وجود آرامگاه شاه اسماعیل (جد پادشاهان صفوی) است. چشمه گراوان علاوه بر این ویژگی های منحصر به فرد در طبیعتی زیبا و کنار رودخانه هرمزآباد واقع است. دمای آب گرم قوتور سویی ۴۲ درجه سانتی گراد است و برای بیماری های تنفسی همانند آسم و تشنج، بیماری های پوستی، درد مفاصل و اسپاسم های عضلانی مفید است.

غار یخگان در زبان محلی به «بوزخانا داغی» معروف بوده و با دمای بسیار بالایی که دارد موجب یخ بستن آب می گردد. تخته سنگ های کهمان لرستان، تخت شاهان ایران باستان در زمان فراغت از سلطنت بوده و گواهش را می توان همان گاو خمره ها و آثار بدست آمده از آن و تخت گاه های سراب خاصون (سراب خاصان) و سراب و چشمه معروف تخت شا (تخت شاه) دانست. منطقه زیبای کهمان در ۱۵ کیلومتری شمال شهر الشتر قرار گرفته و محوطه باستانی و تخت شاه نیز در شمال غرب الشتر به طرف سراب کهمان واقع شده است.

بیشتر کوهنوردان تهرانی روستای افجه را با نام دشت هویج و آبشار زیبای آن می شناسند. شورابیل به سبب محیط طبیعی آن و وجود امکاناتی نظیر دوچرخه سواری، قایقرانی، باغ وحش و … محیط سرسبز و دنج اطراف رودخانه برای یک تفریح خانوادگی بسیار عالی است. علاوه بر آن، فودکورتهای بسیار بزرگی در اطراف دریاچه وجود دارند که در آنجا میتوانید با ویوی زیبایی به سمت دریاچه، طعم یک غذای خوشمزه را بچشید و تعطیلات آخر هفته خاطرهانگیزی را در کنار خانواده سپری کنید.

رودخانه پرآب کهمان علاوه بر جذب گردشگری در شهرستان سلسله، موجب سرسبزی و زیبایی هرچه بیشتر دشت الشتر است. دشت مغان (جلگه مغان) به عنوان یکی از مناطق بکر اردبیل دشتی وسیع با خاکی حاصلخیز است که انواع مختلف محصولات کشاورزی ازجمله سیب، هلو، زد آلو، گلابی، گیلاس، هندوانه و … مجموعهای از دشت های زیبا، آب های خروشان، باغات گسترده و طبیعت دلنواز، این خطه را به «بهشت لرستان» تبدیل کرده است. آب این رودخانه از آب شدن برف و یخ کوه های گرین تامین می شود و در مسیر خود به الشتر این منطقه را سیراب می کند.

منطقه باستانی و گردشگری کهمان و دروازه در شمالی ترین نقطه لرستان و شهرستان الشتر قرار دارد و یکی از دره های بسیار زیبا و پرآب و در عین حال باستانی در سطح ایران است. آب سراب از دره کهمان رو به شهرستان الشتر در جریان است. حال خیلی از رودها هم به دلیل جریان داشتن در سطح کویر و شوره زار، شور میشوند و قابل استفاده نیستند. بناءً ( با در نظرداشت تجربه های تاریخی ) برای اجتناب از اینکه مبادا داشتن منابع آب برای افغانستان مایه رنج و عذاب شده و باعث گردد که افغانستان از ناحیه آب هم وابسته به دیگران شود، طرح سیاست های کلان به سطح ملی جهت مدیریت منابع آب برای افغانستان نهایت عمده و ضروری است.

درسال های اخیر بخش هایی از حریم رودخانه و اراضی منابع طبیعی به تصرف شخصی افراد سود جو و فرصت طلب در آمده است و تعداد زیادی از درختان گردوی این منطقه قطع شده که لازم است دولت در این زمینه وارد عمل شود و نسبت به رفع تصرف شخصی و آزاد سازی این زمین ها که از منابع ملی ایران است اقدام گردد. با آبگیری این سد دولت افغانستان قصد دارد بیش از 41150 هکتار زمین جدید به اراضی تحت کشت این منطقه اضافه کند و آبیاری حدود 27440 هکتار اراضی موجود را بهبود بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید