تحلیل شکل مجرای رودخانه کلقان چای (حد فاصل سد کلقان تا الحاق به رودخانه قرنقو)

این درست مثل آن است که از کسی خواسته شود بدون دانش آشپزی و ابزارها و لوازم آشپزی، غذا درست کند! که در شهر نهاوند قرار دارد.سراب گاماسیاب در همدان که سرچشمه بسیاری از رودخانهها است، سراب گاماسیاب در ۲۰ کیلومتری جنوب شهر نهاوند قرار گرفته است. یکی از جذابیتهای منطقه گردشگری سراب گاماسیاب، وجود حیوانات و پرندگان زیبا در منطقه است. از گونههای جانوری خاص منطقه، برای مثال میتوان به قوچ، بز، گرگ، و از گونههای پرندگان پرطرفدار آن به بلدرچین و فاخته میتوان اشاره کرد.

درکش آب و هوای معتدل طبیعی جنگل و کوهستانی و نیز چشمه سارهای بسیار دارد تنها جنگل بلوط مشرق کشور در اطراف این روستا قرار دارد به علاوه در کوهسارها و دره های مجاور، باغات میوه، انواع گیاهان دارویی و گونه های مختلف جانوری وجود دارد. همانطور که در بالا اشاره شد، یک آبراه لمس قلمرو از سه کشور، به نمایندگی از مرز طبیعی جزئی است. چرا آب رودخانه ها شیرین است؟ در اين پژوهش وضعيت ريخت شناسي و اثرات برداشت شن و ماسه بر کيفيت آب رودخانه مورد بررسي قرار گرفت. ماهی Asprete را میتوانیم یک فسیل زنده بدانیم که برای میلیونها سال بدون تغییر در حال زندگی در آبها و رودخانهها است.

لازم به تاکید است، برمبنای ادعای مقامات افغانستانی، تغییرات اقلیمی و کاهش بارش در سال های اخیر، باعث کاهش جریان رود هیرمند و به تبع آن کاهش حق آبه ایران شده است. در این مناطق کمتر رودخانه دائمی وجود دارد. این سد بر وری رودخانه شیرین دره ساخته شده است. نماد، بیانگر کلیات و مفاهیم بزرگ از طریق موضوعات جزئی است. واقع در دهستان گاماسیاب در غرب استان همدان، از دامنههای شمالی ارتفاعات گرین به نام سراب گاماسیاب سرچشمه میگیرد و در استان کرمانشاه با پیوستن در دشت چمچمال جاری گشته سپس در نزدیکی بیستون با پیوستن رودخانه دینور و سراب بیستون امتداد و سپس با پیوستن به رودخانه قره سو رودخانه سیمره تشکیل میگردد و در نهایت به دریایی خلیج فارس میریزد.

این قلعه با مصالح سنگ و ساروج بر بلندای کوهی بنا شده که بر تمام دشت اطراف مشرف است. سری به این بخش هم بزنید و با بررسی آنها، مقصد باب دلتان را پیدا کنید و راهی شوید. این رودخانه از کنار شهرهای اردکان ، سپیدان و ممسنی در استان فارس میگذرد که در نزدیکی شهرستان ممسنی رودخانه فهلیان هم به آن می ریزد و بعد از خارج شدن از استان فارس به مسیر خود به سمت جنوب غرب ادامه می دهد و از کنار شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد عبور می کند که پس از ریخته شدن رودخانه های بابا منیر و هفت قنات در آن به سردشت(زیدون) بهبهان در استان خوزستان وارد می شود و با گذشتن از روستای سریره به سمت شهرستان هندیجان در جنوب تغییر مسیر داده و با گذشتن از این شهرستان به خلیج فارس می ریزد.

گوشت آن چندان با کیفیت نیست. وجود تاسیسات صنعتی که زباله تولید می کنند و انتشاراتی که با خود به همراه می آورند کیفیت آب مورد استفاده برای مصرف را به خطر می اندازد ، در نتیجه خطری برای سلامت جامعه محسوب می شود. بعدها در دوره تیموری و زمانی که شاهراه کهن گرکان- نیشابور برای دسترسی به مشهد احیا می شود، به دستور وزیر با تدبیر دربار تیموری، میر علیشیر نوایی، رباط هایی در طول این مسیر ساخته شده و یا رباط های قدیمی مرمت میشود. چند نفر میدانید «پلاس جان» که رود بزرگی بوده، حالا رودخانه دیگری را هم میبلعد و نرسیده به زاینده رود جوی کوچکی میشود که به قوزک پا نمیرسد؟

شاخ و برگ درختان ، قسمتی از آب باران را در خود نگه میدارد و باعث میشود که باران قبل از رسیدن به زمین به تدریج تبخیر شود. در شمال شرقی باغ فیض مرکز خرید تیراژه (سرزمین عجایب)، در جنوب غربی آن مرکز خرید کوروش و هایپر استار و در قسمت شمالی آن امامزاده حمیده خاتون و جعفر قرار گرفته اند. مقبره امامزاده گلزار کشانک: بنای مقبره امامزاده گلزار در فاصله 13 کیلومتری مرکز شهرستان آشخانه و در کنار جاده آسیایی در دامنه سرسبز ارتفاعات بلند روستای کشانک قرار دارد. روستای خسرویه در دامنه رشته کوههای زیبای شاه جهان و در فاصله 25 کلومتری جنوب غربی فاروج در دل دره ای سبز سر سبز جای گرفته است.

کهندژ 29 برج به ارتفاع حدود 11 متر دارد و دروازه اصلی آن در شمال شرقی واقع شده است. رودکارون همیشه نقش مهمی در پیشرفت کشاورزی، دامداری و رشد گردشگری در مناطق اطراف خود را داشته است. این بنا 4 مناره در طرفین ورودی اصلی دارد که روی 2 مناره کلمه محمد 12 بار به شیوه کاشیکاری معلقی تکرار شده است. در رابطه با نام گذاری این دو سراب اهالی نهاوند داستانی نقل می کنند که طی آن گاوی با بار کاه در چاهی بر فراز کوه گرین سقوط کرده و پس از مدتی جنازه آن به همراه آب از غار بالای سراب گاماسیاب خارج می شه، در حالیکه بارکاه آن از سرچشمه سمت دیگر کوه خارج می شه.

در سمت چپ، جادهای خاکی است که با طی کردن آن به سرچشمه سراب گاماسیاب میرسید. در طبقه دوم اتاق آیینه کاری شده ای وجود دارد که نام خود را به بنا بخشیده است. این بنا در حدود سالهای 1300-1305 (ه – ق) در زمان حکومت ناصر الدین شاه به دستور یار محمد خان شادلو (سردار مفخم) از حکمرانان منطقه ساخته شده است. قلعه جلال الدین یکی از برجسته ترین قلعه های نظامی خراسان قلمداد می شود که در سده های 7-6هجری ساخته شده است. موقعیت ساخت بنا در بلندای کوه ستبری دیوارها و ارتفاع برج و باروها قلعه جلال الدین را به دژی مستحکم و نفوذ ناپذیر تبدیل کرده است.

برخوردار است. از جمله آثار این روستا می توان به امامزاده بابا و بی بی قلعه سنگی و سنگ قبرهای گورستان قدیمی باخط ثلث جلی با قدمت بیش از 700 سال و 2 صندوق منبت کاری شد، امامزاده اشاره نمود که حکایت از قدمت روستا به دوران قبل از صفویه دارد. کاروانسرای یا رباط قره بیل یکی از دیگر کاروانسراهای تاریخی شهرستان گرمه است که به احتمال فراوان قدمت بنای اولیه آن به قرون 4-5 هجری می رسد و د رمتون تاریخی از آن به نام رباط املوتلو یاد شده است.

همینطور در مسجد این روستا درخت چناری وجود دارد که به گفته های روستا بیش از 500 سال قدمت و تنه آن 7 متر قطر دارد. وقتی گیاه در حال رشد است پیوسته آب از زمین جذب کرده و از برگ ها آن را تبخیر می کند. امکانات قایق سواری و سافاری در این رودخانه مهیا است. علاوه بر این، در اطراف این سراب جنگل کاری های زیادی صورت گرفته است و همچنین در این مناطق می توان غار طبیعی و چشمه های زیادی را پیدا کرد که از زیبایی های زیادی برخوردار هستند.

این سراب به دلیل داشتن مسیر طولانی و حجم آب فراوان شباهت زیادی به یک دریاچه بزرگ دارد. اگر آب نباشد بدن یک حجم شکننده و سخت است، آب خاصیت ضربه گیری دارد و با ایجاد حالت ارتجاعی از اندام های داخلی محافظت می کند. 63 نمونه ماده از چهار ايستگاه مزرعه پرورش ماهي ﺁ ب بندانسر، پارک جنگلي شهيد زارع، شاليزارهاي اطراف ساري و رودخانه تجن واقع در شهرستان ساري در طول روز با دست و تور دستي جمع آوري شدند. رودخانه سن دومین رودخانه طولانی کشور پس از رود رون (اگرچه بخشی از آن از قلمرو سوئیس می گذرد) با طول کل 776 کیلومتر است.

با کوله باری از انرژی از دل کوه گذر می کرد و در دل خود میهمانانی داشت از ماهی های . در این محل، امکانات رفاهی مثل ماهیگیری، قایقرانی و اسبسواری برای مسافران ایجاد کند. یکی از برنامههای میراث فرهنگی منطقه این است که در این محل، امکانات رفاهی مثل ماهیگیری، قایقرانی و اسبسواری برای مسافران ایجاد کند. این شهر بر اساس اسلوب معماری ساسانی و شامل سه بخش کهندژ، ربض و شارستان ساخته شده است و مهمترین مصالح به کار رفته در آن خشت و گل است. غار گاماسیاب نتیجه عمل فرسایش آب های زیرزمینیه که بر اثر آن کربنات کلسیم در آب های اسیدی (آبهای حاوی دیوکسیدکربن و اسیدهای آلی) انحلال یافته.

در آبهای معتدل با دمای 4 تا 20 درجه سانتیگراد زندگی میکند. بخش زیادی از مواد معلق رودخانه اهر با نوع سازندهای قابل توجیه است. در طول سال گردشگران زیادی را به خود جلب می نماید. به گفته وزیر نیرو، برخی طرحهای نیمه تمام باعث شده که ورودیها کاهش یابد و سعی داریم با سرعت بخشی این پروژه ها باعث افزایش ورودیهای اصفهان و استانهای همجوار شویم، متاسفانه رکود اجرای پروژهها به کشور صدمه زده است و در طول سال های گذشته شاهد بودیم که برخی پروژهها بیش از ۱۰ سال متوقف بوده اند و در حالی که نیازهای مردم روز به روز بیشتر شده، این طرحها متوقف ماندهاند.

دیدگاهتان را بنویسید