بیوگرافی + عکسها و فیلمها

دیدن سد البرز یا دریاچه لفور در قلب جنگلهای سوادکوه مازندران یعنی سفر به عمق زیباییهای یک جنگل و طبیعت خالص. رودخانهای به نام کرکرود در حوالی جنگل باعث میشود که این منطقه به مجموعهای کامل از زیباییهای طبیعی تبدیل شود. سرمای این منطقه به حدی است که حتی در تابستانها نیز نباید لباس گرم را فراموش کرد! پس پیادهروی را فراموش نکنید. پس در ادامه با فهرستی از مناطق بکر مازندران و بعد مناطق بکر گیلان با شما همراه هستیم.

چون واقعا نمیتوان گفت که بهترین شهر شمال برای تفریح کجاست و مناطق بکر شمال در کدام یک از این دو استان، زیباتر و دیدنیتر هستند. رامسر قطعا در فهرست دیدنیهای ایران برای بسیاری از افراد به عنوان بهترین شهر شمال برای تفریح شناخته میشود. بهترین زمان بازدید: بهترین زمان برای رفتن به مازیچال، بهار و به ویژه تابستان است. مسیر رفتن به مازیچال: برای رفتن به این روستا باید به منطقه مازیچال در ۱۳ کیلومتری کلاردشت بروید.

اگر قصد اجاره ویلا در کلاردشت و اقامت در این شهر هستید، حتما روستای مازیچال را در لیست مناطف دیدنی سفر خود قرار دهید. پس اگر اهل کمپینگ هستید و دوست دارید که شب را در طبیعت بگذرانید باید وسایل و تجهیزات لازم را با خود به همراه داشته باشید. فرضیة پژوهش این است که کانالها مطابق با مورفولوژی طبیعی رودخانهها اجرا نشدهاند و بیشتر برمبنای اهداف برنامهریزی شهریاند و به مسائل طبیعی زمین توجهی نشده است. تمدید یا رفع این ممنوعیت با وزارت نیرو است. متوسط آورد سالانه این رودخانه 1200 میلیون مترمکعب در سال برآورد شده است که بعد از رودخانه هیرمند، دومین سرشاخه مهم و پر آب حوضه آبریز بینالمللی هیرمند است.

این دسته از افراد فقط به دنبال دیدن ساحل دریا و گشتوگذار در ویلاهای معمولی نیستند. پس اگر به آن سری زدید، برنامههای مفرح دیگر را هم در برنامهتان بگنجانید و از سد و دریاچه عباسآباد هم دیدن کنید. باغ کنار دریاچه عباسآباد هم از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسیده و این یعنی واقعا حیف است که در ایران زندگی کنید و در میان مناطق بکر شمال به دنبال دیدن این دریاچه ارزشمند نباشید. انتخاب با شماست. اولویتبندی کنید و به هر یک از این نقاط در فرصتی مناسب سر بزنید.

بازدید از لفور بیشتر برای کسانی مناسب است که به دنبال طبیعتی خاص میگردند و شمال برایشان به معنای کشف نقاط مختلف و بکر طبیعی است. ق، ظل سلطان تصمیم گرفت زمینهای این بخش از تهران را به مادر ناصرالدین شاه هدیه کند، البته ناصرالدین شاه زمین ها را به دولت بخشید که این موضوع با اعتراض مهد علیا رو به رو شد. اوایل پاییز هم برای برنامهریزی برای دیدن این جنگلها خوب است. اگر حوالی دریاچه به خاطر رطوبت ناشی از بارندگی، خیس و گلآلود نباشد، چادر زدن در کنار آن میتواند ایده لذتبخشی باشد و خاطره شیرینی از دیدن یکی از مناطق بکر شمال برایتان به وجود بیاورد.

علاوه بر مواردی که گفته شد، دریاچههای متعدد دیگری هم در استان مازندران وجود دارند که سر زدن به آنها لذتبخش و مفرح است. مناطق بکر جنگلی شمال با پوششهای گیاهی جذاب و دیدنی و مختصات مخصوص به خود انتظارمان را میکشند اما به شرطی که قانون ملاقات با آنها را بدانیم. ۸۵٫۸٪ جمعیت از نژاد اروپایی سفید میباشد که از اصلیتهای ایتالیایی اسپانیایی و به دنبال آنها انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، پرتغالی، ایرلندی، روسی، اسکاندیناویايى و ارمنی، میباشند. زمستان که واقعا گزینه خوبی برای بازدید از طبیعت جنگلی نیست اما اوایل پاییز که هوا هنوز یاد تابستان را با چاشنی بادی خنک به همراه دارد هم زمان تقریبا خوبی برای سفر به دریاچه عباسآباد خواهد بود.

بهترین زمان بازدید: مانند نقاط جنگلی دیگر شمال، دیدن جنگلهای دوهزار و سه هزار در فصل بهار و تابستان بیشتر توصیه میشود. نقاط بکر شمال از دریاچههای دیدنی سرشار است. بوی گیاهان جنگلی، قدم زدن در میان درختان و گذاشتن پاها در آب رودخانه کرکرود به معنای یک سفر عالی در طبیعت است که روح و روانتان را از دود و آلودگیهای شهری جدا میکند و برای مدتی هم که شده، احساس شادابی و تازگی را در وجودتان جاری میسازد. وقوع یک سال ترسالی موجب برطرف شدن مشکلات حوضه زاینده رود نمی شود و مردم باید همچنان نسبت به اصلاح الگوی مصرف آب و صرفه جویی آن جدی باشند.

این شامل دریاچه ارومیه نیز میشود، بزرگترین دریاچهای که از اواخر دههی ۱۳۵۰ تاکنون، تقریبا ۹۰ درصد از آب خود را از دست داده است.تخمین زده میشود که تا سال ۱۴۰۹، حدود ۲۵ درصد از روانابهای سطحی آب (که با بارش باران و برف روی زمین جاری میشوند) کشور کاسته شود. چه کسی این نمک فراوان را در آب دریا ریخته و چرا ریخته، این نمک از کجا آمده؟ خواص شن چه هستند؟ فقط یادتان باشد بازار روزهای تعطیل، باز نیست. وقتی از مناطق بکر شمال حرف میزنیم یعنی به مکانهایی اشاره داریم که هنوز پای ویلاهای رنگارنگ و تغییرات اساسی در طبیعت به آنجا باز نشده است.

این روستا بر فراز تپهها و کوههاست و از فراز آن میتوانید شاهد اقیانوس ابری باشید که زیر پایتان قرار میگیرد. این دریاچه زیبا در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد. جاش لوکاس به انگلیسی Josh Lucas با نام اصلی جاشوا لوکاس متولد 20 ژوئن 1971 بازیگر امریکایی است که در ایران بیشتر با سریال رودخانه برفی شناخته میشود. لوکاس در سال ۱۹۷۱ در لیتل راک، آرکانزاس به دنیا امد.مادرش میشل ماما پرستار و پدرش دون پزشک بخش اورژانس بود. مجدداً در سال ۱۹۵۷ میلادی مطابق با سال ۱۳۳۶هجری شمسی موافقتنامه ای در تهران در خصوص بهره برداری مشترک از آب رودخانه اترک، تشکیل کمیسیون برای میله کوبی مرزهای دو کشور و نظارت بر تغییر مسیر رودخانه به امضاء طرفین رسید که در حال حاضر نیز، این قرار داد به عنوان مبنای تصمیم گیریهای حقوقی پیرامون رودخانه های مرزی ایران با ترکمنستان است.

این سد روی رود خانه اورنج ساخته شده و حداکثر ظرفیت آن 53400 مگا لیتر آب است. کارون زادگاه یکی از اولین تمدنهای ایران است. رودخانه کارون در انتها به دو شاخه اصلی تقسیم میشود. دو طرح تحقيقاتي طي سالهاي 1381-1380 جهت شناسايي ماهيان رودخانه ارس و درياچه سد ارس انجام شد. شناخت این مضمون محوری بستگی به چند عامل دارد؛ نخست اشاراتی که در مواردی خود مولانا به مضمون قصه دارد، دیگر ارتباط مضمونی آن قصه با مطالب قبل و بعد و نیز طرح همان مضمون در مواضع دیگری از کتاب.

مسعود شهنازی با بیان این مطلب توضیح داد: سهم استان خوزستان از طرح های توسعه منابع آب کشور حدود 28 درصد است و این موضوع در حالی است که در سال جاری تنها حدود 13 درصد از اعتبارات کشور در بخش طرح های توسعه منابع آب به استان خوزستان اختصاص یافته است. به قدری این جزر و مد ها در رودخانه اروند زیاد است که به ان رود وحشی نیز می گویند. غارها، جنگلها، دشتها، روستاها و رودهای متعددی در گیلان و مازندران زیبا وجود دارد که در دستهبندی مناطق بکر شمال قرار میگیرند.

این چشمه تقریبا در بالای کاخ ناصری واقع شده است و از آن رودخانه ای به وجود آمده که از میان روستا عبور میکند. مه جنگل، صدای رود پرخروش و اکسیژن خالص جنگلها، باعث میشود که گردشگران زیادی به این مناطق بکر شمالی سر بزنند. ساخت پروژه بر عهده شرکتی دیگر از آمریکا بنام Starrett بود که به انقلاب سال ۵۷ ایران خورد و بدست آنان تکمیل نشد. جهت وزش باد غالب، غربی (۲۷۰ درجه) و متوسط سرعت وزش باد ۵/۵ متر بر ثانیهاست. حصص مرکزی و جنوب غربی آن تابستان فوق العاده گرم دارد و زمستان آن خیلی خوب و مطبوع است.

جنگلهایی که در ناحیه کوهستانی واقع شدهاند و در جنوب شرقی رامسر قرار دارند. شیب عمومی منطقه از شمال به جنوب بوده و اراضی مورد بررسی در حریم پهنه دوم زلزله قرار دارد. دادههای رقومی پس از آنالیز پروکراست (GPA)، برای بررسی تنوع شکل بدنی بااستفاده از آنالیزهایی چند متغیره از قبیل تجزیه به مؤلفههای اصلی (PCA)، تحلیل همبستگی کانونی (CVA) و تحلیل خوشهای مورد تحلیل قرارگرفتند و نیز الگوهای تغییر شکل هر جمعیت نسبت به شکل اجماع در شبکه تغییر شکل مصورسازی گردید. با توجه به تشابه جنگلهای شمال و جنگلهای معتدله پهنبرگ اروپای مرکزی از نظر نوع جنگل که هر دو جز جنگلهای سبز تابستانه (پهنبرگ خزان کننده مناطق معتدله) میباشند و همچنین با توجه به قدمت و غنای بسیار بالاتر جنگلهای شمال ایران، میتوان اذهان نمود که جنگلهای شمال دارای اهمیت زیادی در تحقیقات مربوط به جنگلهای پهنبرگ خزان کننده مناطق معتدله میباشد.

چون پاییز آن بسیار دیدنی است و تماشای درختان انبوه جنگلی که برگها را به رنگ ارغوانی درمیآورند، برای هر گردشگری رویایی خواهد بود. پارک جنگلی نیرنگ یا خانیکان در نوشهر مازندران هم از مناطق بکر جنگلی شمال است. دیدن یک دریاچه زیبا در دل جنگلی با درختان متنوع و سبز بیشتر شبیه رویاست تا واقعیت. هوشمند گفت: انجام مطالعات علمی و دقیق و ارائه برنامه حفظ و حراست، احیا و بهره برداری صحیح از این پدیده های طبیعی یک ضرورت است و چنانچه این مهم انجام نشود در آینده ای نه چندان دور شاهد تخریب و انهدام کامل این زیستگاه ها خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید