بهترین جای شمال کجاست؟

وحید پورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، گفت: طبق سند مدیریت جامع تالاب هامون و برنامه احیای این تالاب بین المللی و بر اساس نیازسنجیهای انجام شده حقابه چهارم وارد تالاب هامون شد. محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، گفت: پارسال سطح پوشش برف حوضههای آبریز رودخانه هیرمند در هفته پایانی دی ماه حدود ۲۵۰ هزار کیلومترمربع بود، اما تصاویر کنونی ماهواره، پوشش برف را در این حوضه ۶۰ هزار کیلومترمربع نشان میدهد.

او گفت: حفاظت از پوشش گیاهی در بستر تالاب بینالمللی هامون، حفظ آب در مناطق حساس و کانونهای گرد و غبار و کاهش اثرات تبخیر ناشی از تابش شدید آفتاب و بادهای ۱۲۰ روزه دشت سیستان از عمده دلایل برنامه ریزی حقابه تالاب در بازههای زمانی مشخص است. عضو هیات علمی گروه آب دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه طرحهای انتقال آب در بالادست رودخانه کارون و در سرشاخه قرار دارند، گفت: همه این طرحها در زیرحوضههایی قرار دارند که بیشترین و پایدارترین آب کارون از آن زیرحوضهها تامین میشود. دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران.

سپس از میان شهر جاجرود عبور کرده و در جنوب تهران به رودخانه کرج میپیوندد. این رودخانه با عبور از این دره و بزرگراه همت شرق، به رودخانه کن میریزد. میتوان این اسطورهها را به دو گروه اصلی تقسیم کرد:یک گروه اسطورههایی که از خوشی بینهایت و نزدیکی که در آغاز میانب زمین و آسمان وجود داشته است، سخن میگویند؛گروه دوم اسطورههایی که با شیوههای منسجم، به ارتباط میان زمین وآسمان میپردازند.

بر اساس اطلاعات وزارت انرژی و آب افغانستان کار بند کمال خان که در ۱۸ کیلومتری شهر زرنج ولایت نیمروز و در مسیر رود هیرمند احداث شده، در سال ۱۳۴۵ آغاز شده بود اما به دلیل جنگها و تحولات سیاسی این کشور تکمیل نشده بود. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، وحید پورمردان از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهارداشت: طبق سند مدیریت جامع تالاب هامون و برنامه احیای این تالاب بینالمللی و بر اساس نیازسنجیهای انجام شده، حقابه چهارم وارد تالاب هامون شد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دریاچه و تالاب بینالمللی هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین و سومین دریاچه بزرگ ایران پس از خزر و ارومیه، هفتمین تالاب بینالمللی جهان و یکی از ذخیرهگاههای زیست کره در ایران است. خبرگزاری مهر – گروه استانها، عباس نورزائی: رودخانه هیرمند، یک رودخانه فرامرزی است که یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر طول آن است و از کوههای بابا در افغانستان سرچشمه میگیرد و به دریاچه هامون که دریاچهای مشترک میان افغانستان و ایران است، میریزد و به طور متوسط سالیانه آوردی معادل ۹۳ هزار میلیون مترمکعب دارد.

زابل- دریاچه هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور محسوب میشود که در طول تاریخ موجب رونق زندگی در اطراف خود بوده است اما با خشک شدن آن تعدادی از مردم این منطقه مجبور به مهاجرت شده و به استان های خراسان و گلستان پناه آورده اند. دریاچه و تالاب بینالمللی هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین و سومین دریاچه بزرگ ایران پس از خزر و ارومیه، هفتمین تالاب بینالمللی جهان و یکی از ذخیرهگاههای زیست کره در ایران است.

پس از ریزش آب این آبشار بر روی کف صخرهای، جاری گشته و منظره بسیار زیبایی را ایجاد مینماید. وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در خصوص علت خشک شدن تالاب هامون، به میزان گفت: دریاچه و تالاب بینالمللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بینالمللی جهان و یکی از ذخیرهگاههای زیستکره در ایران است. سفیر اسبق ایران در افغانستان گفت: در حال حاضر ۳ میلیون افغان مقیم و ساکن ایران هستند و میزان آبی که در سال مصرف میکنند بیش از حقابه ما از هیرمند است.

گفتنیاست که بین ایران و افغانستان برای استفاده از آب رودخانه هیرمند قراردادی وجود دارد که در سال ۱۳۵۱ امضا شده بود. به گزارش صداوسیما؛ رضا اردکانیان با اشاره به مسئولیت وزارت نیرو به عنوان مسئول کمیسیون همکاریهای اقتصادی ایران و افغانستان، گفت: به اعتقاد من زمینه خوبی برای توسعه همکاریها بین ایران و افغانستان وجود دارد. مدیر دوبلاژ مجموعه “فرار از زندان” با اشاره به دوبلورهای این اثر اظهارداشت: زهره شکوفنده،مینو غزنوی، رضا آفتابی، محمود اسماعیلیان، عزت الله اطلسی، فاطمه برزویی، مریم جلینی، علی اصغر رضایینیک، حسین،سرآبادانی، محمودقنبری، امیرصالحکسروی، امیر منوچهری، غلامرضا مهرزادیان، آزیتا یاراحمدی و منوچهر والی زاده از صداپیشگان این سریال تلویزیونی هستند.

رضا اردکانیان با اشاره به مسئولیت وزارت نیرو به عنوان مسئول کمیسیون همکاریهای اقتصادی ایران و افغانستان، گفت: به اعتقاد من زمینه خوبی برای توسعه همکاریها بین ایران و افغانستان وجود دارد. مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: نبود دولتی مقتدر در افغانستان، ساخت سد کجکی بر روی هیرمند، نصب و بهکارگیری انواع پمپ در مسیر رودخانه هیرمند جهت کشاورزی توسط کشاورزان افغان، خشک شدن دریاچه هامون را در پی داشتهاست.

یکی از مهمترین قراردادهایی که تاکنون ایران در بحث آبهای مرزی و حقابه به امضا رسانده است قرارداد 1351 هیرمند است که بین دولت ایران و افغانستان به امضا رسید و طبق آن سهم ایران از حقابه هیرمند که از کوههای افغانستان سرچشمه میگیرد و در انتها با طی کردن خاک افغانستان به دریاچه هامون در ایران میریزد، به رسمیت شناخته شد. آیا ایران حقِ آب خود را از هیرمند میگیرد؟ آغاز اجرای معاهده ۱۳۵۱ تهران- کابل/ آیا ایران حقِ آب خود را از هیرمند میگیرد؟

دیدگاهتان را بنویسید