بهترین جای شمال کجاست؟

استان کرمان به واسطه جاذبه های طبیعی و تاریخی که در خود جای داده است، از جمله استان های گردشگری کشور به حساب می آید و از همین رو هرساله میزبان هزاران گردشگری می باشد که جهت بازدید از این جاذبه ها به آن سفر می کنند. افغانستان پنج رودخانه دارد که این رودخانهها با پنج کشور همسایه اشتراکات آبی دارند، در تمام اینها هم افغانستان نقش بالادستی دارد؛ یعنی منشأ آب افغانستان است و تنها در مورد ایران است که مسئله حقابه مورد مناقشه واقعشده است، درحالیکه آبی که به سمت ایران میآید و میزان آب ورودی به ایران اصلاً قابل قیاس به میزان آبی که به سمت پاکستان میرود نیست، از این منظر باید مسئله حقابه ایران در هیرمند را بیش از اینکه یک مسئله فنی و حقوقی بدانیم باید یک مسئله سیاسی بدانیم و در این مورد هم تنها دولت افغانستان تأثیرگذار نیست، بلکه کشورهایی که بر دولتهای مختلف افغانستان تأثیرگذار بودند و با جمهوری اسلامی ایران زاویه داشتند، سعی کردند از دولت افغانستان با ابزارهایشان برای رقابت با ایران استفاده کنند و این مطلب را نباید ازنظر دور داشت.

منبع عکس: seeiran.irتیر ماه سال ۱۳۹۱ در شمال غربی تهران، بوستان جوانمردان با ۱۵۰ هکتار مساحت، در منطقه پنج و ۲۲ شهرداری تهران تاسیس شد. غار سنوته آنجلیتا در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهر باستانی تولوم مکزیک قرار دارد و هر روز وسایل حمل و نقل و تورهای زیادی برای بازدید از این غار برنامه ریزی میکنند. اما اگر میخواهید از جاذبه های طالقان مانند روستای ایستا و دریاچه سد طالقان دیدن کنید پیشنهاد میکنیم از چند روز قبل اجاره ویلا در طالقان را انتخاب کنید. به زبان عامیانه آبشار شیرینی گردشگری است و معمولا طبیعت گردها آبشار را اولویت منطقه ای که برای گردشگری انتخاب می کنند قرار می دهند .

نام دیگر آبشار کرکبود، آبشار کر است. نخست به علت فقدان منابع تاریخی و جغرافیایی دربارۀ نام این شهر است. آنها در طول مسیر به این کوه بزرگ رسیدند و به دام افتادند. اگر از دهانه غار به آب داخل نگاهی بیندازید، هیچ فرقی با آبهای دیگر ندارد چون ۳۰ متر ابتدایی با آب شیرین پر شده اما اگر غواص حرفهای باشید و به اعماق غار بروید یکی از اسرارآمیزترین چشماندازها در مقابل چشمانتان ظاهر میشود. «لم یَتجاوَزالثَانیَةَ عشرَةَ مِن عُمِرهِ» (الشارونی، 1397: 7): «دوازده سال بیشتر نداشت» (سبزیانپور و وکیلی، 1397: 8)؛ ترجمه تحتاللفظی این جمله میشود «دوازده سال از عمر او تجاوز نمیکرد» است که مترجم معادلی کاربردی و روان استفاده کرده تا برای خوانندگان متن ترجمه قابل فهم باشد و این یک عبارت عامیانه است که به زبان مقصد نزدیکتر است.

در این تبصره، قانونگذار صرفا از واژه مزاحمت برای امور آب استفاده نموده و از تعریف و ذکر انواع مصادیق آن امتناع نموده و این ابهام را بوجود آورده که چه مصادیقی می توانند برای امور آب مزاحم محسوب شوند. در سفر به این روستا و طالقان حتما مرجو خورش که غذای محلی این منطقه است میل کنید. یکی از افسران ایرانی به نام ستوان یکم نورالله کثیری نقشهبردار لشگر تبریز، برای اثبات این که شاخهای که به سود ایران بود عمیقتر و بنابرین شاخهٔ عمده است با اسب خود بیباکانه به آب زد. یکی از جاذبه های طبیعی کرمان که در این مقاله می خواهیم به برسی آن بپردازیم، آبشار سه کاسه جهان جان می باشد که در مسیر جاده اصلی بافت – کرمان و در یک کیلومتری روستای جهان جان واقع شده است.

برای رسیدن به آبشار کرکبود به اتوبان تهران – قزوین رفته و بعد از پنج کیلومتر از آبیک به طرف زیاران مسیر را تغییر دهید. میلر، پنج شنبه ۲۶ اسفند ماه ساعت ۱ بامداد از شبکه نمایش پخش میشود. پس از حدود سی و پنج کیلومتر وارد شهرستان طالقان خواهید شد. با توقف در روستای کرکبود، و بعد از گذر از باغات و نقاط سبز این روستا به بالای کوهی خواهید رسید. مسیر رفتن به چورت: در ۱۰ کیلومتری روستای چورت، در حد فاصل ساری تا کیاسر استان مازندران، دریاچه زیبای چورت انتظارتان را میکشد.

در زمان بازدید از دریاچه فراخین مراقب محیط زیست و جنگلهای باستانی هیرکانی باشید و زبالههای خود (زباله تر، پلاستیک، ته سیگار، بطری آب معدنی و…) را در محیط رها نکنید. ارتفاع متوسط دریاچه نمک از سطح دریاهای آزاد 707 متر است و قسمتهای شمالی دریاچه از ارتفاع کمتری برخوردار است. سرچشمه آن از كوههای مین گول داغ (هزار بركه) تركیه واقع در جنوب شهر ارزروم است ، محل مذكور كه در مركز تجمع آبهای این كوهها وتشكیل ارس بوده ، بیش از 800 متراز سطح دریا ارتفاع ندارد. آبشار سه کاسه جهان جان کرمان در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا واقع شده است و دارای یک رودخانه دائمی می باشد که در تنگه رودخانه جهان جان قرار دارد؛ به همین جهت این آبشار در تمامی فصول سال دارای آب می باشد.

اما بهترین فصل برای بازدید از این آبشار زیبا در فصول بهار و تابستان است، چرا که آب و هوای این آبشار برای فرار از گرما بسیار مناسب بوده و به دلیل حجم بالای آب این آبشار و خروش آن، قطرات خنک آبی که به طرف شما می بارد لذت وصف ناپذیری را برایتان به ارمغان می آورد. مداخلات انسان در رژیم طبیعی رودهاي کورا و ارس، تغییرات کاربري بویژه جنگل زدایی و تخریب ناشی از سیلاب که به دلیل افزایش شهرنشینی ایجاد شده است، سیلاب و جریان گلی را در پایین دست حوضه کورا- ارس افزایش داده است. وی با بیان اینکه بیشترین آمار فراوانی در دستگاه قضائی در حوزه اراضی، مربوط به تغییر کاربریهای غیرمجاز است، گفت: متأسفانه عمده این موارد منتهی به موقوفی تعقیب شدهاست.

مواد شیمیایی و پس آب های ضایعاتی که کارخانه را به داخل رودخانه میریزد عامل اصلی تغییر رنگ رودخانه محسوب میشود. اینجاست که خطای دید اتفاق میافتد. پدیده هالوکلاین معمولا در داخل غارهای اعماق اقیانوس اتفاق میافتد و دلیلش هم این است که لایه آب شیرینی که از زمین سرچشمه میگیرد بر روی آب شور دریا قرار میگیرد. غاری که در اثر سقوط سنگ ایجاد شده و با گذشت زمان مقدار زیادی آب شیرین و شور را در داخل حفرهاش و در زیر خروارها فشار گیر انداخته است. در یکی از قسمتها، سر قایق به سنگ بزرگی برخورد کرد و فلیپ شدیم.

پدیدهای که زمانی رخ میدهد که آب شیرین و شور به هم میرسند و تغییر قابل توجهی در مقدار نمک آب ایجاد میشود. افراد محلی نتوانسته اند از طریق قانونی این کارخانه را تحت فشار بگذارند و این کارخانه به فعالیت خود ادامه میدهد. چگونه به پارک آبی ایرانیان برویم ؟ به حجم آبی که در واحد زمان از سطح مقاطع رودخانه عبور می¬نماید آبدهی رودخانه گفته می¬شود. این روستای زیبا در شیبی نسبتا ملایم واقع شده و خانههای قدیمی روستای کرکبود که از خشت و گل ساخته شده و با سقفهای شیروانی و کوچه باغهای زیبا و سرسبز به همراه باغهای میوه ارزش رفتن به این روستای توریستی را دارد.

مناطق بکر جنگلی شمال با پوششهای گیاهی جذاب و دیدنی و مختصات مخصوص به خود انتظارمان را میکشند اما به شرطی که قانون ملاقات با آنها را بدانیم. اما سوال اینجاست که چرا این منطقه بیشترین معامله را در شهر تهران داشته است؟ پل ریز لنجان: این پل در روستای ریز زرین شهر واقع شده است. این رودخانه در واقع لایهای از هیدروژن سولفید است که در نتیجه ترکیب آب شور و شیرین به وجود آمده است. آرامگاه امامزاده شاه محمد حنیفه که در ارتفاعات روستا واقع شده نیز به عنوان مکانی مقدس برای اهالی روستا و مردم طالقان میباشد.

قرار گرفتن کراچی در ساحل، این شهر را به داشتن یک نسبت معتدل آب و هوا با پستی سطوح تبدیل کردهاست و میانگین بارش در این شهر در سال به نزدیکی 4/25 سانتی متر میرسد. یخچالهای طبیعی که در اطراف روستا قرار دارند و جزو اصلی ترین منبع تامین آب روستا هستند و آرامگاه امامزاده زید ابراهیم و همچنین گرمابه تاریخی روستا از مناطق دیدنی آن هستند. در اطراف آبشار پوشش جنگلی انبوهی به چشم نمی خورد اما چند رودخانه و جاذبه طبیعی دیگر نیز در این محل وجود دارد که گردشگران می توانند از آنها نیز بازدید کنند. این آبشار زیبا 10 متر ارتفاع دارد و آب پس از ریزش از این ارتفاع، وارد سه کاسه پلکانی می شود و از همین رو به آبشار سه کاسه شهرت پیدا کرده است.

این ورزش تفریحی در آبهای خروشان، یعنی همان رفتینگ عبارت است از یک سفر هیجان انگیز و ماجراجویانه در آب که به وسیله قایقهای بادی صورت میگیرد. اینجاست که میفهمید چرا غواصان از سراسر دنیا خودشان را به این محل میرسانند. از صنایعدستی آن نیز میتوان به گلیم و قالیچه اشاره کرد. پوست جوشانده آن ضد اسهال، آرام کننده، رفع بیخوابی، صاف کننده خون، ضد سرفه، برطرف کننده نفس تنگی و رفع صدا گرفتگى و گرد ریشه خشک شده آن، برای التیام زخم های کهنه، رفع کننده خستگی شدید و رشد دهنده موی سر پنداشته میشود. این منطقه در فصل پاییز و زمستان بسیار سرد میشود و ممکن است در این فصول به علت بارش های سنگین امکان تردد به بعضی نقاط آن وجود نداشته باشد.

در واقع، قسمتهای مختلف آب در غار دارای مقدار نمک مختلفی هستند برای همین آبهای غلیظتر به سمت پایین میروند و انگار همیشه رودخانهای در کف آب در جریان است. در این ارتباط یک دیگر از فعالان محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار خبرآنلاین اظهار داشت: توجه به این نکته ضروری است که تابلوی منابع آب حوضه زایندهرود بر اساس بارشهای نرمال نگاشته شده است؛ اما تابلوی مصارف این گونه نیست و هرگاه با کمبود منابع روبه رو میشوند از حقابه محیطزیست رودخانه زایندهرود و تالاب گاوخونی میزنند و این شاهرگ حیات اصفهان را از جریان میاندازند.

گردشگری پزشکی در پاکستان به عنوان یک بازار دست نخورده دیده می شود که میتواند به عنوان یک فرصت بزرگ تبدیل شود. در کشور های اروپایی نیز سرانه مصرف آب به ازاء هر نفر بالاست. عده ای نام این منطقه را به کبودی رنگ سنگهای روستا نسبت میدهند که جلوهای متفاوت به کوههای منطقه داده و برخی نیز عقیده دارند که در زمان های گذشته دو امامزاده به نامهای ابراهیم و زید در این روستا زندگی میکردند که دو اسب به نام کبود و کهر داشته اند و بعد از فوت دو برادر، نام روستا را کهروکبود و در گذشت زمان کرکبود نامیدند.

دیدگاهتان را بنویسید