بررسی جلوههای نمادین طبیعت در اشعار محمدرضا شفیعی کدکنی

در طی سالیان متمادی که بشر اقدام به ساخت سدها کرده است همواره با توجه به اطلاعات در دسترس و نیز امکانات موجود، فرضیاتی را اتخاذ نموده و مدل هایی را برای تعریف رفتار سدها، مصالح ساخت و نیروهای اعمالی توسعه داده است که با توجه به پیشرفت های حاصله بسیاری از این فرضیات اعتبار خود را از دست داده اند. مسیرهای راهپیمایی برای رسیدن به آبشارها نیز یکی از به یاد ماندنی ترین لحظات را برای گردشگران رقم میزند.

قمیشی یادآور شد: اگر قرار است آبی از خوزستان برای کشاورزی به مناطقی از کشور منتقل شود، آیا بهتر نیست بر اساس منافع ملی آن آب را در زمینهای استان خوزستان صرف کنیم؟ اجرای سد سهدره در طی 10 سال گذشته بدون تأخیر قابل توجه نسبت به برنامه زمانبندی صورت پذیرفته و بر اساس آخرین برآوردها هزینه اجرای آن حداقل 3 میلیارد دلار کمتر از بودجه مصوب و پیشبینی شده خواهد بود. احداث سد سهدره که به علت واقع شدن در محدوده سهدره نزديک به هم، به اين اسم نامگذاري شده، داراي سه بخش اصلي «بدنه سد»، «سرريز» و «سيستم انتقال و بالابري کشتيها» است و 17 سال به طول ميانجامد که هماينک 10 سال آن سپري شده است.

طي دوران ساخت اين پل حوادث دلخراشي نيز اتفاق افتاد كه از جمله آنها مي توان به مرگ 11 نفر از كارگران اشاره كرد. همين امر سبب شده تا بسياري اين پل را غيرقابل ساخت بدانند. اين پل در واقع ميراث عصر مناقشه، اختلاف و درگيري است. برج ملی کانادا يا همان Canadian National tower که به آن برج CN گفته میشود، یکی از بلندترين سازههای آزاد جهان است. رودخانه یانگ تسه (Yangtze river) که سد سه دره بر روی آن ساخته میشود، با 6300 کیلومتر طول (حدود 3 برابر فاصله ارومیه تا زاهدان) و حجم آورد سالانه 950 میلیارد مترمکعب (حدود 7 برابر کل آورد همه رودخانههای ایران که 135 میلیارد مترمکعب در سال است)، یکی از بزرگترین رودخانههای جهان است که به لحاظ سیلهای مخرب در رتبه اول جهان قرار میگیرد.

در سال ۱۹۳۹ ایگواسو به پارک ملی تبدیل شد. ماتیاس که در آن زمان ۳۹ سال داشت به زندان نرفت و به انجام خدمات اجتماعی محکوم شد. در کشور پاراگوئه چندین سد وجود دارد که ارتفاع نهایی آنها 7.744 متر و عرض آنها حداکثر به 225 متر می رسد. هر کدام از این مقادیر می تواند درصدهای متفاوتی از نیازهای کمی و کیفی را تأمین کند و اولویت بندی این اهداف به تصمیم گیران واگذار شد. این عامل نشان می­دهد که در بین پارامترهای منتخب دو پارامتر مساحت و تراکم شبکه زهکشی با بار عاملی به ترتیب 899/0 و 864/0 که جزء پارامترهای فیزیوگرافی می­باشند، با دبی حداکثر همبستگی مثبت بالایی دارند.

به منظور افزایش بازدید از پارک، همچنین کاهش اثرات منفی زیست محیطی، اتوبوس های دو طبقه مدرنی با چشم انداز پانوراما و با ظرفیت ۷۲ مسافر، بازدید کنندگان را جابجا می کنند. این مقام مسئول خاطرنشان کرد: توپوگرافی منطقه به گونهای است که بیتوجهی به رودخانه اترک و خشک شدن آن میتواند آسیب جدی به خراسان شمالی و حتی استانهای همجوار وارد کند؛ چون جریان این رودخانه از شرق به غرب است، همواره یکسری رسوبات در مناطق غربی جمعآوری میشود و ما نگران این هستیم که اگر رودخانه روزی جان خود را از دست دهد بادهای خراسان شمالی که از غرب به شرق می وزند تمام رسوبات انباشته شده را جابهجا می کند و سبب ایجاد معضل ریزگردها در استان می شود.

همچنین درنظر داشته باشید که کار جستجو را بایستی از پایین دست رودخانه شروع کنید و اندک اندک مخالف مسیر جریان پیش بروید و بررسی را ادامه دهید. اگر معتقد هستیم مردم خوزستان حقوقی برابر با شهروندان دیگر استان ها دارند آیا نمی توان آب با کیفیت رودخانه دز را در لولههای آب منازل آنان نیز به جریان درآورد؟ آن سو، درخت تشنه لبی/ برگهایش را،/ از تشنگی فشرده به هم – کرده گوشها،/ تا بشنود ترانه جویی که خشک شد/ امّا دریغ زمزمهای نیست. طی روزهای اخیر فیلم ها و عکس هایی در سایت های خبری استان منتشره شد که از خشک شدن این بند حکایت داشت.

در حالی که انتظار میرود این منطقه فعلاً ماهها خشک باقی بماند احتمالاً در ماههای آتی صادرات گندم آرژانتین هم مختل خواهد شد. در این پارک شما می توانید تماس نزدیکی با ۱۰۲۰ پرنده از ۱۵۰ گونه مختلف برقرار کنید. هدف از ساخت این سد تنها سامان دهی به سیلاب های سالانه رود نیل نیست بلکه هدف اصلی ایجاد یک دریاچه پشت سد به منظور فراهم آوردن ذخایر آبی برای جلوگیری از قحطی و کمبود آب در مواقع خشکسالی، می باشد. 18 واحد مولد برق اين سد قادر به تولید 14گیگا وات برق است. اين سد در جنوب شهر آسوان مصر واقع شده است.

لازم به ذكر است كه برزيل صنعتي ترين كشور آمريكاي لاتين است و براي كسب انرژي لازم براي صنايع خود به انرژي و منابع آن شدیدا به نیرویی که این سد تولید میکندنيازمند است. طرح ساخت این پروژه در دهه 30 میلادی مطرح شد اما با وقوع جنگ جهانی دوم تا دهه 1950 به تعویق افتاد. این پژوهش علل و زمینههای شکلگیری خرافات در ایران تا دورۀ صفویه را بررسی کرده است. در زمان ساخت، كارگران مسير اين هفتمين رودخانه بزرگ جهان را با برداشتن 50 ميليون تن سنگ و خاك و حفر يك گودال 1.3 مايلي عوض كردند. در زمان ساخت، کارگران مسیر این هفتمین رودخانه بزرگ جهان را با برداشتن 50 میلیون تن سنگ و خاک و حفر یک گودال 1.3 مایلی عوض کردند.

اثری از آنها را می توان در فاصله تا 150 کیلومتر از ساحل دیده می شود. با توجه به گرمای بی وصف شهرهای مختلف خوزستان استفاده از کولرهای گازی برای مردم در حکم وسیله حیاتی می باشد . برای طرح توسعه نیروگاهی این سد نیز احداث 6 واحد 700 مگاواتی دیگر به صورت زیرزمینی در ساحل راست پیشبینی شده که فعلاً فقط سازه آبگیر آن ساخته میشود. نیروگاه این سد در مرحله نخست شامل 26 واحد 700 مگاواتی میباشد که 14 واحد آن به صورت فضای باز در ساحل چپ و 12 واحد آن به صورت زیرزمینی در ساحل راست در دست ساخت است.

به دليل وجود اين سد در سالهاي 1980 و 1990 هنگامي که کل قاره آفريقا دچار قحطي و خشکسالي شده بود کشور مصر دچار هيچ مشکلي در رابطه با کمبود آب نشد و در موارد بسياري از سيلاب هاي عظيم و غير منتظره ايي که پيش مي آمد در امان ماند. نیروگاههای این سد دارای ظرفیت 18200 مگاوات هستند (ظرفیت کلی تولید برق انواع نیروگاههای ساخته شده فعلی در ایران 30000 مگاوات، برق تولیدی کل سدها 4000 مگاوات و بیشترین ظرفیت یک نیروگاه برق آبی در کشور 2000 مگاوات است.

دیدگاهتان را بنویسید