بررسی ارتباط بین پارامترهای کیفی آب و تغییرات کاربری اراضی (حوزه آبخیز زاینده رود)

مقامات دولتی حتی برنامه های بلند پروازانه تری برای افزایش محصول پیشنهاد کردند مانند طرح سه بار بذر افشانی و دو بار برداشت محصول در سال و سپس طرح “مکانیزه کردن” کشاورزی را نیز به آن افزودند. مطابق داده های موجود، نظامیان سی و دو و نیم درصد جمعیت فعال کشور را تشکیل می دهند که تنها به کسب آموزش نظامی میپردازند اما هیچ گونه نقشی در تولید ملی ندارند (“قانون جنگل”، ۲۰۱۴). به چگونگی گذران زندگی زن و شوهر دقت کنیم تا دریابیم ایده ئولوژی حاکم ـ که نوید زندگی مرفه و عادلانه به مردم کشور داده است ـ با شهروندان خود چه کرده است؟

به گمانم، پلیس هم دیگر وا داده بود. بگذارید بهِتان بگویم در مدرسه های کره ی شمالی به ما چه یاد داده بودند: ” مردم کره ی جنوبی، فقط با دزدی و خون فروشی زنده اند ” (۱۲۸-۱۲۷). مصطفوی میگوید: ماکو شهری کوچک که در یک دره واقع شده و یک رودخانه آن را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم میکند. دولت ـ که به دور کشور خود حصاری کشیده و ارتباط با جهان آزاد را تحریم کرده بود ـ به جای اعتراف به اشتباهات خود در امر برنامه ریزیهای کلان اقصادی، صنعتی، کشاورزی و فن آوری پیشرفته، عاجزانه از مردم گرسنه و درمانده ی خود باز هم “ایثار” بیشتری طلب کرد و با طرح شعار ” در روز تنها دو وعده غذا بخوریم ” از جیره ی غذای مردم کاست اما نه تنها به علل و اسباب این کمیابی و کاهش میزان محصول به دلیل ساختار نظام سوسیالیستی کپک زده ی حاکم بر کشور اشاره نکرد بلکه در برابر، روان شدن سیلهای خانمان برانداز سال ۱۹۵۵ را علت اصلی این فاجعه ی ملّی اعلام کرد (فرنچ، ۲۰۰۷).

خانواده ی “ایشیکاوا” با آن که هر روز از صبح زود کار میکنند، همیشه گرسنه اند. ” ما معمولاً پنج صبح از خواب بیدار می شدیم. ” ما ابزار آلاتی برای مکانیزه سازی نداشتیم و کودی هم در دسترس نبود. در پاسخ به این سوال بهتر است این مورد را در نظر داشته باشید که فرایند تهیه و آماده سازی آب معدنی با آب آشامیدنی کاملا متفاوت است. این دو کشور که در سال 1947 استقلال خود را به دست آوردند، پس از ترسیم مرزهای سیاسی جدید با مناقشه آبی مواجه شدند.

4- پاکستان در 14 آگوست 1947، یک روز قبل از اینکه هند به طور رسمی استقلال خود را از بریتانیای کبیر به دست آورد، تأسیس شد، اقدامی که بسیاری آن را هند یک به بالا می دانستند. این وضع یک سال ادامه داشت تا این که یک روز همسرم گفت نگران مادربزرگش است. فهمیدم وقتهایی که میگفته به خانه ی مادربزرگش میرود، درواقع به یک ایستگاه اهدای خون در شهر “هامهونگ” میرفته و خونش را برای خرید برنج میفروخته. اوضاع آن قدر بد شده بود که می ترسیدیم حتی در میانه ی روز از خانه خارج شویم.

اگر سفرتان به روستای لاویج یک روزه باشد، میتوانید از روستا خارج شوید و به سمت نور یا دیگر شهرهای شمال برگردید. این گونه تصمیم گیریهای شتابزده و ارتجالی بی آن که در باره ی یک یک آنها برنامه ریزی کارشناسی انجام شده باشد، پیامدهای ناگواری به بار آورد که از بی کفایتی مدیران و سیاستگذاران حزبی و ایده ئولوژی رهبر کبیر خبر میداد. اگر بدنبال این رخداد فرسایشی، ستون آب باثبات باشد و مواد مغذی ورودی نیز فراوان باشد، شرایط مطلوب برای شکل گیری یک دوره شکوفایی مضر وجود خواهد داشت.

این کمبود معمولاً در مناطق خشک و نیمه خشک معمولاً به شکل خشکسالی ظاهر می شود و هستی انسان ها را به خطر می اندازد و باعث زیان های اجتماعی ، اقتصادی و زیست محیطی می گردد. زیستگاه های منطقه شامل صخره ها و بیرون زدگی های سنگی، دشت های دامنه ای، بیابان های سنگ ریزه ای و بیابان های ماسه ای می باشد. صبحانه، کلم چینی ای را میخوردیم که خودمان در باغچه یمان کاشته بودیم. کلم را در آب و نشاسته ی ذرت می پختیم.

ذرت شیرین و سیب زمینیهای انبار غذای روستا را کش رفتند. من برایش حریره ی رقیقی از نشاسته ی ذرت و خرده برنج درست میکردم و چند قاسق میدادم بخورد بلکه گرسنگی اش فروبنشیند، ولی گاهی این چاره هم جواب نمیداد. دوره ی قحط و گرسنگی در این کشور “دموکراتیک” و “بهشت روی زمین” در دهه ی ۱۹۸۰ آغاز شد و تا یک دهه ی بعد ادامه یافت. بعد من پسرم را بغل میکردم و توی روستا میگشتم تا کسی را پیدا کنم که به او شیر بدهد. بعد متوجه شدم همسرم هر بار که به خانه برمیگردد، نحیفتر از قبل شده.

از سال ۱۹۹۸ دولت آشکارا به مردم کشورش پیشنهاد کرد که خود شخصاً برای تأمین مایحتاج خود بکوشند و دیگر از دولت انتظاری نداشته باشند (ناتسیوس، ۱۹۹۹، ۵). براساس آمارها مصرف آب در ایران ۹۰ تا ۹۵ میلیارد مترمکعب است که در مقایسه با دیگر کشورها رقمی بسیار بالا به حساب میآید؛ البته کاهش بارندگیها در سال گذشته و رشد فزاینده بیابانی در کشور، ایران را نیازمند به ۱۲۰ میلیارد مترمکعب خواهد کرد که در سالهای آتی مصرف این نعمت الهی تشدید خواهد شد.به گفته وزیر نیرو، در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد آبهای کشور در بخش کشاورزی به مصرف میرسد که بهتر است بگوییم به دلیل روش نادرست آبیاری در این بخش، بخش زیادی از آب مورد استفاده در کشور هدر میرود.

ارتش و نیروهای انتظامی و پلیس در این کشور، نه تنها کوچکتری نقشی در تولید اقتصادی و خدمات شهری ندارند، بلکه باری سنگین بر نیروهای مولده ی کشورند و وظیفه ی آنها، تنها حفظ حاکمیتی است که خود از اجزای تعیین کننده ی آن هستند. برخی مطالعات آکادمیک نشان میدهد که به راستی چنین پروژه هایی تنها در روی کاغذ و بخشنامه های حزبی وجود داشت و هیچگاه به مرحله ی عمل نمیرسید. در برخی مناطق شکوفایی جلبکی را پدیده­ی فصلی می­دانند که به جریانات اقیانوسی مرتبط است که به طور طبیعی و بدون دخالت انسان اتفاق می افتد. راههای دسترسی: برای دسترسی به موزه هنرهای معاصر تهران میتوانید در ایستگاه مترو میدان انقلاب اسلامی در خط ۴ مترو تهران از قطار پیاده شده و از آنجا با تاکسی در خیابان کارگر شمالی به پارک لاله و ورودی موزه هنرهای معاصر برسید که مسیر نسبتا کوتاهی دارد.

افسانه جومونگ (به کرهای: 주몽) (با نام اصلی: کتابچه سه امپراتوری) سریال تلویزیونی تاریخی است که از آوریل ۲۰۰۶ تا مارس ۲۰۰۷ میلادی در شبکه کرهای امبیسی به نمایش درآمد.این سریال در ایران با نام افسانه جومونگ پخش شده و داستان آن در مورد زندگی جومونگ بنیانگذار گوگوریو است که از سال ۳۷ (پیش از میلاد) تا سال ۶۶۸ (میلادی) بر منچوری و بخش شمالی شبهجزیره کره حکومت میکرد. اگر کسی ببیند که از دندان های جلویی او. در متن نقل شده دیدیم که چگونه نیروهای “حزب کارگران” غیبشان میزند تا نیروهای نظامی آسوده خاطرتر به داشته های ناچیز مردم و دولت دستبرد بزنند.

بایبوردی میافزاید: دستگاههای اندازهگیری سم در کشور ما قدیمی است، یعنی نمیتواند سمهای جدید را شناسایی کند به همین دلیل هرگز نمیتوانیم متوجه شویم که آلودگی ارس از چه نوع سمی است. بخشی از منابع تأمین مواد غذایی کشور از راه معامله ی پایاپای با “اتحاد شوروی” و “جمهوری خلق چین” تأمین می شد. “کره ی شمالی” برای جبران بدهیهای خود به “اتحاد شوروی” شمار زیادی از کارگران خود را به “شوروی” فرستاد تا به عنوان نیروی کار از آنان استفاده کنند. وقتی “اتحاد شوروی” و “چین” به “اقتصاد مبتنی بر بازار” (market economy) روی آوردند، این کشور دیگر نتوانست مواد خام مورد نیاز خود را برای برنامه های کشاورزی اش تأمین کند و تحقق همه ی برنامه های مربوط به مکانیزه کردن اراضی زیر کِشت و استفاده از کود شیمیایی، غیر ممکن، و همین خود باعث اُفت و کاهش شدید محصولات غذایی گردید (“وضعیت کشاورزی کره ی شمالی: غذا و مرکز فن آوری کود شیمیایی”، ۲۰۱۵).

سد یاکیرتا که بر روی همین رودخانه و در مرز مشترک بین پاراگوئه و آرژانتین ساخته شده است، دیگر نیروگاه برقی آبی پاراگوئه است که این کشور را به بزرگترین صادرکننده نیروی برقی آبی تبدیل کرده است. از ارتش آغاز کنم که تنها نیروی مقتدر برای حفظ و بقای این جمهوری تباه ضد مردمی است و نقشی انگلی برای بهره کشی از روستاییان فقیر از یک سو و سرکوب آنان از سوی دیگر دارد. با این وجود پل معلق آسمان منظره زیبایی به شهر دارد و میتوانید با بیشتر قسمتهای پارک از آن بالا آشنا بشوید. در جاده چالوس، دقیقاً در 18کیلومتری کرج، روستای زیبایی به نام ارنگه وجود دارد که با هوای دلنشین و رودخانههای تماشاییاش، بسیاری از اهالی تهران و کرج را مجذوب خود کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید