برای سایر واکسنها اطلاعاتی موجود نیست

یکی از جهشهای این سویه L452R است که بر پروتئین اسپایک ویروس مؤثّر است و باعث میشود حملهی ویروس به سلولها کاراتر شود که همین موضوع ویروس را مسریتر میکند. طبیعتا رعایت پروتکلهای بهداشتی نیز کمک موثری است. درحالحاضر سویه جدید کووید ۱۹ موسوم به امیکرون به یکی از بزرگترین چالشهای بهداشتی جهان تبدیل شده است. در ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ اعلام کردند اثربخشی واکسن ۹۱.۴ درصد است. با این وجود، سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده است که چنین ترکیبی از ویروس کرونا نگرانکننده نیست. پس از نامگذاری سویه جدید کرونا با عنوان امیکرون توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO)، کاربران شبکه های اجتماعی درباره نحوه این نامگذاری و جا انداختن دو حرف از حروف الفبای یونانی، پرسش هایی را مطرح کردند و این شکل نامگذاری، ظاهرا انتقاداتی را نیز به همراه داشته است.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد احتمال انتشار در داخل یک خانواده برای سویه BA.۲، ۳۹ درصد در مقابل ۲۹ درصد برای BA.۱ (سویه اولیه اومیکرون) بوده است. گفتنی است، از اواسط نوامبر سال گذشته، تعدادی از کشورها کشور نزدیک به 15000 توالی ژنتیکی BA.2 را در GISAID، یک پلتفرم جهانی برای به اشتراک گذاری داده های ویروس کرونا، را آپلود کرده اند. روزنامه همشهری یادداشتی به قلم محمد کاموس؛ دبیر سرویس ایرانشهر منتشر کرد و نوشت: خروج از وضعیت قرمز کرونا، شاید امیدوارکننده باشد اما جشن گرفتن ندارد؛ آنهم در شرایطی که هنوز روزانه تعدادی از هموطنانمان را بر اثر همین ویروس کشنده از دست میدهیم.

کشور پرو بالاترین میزان مرگ و میر بر اثر COVID – 19 را دارد، 600 مرگ به ازای 100،000 ابتلا. دلایل طولانی شدن علائم سویه اُمیکرون، واکنش التهابی مداوم در برخی از بیماران و در سایر بیماران یک فرآیند خودایمنی است که بر اثر کروناویروس ایجاد می شود و پس از بهبودی بیماری ادامه پیدا می کند. چون این فرآیند مشابه استفاده ویروس بیماری کووید۱۹ در انسان از گیرنده ACE ۲ است، عده ایی از آن برداشت نادرست کردند و شایعات هولناکی در مورد شیوع یک سویه تخیلی ساختند که این ویروس به خطرناکی بیماری MERS و به گستردگی کووید۱۹ است، که البته اساس علمی و واقعی ندارد.

در کنار علائمی که برای ابتلا به کووید ۱۹ مطرح میشود، به تازگی دانشمندان کشف کردند که سویه امیکرون باعث بروز علائم منحصربهفرد دیگری در افراد شده است. البته در مطالعهFasihi Harandi و همکاران در سال 2002 (7) در استان کرمان به روش ITS1-RFLP در 40 نمونه گوسفند سویه G1 و در 3 نمونه گوسفند سویه G6 پیدا کردند. اما در بعضی مطالعات ازجمله، مطالعه Hajialilo و همکاران در سال 2012 (8) در منطقه جنوب شرقی ایران و مطالعه Abedi و همکاران در سال 2019 (1) در استان مرکزی در 86-61 درصد گوسفندان سویه G1 و در بقیه گوسفندان سویه G3 (37 درصد) گزارش شده است.

دلتاکرون که به عنوان جدیدترین سویه ویروس کرونا شناسایی شده، سرایت آن در برخی مناطق فرانسه و آمریکا تائید گردیده است. این در حالی است که اکنون ۸٪ موارد جدید کووید۱۹ در آمریکا از نوع اومیکرون استیلث میباشد. از نگرانی درباره ناتوانی واکسنهای موجود در مقابله با این سویه تا تبعات اقتصادی این موضوع، همگی باعث خستگی عمومی مردم پس از مقابله با یک همهگیری مرگبار شده است. در حالی که جهان به وضعیتی امیدوارکننده رسیده بود اما ورود یک گونه جدید از کرونا تمام معادلات را به هم زد.

در این مقاله ابتدا قصد داریم، سویههای جدید ویروس کرونا که در جهان یافت شدهاند را معرفی کنیم و سپس به بیان ویژگیهای واکسنهای تولید شده مختلف در جهان میپردازیم. نوع برزیلی P.1 نام دارد و اوّلین بار در افرادی یافت شد که به برزیل مسافرت کرده بودند و تستهای معمول که در ژاپن روی این افراد انجام شد سویهی جدید را در اوایل ژانویه شناسایی کرد. نوع B.1.351 به صورت مستقل از نوع بریتانیایی در آفریقای جنوبی و اوایل اکتبر ۲۰۲۰ شناسایی شد. ۲-به گزارش رویترز، بر اساس مطالعه ریاضیدانان دانشگاه پکن، اگر چین با برداشتن محدودیتهای سفر سیاستهای محدودکننده کرونایی خود را کنار بگذارد، روزانه با بیش از ۶۳۰ هزار مبتلا به کووید-۱۹ مواجه خواهد شد.

خود ویروس اصلی عامل بیماری MERS از گیرنده دی-پپتیدیل-پپتیداز-۴ یا DPP ۴ برای ورود به سلول انسانی استفاده میکند و کاری به ACE ۲ ندارد. دانشمندان تنها هشدار دادند؛ این ویروس از طریق همان مکانیسمی که منجر به انتشار SARS-CoV-۲ و بیماری کووید۱۹ میشود، در خفاشها عمل میکند لذا شاید با تغییراتی بتواند آلودگی انسانی بدهد. اهمیت شناخت ویروسها از جمله سویه های کرونا از لحاظ ساختار، نحوه عملکرد و پاتوژنیسیته آنها در ایجاد عفونت در انسان میتواند منجر به استراتژیهای مفید در امر درمان، از جمله ساخت و طراحی واکسن و داروهای موثر شود. این مطالعه همچنین خاطرنشان کرد که حساسیت بالاتر به عفونت و قابلیت انتقال بیشتر BA.۲ احتمالاً منجر به گسترش گستردهتر ویروس در بین کودکان واکسینه نشده در مدارس و مهدکودکها میشود.

شاید کلمهی وایرال (viral) در شبکههای اجتماعی به گوش شما خورده باشد، وقتی مطلبی بین کاربران به صورت بسیار گسترده به اشتراک گذاشته میشود لفظ وایرال برای آن مطلب استفاده میشود. NeoCov که این روزها توسط خبرگزاریهایی که دوستدار اخبار زرد هستند به یک شایعه نگران کننده تبدیل شده، نه یک سویه جدید از کووید۱۹ است و نه فعلا جای نگرانی دارد؛ البته این قابل درک است که جامعه نسبت به بیماری ویروس به اصطلاح هزار چهره کووید۱۹ نگران باشد، اما تزریق ترس و اضطراب بی جا به مردم امری ناپسند و گاهی با آسیبهای جدی همراه است.

همه این داستانها از یک مقاله پره-پرینت (هنوز مرور و چاپ نشده) برخواسته است که آقای کینگ ژیونگ و همکارانش از انستیتو تحقیقات واکسن و ویروس شناسی نوین متعلق به دانشگاه ووهان چین در مورد یک فامیل ویروسی از نوع ویروس کرونا که بسیار به عامل MERS نزدیک است و در خفاشها از گیرنده ACE ۲ برای ورود به سلول استفاده میکند، شروع شد. یکی از جهشهای آن مشابه نوع آفریقای جنوبی است که به نظر میرسد به ویروس کمک میکند تا از سیستم ایمنی بگریزد. اما تزریق دوز سوم واکسن (تقویت کننده)، احتمال بیماری را ۷۴ درصد کمتر میکند.

از منابع مختلف و از قول دانشمندان چینی در خصوص پیدایش یک سویه جدید از ویروس کرونا اخباری انتشار یافته که حاوی مقداری مطالب علمی است، اما مجموعه ایی از اخطارها و اخبار بی اساس و نامتناسب را هم منتقل میکند. این واکسن یک واکسن m-RNA است، بدین معنا که یک رشته m-RNA که پروتئین اسپایک ویروس را کد میکند، بدون وجود خود ویروس یا حامل، در واکسن وجود دارد که توسّط کپسولی از یک نانوذرهی لیپیدی پوشیده شده است.

بر اساس CDC در این نوع از ویروس به واسطهی برخی جهشهای اضافه تغییراتی ایجاد شده که در فرایند شناسایی ویروس توسّط آنتیبادیها اثرگذار بوده است. شواهد حال حاضر نشان میدهد موارد گفته شده بر این نوع از ویروس مؤثّر هستند؛ ولی این اثرگذاری به اندازهی دیگر انواع ویروس نیست. در حال حاضر سویه اصلی که با نام های BA.1 و BA.2 شناخته می شود، زیر مجموعه های omicron در نظر گرفته می شوند. «کریستن نوردلوند»، سخنگوی CDC میگوید: «در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر حادتر بودن بیماری حاصل از BA.2 نسبت به BA.1 وجود ندارد.» رئیس کمیته کشورهای اسکاندیناوی که وضعیت سویههای کرونا را تحت نظر دارد، میگوید BA.2 ظرف چند هفته توانست در دانمارک به عنوان سویه غالب جای سویه اولیه امیکرون را بگیرد.

در حال حاضر این نوع از ویروس بیشترین نگرانی را برای کارشناسان رقم زده است؛ چرا که به نظر میرسد به واکسنهای موجود و درمانهای وابسته به آنتیبادی کمترین پاسخ را میدهد. اثربخشی سایر درمانهای موجود برای کووید-۱۹، در مقابله با این سویه با توجه به تغییرات بخشهایی از ویروس در نوع اومیکرون در حال بررسی است. به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی معتقد است؛ نگرانکنندهترین موضوع در سویه جدید کرونا که با نام امیکرون شیوع یافته٬ درگیری سریع اطفال است. همانند فایزر-بیونتک، واکسن مدرنا هم از نوع mRNA است؛ امّا بر خلاف فایزر، واکسن مدرنا را میتوان در دمای ۳۶ تا ۴۶ درجهی فارنهایت بیش از ۳۰ روز نگهداری کرد، که تقریباً حدود دمای یک یخچال خانگی استاندارد یا یخچال پزشکی است.

بررسیهای ریختشناسی یک روش سریع و آسان برای شناسایی سویهها در زمینة مطالعات اپیدمیولوژیکی میباشند. دانشمندان هنوز در حال بررسی عفونت این سویه هستند و اینکه واکسن های فعلی تا چه اندازه علیه آن کار می کنند. در این گزارش آمده است افرادی که دوز تقویتی دریافت کرده اند نسبت به افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند کمتر احتمال دارد ویروس را منتقل کنند. سفارش مرکز پیشگیری و کنترل برای مقابله با سویه اومیکرون این است که افراد ۵ ساله و بالاتر واکسینه شوند و افراد ۱۸ ساله و بالاتر دُز تقویتی را دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید