ایران و ترکمنستان رودخانه مرزی اترک را ترمیم می کنند

پرکردن شکاف های طبیعی موجود در لایه زیرین بستر و همین طور محل رویش های گیاهی که برای برخی از گونه های بی مهرگان و ماهیان بسیار حیاتی است. مطالعات انجام گرفته نشان می دهد که فون شکاف ها و درزهای بستر رودخانه که بخش لاینفک اکوسیستم رودخانه ای را تشکیل می دهد شدیداً تحت تاثیر قرار گرفته و لای و لجن رسوب یافته با پر کردن این درزها فون این بخش ها را به یکدیگر می چسپاند.رسوب مواد ریز در سطح لایه های زیرین بستر باعث تخریب زیستگاه می گردد. رودخانه اترک از شهرستان قوچان در خراسان رضوی سرچشمه میگیرد و پس از عبور از استان خراسان شمالی و استان گلستان در کشور ترکمنستان به دریای خزر میریزد.

از این نقطه به بعد بخش مرزی رودخانه اترک را در گلستان و به طول ۸۰ کیلومتر تشکیل می دهد که مرز آبی جمهوری اسلامی ایران و کشور ترکمنستان محسوب می شود. محمد خالقی مدیر حفاظت محیط زیست بجنورد هم گفت: برداشت زیاد کشاورزان روستاهای نجف آباد و حصارگرمخان از آب رودخانه اترک سبب شده تا بستر این رود در محدوده روستای اخلی دنگل خالی از آب و خشک شود. یک پایگاه خبری محلی (زهک آنلاین) نیز در گزارشی از مرگ میلیون ها بچه ماهی در رودخانه اصلی هیرمند خبر داده و نوشته که «بی تدبیری و بی مسئولیتی مسئولین مربوطه باعث شده است که در موقع نامناسب آب رودخانه بسته شود و با توجه به تعداد زیاد بچه ماهی ها و حجم کم آب و همچنین گرمای شدید هوا چنین اتفاقی رخ دهد».

تعبیرکنندگان خواب بیشتر تعبیر خواب رودخانه پر از ماهی را برگرفته از رودخانه میدانند و به دلیل اینکه رودخانه خود بیانگر احساسات و عواطف انسانی می باشد نقش بسیار عظیم و مهمی در خواب دارد. رودخانه هایی که اجتماعات مختلفی از آبزیان را حمایت می کنند نظیر گونه های گیاهی و جانوری آندمیک و در خطر انقراض باید با دقت بیشتری مورد بهره برداری قرار گیرند. ابراهیم هاتفی فرد گفت: اهالی روستاهای بخش گرمخان در شهرستان بجنورد خواستار تعیین تکلیف احداث سد قوردانلو همچنین لایروبی رودخانه اترک هستند که سال ها است وضعیت نابسامان این سد و رودخانه، زندگی و امور کشاورزی این منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.

تصور میشود تا پیش از آن تاریخ، ماهی Asprete در محدودهای ۳۰ کیلومتری از رودخانه والسان و همچنین دو رودخانه موازی دیگر به نامهای Arges و Raul Doamnei زندگی کرده است. مجدداً در سال ۱۹۵۷ میلادی مطابق با سال ۱۳۳۶هجری شمسی موافقتنامه ای در تهران در خصوص بهره برداری مشترک از آب رودخانه اترک، تشکیل کمیسیون برای میله کوبی مرزهای دو کشور و نظارت بر تغییر مسیر رودخانه به امضاء طرفین رسید که در حال حاضر نیز، این قرار داد به عنوان مبنای تصمیم گیریهای حقوقی پیرامون رودخانه های مرزی ایران با ترکمنستان است. پارسا، پیام، آب های فرامرزی و مدیریت بحران، 1382، مشهد، نگار.

مطیعی تهرانی: اگر رودخانه ماهیان بسیار داشته باشد بهتر است ولی دیدن آبزیان بدشکل و مشمئز کننده مثل خرچنگ در آب خوب نیست. وقتی خواب رودخانه میبینید، به تمام جزئیات خواب توجه کنید. لازم به ذکر است که ترافیک مصرفی در این گونه آثار، برای کاربران، تمام بها می باشد. وی همچنین به وضعیت سد گلستان اشاره كرد و گفت: سرریز این سد در روز جاری نسبت به روز گذشته 100 مترمكعب در ثانیه كاهش یافته و این روند كاهش همچنان ادامه دارد. رودخانه اترک داخلی در محل روستای آق قلعه و در فاصله حدود ۳۰ کیلومتری شرق مراوه تپه، از محدوده سیاسی استان خراسان شمالی خارج و به استان گلستان وارد می شود.

یکی از مناطقی که به راحتی میتوان در آن سگ ماهی صید کرد رودخانه ای است که در ناحیه کردان در اطراف کرج جاری است. توصیه کلیدی: قبل از شروع صید ماهی سفید رودخانه ای در زمستان، در طول رود راه بروید و در چند جا با خرده نان طعمه گذاری کنید. وی افزود: بخشداری داشلی برون تاکنون در سه مرحله، هشدار پیش آگاهی را به مردم این بخش بویژه کشاورزان حاشیه رودخانه اترک، اطلاع رسانی کرده است. وی افزود: رودخانه اترک بهعنوان یک شبکه شاهرگی کل خراسان شمالی را تحت پوشش قرار داده به همین علت ما با تشکیل ستاد احیای رودخانه اترک کار خود را آغاز کردهایم و موضوعات را در سطح استانی پیگیری میکنیم.

وی خاطر نشان کرد که در این تحقیق با استفاده از ماهی های تراجنسی که بطور خاص برای این مطالعه تولید شده بودند، محققان همچنین موفق شدند واکنش ها به این مواد شیمیایی را در بدن ماهی ها در لحظه مشاهده کنند؛ برای مثال ثابت شد که استروژن های یافت شده در برخی مواد پلاستیکی بر دریچه های قلب ماهی ها تاثیر می گذارند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ابراهیم هاتفی فرد، بخشدار گرمخان از توابع شهرستان بجنورد در گفت و گو با عصر اترک اظهار کرد: کلنگ احداث سد قوردانلو در شهرستان بجنورد بر روی رودخانه اترک در سال 53 بر زمین زده شد.

همزمان با کشف اجساد پدر و دختر 3 سالهاش که به علت سقوط خودروشان به داخل رودخانه تجن ناپدید شده بودند با دستور ویژه رئیس کل دادگستری استان مازندران، دادستان مرکز استان بهعنوان مدعی العموم پیگیر این حادثه شد. به راستی که رودخانه مهربان و مفید است . به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، خراسان شمالی یکی از استان هایی است که برخی از مردم روستایی و زمین های کشاورزی برای تامین آ ب شرب و آب کشاورزی با مشکل تامین آب مواجه هستند و همین امر در سال گذشته تبدیل به یک بحران برای مردم روستایی شده بود. در خلاصه داستان فیلم با بازی بیل نیی، ویکتوریا هیل، مارتین ساکس، میلان برچ، جولیا بیلینگتون، بن وود، کلتون پل و آنتونی گولی آمده است: «ریتلی با مادرش برای همیشه می خواهند نزد پدربزرگش که در روستایی در استرالیا زندگی می کند بروند ولی ریتلی راضی نیست.

این تلهفیلم داستان سه خانم مسن بهنامهای محمدی، جواهری و باقی است که دوستی دیرینه با هم دارند و برای عیادت از یکی از اقوام خانم محمدی مجبور میشوند بعد از سفر به شیراز، به شهر شاهرود سفر کنند. اما در مجموع قرار شده مشاور شهرداری و مشاوران آبمنطقهای و مسکن وشهرسازی جلسه ای داشته باشند و مطالعات هر سه دستگاه را جمع بندی کنند تا برای تعیین حد بستر و حریم این رودخانه و آزادسازی آن اقدام شود.

مردی، یک بچه سفره ماهی را که توسط ماهیگیران محلی رودخانه بانپاکونگ در نزدیکی بانکوک تایلند شکار شده، در دست گرفته است. این فیلم داستان عدهای است که در روزهای پایانی سال هر کدام تصمیمی گرفتهاند و میخواهند آدم بهتری شوند، عظیمی قصد دارد رابطه خود با دخترش را بهتر کند. در این فیلم با بازی ایوان مک گریگور، هایلی آتول و برونت کارمیشل خواهیم دید: «کریستوفر رابین سالها است از عروسک های خود خداحافظی کرده و اکنون مردی است پرکار که از تفریح و استراحت غافل است. این خود یکی از ویژگیهای رودهای ایران است.

در نهایت اینکه به جا ماندن وزنه ی سربی زیر آب آلودگی زیست محیطی به همراه دارد و یکی از معضلات به کار بردن اینگونه روش های صید ماهی قزل آلا نیز همین است. به طور کلی جهت صید ماهی های کوچکی که نقش طعمه را دارند، می توانید از نوعی وسیله ی کم بها استفاده کنید که در فروشگاه های لوازم ماهیگیری عرضه می شود. چارلی با حضور بامبلبی زندگی جدیدی را تجربه می کند.

بدنه : وقتی که به رودخانه نگاه می کنم ، ماهی های ریز و درشت و زیبایی را می بینم که درون آب رودخانه کنار یکدیگر زندگی میکنند . پس از استقلال جمهوری ترکمنستان، در رابطه با رژیم حقوقی رودخانه های مرزی این کشور با جمهوری اسلامی ایران، هیچ قرارداد رسمی بین طرفین منعقد نگردیده است. حال با توجه به دشت بودن و گرم بودن سطح وسیعی از کشور، تعداد رودها و رودخانه های پرآب و دائمی نسبت به وسعت کم است. مورخان با بررسی نقشه های قدیمی از ایران و همچنین نامه هایی که در آن زمان رد و بدل می شده است، متوجه شده اند که به این رودخانه، اتک می گفته اند.

در نتیجه مشخص می گردد که بستر و کانال رودخانه اترک در حال تغییر بوده و عوامل این تغییرات با نوع سازندهای زمین شناسی، فرسایش پذیر بودن سازندهای کنار بستر رودخانه، افزایش بار رسوبی بستر، تغییرات دبی جریان آب، عوامل انسانی و در نهایت فرسایش کناری رودخانه ارتباط دارد. خدایا هر چه در سراسر این جهان است همه آفریده ی توست و اگر همین رودخانه ی زیبا نبود این آرامش همیشگی از کجا پدیدار می گشت؟ در این فیلم خواهیم دید: «چند کودک دبستانی بههمراه مسئولین مدرسه تصمیم میگیرند بهمناسبت نیمه شعبان جشنی با دعوت اولیا برگزار کنند. الی شبانه ماشین مدرسه را برداشته و راهی جاده می شود ماشینش خراب می شود و پلیس او را به تعمیرگاهی می رساند الی عمویش تیم را می شناسد و نزد او می ماند و در کارگاه او کار می کند.

یکی از موضوعات جالبی که وجود دارد این است که پنجمین رود بزرگ کشور ما، بلندترین رود ترکمنستان است، این موضوع به خوبی اهمیت طبیعت شگرف و بی نظیر کشورمان را به تصویر می کشد و نشان دهنده بزرگی و عظمت آن است. مراتع و زمینهای کشاورزی دهها شهر و روستا از جمله مزارع گندم در منطقه مراوه تپه (یکی از بزرگترین و مهمترین منابع تولید گندم در ایران) را سیراب کرده و پس از گذر از خاک ترکمنستان به دریاچه خزر سرازیر میشود. تغییر در چگونگی جریان رودخانه منجر به برهم خوردن نظم آبتل ها، ناهمواریها و تپه ماهورهای کف بستر رودخانه که یکی از مناسبترین محیطهای زیستی آبزیان است می گردد.

1391. پایش روند تغییرات مورفولوژیکی رودخانههای مرزی و نقش آن در روابط سیاسی کشورها (مطالعه­ی موردی: رودخانه ارس)، پنجمین کنگره­ بینالمللی جغرافی­دانان اسلام. نتایج تحقیق حاکی از آن است که با توجه به کمبود بارش سالیان اخیر در ایران و ترکمنستان و نیازهای آبی این دو کشور، رودخانه مرزی اترک می­تواند باعث چالش­های سیاسی بین آن دو شود. کارل گوستاو یونگ: رودخانه نمادی از خوشیهای لذت بخش، صلح، کامیابی و باروری است. حقیقت تلخ است ؛ همه ما انسان ها عاشق جنگ و درگیری هستیم و از تماشای آن لذت می بریم . نمونه ها با کلروفرم بيهوش شده و پس از انجام مطالعات ريخت شناسي و زيست سنجي تشريح شده گرديده و تخمدان ها و اويداکت ها مورد مطالعه قرار گرفتند.

دیدگاهتان را بنویسید