ایالات متحده آمریکا – ویکی شیعه

شاید قدیمیترین شخص در کشور باشم که در زمینه مطالعات آمریکا کار کردهام. انتشارات سروش با حساسیتهای تمام و با توجه به زیباییهای بصری و چاپی، کار چاپ و انتشار اینکتابها را انجام داد. از میان این ورزش ها می توان به بیسبال و آنچه آنها فوتبال می­نامند اشاره کرد؛ اولی برگرفته از بازی کریکت انگلیسی است و دومی چیزی برگرفته از مسابقات گلادیاتورهای رومی علاوه بر ورزش های پرتماشاچی، موج سواری، اسکیت، پاراسندینگ، و قایق سواری روی ماسه و فریزبی در تمام سواحل فلوریدا، کالیفرنیا، و هاوایی رایج هستند.

اگر قرار است به آمریکا بروید… اگر الان بتوانیم این مباحث را در فضای دانشگاهی جا بیندازیم میتوانیم امیدوار باشیم که از این مرحله عبور کردهایم. اگر قرار است برای دیدن آمریکا به این کشور بروید، لازم است مقاله بالا را از قبل بخوانید. خط آهن، فولاد، تفت، و منابع کشاورزی گسترده، ثروت هنگفتی را برای این کشور بهمراه آوردند. بزرگترین دریاچه کل آمریکا در یلو استون قرار گرفته و در کنار آن نیمکت و صندلیهایی برای فراهم کردن آسایش شما فراهم شده است. یلو استون با توجه به پوشش گیاهی و جانوری خود علاوه بر توریستها، توجه دانشمندان را نیز به خود جلب کرده است.

در پاسخ میتوان چنین فرضیه ای را مطرح نمود که از جمله مناطقی که طی دو دهه گذشته بیش از دیگر حوزه های جغرافیایی، شاهد حضور و تأثیرگذاری آمریکا بوده، منطقه مهم و استراتژیک خاورمیانه است. طی این دو دهه کسانی مثل آقای زرشناس نشریهای به نام غربشناسی تاسیس و مجموعه مقالاتی در این حوزه را منتشر کردند. بعد از برگشتن به ایران، هر سال با هزینه شخصی خودم به آمریکا رفتم و نقاط مختلفی را بازدید میکردم. بعد از آنکه گرانت پایتخت اتحاد ریچموند، ویرجینیا، را گرفت لی تسلیم نامه جنوب را در آپوماتو کس در ۹ آوریل ۱۸۶۵ تحویل داد.

بر اساس قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، قوه مقننه یا کنگره ایالات متحده آمریکا از دو مجلس تشکیل شدهاست که مسئولیت قانونگذاری را بهطور کامل بر عهده دارند: مجلس نمایندگان و مجلس سنا. تضمین این آزادی ادیان و مذاهب هم قانون اساسی این کشور است. محصولات وارداتی این کشور شامل محصولات کشاورزی، نفت خام، کامپیوتر، تجهیزات ارتباطی، ماشینآلات اداری، خودرو، لباس، دارو، مبلمان و اسباببازی است. در واقع این غارها بخشی از جنگل ملی Tongass را شامل میشوند و لقب فرازمینی را به خود اختصاص دادهاند.

مرکز اصلی سازمان ملل متحد در کلانشهر نیویورک و همچنین مجسمه آزادی، مهمترین نماد ایالات متحده آمریکا در نیویورک واقع شدهاست. این مجسمه در نزدیکی منهتن قرار گرفته است و برای خوشآمد گویی به مسافرانی که از راه دریا به نیویورک میآیند، استفاده میشود.. بر این اساس تیم بوش دموکراتیزه کردن خاورمیانه از بیرون و بسط ارزش های لیبرال دموکراسی و لیبرال سرمایه داری از درون را راهبرد کلان خود برای مبارزه ریشه ای با تروریسم قرار دادند.

دو پاره، ماساچوست رهبری را بدست گرفته، خود را یک «ایالت آزاد» نامیده، و برای مقاومت در برابر حمله بریتانیایی ها با سلاح و مهمات انبار شده در کانکورد آماده شد، بریتانیایی ها ۱۲۰۰۰ نیرو به بوستون اعزام کردند و در آوریل ۱۷۷۵، یک هیات نمایندگی با شورشیان وارد مذاکره شد. شوکی که ناشی از قرنطینه، بیکاری و تعطیلی مشاغل بود، توانایی اقتصاد برای تولید کالاها و خدمات را کاهش داد. وزیر ارشاد گفت: مرتب توصیه شده که باید واقعیت را بپذیرید واقعیت در نظر آنها چه هست؟ در این نشست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سعید کرمی مدیرعامل انتشارات سروش، محمدعلی شفیعی مترجم کتاب «آمریکا تور وداع»، غلامزاده نطنزی، مترجم، حسن حسینی استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانههای عمومی کشور، معاونان و مدیران کل نهاد کتابخانههای عمومی کشور و جمعی از مدیران و فعالان فرهنگی استان تهران حضور داشتند.

وزیر ارشاد تاکید کرد: ما یک مشکلی داریم این بحث که به توزیع ادبیات تولیدی در این حوزه مربوط میشود متاسفانه الان در عموم رشتهها به خصوص علوم سیاسی که خود بنده هم افتخار دارم معلم علوم سیاسی در دانشگاه تهران هستم میبینم که به شدت دچار یک ادبیات کاملا غلبه پیدا کردهای هستیم که تکان دادن و تغییر آن در محافل علمی و دانشگاهی بسیار سخت است. اسماعیلی درباره تغییر نگاه در جامعه عنوان کرد: این چنین کتابها و اقداماتی باید به تغییر نگاه فرهنگی در جامعه منجر شود و این مسئلهای که چهل سال درگیر آن هستیم یعنی دوگانهای که در مدیریت کشور یا باید فقط نگاه به داخل یا بیرون باشد.

کودکان در زندگی محلی نقش مهمی دارند، و آمریکایی ها بیشتر از همه می دانند که همه ما، بعضی اوقات، کودک هستیم. غرق شدن در دنیای تخیل، نجوم و هوا و فضا برای بسیاری از آدمها جذاب است. برای دیدن چشماندازی از آمریکا میتوانید 377 پله این مجسمه را بالا رفته و در ارتفاع 46 متری مجسمه، به تصویر زیبایی از آن برسید. یکی دیگر از این کتابها، بحث تزلزل خانواده و رکود فرهنگی و فناوری در آمریکا را بررسی کرده است. این استاد دانشگاه گفت: پیشنهادم این است که فراتر از بحث آمریکاشناسی یک مدل شناخت آمریکا را شروع کنیم.

غلامزاده نطنزی کارشناس و مترجم، دکتر حسینی استاد دانشگاه تهران و محمدعلی شفیعی مترجم در این میزدگرد حاضر شدند. 13 آبان 1357 که دانشآموزان جلوی دانشگاه تهران آن عظمت را آفریدند و رژیم وابسته به آمریکا آن جنایت را خلق کرد و گام آخر 13 آبان در واقع تسخیر لانه جاسوسی آمریکا بود. پارک گلن واتکینز در بیرون دهکدهای به همین نام در نیویورک واقع شده است. ابرشهر نیویورک با مساحت ۸۶۸۳ کیلومتر مربع، وسیعترین شهر ایالات متحده و وسیعترین منطقهٔ شهری در جهان است. این ساختمان هرروز از ساعت 8 صبح تا 2 بعد از ظهر علاقهمندان زیادی را به دیدن دنیای پرشور نیویورک دعوت میکند.

از نظر وسعت، ایالات متحده بعد از روسیه، کانادا و چین، چهارمین کشور پهناور جهان است. تگزاس، بعد از نبردهای جدی در تلافی قتل عام مکزیکی ها بدست آمریکاییان در آلامو، به ستاره تنهای جمهوری مستقل تبدیل شد. عدم اطمینان درباره نتیجه احتمالی انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۲۰ آمریکا در منطقه خاورمیانه به وضوح در روند عادی سازی روابط بین اسرائیل، امارات و بحرین و امضای «توافق ابراهیم» در مراسمی به میزبانی رئیس جمهوری ترامپ در ماه سپتامبر آشکار شد. این مرکز، نزدیک کارخانه ماشین سازی فورد آمریکا ساخته شده است؛ زیرا بیشترین مهاجران عرب، در بدو ورود به آمریکا در آن کارخانه مشغول به کار شدند.

تا چند سال پیش که دستگیر و بازجویی شدم و دیگر اجازه ورود به آمریکا به من داده نشد. ۱۸۴۱ حمله ژاپن به پرل هابر، ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم. زیبایی دیگر این پارک، آبشار آن است که در زمستان نیز یخ زده و محیط اطراف آن را به شدت سرد میکند. این حمله جدی تر شد و نیروهای بریتانیایی با شلیک گلوله چهار بوستونی را کشتند. دونالد ترامپ اکنون رئیس جمهور این کشور است. در اواخر ۲۰۰۸، باراک اوباما، سناتور شیکاگویی فارغ التحصیل هاروارد، بعنوان اولین رئیس جمهور آفریقایی آمریکایی ایالات متحده انتخاب شد. بالاخره در روز سوگند رونالد ریگان بعنوان ۴۰ امین رئیس جمهور در سال ۱۹۸۱ بازداشت شدگان آزاد شدند.

رئیس جمهور ایالات متحده نیز به عنوان رئیس قوه مجریه با رأی مستقیم مردم و از طریق آرای مجمع انتخاباتی انتخاب میشود و در برگزیدن مشاورانش به عنوان وزرا اختیارات کاملی دارد. حدود 750 هزار گالن آب در هر دقیقه از این آبشار سرایزر میشود. آمریکا اقتصاد کاپتالیستی از نوع سرمایهداری انحصاری دارد. ایالات متحده همچنین از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد. ایالات متحده آمریکا با دسترسی به آبهای آزاد از طریق اقیانوس اطلس و آرام رونق خوبی در بخش حمل و نقل دریایی داشته باشد.

به دنیای تاریخ سلام کنید و به قدیمیترین پارک ملی آمریکا وارد شوید. یک آمریکا وجود ندارد، بلکه آمریکاهای مختلفی وجود دارد؛ بستگی دارد شما روی کدام آمریکا بخواهید متمرکز شوید. این آبشار به گونهای است که میتوانید به قدری به آن نزدیک شوید تا در مه اطراف آن غرق شوید. واحد پول آمریکا دلار است که یک ارز مرجع بوده و در بازارهای جهانی از آن استفاده می شود. وی ادامه داد: راه شناخت ایالت متحده آمریکا شناخت یک مجموعه واحد نیست. این دو دغدغه عمده آمریکا در خاورمیانه که به واسطه زمینه های مشترک، می­توانند مشخصا به عنوان یک تهدید واحد تلقی شوند، طبیعتا دارای وجوه مختلف نرم افزاری و سخت افزاری هستند.

Parachin, 2003: 2) بر این اساس “آمریکا هدف خود را پاکسازی منطقه از سلاح های هسته ای ذکر می کند که البته اسرائیل از این قاعده کلی مستثنی” تلقی می­شود. مصادیق بین امپراتوری روم و آمریکا را برمیشمارد و میگوید که همان گامهای امپراتوری روم که موجب سقوط این امپراتوری شد آمریکا در حال برداشتن همان گامها است. یعنی کسی که از افول آمریکا صحبت کرد نباید تصور شود که از ادبیات رسمی سیاسی صحبت میکند باید تاکید شود که از واقعیتهایی صحبت میشود که در داخل آمریکا در حال رخ دادن است. یکی از اتفاقات معمول این است که هرجا در مورد آزادی صحبت میشود، این مجسمه مشعل به دست، به عنوان نمادی از آن نمایش داده میشود.

یکی از مکانهای تفریحی و پر از جاذبه آمریکا، بازار خیابانی ملی آن است و به عنوان تفریحی رایگان در سرتاسر آمریکا شناخته میشود. این غار در فاصله 20 کیلومتری شهر آلاسکا و در یخچال طبیعی مندنهال قرار دارد و دسترسی به آن به وسیله کایاک و سپس یخنوردی امکانپذیر است. ممفیس شهری شنی، صنعتی و کمی قدیمی است که بهخوبی نمایانگر روزهای خوب گذشته در این شهر است، اما گول ظاهر خشن این شهر را نخورید. چاهها همیشه ترسناک هستند، حالا با خودتان فکر کنید که این چاهها، با دریا مخلوط شده و چاه دریایی را تشکیل دهند. پارک های وسیع غرب، با چشمه های آبگرم، آبشارها، و جنگل همیشه سرسبز یلواستون در ویومینگ؛ دره های رنگین کمانی زاین در یوتا درختان ماموت در کالیفرنیای شمالی، صخره های شگفت انگیز یوسمیت؛ و البته، گرند کانیون در آریزونا همگی مکان­هایی برای لذت بردن از زیبایی های طبیعت بوده و روح این غول صنعتی محسوب می­شوند.

دیدگاهتان را بنویسید