اکینوکوکوس گرانولوزوس واجد سویههای فراوانی است

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از تارنمای شبکه خبری “اسکای نیوز”، ویروس شناسان موسسه پاستور در پاریس، پس از مشاهده چندین مورد مبتلا به کووید-۱۹ در برخی مناطق فرانسه و با بررسی ژنوم ویروس افراد مبتلا، عفونت ویروسی ناشی از سویه جدید “دلتاکرون” را در این افراد تائید کردند. ازجمله در مطالعه Fadakar و همکاران در سال 2015 (6) به روش ITS1-RFLP در 30 نمونه گوسفند در استان خراسان رضوی و شمالی، مطالعه Khademvatan و همکاران در سال 2013 (11) بر روی 141 نمونه گوسفند در استان خوزستان با تکنیک ITS1-RFLP، Shahnazi و همکاران در سال 2011 (17) در منطقه اصفهان، Rostami Nejad و همکاران در سال 2008 (16) در گوسفندان نواحی شمالی و غرب کشور Karimi and Dianatpour در سال 2008 (10) با روش nad1-RFLP در گوسفندان منطقه استان فارس و در مطالعه Zhang و همکاران در سال 1998 (22) از مناطق مختلف ایران، سویه G1 را گزارش کردند.

ازجمله این مطالعات میتوان به مطالعه Fadakar و همکاران در سال 2015 (6) که در 24 نمونه بز در استان خراسان رضوی و شمالی سویه G1 و در 4 نمونه بز از خراسان شمالی سویه G7 پیدا کردند. به نظر میرسد که لامبدا مرگ و میر و بیماریزایی بسیار بالایی دارد و یکی از یافتههایی که دانشمندان و مراقبین سلامت را نگران کرده، احتمال کاهش شدید اثر واکسنها در مواجهه با سویهی لامبدا است.

این موضوع موجب شده که محققان نسبت به گزارش کارشناسان آفریقای جنوبی در مورد توالی سویه جدید نگران شوند. حساسیت موضوع تا جایی است که دیروز سیدابراهیم رئیسی، رئیسجمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن قدردانی از تلاش و فداکاری کادر بهداشت و درمان و همه دستاندرکاران مقابله با کرونا و نیز همت و همراهی مردم در امر واکسیناسیون خاطرنشان کرد: خارج شدن همه شهرها از وضعیت قرمز کرونایی در این مقطع، از آثار تزریق ۸۴ درصدی دوز اول و حدود ۷۰درصدی دوز دوم واکسن کروناست و این کار باید تا رسیدن به شرایط مطلوب و اطمینانبخش ادامه یابد.

خروج از وضعیت قرمز کرونا بهمعنای پایان یافتن آن نیست که برخی تصور کنند از امروز میتوانند ماسکها را کنار بگذارند و در رعایت پروتکلها کوتاهی کنند. دانشمندان تنها هشدار دادند؛ این ویروس از طریق همان مکانیسمی که منجر به انتشار SARS-CoV-2 و بیماری کووید۱۹ می شود، در خفاش ها عمل می کند لذا شاید با تغییراتی بتواند آلودگی انسانی بدهد. ویروس کرونا صرفا شامل یک پوشش است که دور مادهی ژنتیکی ویروس (RNA) را پوشانده (عکس 1). در ساختار این ویروس، انواعی پروتئین نیز وجود دارد که هر یک وظایف مشخصی دارند.

رایجترین سویهی زئونوز انسانی در اکثر کشورها شامل جنوب و شرق اروپا، شمال و شرق افریقا، قسمتهایی از آسیا، استرالیا و جنوب امریکا (آرژانتین) سویه G1 هست (5). مهمترین میزبان این سویه گوسفند است ولی این سویه در گاو، بز، شتر، گاومیش و خوک نیز گزارش شده است. آمار شیوع سویه گاما: عکس 5 روند شیوع سویهی گاما را نشان میدهد. همچنین مطالعات نشان میدهد انتقال پذیری این سویه 10 درصد بیشتر از سویهی آلفا و 17 درصد بیشتر از سویهی بتا است.

احتمال ابتلا به بیماری شدید و مرگ در مبتلایان به سویه گاما: سویهی گاما در برزیل سبب پر شدن ICU ها شد. اطلاعات حاکی از آن است که حدود 81 درصد موارد بیماری در پرو مربوط به سویهی لامبدا است. خطر بستری شدن در بیمارستان با اومیکرون تقریبا دو پنجم میزان بستری با دلتا در انگلستان گزارش شده است. سویه دلتا پلاس جهش جدیدی در پروئتینی است که ویروس از طریق آن وارد سلولهای انسان می شود. باید نگران این ویروس باشیم؟ NeoCov که این روزها توسط خبرگزاری هایی که دوستدار اخبار زرد هستند به یک شایعه نگران کننده تبدیل شده، نه یک سویه جدید از کووید۱۹ است و نه فعلا جای نگرانی دارد؛ البته این قابل درک است که جامعه نسبت به بیماری ویروس به اصطلاح هزار چهره کووید۱۹ نگران باشد اما تزریق ترس و اضطراب بی جا به مردم امری ناپسند و گاهی با آسیب های جدی همراه است.

کوتزی تاکید کرد همه بیماران وی سالم بودهاند اما نگران است که بیماران مسن یا واکسینه نشده ممکن است شدت بیشتری از اُمیکرون را تجربه کنند؛ به ویژه افرادی که بیماریهای زمینهای مانند دیابت یا بیماری قلبی دارند. روزنامه مردم سالاری به بازتاب سخنان آنجلیک کوتزی رییس انجمن پزشکی آفریقای جنوبی پرداخت و نوشت: سویه جدید اُمیکرون ویروس کرونا منجر به ابتلا به کرونای خفیف و بدون علائم شدید میشود. باید گفت امیدواریم کسی به فکر چنین دست کاری نیفتد، بخصوص دانشمندان چینی که آن را مطرح کردهاند، چون حدس دیگر این است که چنین دستکاری شاید باعث توانایی فرار ویروس حاصل از هر دو آنتی بادی خنثی کننده SARS-CoV-2 و MERS-CoV شود.

پیشتر همچنین یک متخصص سرشناس ویروسشناسی در آمریکا هشدار داد که ۳۲۰۰۰ نفری که انتظار جشن کریسمس و سال نو را در این کشور دارند، قبل از آن به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادهاند. اما موارد کمتری از تب، سرفه، تنگی نفس پایدار و از دست دادن چشایی یا بویایی (3 برابر بیشتر در دلتا نسبت به اومیکرون) با این سویه نسبت به بقبه سویه ها گزارش شده است. ماریا ون کرخوف، یکی از مسئولان سازمان بهداشت جهانی، معتقد است سویه بعدی قابلیت انتقال خود را افزایش میدهد اما او نمیتواند با اطمینان بیان کند که سویه بعدی از نظر شدت علائم چه شرایطی دارد.

ارقام ارائه شده نشان میدهد که این عفونت در بلاروس، لتونی و اسلواکی در حال افزایش است. از طرفی در حال حاضر۵۰ هزار و ۷۲۷ معلول جسمی شدید و خیلی شدید در مراکز شبانه روزی و مراقبتی بهزیستی نگهداری میشوند. عفونت با این سویه در حال حاضر سویه غالب کشور است. وی در ادامه گفت: با این حال، این انتخاب ها ممکن بود مشکل ساز شوند چراکه بسیاری از آنها پیش از این، نامهای تجاری (برند)، عناوین شرکت ها یا اسامی افراد بوده اند. کارشناسان سازمان جهانی بهداشت حتی انتخاب نامهای علمی را هم برای سویه های جدید این ویروس، مناسب ندانستهاند چرا که تلفظ و به خاطر سپردن این اسامی معمولا برای عموم مردم دشوار است.

پس از نامگذاری سویه جدید کرونا با عنوان امیکرون توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO)، کاربران شبکه های اجتماعی درباره نحوه این نامگذاری و جا انداختن دو حرف از حروف الفبای یونانی، پرسش هایی را مطرح کردند و این شکل نامگذاری، ظاهرا انتقاداتی را نیز به همراه داشته است. با این حال، کاربران رسانههای اجتماعی خاطر نشان کردند که این سازمان در ترتیبِ نامگذاری این سویه، دو حرف الفبای یونانی را نادیده گرفته و در پی آن نیز سوالاتی مطرح شده و حاشیههایی شکل گرفته است. براساس ترتیب الفبای یونانی انتظار می رفت که سازمان جهانی بهداشت آخرین سویه شناسایی شده کرونا را “نو” بنامد.

دیدگاهتان را بنویسید